Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#7705
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Este ok ce spune Rid despre inaltime.
Pe de alta parte... o fi ceva cu folia umflata, dar de ce sa optez pentru umflare in conditiile in care priza de aer este la exterior? Adica trage aer rece de afara si il baga intre cele doua folii.
Am vazut un astfel de sistem pe viu si nu m-a convins. Ar fi putut si ei sa conceapa un schimbator rudimentar de caldura pentru aerul introdus intre folii.

Poate ca am citit eu intr-o dunga si nu am gasit informatia. Ce vrei sa cultivi in solar?

#7706
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si...mai are un neajuns.La caderea retelei,ventilatoarele se opresc ,iar folia interioara nu mai sta umflata.Am un coleg,care a lucrat cu astfel de solarii,prin jurul Bucurestiului.
Cand s-a ars motorul unui ventilator(turbina),au lasat solarul asa;diferenta f mare de caldura nu era intre cele 2 solarii identice(cu si fara aer sub presiune).

#7707
bogo21812181

bogo21812181

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2016

View Postrid, on 30 septembrie 2016 - 21:30, said:

Cel mai bun sfat pe care`l poti primi si care ulterior va face diferenta ar fi sa mai umbli la inaltimea solarului, la 6m latime ar merge un 4m inaltime chiar daca trebuie sa recalculezi materialele etc.
3.20h e mult prea putin.

Salut! Chestiunea cu inaltimea e una spinoasa din cauza vanturilor mai ales in timp de iarna si uneori pe timp de vara! Terenul este protejat pe o parte de o liziera relativ indepartata de pomi fructifericu coronament inalt (4-6 metri), si la distanta de vreo 10 metri de locul viitorului solar. La 4 metri risc sa cam ia tot vanturishul in bot, iar eventuala perna de aer captiva in partea superioara a solarului eu vreau sa o compensez prin perna de aer dintre foliile duble si calitatile foliilor.  
Multumesc pentru sfat!

View Postgcom61, on 01 octombrie 2016 - 14:41, said:

Si...mai are un neajuns.La caderea retelei,ventilatoarele se opresc ,iar folia interioara nu mai sta umflata.Am un coleg,care a lucrat cu astfel de solarii,prin jurul Bucurestiului.
Cand s-a ars motorul unui ventilator(turbina),au lasat solarul asa;diferenta f mare de caldura nu era intre cele 2 solarii identice(cu si fara aer sub presiune).

Multumesc pentru raspuns! Este posibil ca diferenta de temperatura sa nu fie prea mare intre unul si altul, dar cred ca iarna povestea se schimba, si mai este si chestiunea ca chiar daca dif de temperatura nu este mare intre unul si altul, variatia de temperatura la cel cu doua folii teoretic ar trebui sa fie mai mica (zi/noapte ma refer), plus ca in eventualitatea in care il voi incalzi teoretic s-ar mentine mai usor o temperatura propice culturilor.
De curiozitate, daca poti si vrei, ai putea sa il intrebi pe colegul tau ce tip de folie au folosit?
In alta ordine de idei, cam din ce am citit se folosesc doua ventilatoare: unul de serviciu si altul de rezerva, cu o serie de revizii programate, mai ales inainte de sezonul rece.
Salutari!

#7708
bogo21812181

bogo21812181

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2016

View Postmeganedoi, on 30 septembrie 2016 - 22:48, said:

Este ok ce spune Rid despre inaltime.
Pe de alta parte... o fi ceva cu folia umflata, dar de ce sa optez pentru umflare in conditiile in care priza de aer este la exterior? Adica trage aer rece de afara si il baga intre cele doua folii.
Am vazut un astfel de sistem pe viu si nu m-a convins. Ar fi putut si ei sa conceapa un schimbator rudimentar de caldura pentru aerul introdus intre folii.

Poate ca am citit eu intr-o dunga si nu am gasit informatia. Ce vrei sa cultivi in solar?

Chestiunea cu folia gonflata are mai multe avantaje, teoretice cel putin, pana nu o sa il pun in practica o sa consider totul teoretic..... Asadar,1. aerul este printre cele mai proaste medii de transfer termic, deci chiar daca introduci aer rece de afara, nu s-ar pierde asa multa caldura prin transferul termic, 2. protectie la grindina in special, micsorand sau marind presiunea (implicit tensiunea din folii) poti scapa de efectele naspa ale grindinei, cat si si ale zapezii (daca ai zapada depusa cand folia este gonflata, la micsorarea presiunii si deci schimbarea profilului, ar trebui sa se desprinda respectiva zapada). 3. In functie de caracteristicile foliei poti obtine o gama completa de beneficii (nu am vazut vreo folie care sa aiba tratament IR, anticondens si antivirus/anti afide toate incorporate pe aceeasi folie)  4. Subiectiv: Capriciu de inovatie (nu vreau sa ma laud, dar acum multi ani, am adus zona primul sistem de irigatii la radacina pentru plante... eu consumam 2 litri per planta/zi iar vecinii profesionisti udau pe brazda).
Ca si cultura, se vor cultiva toate tipurile de legume uzuale (rosii, ardei, vinete, salate etc.) si ;; buruieni;; aromatice... nu voi spune ca va fi o cultura 100% bio/eco, pentru ca nu prea se poate, dar va fi o cultura in care se vor utiliza minimul posibil de ierbicide si pesticide.... Practic vreau sa fie o cultura din care sa pot manca si eu linistit si cumparatorul caruia ii voi vinde, nu asa cum au vecinii mei: solar pentru vanzare si solar pentru ;;noi;;.
Salutari

#7709
bogo21812181

bogo21812181

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2016

View Postmariusares, on 30 septembrie 2016 - 16:16, said:

la 240m patrati "nu merge afacerea".
Ca sa mearga cat de cat afacerea va trebui sa aveti peste 1000 metri patrati . Daca aveti 3000 metri patrati de solar e si mai bine ...
Este parere personala
Multumesc de sfat! La momentul asta e un experiment si de management si de vanzare si de capacitate proprie.... Nu vreau sa creez inca locuri de munca in zona.... haha.... de fapt nu as gasi cine sa lucreze si sa fie responsabil....(de cate ori am adus pe cineva sa lucreze singur cu vreun utilaj al meu, cam mereu a trebuit sa trec pe la service ulterior). Daca va merge figura cu 240 mp, voi extinde jucaria ca teren avem destul.

View Postdriver84, on 30 septembrie 2016 - 19:45, said:

Daca este un extra-job merge foarte bine afacerea chiar daca este o suprafata mai mica,eu te incurajez @bogo fara numar,doar ca decat sa faci toate nebuniile alea la solar mai bine il faci mai mare cu banii aia,important este sa ai marfa de calitate,la asta se reduce totul,nimeni nu este curios unde au fost crescute legumele ci cum arata si ce gust au.
Da, este un extra job acum, dar daca merge ma las de job si voi face ceea ce imi placesi ceea ce cred ca are realmente un viitor: mancare sanatoasa, cu preturi corecte. Asa cum am spus bio 100 % nu va fi, dar va fi cu mult mai buna decat ceea ce gasesti la market, plus ca vreau sa creez un sistem unde cumparatorul, comanda si in cel mai scurt timp va avea comanda acasa (cu conditia sa existe legume gata pentru recoltat), iar daca doreste poate veni la poarta ferma sa isi ia legumele singur din vrej.... Iar in weekend sau chiar si in timpul sapatamanii, mai ales vara cand copii au vacanta, pot veni cu familia, cu carnea si racoritoarele (nu voi accepta bauturi alcoolice ca unui sar calul cand beau si in plus nu spatii de dormit), iar eu le pun la dispozitie un gazon de 1000 mp,doua gratare fixe si unul mobil, mangal si alte accesorii pt gratar si 3 frigidere mici(cate unul pt fiecare gratar), 3 mese de cate 6 locuri, grup sanitar complet (inclusiv dus), bucatarie exterioara pentru pregatirea carneturilor pt gratar....Acum, na, voi pune o taxa de aprox 15-20 euro (50-100 de lei)/ gratar/12 ore/ 6 persoane  (09-21 program de functionare). Ceea ce nu voi pune la dispozitie sunt farfurii, tacamuri, pahare etc.  Si va fi cu circuit destinat doar clientilor si invitatilor acestora, cu programare.
Daca vrei este un fel de ;;open farm for family and friends;;
Pentru mine este mai putin important sa fac castiguri mari (suficient sa acopar costurile de functionare si 5-10% pentru oboseala), ma intereseaza ca oamenii constienti sa manance sanatos, copii lor sa inteleaga ca laptele vine de la tzatza vacii si nu din cartonul de la market, ca oul iese pe la spatele gainii, ca carnea de pui de tzara e tare, atoasa  si cu textura nu o chestie cauciucata din comert, iar  pentru o pulpa de pui trebuie sa te murdaresti de sange pe mana cand tai puiul, ca rosiile mai au si puncte negre sau lovituri, ca atunci cand tai o rosie trebuie sa curga apa dulce din ea nu muci... Ai inteles ideea!!!

Salutari

#7710
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Spor la visat si spor la treaba!


#7711
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postbogo21812181, on 03 octombrie 2016 - 21:37, said:

Chestiunea cu folia gonflata are mai multe avantaje, teoretice cel putin, pana nu o sa il pun in practica o sa consider totul teoretic..... Asadar,1. aerul este printre cele mai proaste medii de transfer termic, deci chiar daca introduci aer rece de afara, nu s-ar pierde asa multa caldura prin transferul termic, 2. protectie la grindina in special, micsorand sau marind presiunea (implicit tensiunea din folii) poti scapa de efectele naspa ale grindinei, cat si si ale zapezii (daca ai zapada depusa cand folia este gonflata, la micsorarea presiunii si deci schimbarea profilului, ar trebui sa se desprinda respectiva zapada). 3. In functie de caracteristicile foliei poti obtine o gama completa de beneficii (nu am vazut vreo folie care sa aiba tratament IR, anticondens si antivirus/anti afide toate incorporate pe aceeasi folie)  4. Subiectiv: Capriciu de inovatie (nu vreau sa ma laud, dar acum multi ani, am adus zona primul sistem de irigatii la radacina pentru plante... eu consumam 2 litri per planta/zi iar vecinii profesionisti udau pe brazda).
...

Teoretic,...ai dreptate;practic,folia de pe exterior este deja tensionata,prin intindere/fixare pe structura metalica(lemn).Folia interioara va fi cea care se va umfla...
Treaba cu presiunea intre folii,este f relativa,aceasta fiind in functie de puterea ventilatoarelor,si pt variatia presiunii interfolii,ar trebuii sa folosesti un convertizor de frecventa pt alimentarea ventilatoarelor.Israelienii la solarele de care am pomenit,pt 100m solar,foloseau 4 ventilatoare,iar aerisirea se facea prin guri de ventilatie verticale (pe acoperis) sub forma unor hublouri...Temperatura,se reducea vara ,folosind pulverizatoare suspendate la 4 m si temporizate,pt ca picaturile de apa sa nu ajunga pe rosii.

#7712
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sa ma anunti cand lansezi stadionul de gratare ca sa vin si eu odata 😊

#7713
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Da ce megabe, tu nu stii cum e zeama de la o rosie adevarata?
:D  :D

#7714
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Mai pune pe-acolo de vreun nou experiment: tomate altoite pe gazon. Posted Image

#7715
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Am intrat in linie dreapta. Sunt in lupta cu timpul si vremea, cea din urma a tinut cu mine pana acum:

Attached Files



#7716
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ce ardei inalti aveti!

#7717
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc. Despre cerul senin de la Brazi ce parere ai?

#7718
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
vine iarna? au fost 1.4 grade azi in timisoara.

#7719
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mariane
Eram sigur ca finalizezi pana la venirea sezonului rece. Vizita facuta la Matca, a fost de mare folos. Nu avem sa aducem nici un fel de comentari negativ.
Doar o remarca necarcotasa pe care o fac. In partea stanga parca, parca este prea aproape de gard. Cand vine zapada si cade in partea aia, e posibil ca preiunea ei sa forteze in folie la partea de jos. Daca este si uda, face burta interioara. Am patit asa ceva intr-o iarna. Dar am avut loc unde sa o elimin.
Sunt sigur ca te-ai gandit la acest lucru.
Cum l-ai rezolvat sau cum vrei sa elimini acest neajuns?

#7720
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Ai dreptate, asta este terenul. Ambele garduri, stanga - dreapta sunt facute de mine, in fiecare parte au ramas cca. 70 cm, nu puteam modifica proiectul solarului. Cu acordul vecinilor, daca este cazul, voi da zapada peste gard la ei. Vom vedea la iarna ce se intampla.

Folia este de 200 microni si din februarie solarul va deveni sera.

#7721
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Mie imi place in primul rand inaltimea.

#7722
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postparintele, on 11 octombrie 2016 - 18:51, said:

Mie imi place in primul rand inaltimea.
Las' ca nici automatizarea nu-i de lepadat...
...care va fi!

Edited by gcom61, 12 October 2016 - 06:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate