Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#7741
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Am terminat partea de aerisire pe coama, trebuie sa montez motorasul si sa fac reglajele cuvenite, insa am inceput serviciul pentru cateva zile, datoria inainte de toate.

Attached Files



#7742
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Poste_miron, on 20 octombrie 2016 - 20:08, said:

Cremalierele credeam ca trebuie sa fie curbe. Poti pune un scurt filmulet cu o deschidere-inchidere?

View Postcorsica, on 20 octombrie 2016 - 21:17, said:

Nu pot pune filmulet acum, sunt prea ocupat si nu am nici motorasul conectat, imi pare rau. Inca lucrez, zi lumina, atat cat ma lasa ploaia in pace... Poate saptamana viitoare.

Chiar daca mai am mult de lucru astazi am reusit sa fac proba la aerisirea la coama. Motorasul meu de 120 W se descurca foarte bine, am fost nevoit sa-i schimb condensatorul de la 10 micro la 20 micro. Timpul de actionare 1 min. si 3 sec., cam rapid cu toate ca reductorul are raportul 1:100.
Cateva poze si filmuletul promis:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M0fMl28J7IA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#7743
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Arata fain tare, dar daca tot sunt carcotasul de serviciu, intreb cum s-ar descurca cu un vant perpendicular pe deschidere. Cu ea deschisa, bineinteles.

#7744
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Cu sensor meteo, se închide singura rapid.


Edited by crisbud, 29 October 2016 - 20:44.


#7745
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Bravo Corsica! Poate ca ar trebui sa te gandesti sa iti faci o afacere din construirea solariilor destepte.

#7746
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Stiu ca se inchide, problema e daca poate. Un vânt frontal pe suprafața aia nu e gluma.

#7747
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
preturi pt unul intre 50-100mp2 ??

#7748
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Poste_miron, on 29 octombrie 2016 - 20:42, said:

Arata fain tare, dar daca tot sunt carcotasul de serviciu, intreb cum s-ar descurca cu un vant perpendicular pe deschidere. Cu ea deschisa, bineinteles.

Solarul este construit in centrul localitatii, pe directia N-S. Daca te uiti mai atent la poze, spre Sud, dupa solar se vede bazinul de apa, anexele la pasari si iepuri, acoperisul la garaj si atelier, apoi cateva case si la cca. 200 m este padurea. Spre Est, la cca. 1 km este iarasi padure. In 3 ani de functionare cu Arduino mi-am facut o parere cum bate si cat de tare vantul, in special primavara, vara si toamna, asa ca am ales ca aerisirea sa se deschida spre Est. In toata aceasta perioada de monitorizare vechiul solar nu cred ca a fost inchis de automatizare mai mult de 5 ori la viteza de lucru de 30 km/h, iar la viteza de urgenta, de 50 km/h, o singura data. Nu imi fac probleme mai ales ca nu este primul solar din tara  cu acest sistem de aerisire construit pana acum.

View Postmeganedoi, on 29 octombrie 2016 - 21:03, said:

Bravo Corsica! Poate ca ar trebui sa te gandesti sa iti faci o afacere din construirea solariilor destepte.

Nu stiu cati ar plati pretul corect la acest tip de solar. La final voi prezenta cate ore am muncit efectiv la el, singur, am avut ajutor numai la roluire teava si cand am ridicat arcadele.

View PostAladinArdeal, on 29 octombrie 2016 - 23:38, said:

preturi pt unul intre 50-100mp2 ??

Voi prezenta la final pretul, dar numai pentru materiale, fara manopera.

#7749
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cred ca Miron vroia sa zica ca motorasul nu mai reuseste sa inchida daca bate vantul foarte tare in suprafata aia mare. Dar cum vantul nu e o problema la corsica in curte, nu mai conteaza.
Bravo corsica, a meritat tot efortul, cred ca ai cel mai bengos solar dintre toti de activam pe aici Posted Image

#7750
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Dar niste minime contravantuiri ar strica?

#7751
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Vorbesti despre cele ale solarului sau de la aerisire?

#7752
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu as asigura cu niste lanturi din 2 in 2 metri acea deschidere mare. Nu strica sa fie acolo si nu incurca cu nimic, cand sufla vantul foarte tare am vazut ce se intampla.Peretii bca ai casei vecinului, care erau tencuiti, dar inca nu era turnata centura pe ei, au cazut si`au omorat si ceva caini care dormeau saracii acolo.

#7753
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postrid, on 30 octombrie 2016 - 19:31, said:

motorasul nu mai reuseste sa inchida daca bate vantul foarte tare in suprafata aia mare.


Exact. Mai ales ca e suprafata curba. Aerisirea laterala de pana acum, fiind dreapta, deflecta o mare parte din energia cinetica a vantului. Dar asta curba nu o deflecta de loc, ci mai degraba o acumuleaza. Acelasi principiu de la corabiile cu vele.

Puterea aia de 120 W ma pune pe ganduri. Bormasina de 500 W o opresc cu mana libera fara probleme. Flexul la fel, daca ma proptesc un pic in el da semne sa moara, nu exagerez sa nu-l stric. Motorul de la circular de ceva peste 2 KW iarasi moare daca impingi un lemn mai tare.

#7754
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dacă ai fi introdus și timpul în ce spui, dădea altfel și nu te punea pe gânduri.

#7755
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007

View Poste_miron, on 30 octombrie 2016 - 22:03, said:

Puterea aia de 120 W ma pune pe ganduri. Bormasina de 500 W o opresc cu mana libera fara probleme. Flexul la fel, daca ma proptesc un pic in el da semne sa moara, nu exagerez sa nu-l stric. Motorul de la circular de ceva peste 2 KW iarasi moare daca impingi un lemn mai tare.

e-miron, e o diferenta intre flex/bormasina si ce are corsica. Un flex cat are demultiplicatorul? 1:5 ? Corsica are 1 la 100. E adevarat, ca din cei 120W , daca a ramas cu 60 (coversie trifazic la monofazic). Dar datorita unui avantaj de 20 de ori in factorul de demultiplicare, cred ca se descurca. Daca mecanic va rezista structura, motorul o sa faca fata.
Nu ar fi fost rau sa fie ceva mai ranforsata "fereastra". Datorita vibratiilor (rafale de vant) si datorita faprului ca materialul nu e gros, mai mult m-as teme de cedare in timp a sudurilor. Eu as suda niste gusee din tabla de 4 (platband de 50 taiat in triunghi?) la imbinari. La fiecare rafala de vant fereastra va flexa, in timp e posibil sa fie probleme acolo.... Dar eu sunt mai paranoic de felul meu :D :P.

#7756
clausweb

clausweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.10.2008
Salut tuturor!
Sunt nou pe aici asa ca, daca gresesc va rog sa ma scuzati.
Am o problema mare cu condensul  la doua dintre serele mele.
In aceasta perioada a anului si primvara se face un condens enorm incat nu mai pot zari fundul serelor.
Anul trecut am construit o sera de 45 m si m-am gandit ca e din cauza lungimii aceasta problema. (am montat folia corect - se poate citi scrisul de pe ea din interior)
Anul acesta am restaurat una dintre serele vechi de 30 m si la fel, aceeasi problema.
Folia noua este Politiv E1517 DIFFUSED UVA+IR+EVA+AF/AD-JUMBO, 150 microni
Precizez ca, pana acum nu am avut probleme cu condensul si serele vechi sunt acoperite cu folie de generatie mai veche
Care sa fie cauza?

#7757
automatecasa

automatecasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.10.2016
Nu cred ca e de la folie. Condensul apare pe suprafetele care sunt mai reci fata de punctul de roua.

La http://www.dpcalc.org/ exista un calculator. Daca bifezi C, la setarile initiale se afiseaza 20C, 50% si 9C; adica daca temperatura aerului este de 20C si umiditatea este de 50%, pe obiectele mai reci de 9C se va forma condens.

Nu prea stiu care ar fi niste date reale pentru o sera... sa zicem interior 18C (efect de sera), umiditate 80%, exterior 10C. Punctul de roua este la 14C, iar folia ar trebui sa aibe temperatura exterioara, deci va condensa.

Cred ca se rezolva prin putina ventilatie si e posibil ca folia veche tocmai asta sa fi avut ... niste gauri.

#7758
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut,
Ma bucur ca aerisirea la coama a solarului meu si mai ales motorasul a captat atentia unora dintre voi. Atata timp cat putem avea un dialog civilizat, nu ne dam la geoale si nu vorbim in versuri totul este in regula. Accept orice imbunatatire adusa intregului ansamblu, cu multumirile de rigoare.
Cateva precizari se impun aici. Nu stiu cat de mult mi-am dorit un solar dar la o aerisire la coama visam de ceva timp.  Incurajat de succesul menegerului si mai ales de rezultatul vizitei la el, cremalierele meganului si documentatia lui gigi 72 m-am hotarat, dar mai lipsea ceva: solarul si nu oricare, ci unul ca la carte. Tot cautand am gasit pana la urma pe cineva care sa-mi proiecteze un solar pe gustul meu si mai ales, special pentru terenul meu. Cel mai greu lucru a fost sa accept inaltimea propusa de proiectant, mi se parea enorm 4,60 m la coama, fata de 2,80 m cat avea cel vechi. Acum, daca ar fi sa o iau de la capat nici nu accept o inaltime mai mica de 5,00 m, raportata la latimea de 7,64 m. Le multumesc tuturor celor de mai sus pe aceasta cale.
Acum motorasul: pretul lui este de 300 lei, fata de 2250 lei cat costa unul special pentru acest tip de aerisire (solarul meu nu costa cat cele 4 motorase ale menegerului!!!). Acest motoras a fost singurul cu rotatii cat mai putine, 870 rpm, reductorul cu raportul 1:100, rezulta cca 8,7 rpm, fata de 2,6 rpm la cel dedicat. Am gasit la acelasi vanzator un model asemanator cu puterea de 180 W, dar la 1370 rpm si reductorul cu raportul 1:49, in final cca. 28 rpm, foarte mult sau daca as cupla acel motoras de 180 W cu reductorul cu raportul de 1:100 ar rezulta aproape 14 rpm, tot e mult. Daca aveti informatii despre alt motor cu reductor, la un pret acceptabil, va raman recunoscator. Pana una alta nu imi fac probleme in privinta actualului motoras, actionez cu el 16 m de aerisire, iar menegerul actioneaza cu 375 W cca. 110 m.
Referitor la puterea lui alimentat trifazat / monofazat, nu scade la jumatate cand este alimentat la 230 V, eu stiam altceva, atasez poza cu eticheta, poate ne lamureste cineva mai priceput.
Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate