Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#7957
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da,unii sunt contra lor dar eu am ales să le folosesc. Ce voiam eu să zic mai sus e ca nu am folosit transversale,am prins arcele între ele doar pe coama cu o bara de tol.
Au rezistat fără probleme full de roșii,la zăpadă sau furtuni. E drept că nu sunt nici în câmp.

#7958
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

View Postgap2007, on 30 noiembrie 2016 - 22:47, said:

@demm ceva nu se leaga la tine. Ai spus ca ai dat 1700 lei pe teava. La un pret de 7 lei pe metru ar insemna 240m, mult prea putin pentru ce ai acolo, chiar si daca nu ai avea nici un fel de longitudinala si nici bare de cultura. Ai pus cumva teava de 1.5 mm grosime? Daca da, mi se pare putin hazardata alegerea.... Nu ca nu ar avea suficienta rezistenta, ci pentru ca rugina o sa le manance de la interior in timp.

Pai am scris ca 1700 lei a costat numai teava pentru arce. Totalul (numai structura) a fost in jur de 4500 lei.

21 arce x 12m (cate 2 tevi de 6m la fiecare) = 252 m x 6.74 lei /m =1698.48 lei

Teava nu mai stiu exact de cat este in carne ori 1.5 ori 2mm. Din metal am numai o bara longitudinala sudata pe coama si 4 stalpi pe mijloc din teava patrata de 6x6, restul e din lemn.

#7959
stiinta83

stiinta83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2008

View PostAchimitom04, on 01 decembrie 2016 - 20:09, said:

Da,unii sunt contra lor dar eu am ales să le folosesc. Ce voiam eu să zic mai sus e ca nu am folosit transversale,am prins arcele între ele doar pe coama cu o bara de tol.
Au rezistat fără probleme full de roșii,la zăpadă sau furtuni. E drept că nu sunt nici în câmp.
Sunt cam in camp cu solarul! o modificare pe care vreau sa o fac in primavara este sa renunt pe clemele metalice de prins folia si sa trec la bagheta metalica (profil C) cu sarma!
a rezistat destul de bine acum 2 saptamani la rafale de 85km/h cu mici probleme pe o parte din cauza clemelor si a aerisirii laterale!

Edited by stiinta83, 01 December 2016 - 20:20.


#7960
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Daniel, ca solutie low cost si rezistenta, solarul lui Driver e super OK, si mai e si testat. Dar nu o sa ai inaltimea care o vrei si o sa ai si trei randuri de stalpi  Tu fiind la 8m poti sa te limitezi la 2 stalpi plus o bara (chiar si de fier beton de 10-12) intre cei doi stalpi, ca sa tina mijlocul la locul lui.
Acum, urmeaza sa te hotarasti daca chiar ai nevoie de un solar asa inalt, cu deschideri (fara obstacole) asa mari.... etc. Daca ai de gand sa lucrezi cu folie termica , in plina iarna (< Martie) etc, trebuie sa mergi pe chestii mai inalte si implicit mai scumpe.Nu poti obtine performante gen Corsica cu buget la o treime (dau si eu un exemplu), aaa, si Corsica nu a platit manopera... Daca ai unde sa tii buruienile si sa le muti in noul solar mai pe la jumatea lui martie, inceput de aprilie, solutia lui Driver e OK si pentru tine.
Solutia lui Driver are doua dezavantaje:
- 1 - ar trebui sa ai motosapa/motocultor (oricum iti trebuia, daca nu ai deja). Nu o sa intri veac cu tractor acolo.
- 2 - daca o sa vrei / o sa jungi la concluzia ca ii trebuie mai mult, singura solutie e flex si facut altul.

Dar ca raport cost/suprafata la pret decent si rezistenta, e imbatabila, dpdv-ul meu.

Daca esti interesat de o astfel de posibilitate, spune si fac o alta schita, sa vedem ce iese la calcul. Imi trebuie inaltimea la margina si inaltimea la coama. Pate da si Driver o mana de ajutor, sa ne spuna cat are a lui.

Edited by gap2007, 01 December 2016 - 22:47.


#7961
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
@achim
O bara orizontala pusa pe un arc iti da un arc cu tirant...ce face viata mai usoara stalpilor verticali pe care se sprijina arcele...pentru ca preia fortele orizontale...ideal ar trebui sa fie la 'nasterea' arcelor, ca e mai sus sau mai jos e de acum doar de detaliu...

#7962
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cum ai mai intrat printre randurile de rosii daca sant asa dese??

#7963
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Am mai construit si noi un solar mititel / 14x8, sa ne mutam cu rasadurile la strada. O parte din ele. Vom iesi, la primavara, cu pravalia-n drum. Posted Image
Asteptam o zi fara vant, de-ar straluci si sorinel ar fi ideal, sa putem fixa folia pe grinzi si fierul pentru aerisirea laterala. Dupa care, poate veni si zapada.

Nori grei plutesc deasupra satului...
Attached File  DSC07407.JPG   575.02K   126 downloadsAttached File  DSC07410.JPG   557.05K   123 downloadsAttached File  DSC07411.JPG   541.79K   121 downloadsAttached File  DSC07412.JPG   568.15K   125 downloadsAttached File  DSC07414.JPG   550.73K   122 downloads

#7964
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Frumos laum,felicitari,toti ne plangem ca nu prea merge treaba cu legumicultura asta dar toti marim ce avem sau mai ridicam cate un solar,ei ei.
@gap,lateralele sunt de 1,8m si la coama are3 m,l-am calculat sa nu am pierderi ,la bara de 6m taiate la 1,8 stalpii,coama la 4,2,stalpii pe mijloc la 3, si restul la 2,4 bucatile ramase de 1,2,imbinate si folosite la 2,4m,

#7965
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Depinde de asteptarile fiecaruia.
Eu nu ma plang dar nici nu ridic in slavi legumicultura. Nu ca nu mi-ar placea ceea ce fac, dar nu vreau pe nimeni pe constiinta. De nu stii sa te organizezi si nici nu pricepi ce-i cu plantele astea, alergi de nebun fara nicio satisfactie, la final de sezon te mai alegi si cu buzunarul gol.
Eu fac totul cu drag si-mi pare o munca usoara, plina de satisfactii. Posted Image

Edited by laum, 02 December 2016 - 17:17.


#7966
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Laum ai iesire la vreun drum bine circulat ??

#7967
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Da, la DN 11 a, ruta Adjud-Onesti.

le
Am uitat, am mai vrea cateva zile calduroase sa turnam si o alee in noul solar :))

Edited by laum, 02 December 2016 - 17:36.


#7968
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Asta este un mare avantaj .o sa vorbesc în legătură cu zilele,4 sînt de ajuns ?

#7969
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaum, on 02 decembrie 2016 - 17:24, said:

Da, la DN 11 a, ruta Adjud-Onesti.

le
Am uitat, am mai vrea cateva zile calduroase sa turnam si o alee in noul solar :))

Dupa ce acoperi cu folia bagi caldura cu o soba pe rumegus si apoi poti turna si aleea. ;)

Asta daca nu rezolva Sile cu cele 4 zile. :)

Edited by meganedoi, 02 December 2016 - 19:11.


#7970
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
laum
Stiti ce doriti, stiti ce puteti, de rezultate sunteti siguri. Urmati-va destinul.
Mama Natura este cu voi si aveti obligatia sa nu o dezamagiti!

#7971
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmeganedoi, on 02 decembrie 2016 - 19:09, said:

Dupa ce acoperi cu folia bagi caldura cu o soba pe rumegus si apoi poti turna si aleea. Posted Image

Asta daca nu rezolva Sile cu cele 4 zile. Posted Image

Cand ma pregateam sa scriu ca ma multumesc si cu 2 zile, a cazut netu. Ma uit pe geam si vad ca s-a dezlantuit natura: apa, omat, table trantite, frunze ridicate-n vazduh... vijelia la ea acasa, si-mi cade fisa: incearca Sile sa obtina alea 4 zile promise Posted Image
Da` pacatosu` a poftit ciolan in post si nu-l mai asculta, mai rau face Posted Image)
Tot la godin ajung! Posted Image

View Post1orgu, on 02 decembrie 2016 - 19:33, said:

laum
Stiti ce doriti, stiti ce puteti, de rezultate sunteti siguri. Urmati-va destinul.
Mama Natura este cu voi si aveti obligatia sa nu o dezamagiti!

Da, Iorgu, asta vrem sa facem, avem unele avantaje de care incercam sa profitam. Cat ne-o mai tine Dumnezeu sanatosi, dam inainte. Si nu, nu era mai bine inainte. Posted Image  E bine acum, asa cum e.

Edited by laum, 02 December 2016 - 20:13.


#7972
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da,dinpacate nu am putut obtine nici macar o zi ba chiar s a înfuriat cînd s a uitat spre tine ..spunea ceva de genu ca nu ai respectat postul în spiritul lui..asta e ,godinul este solutia .
Corsica o fi terminat solarul ?sau el ne face prezentarea culegînd rosii de o salata ?!

#7973
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Prezentarea serei va fi din indoor. Fara sursa de caldura si cu un termometru la vedere. Si acum noptile au -7-8C, minim -10C, in zona!

View Postlaum, on 02 decembrie 2016 - 17:24, said:

Da, la DN 11 a, ruta Adjud-Onesti.

le
Am uitat, am mai vrea cateva zile calduroase sa turnam si o alee in noul solar :))

Folositi apa fiarta la facerea betonului, udati bine cu apa fiarta, pamantul sau pietrisul, unde veti turna.

#7974
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La 100m. de mine este o mare, mare, balastiera. Pe langa ea au aparut 3 statii de betoane.Toata ziua este un furnicar aici in zona. Am avut si eu de doua ori nevoie de obiectul activitatii lor. Nu am sub nici o forma ce sa le reprosez. Betonul adus si turnat de ei, corespunde calitativ si cantitativ.
Acum se folosesc aditivi la prepararea betonului. Se livreaza si se toarna beton si in ianuarie cand sunt -12*. Poate si mai jos!
Apa fiarta cred ca aia o folosesc doar la cafea sau ness.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate