Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#1747
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

 florin71_skoda, on 29 august 2013 - 20:08, said:

@CAZANE, cit costa halatul asta ?
Florine,aceste regulatoare se gasesc si la noi in tara ,de fapt importatorul este din com .Bors- Oradea -firma din cate imi amintesc se numeste:Moncri instal SRL ,pretul de lista este de 120 euro+Tva.
Eu am folosit aceste regulatoare in diverse situatii ,de exemplu cand aveam 2 circuite de incalzire separate si se dorea cate un termostat de ambient pe fiecare in parte .Exista si controlerul ST 431 N ,la care se pot atasa module ST 61 in functie de cate circuite  cu TA si SE-vrea muschiu tau...si e tot echitermic.Posted Image

Edited by CAZANE, 29 August 2013 - 20:27.


#1748
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mda, cam scump ~700 ron avind in vedere ca aplicatiile la care pot fi folosite sunt destul de limitate si nu includ si centralele pe lemne daca nu ai si puffer. Banuiesc ca la pretul asta nu primesti si motorul sau vana de amestec ci este doar controlerul.
Oricum, este ceva ce trebuie stiut ca exista ca nu se stie niciodata la ce este bun.

 CAZANE, on 29 august 2013 - 20:27, said:

... Eu am folosit aceste regulatoare in diverse situatii ,de exemplu cand aveam 2 circuite de incalzire separate si se dorea cate un termostat de ambient pe fiecare in parte ...
In cazuri de genul asta se pot folosi 2 pompe  fara sa mai bagi si sonda externa in ecuatie care oricum se bate cap in cap cu TA-ul care este on/off si scapi si de vanele de amestec motorizate care costa destul de mult. Dar pina la urma conteaza foarte mult ce se doreste de fapt de la instalatie. Ramine valbila intrebarea: la bani astia primesti si motorasul si vana ? Ma gindesc ca nu .... ca ar fi culmea ca motorasul si vana sa coste asa de putin.

#1749
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

 florin71_skoda, on 29 august 2013 - 19:26, said:

Daca montan o vana antioparire avem problema ca este reglabila pina in 60grd si pina la urma vom ajunge sa o tinem la maxim, adica pe 60grd.
Vezi ca ce am pus eu in link merge reglat pana la 65 grade....gasisem mai demult o vana de amestec care mergea reglata pana la 70 sau 75 grade.
Oricum eu zic ca in mod normal 65 grade ar trebui sa ajunga...

#1750
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Am primit un ajutor enorm in seara asta de la un coleg forumist. Mi.a facut o automatizare simpla si ieftina, maine merg sa vad cam cat ajung piesele.

Attached Files

  • Attached File  03.gif   34.78K   121 downloads


#1751
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Sper sa nu gresesc, dar la tine nu se potriveste exact schema. Aceasta e de la Atmos, care e facut sa merga cu Laddomat (sau cu ventil termic de amestec), dar tu ai pompa de recirculare, asa ca intre cazan si BEP nu pui decat pompa de recirculare (care o fixezi sa plece la 40-50 grade), fara vana de amestec. Iar PI (pompa incalzire) si PB (pompa boiler) intr-adevar sunt bine puse si le pui un termostat ca sa plece cand temperatura e peste 60-65 grade. In cazul in care montezi TA nu uita de termostatul de supratemperatura (il fixezi la 85-90 grade) care sa comande plecarea PI chiar daca TA nu cere.

Intreb si eu o treaba: daca ai BEP ca in schema de mai sus (adica cu 2 iesiri si 2 intrari in partea opusa cazanului => PB si PI intra si ies separat), se poate ca PB si PI sa functioneze concomitent ? sau tot asa trebuie setate separat, in general cu prioritate pt PB ?

#1752
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

 florin71_skoda, on 29 august 2013 - 20:58, said:

Mda, cam scump ~700 ron avind in vedere ca aplicatiile la care pot fi folosite sunt destul de limitate si nu includ si centralele pe lemne daca nu ai si puffer. Banuiesc ca la pretul asta nu primesti si motorul sau vana de amestec ci este doar controlerul.
Oricum, este ceva ce trebuie stiut ca exista ca nu se stie niciodata la ce este bun.


In cazuri de genul asta se pot folosi 2 pompe  fara sa mai bagi si sonda externa in ecuatie care oricum se bate cap in cap cu TA-ul care este on/off si scapi si de vanele de amestec motorizate care costa destul de mult. Dar pina la urma conteaza foarte mult ce se doreste de fapt de la instalatie. Ramine valbila intrebarea: la bani astia primesti si motorasul si vana ? Ma gindesc ca nu .... ca ar fi culmea ca motorasul si vana sa coste asa de putin.
Am spus-o destul de clar ca pretul afisat este unul de lista ,mie chestiile ce le face acest controler echitermic nu mi se par limitate chiar deloc .Vana de amestec si servomotorul flotant sunt separate,eu folosesc ESBE cu care ma inteleg cel mai bine.Se stie exact la ce este bun ,am mai spus-o destul de clar mai sus si ma repet ,in cazul in care vreu sa fac o instalatie profi  cu mai multe circuite de incalzire separate ,fiecare cu pompa si vana de amestec cu 3 cai (in niciun caz fara  vana cum fac majoritatea ),se monteaza termostate de ambient sau crono ,pe fiecare etaj in parte si sonda externa de temperatura.Sa stii ca SE cu TA,nu se bat cap in cap ,ba chiar din contra se obtine confortul si eficienta maxima .Varianta simpla cu pompa si termostat de ambient ,mie mi se pare o l....,in fine fiecare face cum vrea .

#1753
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Stiu ca sunt offtopic, dar referitor la sonde si TA, imi spunea un prieten (adevarat cu centrala cu gaze, dar nu cred ca asta influenteaza datele problemei) care initial avea soda exterioara si TA (si cu robineti termostatati la calorifere) ca avea momente cand SE comanda o temeporatura prea mica si nu mai decupla TA. Asa ca a renuntat la TA si a montat si o sonda interioara si acum totul e ok. Centrala Ariston, fara condensatie, apartament de bloc comunist, initial neizolat, apoi izolat (reabilitat termic).

#1754
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 CAZANE, on 30 august 2013 - 08:36, said:

....am mai spus-o destul de clar mai sus si ma repet ,in cazul in care vreu sa fac o instalatie profi  cu mai multe circuite de incalzire separate ,....

In cazul tau este clar ca este o solutie profi si viabila pentru ca tu le montezi la centrale pe peleti si acolo sunt deacord cu tine ca sunt super ok.
La centralele pe lemne insa nu se poate monta sonda externa. Ca sa montezi asa ceva trebuie obligatoriu sa ai puffer foarte corect dimensionat sau eventual putin supradimensionat fata de cazan.

 SYL, on 30 august 2013 - 07:20, said:

Intreb si eu o treaba: daca ai BEP ca in schema de mai sus (adica cu 2 iesiri si 2 intrari in partea opusa cazanului => PB si PI intra si ies separat), se poate ca PB si PI sa functioneze concomitent ? sau tot asa trebuie setate separat, in general cu prioritate pt PB ?
Depinde de puterea centralei si de marimea boilerului si daca ai sau nu termostat pe boiler.
Daca ai un boiler de 120 litri cu o serpentina de ~14kw si o centrala de un 30kw nu prea conteaza ca pompele merg impreuna. Daca ai insa un boiler de 200litri cu  serpentina de ~24kw si o centrala tot de 24kw atunci se cam simte daca merg ambele pompe. Dar daca nu ai control pe boiler si PB merge cam 24 din 24 si urca boilerul la un ~70grd atunci nu prea conteaza ca uneori merg amindoua mai ales ca ai TA si PI merge maxim 1 ora.

#1755
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Hmm, interesant ce spui tu Florine...La centrala mea, precum bine stii, pompele sunt toate comandate de automatizarea centralei, cu prioritate pt PB...Oare ce ar fi sa montez o BEP (din aceea cu 4+2 racorduri) si sa fac cumva ca PB si PI sa merga idependent una de alta: adica PI sa plece cand cere TA, iar PB cand cere boilerul, ma exact PI sa nu plece doar daca nu merge PB ? Posted Image

#1756
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai la tine electronica stie de prioritate pe ACM care poti sa o lasi activa sau sa o anulezi din meniu. Deci tu daca pui BEP nu ai probleme cu comanda celor 2 pompe ca le poti seta cum vrei tu, adica cu prioritate pe ACM sau fara.
Tu o sa ai probleme cu PA care merge doar cind ai diferenta intre tur si retur de peste 5grd. Dar si asta se rezolva pentru ca sonda de retur o legi pe tur (linga sonda de tur) si setezi la maxim ecartul

Electric pompele vor fi legate la fel ca si pina acum. Doar hidraulic apar modificari ca in loc de bypass ai BEP si PB si PI vor fi montate pe tur. In cazul asta este indicat sa-ti montezi si VM inainte de PI.

#1757
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Din pacate prioritatea ACM (adica Pb fata de PI) nu poate fi modificata din meniu :( ...as fi vrut eu sa pot sa aleg sa fie PI prioritara sau sa merga ambele concomitent.
Zici ca PR (pompa amestec cum ii zici tu) ca ar trebui sa merga tot timpul ? ...nu am inteles ce ai vrut sa zici cu mutatul sondei de retur langa tur si cu setarea la maxim a ecartului.

#1758
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai PI niciodata nu poate fi prioritara. Doar PB o poti face prioritara in sensul ca pina nu se face stocul de ACM sa nu plece PI sau daca anulezi prioritatea atunci PI va pleca comandata de TA chiar daca in momentul respectiv PB merge sa faca apa calda.
La placile mai vechi de la Arca exista un buton Manual/Automat si daca treceai pe Manual anulai prioritatea de ACM si atunci PI si PB mergeau si concomitent daca aveau ambele cerere.

Daca-ti pui BEP atunci PR va invirti apa dintre CT si BEP si va trebui sa merga controlata de un T45. Cind a trecut centrala de 45grd pleaca PR si trebuie sa mearga 24 din 24 ca sa bage apa in BEP.
La tine pompa PR pleaca comandata de placa electronica si pleaca doar daca turul este mai cald decit returul cu 5 grd ca ai cele 2 sonde NTC pe tur si pe retur. Daca montezi BEP nu este bine ca poti avea momente in care ecartul tur/retur este mai mic de 5grd si atunci se preste pompa. (in fine ... zicem 5grd pentru ca ecartul asta este setabil)

Acum am realizat ca am spus o prostie cind am zis sa muti sonda de retur linga sonda de tur. Posted Image
De fapt sonda de retur trebuie sa fie in aer si sa citeasca temperatura din camera. Cind turul CT va fi cu 5 grd peste temperatura ambientala va pleca pompa PR. De oprit se va opri cind centrala intra in avarie "Lipsa lemne"

#1759
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Pot sa modofic din electronica cand sa plece PR (peste o anumita temepratura a turului: din fabrica era 30 eu am crescut parca la 50; cat si diferenta intre tur si retur: intr-adevar e din fabrica la 5 grade, dar o pot scadea la 0 sau 1 grad, adica practic sa merga tot timpul PR).

Din pacate la SY400 nu pot seta prioritatea la PB, adica daca merge PB, nu mai merge PI, nu pot sa plece ambele pompe (exceptand cand ajunge la protectia termica si atunci pleaca toate pompele indiferent de conditii). Probabil la TERMODUE (cred ca asa se numeste vechea electronica la Arca) se putea acest lucru...Sau o fi in SY400 vreo setare care nu o stiu eu ??
Pot doar sa "pacalesc" electronica in felul urmator: setez PI sa plece la o temepratura mai mica decat PB (spre exemplu in general folosesc 60 la PI si 63 la PB) si astfel baga ceva caldura in casa si apoi se apuca sa incalzeasca boilerul.

#1760
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se pot prosti sa merga impreuna daca folosesti niste relee. Probabil ca 3 bucati. Nu stiu exact pina ce nu pun totul pe hirtie ca sa vad cum iasa.

#1761
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 florin71_skoda, on 30 august 2013 - 10:00, said:

Pai PI niciodata nu poate fi prioritara. Doar PB o poti face prioritara in sensul ca pina nu se face stocul de ACM sa nu plece PI sau daca anulezi prioritatea atunci PI va pleca comandata de TA chiar daca in momentul respectiv PB merge sa faca apa calda.
La placile mai vechi de la Arca exista un buton Manual/Automat si daca treceai pe Manual anulai prioritatea de ACM si atunci PI si PB mergeau si concomitent daca aveau ambele cerere.

Daca-ti pui BEP atunci PR va invirti apa dintre CT si BEP si va trebui sa merga controlata de un T45. Cind a trecut centrala de 45grd pleaca PR si trebuie sa mearga 24 din 24 ca sa bage apa in BEP.
La tine pompa PR pleaca comandata de placa electronica si pleaca doar daca turul este mai cald decit returul cu 5 grd ca ai cele 2 sonde NTC pe tur si pe retur. Daca montezi BEP nu este bine ca poti avea momente in care ecartul tur/retur este mai mic de 5grd si atunci se preste pompa. (in fine ... zicem 5grd pentru ca ecartul asta este setabil)

Acum am realizat ca am spus o prostie cind am zis sa muti sonda de retur linga sonda de tur. Posted Image
De fapt sonda de retur trebuie sa fie in aer si sa citeasca temperatura din camera. Cind turul CT va fi cu 5 grd peste temperatura ambientala va pleca pompa PR. De oprit se va opri cind centrala intra in avarie "Lipsa lemne"

-Cred ca trebuie atasat undeva un dictionar cu prescurtarile astea, de ce?
-Pentru ca se ajunge la prescurtari dupa cum vrea fiecare.
-Si mai e ceva, vine unu nepregatit si citeste pasareasca si o ia cu intrebarile, dar aia ce inseamna?  Posted Image Posted Image

#1762
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
O buna parte din prescurtari sunt  componente ale schemei de mai sus sau sunt  folosite de asa mult timp ca sunt deja traditionale.
PI :pompa de incalzire
PB : pompa boiler
PR : pompa recirculare
TA termostat ambient
BEP butelie de egalizare presiuni
CT centrala termica.
ACM : apa calda menajera

#1763
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Gelu, nu ai nicio idee ?....mai ales ca esti expert in electronica. Posted Image

Edited by SYL, 30 August 2013 - 11:55.


#1764
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Ma scuzi ,  am vazut ca ti-a dat Florin cateva sugestii si n-am mai urmarit discutia.  Trimite si tu cartea tehnica a electronicii , parca am sters-o .
LE : Ai uitat ghilimelele la un cuvant , da nu-i bai .

Edited by ggelu, 30 August 2013 - 12:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate