Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#8011
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
In poza 5, ultima de fapt, ambele moduri de legare sunt la tensiune trifazata (400 V), cea din stanga - legatura in triunghi, in dreapta -  legatura in stea. Sfatul meu este sa nu te joci la placa de borne daca nu ai cunostinte electrice, curentul nu iarta niciodata, apeleaza mai bine la un electrician (priceput).

#8012
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Am si eu o intrebare, cum prindeti folia termica (de dublura)? Peste sarbe cat mai bine intinse, sau cum? Ma refer daca exista o tehnica de a o ancora fara sa o gauresti.
Treabuie sa imi vina folia si nu prea stiu cum sa o prind.

#8013
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Peste sarme bine intinse. Daca nu intervine nimic in programul meu, maine incep si eu operatia, pun si ceva poze.

#8014
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Gap2007
Planul meu este sa folosesc profile U cu sarme zig-zag (tip sereimd) pentru a prinde folia termica pe interior. Mi-am facut deja socoteala si sper sa reusesc in iarna asta sa mesteresc dublura.

#8015
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
De marti vine frigul mare, cu un -16C spre duminica, in zona Buc. Mai aveti 2 zile sa va puneti la punct solariile, cu incalzirea.
Si Sera M!

#8016
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcrisbud, on 10 decembrie 2016 - 18:53, said:

De marti vine frigul mare, cu un -16C spre duminica, in zona Buc. Mai aveti 2 zile sa va puneti la punct solariile, cu incalzirea.
Si Sera M!
Chiar asa?
Meteo Romania

#8017
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Am intarziat...

Attached Files



#8018
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcorsica, on 09 decembrie 2016 - 22:39, said:

Daca nu intervine nimic in programul meu, maine incep si eu operatia, pun si ceva poze.
Astazi a fost o zi de martie in zona mea, cu +12 gr. C la pranz, astfel incat am vrut sa fac prea multe si nu am dus nimic la sfarsit, mea culpa. Totusi, ceva poze cu folia termica, nu ma astept sa intelegeti prea multe, daca va pot ajuta cu ceva sunt pe aici, acum sau cand termin lucrarea.

Attached Files



#8019
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
in poza din stanga,, bassa tensione,, e joasa tensiune si dreapta ,,alta,, inseamna inaltă cum este legat acum

#8020
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
din ce am vazut pe la altii prinderea foliei termice se face prin montarea pe arcul din interior a unor inele din sarma de trei din metru in metru pe toata circumferinta arculu.pt aceasta operatie este nevoie de trei persoane doua tin folia si a treia introduce sarma de 1 prin fiecare inel din capat in capat. rezulta gauri de grosimea sarmei.folia termica se lasa permanent montata in solar.   montata pe orinzontala se vor aduna pungi de apa intre sarme. eu as prinde folia cu magneti pe teava patrata nefiind necesara spargerea foliei.

#8021
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
buna ideia cu magneti dar de unde luam atitia magneti si sa iesim ieftin?!

#8022
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007

View Postcorsica, on 10 decembrie 2016 - 21:12, said:

Astazi a fost o zi de martie in zona mea, cu +12 gr. C la pranz, astfel incat am vrut sa fac prea multe si nu am dus nimic la sfarsit, mea culpa. Totusi, ceva poze cu folia termica, nu ma astept sa intelegeti prea multe, daca va pot ajuta cu ceva sunt pe aici, acum sau cand termin lucrarea.
la ce inaltime fata de sol este montata la tine folia asta ?
inteleg ca rolul ei este sa colecteze condensul sau mai are si alta utilitate?
condensul pe care il colecteaza folia ,cum il elimini daca se strange o cantitate mai mare , sau folia e intinsa foarte bine si atunci alunca spre lateral ?
este o singura bucata sau sunt mai multe fasii ?
o mai dai jos vara sau este doar pentru sezonul rece ?
stiu ca poate par stupide intrebarile mele, nu am experienta si mai bine prefer sa intreb !!!

#8023
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
folia termica se poate monta doar la solariile gen corsica,sau si la cele cu arc simplu prin montarea unor ,,bride,, din cornier sau fier la o distanta de cca 30cm de arc la  capatul careia adaugati inelul pt sarma sau o talpa pt magneti,folia ramane tot timpul anului avand rolul de ,,ruptura termica,,vara cat si iarna.solariile la care am vazut acest sistem au fost construite cu fonduri europene  sunt din teava patrata de 4cm cu zabrele de 10mm.au lungimea de 50m pe 10 si 4m la coama fara aerisire pe laterale doar pe capete dar dublate cu  folia termica  vara in interior este ca afara.solarul meu are 5m la coama si  deschis pe  laterale si frontale si tot e mai cald ca afara cu 7-8 grade. inseamna ca folia termica face diferenta,,vorba managerului,,

Edited by recinul, 11 December 2016 - 15:06.


#8024
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
La asa ceva merge montat ? Attached File  IMG_20160421_135455.jpg   97.43K   160 downloads

#8025
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
din ce am citit, atenueaza IR pe un sens
daca o pui cum trebuie, atenueaza pierderea IR noaptea, spre exterior
cum ar putea sa tina racoare vara
decat daca o intorci

Edited by danr, 11 December 2016 - 17:03.


#8026
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
pt fixarea foliei folositi magnetmagsy  cautati pe net

#8027
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Corsica ce motocultor ai?
Esti multumit de el?

Edited by vdingo11, 12 December 2016 - 11:38.


#8028
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgigi72, on 11 decembrie 2016 - 15:50, said:

La asa ceva merge montat ? Attachment IMG_20160421_135455.jpg
Nu cred ca trebuie sa te complici cu folie termica la un solar acoperit cu policarbonat.

View Postgigi72, on 11 decembrie 2016 - 13:08, said:

la ce inaltime fata de sol este montata la tine folia asta ?
inteleg ca rolul ei este sa colecteze condensul sau mai are si alta utilitate?
condensul pe care il colecteaza folia ,cum il elimini daca se strange o cantitate mai mare , sau folia e intinsa foarte bine si atunci alunca spre lateral ?
este o singura bucata sau sunt mai multe fasii ?
o mai dai jos vara sau este doar pentru sezonul rece ?
stiu ca poate par stupide intrebarile mele, nu am experienta si mai bine prefer sa intreb !!!
Folia termica este montata peste sarmele de la bara de cultura, adica la 2,60 m si are latimea de 3,5 m. La partea de sus am prins deja doua bucati care se pot ''deschide'' atunci cand e prea cald, iar pe laterale voi monta cate o bucata, ramane sa ma hotarasc la modul de prindere. Vara o strang, cea de sus pe laterale stanga - dreapta si cea de pe laterale la partea de sus. Nu vad rostul ei vara la inaltimea solarului meu de 4,60 m si aerisire pe coama. Cand am folia termica intinsa aerisirea solarului o fac cu ajutorul usilor de pe capete 3,0 m x 2,5 m.
Nici eu nu am prea multa experienta cu folia termica, este al doilea an cand folosesc, anul trecut am avut in solarelul de 10 x 4 m, la partea de sus si am fost multumit.

View Postvdingo11, on 12 decembrie 2016 - 11:38, said:

Corsica ce motocultor ai?
Esti multumit de el?
Am o motosapa BSG de 7,5 CP, sunt multumit pentru suprafata pe care o am. Cu timpul ma gandesc sa cumpar un tractoras.

Cateva poze cu folia montata peste sarme.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate