Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1765
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
O rugaminte, deci ca schema pana la urma e buna? Recomandati sa o fac? Imi puteti spune ce piese intra, ca sa le caut, sa fac si eu un estimativ. Pentru mine va dati seama ca e pasareasca schema aia :P

#1766
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Te-ai decis sa-ti montezi butelie de egalizare ?

#1767
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Scuze ca raspund asa greu dar am fost intr.o zona fara internet. Ca sa iti raspund la intrebare, nu stiu Posted Image, aceea schema include si butelie? Cel care mi.a facut schema, mi.a zis sa merg la instalatori cu schema si  imi zic ei ce  imi trebuie. Eu as vrea sa stiu de inanate ce imi trebuie ca sa_mi fac si eu socotelile si mai important, credeti ca se merita aceasta investitie? Multumesc inca odata!

Edited by robylup, 01 September 2013 - 18:35.


#1768
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postrobylup, on 01 septembrie 2013 - 18:34, said:

redeti ca se merita aceasta investitie?
Pai asta tu ar trebui sa ne spui, daca merita sau nu sa investesti pt confortul tau (si a celor din casa)...sau mai exact cat de mult esti dispus sa investesti pt confortul tau.

#1769
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Din punctul meu confortul meu merita zeci de mii de euro, dar nu ii am. Eu am intrebat daca ceea ce e facut pe aceea schema se merita in comparatie cu pretul si autonomia obtinuta sau cum a spus Florin, intai sa incep cu cea simpla care mi.a propus.o el. Eu nu inteleg ce piese sunt pe aceea schema, deci nu stiu cat costa acea inbunatatire.

#1770
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Poate nu m-am exprimat eu prea bine sau poate nu am inteles eu exact ce vrei:
Eu am inteles ca tu in loc sa te trezesti dimineata in 17 grade vrei sa ai sa zicem 20 grade si pt asta sa zicem ca esti dispus sa platesti 500 lei; dar poate ca sa realizezi acest lucru (care insemana confort) costa 800 lei; e decizia ta daca merita sa dai acei bani sau nu...Am dat niste valori ipotetice (atat la temperaturi cat si la sumele de bani).

Practic pb e sa "lungesti" timpul in care centrala si mai exact caloriferele sunt calde. Cel mai simplu (sau mai exact pt inceput) recomand robinetii termostatati (cel putin la unele dintre calorifere, poate nu e bine la toate la o centrala pe lemne) si +/- un TA (=termostat ambient)...Dar pt TA iti trebuie si un termostat de supratemperatura, pus cat mai aproape de turul centralei, reglat la 80-90 grade care sa declanseze PI (=pompa incalzire) chiar daca TA nu cere...

Daca ai nelamuriri astept intrebari...

#1771
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Am inteles ce recomanzi tu si ce a recomandat Florin, variante ieftine care pe care probabil le voi alege. Eu doar vroiam sa inteleg ce mi.a recomandat domnul acesta pe schema, e bun ,e rau, ce include? Eu nu am un buget neaparat, daca trebuie, o sa fac o fortare si o sa scot 800 de lei daca pot, daca nu, fac cum a zis Florin si scot doar 300.

#1772
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
1) Eu zic ca merita sa pui TA si robineti termostatati pt confort, si nu ma refer ca sa cresti autonomia, ci ca sa ai o temperatura dorita si cat de cat constanta in casa...Adica chiar daca ai avea autonomie de 12 ore sau mai mult, tot as pune fara sa ma gandsc TA si ronineti termo.

2) Pt inceput mergi pe schema lui Florin sau alta cat mai ieftina, evident sa ai in vedere TA + robinetii termostatai (la unele din calorifere)...poate ne si zici exact cum ai caloriferele in casa. Iar pe viitor (adica la vara urmatoare) daca nu esti multumit poti sa adaugi BEP, si alte modificari.

#1773
instalmm

instalmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.08.2012

View PostSYL, on 02 septembrie 2013 - 21:27, said:

1) Eu zic ca merita sa pui TA si robineti termostatati pt confort, si nu ma refer ca sa cresti autonomia, ci ca sa ai o temperatura dorita si cat de cat constanta in casa...Adica chiar daca ai avea autonomie de 12 ore sau mai mult, tot as pune fara sa ma gandsc TA si ronineti termo.

2) Pt inceput mergi pe schema lui Florin sau alta cat mai ieftina, evident sa ai in vedere TA + robinetii termostatai (la unele din calorifere)...poate ne si zici exact cum ai caloriferele in casa. Iar pe viitor (adica la vara urmatoare) daca nu esti multumit poti sa adaugi BEP, si alte modificari.
Am gasit oferta cu puffer de 1000L la pret f bun , parerea mea , doar 2999ron tva inclus http://www.planetaec...0-l-lsw-6605972

#1774
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Stie cineva laa un puffer de genul celui din poza intrarea incercuita cu rosu la ce se foloseste?

#1775
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Nu cumva e un puffer/boiler tank-in-tank ? ...si aceea e probabil intrarea de apa rece la boiler ?

#1776
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
@instalmm: asta e reclama Posted Image in plus: sa dai 1000 ron pe izolatie mi se pare enorm!!
@rusman: Syl are dreptate, as face observatia: tancul interior- ptr apa calda, ar trebui sa fie in partea de sus,  ca sa se poate incalzi vara de la un panou solar. Unui vecin i sa spart tancul interior, dupa o iarna de folosire.. era in garantie, dar a durat cam 3-4 saptamani pana i-au inlocuit pufferul...

#1777
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Nu este tanc in tanc. Vanzatorul a spus ca este pentru stratificarea returului incalzirii in pardoseala. Serpentina din imagine are intrari separate. Eu IP nu am,  e bine sa bag returul radiatoarelor acolo?

#1778
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
eu am montat asa: ( de jos in sus)
- retur cazan
- retur casa
- tur cazan
- tur casa.

#1779
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

View Postrichi_e, on 15 septembrie 2013 - 19:40, said:

eu am montat asa: ( de jos in sus)
- retur cazan
- retur casa
- tur cazan
- tur casa.

Adica... in lista ta, primul de sus (retur cazan,,,) este portul cel mai de jos la puffer... iar ultimul in lista, in partea de jos (tur casa...) este primul port, cel mai de sus la cazan... da? Posted Image

Ordinea este corecta, asa le am si eu in puffer, cu diferenta ca mai am -in plus- tur/retur ca porturi intermediare pentru panourile solare

Edited by costicucu, 15 September 2013 - 19:56.


#1780
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Si eu am serpentina, dar nu am mentionat-o.  nu cred ca poate fi confundata..este practic un circuit separat! Deasemenea, racordurile de la extremitati( cele mai de jos/sus) se continua in cazan, cel superior in sus, cel inferior in jos. astfel incat returul sa ia apa cea mai fierbinte si sa o duca in casa, iar returul sa traga apa cea mai rece si sa o duca in cazan. cu o lanterna se poate vedea acest lucru in interiorul respectivelor racorduri!

#1781
butaciu

butaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2009
va salut!am si eu eu ceva intrebari . am o ct  cu ardere atmosferica 30 kw , necesar incalzire 20kw si doresc sa i instalez un puffer home made (nepresurizat)  aprox 1000l  asta il am  este dreptunghiular doar sa l izolez si sa montez schimbator caldura teava cu.
cata teava cu sa folosesc la schimbator? si ce schema sa folosesc la legarea puferului?deci automatizare?
'







/

#1782
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Va fi greu sa primesti sfaturi pro pentru un montaj DIY .Cauta pe net proiecte asemanatoare si eventual ia legatura cu cei care au mai facut asa ceva .
Eu unul nu o sa ma aventurez sa pun 3 vorbe aici pe care tu sa le iei de bune si sa ma fac responsabil pentru toate detaliile de montaj.
Pot spune ca cei care au facut asa ceva au cunostinte solide de hidraulica pentru ca un bazin plin cu apa la 90 grade nu este joaca de copii.

Spor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate