Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#883
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postnicoretro, on 21st January 2012, 01:36, said:

@vasiuca  Merci de aprecierea la priceperea mea :) . Legat de solariile din lemn...dupa calculele pe care mi le facusem eu la inceput...cumparand cherestea la 350-500 ron/mc e cam greu sa iesi ieftin. Depinde de fiecare ce surse de lemn are. Comparand lemn cu fier, depinde si ce fier compari....fierul de 16 nu se compara cu teava de 50....la fel....o parere personala, nu una avizata.
ei uite ca io am 2 solarii acuma pe fier de 16.. au rezistat la un uragan care a maturat zona noastra unul care  a ramas deschis a avut de suferit deoarece a intrat vantulin el.. celalalt a ramas intactmai am unul de3 teava dar vreau sa te anunt ca nu merita investitia atat am avut de spus io fac doar un solar si nu fac o locuinta pentru zarzavaturi caut sa cheltuiesc cat mai putin si sa scot cat mai mult.. sa aveti multa bafta acus incepe munca...

#884
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010

View Postsilesax, on 21st January 2012, 17:12, said:

multumiri danpdg ....tot nu sint prea lamurit
de ex-se ia doua buc de teava de un tol se taie si una este pusa perpendicular pe cealalta pentru a fi sudata,ei......nu prea se unesc bine ca sint taiate drept...corect? atunci una se ia la flex sau la o piatra de polizor de diametru mic pina se onduleaza spre interior taietura dreapta pentruca la asezarea ei pe cealalta teava sa se uneasca perfect ca sa se poata suda bine.
asta voiam eu sa vad?ai facut asa ceva?
sau mai poate fi turtita putin la capat si la asezare iarasi poti suda mai trainic
tu cum ai facut?

   Ai dreptate ! Nu prea se pupa un cu alta !
Din ce am observat cu cat e mai mare diametrul tevii cu atat spatiul de umplut cu sudura este mai mare .
   La teava pe care am folosit-o eu spatiul a fost intre 3-5mm pe care am umplut-o cu sudura. Am sudat cu electrozi de 3,25 si din 2-3 straturi era gata! Atunci cand am sudat arcadele pe sablon am preferat sa le bat la capete pentru a nu mai pierde timp cu sudura . Cert este ca daca le bati la capete si le sudezi imbinarea nu isi pierde din rezistenta . Acum fiecare procedeaza cum crede de cuvinta si ii este mai usor .Eu am lucrat mai mult singur si nu am avut cu cine sa le sustin pentru a le bate la capete la fata locului asa ca am preferat sa le incarc in sudura.
   Cateva poze de astazi privind rolul sarmei in constructia unui solar in conditii meteo nefavorabile

Attached Files



#885
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postalinutzik, on 21st January 2012, 16:14, said:

Daca te pricepi e parfum.Stalpii sunt fiarele infipte in pamant/beton pe lateralele solarului peste care se sudeaza arcadele.Acesti stalpi trebuie sa fie mai grosi/rezistenti decat restul fierataniilor.Daca arcadele sunt de 50mm,acei stalpi ar trebui sa fie mai grosi,minim 60x40mm,in nici un caz 30x40.Asta e parerea mea,tu oricum nu prea mai poti schimba ceva,plus ca fiecare face cum crede.Incearca macar contravaturile sa fie mai multe si montate corect.Sa ai bafta. :peacefingers:
Ok, acum am inteles ce voiai sa spui. Deci 60x40mm.....chiar ma miram ce sa fac cu 6x4mm.
La mine stalpii aia la care te referi, sunt tevi rotunde cu diametrul de 42 mm care intra in interiorul arcadelor. Deci nu teava dreptunghiulara.

Legat de contravanturi, intr-adevar o sa fie nevoie de ele, date fiind dimensiunile constructiei. Cred ca o sa mai suplimentez cu ceva mai serios decat ce am acum.

Legat de intrebarea mea initiala nu si-a dat nimeni cu parerea.....dar din ce vad din pozele lui danpdg se pare ca intr-adevar zapada cam stationeaza pe modelul cu sarme de sustinere.

Mai intreb inca o data totusi....e cineva care are si varianta fara sarme? cum se comporta dpdv rezistenta? care e varianta cea mai buna?

#886
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
unde ai vazut tu solar fara sirme? :confuzzled:

#887
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsilesax, on 22nd January 2012, 06:24, said:

unde ai vazut tu solar fara sirme? :confuzzled:
la mine.revin indata cu imagini.

#888
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postvasiuca, on 22nd January 2012, 08:59, said:

la mine.revin indata cu imagini.

Attached Files


Edited by vasiuca, 22 January 2012 - 10:31.


#889
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da .totusi nu imi dau seama cum ai reusit sa intinzi folia asa de bine???!!!!!!!!!!!!!
si este cumva folie speciala de permite atita intinderea fara sa se rupa?
dar totusi cind vine caldura nu face pungi intre arcade?
una peste alta trebuie sa recunosti ca mai rar vezi asa ceva....dar avind in vedere ca tu esti zgircit...... :naughty:

#890
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
cocoloasele care se vad la unele arcade au fost obtinute in urma unei urtuni in urma cereia au zburat vo sapte acoperisuri la cateva vile ale unor gospodari .. si asta din greseala mea .

#891
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da te lauzi......dar nu mi-ai raspuns la intrebarile de mai sus :D

#892
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postsilesax, on 22nd January 2012, 10:59, said:

da .totusi nu imi dau seama cum ai reusit sa intinzi folia asa de bine???!!!!!!!!!!!!!
si este cumva folie speciala de permite atita intinderea fara sa se rupa?
dar totusi cind vine caldura nu face pungi intre arcade?
una peste alta trebuie sa recunosti ca mai rar vezi asa ceva....dar avind in vedere ca tu esti zgircit...... :naughty:
da cu intinsul foliei se ocupa sotia mea .. ea are talentul asta si ma mir si io de unde l/a mostenit
cat despre folie nu stiu ce sa/ti zic.cand vine caldura ramane la fel de intinsa doar cu unul am probleme a cazut intr/un an zapada de 1 mtru si l/a bagat in pamant si folia spanzura acuma pe el dar mai anul asta si ii schimb cred ca folia ca a inceput sa crape.. da da si sunt si zgarcit.cred ca asta e secretul

#893
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
. da da si sunt si zgarcit.cred ca asta e secretul
:greedy: :greedy: aici in romanica nu se poate altfel ...............

#894
danpdg

danpdg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.04.2010
Cu scuzele de vigoare la dimensiunile astea eu nu le-as numii solarii, in cel mai bun caz ''rasadnite''!!
Solar se numeste ''rasadnita'' care depaseste cel putin 300m2 :peacefingers:

Edited by danpdg, 23 January 2012 - 18:44.


#895
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postdanpdg, on 23rd January 2012, 18:43, said:

Cu scuzele de vigoare la dimensiunile astea eu nu le-as numii solarii, in cel mai bun caz ''rasadnite''!!
Solar se numeste ''rasadnita'' care depaseste cel putin 300m2 :peacefingers:
de asta nu mai poti matale?
oricum multumim pentru atentionare si ne vom stradui sa reparam greseala asta extrem de mare dupe dv.
si daca ai consulta dexul ai vedea ca si o rasadnita e tot solar arnca o privire ce inseamna solar.. uite aici



solár, -ă adj. Care utilizează energia solară ◊ „Vilă solară. Prima locuință din R.F. Germania alimentată cu energie solară a fost inaugurată nu de mult în localitatea Aachen.” R.l. 20 VI 75 p. 6. ◊ „În 1976-77 s-au realizat și s-au dat în funcțiune primele case solare sistem pasiv și activ la Câmpina [...] Televizor alimentat de o baterie cu pilă solară (SUA)” R.l. 26 VI 79 p. 6 (cf. fr. solaire; DMC 1970; DN, DEX, DN3 – alt sens)

si uite ce inseamna rasadnita ;RĂSÁDNIȚĂ ~e f. Construcție simplă din scânduri, asezată pe sol și acoperită cu un material transparent, în care crește  
sau poate mai bine le numeam sere.. si uite matale ce inseamna sera...


SÉRĂ, sere, s. f. Construcție specială cu acoperiș (și cu pereți) din sticlă sau din material plastic pentru adăpostirea și cultivarea plantelor care nu suportă frigul. – Din fr. serre.
.. asta asa ca sa nu te ostenesti sa cauti prea mult.ca poate iti vine greu.

Edited by vasiuca, 24 January 2012 - 09:25.


#896
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
hai sa iti raspund eu cum sa intinzi folia mai bine :sapi doua santuri laterale, undeva la 40 cm adancime.
folia din fabrica are niste dungi (dupa cum a fost stransa), o intinzi pe tot solarul si o ingropi pe o latura astfel incat urmaresti dunga foliei sa fie dreapta(masori inaltimea de la pamant la dunga la ambele capete).
pui pamantul tot si calci pentru batatorire. pe cealalta parte intinzi folia si o bagi in sant astfel incat sa si iasa din acesta()capatul. in pliul format in sant pui c-am jumatate din pamantul scos din acesta.cu inca 4-5 persoane (depinde de lungime) te apuci si ridici de folie(capatul ei) astfel incat greutatea pamantului intinde folia si face ca aceasta sa ramana intinsa. acesta manevra se face in echipa, cat mai multi si toti odata, dupa care pui si restul pamantului ramas.
eu asa am facut la 2 solare si a mers bine.

Edited by cristianda, 24 January 2012 - 11:34.


#897
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
si de aerisit pe unde mai aerisesti?
prin capete? daca solarul depaseste 5m lungime, nu stiu daca aerisirea se mai face cum trebuie.
e bine ca pe partea de sus a solarului sa se puna o folie iar pe pereti alta folie, pe care o poti lasa in jos pt aerisire.
treaba asta se poate face si daca solarul e din lemn sau din metal sub forma de arc de cerc.
e bine ca aerisirea sa se faca de sus in jos si nu de jos in sus, alta e cand aerul circula pe sus si alta e cand aerul le ia pe plante de jos.

#898
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
pe mine ma intrebi ?
capetele e o lucrare total separata.
prima si ultima arcada are sora geamana alta arcada prinsa in balamale pe post de geam si se deschide pe baza de scripeti, aerisirea facandu-se pe partea de sus.
la partea de jos(la ambele capete) am facut doua ferestre(stanga/dreapta) mari tot pe balamale, ce se vor deschide in caz de supraincalzire pe timp de vara.

#899
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postcristianda, on 26th January 2012, 13:16, said:

pe mine ma intrebi ?
capetele e o lucrare total separata.
prima si ultima arcada are sora geamana alta arcada prinsa in balamale pe post de geam si se deschide pe baza de scripeti, aerisirea facandu-se pe partea de sus.
la partea de jos(la ambele capete) am facut doua ferestre(stanga/dreapta) mari tot pe balamale, ce se vor deschide in caz de supraincalzire pe timp de vara.
vrem imagini... imagini clare si graitoare

#900
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.01.2012

View Postnicoretro, on 18th January 2012, 07:06, said:

Salutari tuturor!

Am achizitionat de curand un solar pe care trebuie sa il instalez. Cel de la care l-am cumparat m-a sfatuit sa nu montez sarme pe coama pentru sustinerea foliei pentru ca vor face mai rau, adica zapada nu va aluneca de pe solar. Am vazut pe forum multe poze cu solarii cu sarme sau benzi pp. A instalat cineva fara nici un fel de sarme?
Cum ar fi mai bine, date fiind si dimensiunile solarului?

Detaliile solarului:  
A costat 7600Ron(inclusiv transport)...cam cel mai mic pret pe care l-am gasit pe piata.
Are o suprafata de 360mp, cu deschidere 9m, inaltime 3,6m. Construit din arcade metalice teava neagra de 50mm puse la distanta de 2m.
Are aerisiri si usi la capete, bare de cultura, 3 traverse longitudinale(2 laterale, 1 coama).
Folie tratata de 150 microni.
Banda picurare +robineti Folie mulcire
Pacat ca mai lasat sa caut adresa,dar cred ca ceva am gasit,postez aici sigur vor fi multi interesati(eu unul am fost )                                         http://mercador.ro/o...ori-ID1gVP.html                  sper sa nu o iei ca pe un afront........

Edited by ionbv15, 27 January 2012 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate