Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10771 replies to this topic

#7687
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
As adauga,din experienta mea cu...vantul,ca solutia asta de deschidere este mai putin periculoasa decat cea cu cremaliere,...si,daca s-ar ajuta cu ceva contragreutati,catre streasina,atunci chiar nu ar da batai de cap in caz de vant si nesupraveghere...

#7688
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

 gcom61, on 01 septembrie 2016 - 19:54, said:

solutia asta de deschidere este mai putin periculoasa
... cu folia roluita pe țeavă ?

 gcom61, on 01 septembrie 2016 - 19:54, said:

cea cu cremaliere,...
Care este varianta cu cremaliere ?

#7689
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,061
  • Înscris: 17.03.2005
Cu cremaliere e aia cu balama cred, ca atunci cand prindeai gugustiuci cu ligheanul...batul de care legai ata e cremaliera.

#7690
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 kpk1, on 01 septembrie 2016 - 21:31, said:

Care este varianta cu cremaliere ?
Ca in poza atasata si cum sper sa am si eu peste ceva vreme, cred ca in toamna aceasta.

Attached Files



#7691
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 parintele, on 01 septembrie 2016 - 22:50, said:

... ca atunci cand prindeai gugustiuci cu ligheanul...

Eee...parinteleee...ar putea crede una lume ca...''nu prea esti dus pe la biserica''...pt orice raspuns ...ai si varianta originala...

Edited by gcom61, 02 September 2016 - 07:19.


#7692
adydc1

adydc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2011
Salutare,
Stiu ca subiectul s-a discutat si rasdiscutat, dar poate cineva are experiente noi cu foliile pentru solarii. ce recomandati dintre Vatan, Sotrafa sau Plastika Kritis de 170, respectiv 180 microni? Merita cei 20 sau 30 microni banii in plus fata de cea de 150?

#7693
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014
sotrafa 180

#7694
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cu folia mea ce se mai aude? Raman la cea de 200 microni?

#7695
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Same shit but other size,am mai adaugat 3 module,fieratania mi-a luat 2 dupa-amiezi,urmeaza sa pun folia si lemnaraiele,stiu e urat cu sipci dar nu am un 'Claudiu' sa-mi deschida si inchida solarul ,trebuie sa reziste la furtuni cu vant de 60km\h la rafala cu usile deschise si chiar a rezistat,e deschis permanent ,toata vara.

Attached Files



#7696
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Asa cum spuneam aici, astazi solarelul meu a devenit istorie si odata cu el si gardul cu vecinul din dreapta, fost orasean si el, nu prea se omoara cu gradinaritul. Mai am 6 zile de concediu (de odihna) timp suficient pentru demontat, ridicat gard si turnat fundatia noului solar.

Attached Files



#7697
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Corsica,nu te incearca nici un regret,chiar daca viitorul solar va fi mai mare ,mai trainic,mai...mai...?

#7698
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Sigur ca ma imi pare rau, dar viata merge inainte, vechiul lasa loc pentru nou...

#7699
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 corsica, on 26 septembrie 2016 - 19:52, said:

. Mai am 6 zile de concediu (de odihna)

Mariane
Cred ca de acum incolo iti trebuiesc numai si numai zile de concediu. Asa cum te stim tipicar in ce faci, suntem constienti de totala ta implicare.
Grabeste-te incet. Eu m-am grabit repede si in prea multe in ale gradinritului. Am intrat in criza de timp si asta este cel mai rau lucru. Ma ofticam ca nu pot sa fac tot ce doream.
Am discutat cu mine si am ajuns la concluzia pe care ai postat-o cu foto de la demolare. Regret pentru solarelul meu, dar mi-am gasit echilibrul in alte activitati din gradina. Pe langa cele cateva legume necesare familiei, arbustii fructiferi sunt acum baza.Toate merg bine. Am si timp liber, liniste si rezultate bune. Ma intinsesem mult mai mult decat imi era plapuma.
Spor la treaba si sa fie vremea buna pentru finalizare.

#7700
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 1orgu, on 27 septembrie 2016 - 07:45, said:

Spor la treaba si sa fie vremea buna pentru finalizare.

Multumesc, de vreme buna am nevoie si sa ma tina Dumnezeu sanatos!
Totul este calculat pana la ultimul surub si am incredere ca voi realiza ce mi-am propus. Asta este alegerea mea, sunt fiu de gradinari si nu pot sta departe de acest fenomen. Timp liber am prea mult...
PS: mai am inca 10 zile de concediu peste ceva vreme, cand trebuie sa-l ridic (solarul) si sa-l invelesc.

#7701
bogo21812181

bogo21812181

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.09.2016
Salut tutoror!
Sunt nou pe aici asa ca nu aruncati cu pietre!!!!! Inca.....

Expun situatia:
1.Zona de constructie Ilfov, Barcanesti, zona relativ expusa cu vanturi neregulate si aproape in permanenta, fiind lac in zona adiacenta.
2.Se doreste constructia unui solar cu dimesiunile: 40 ml lungime, latime 6 metri, inaltime maxima la coama de 3,2 -3,5 m, inaltime utila pentru barele de cultura 2,5 metri.
3.Distanta intre stalpi/ ferme 1,5 metri, prindere stapli la sol in pahare de beton 50-70 cm. Acoperire cu folie dubla gonflata cu suflante de aer. Uulterior se vor instala (daca merge afacerea cabluri de incalzire in sol).
4.Aerisirea se doreste pe laterala cu motorase cu reductor, 4 la numar care vor rolui folie dubla gonflata, cu punct de plecare a roluirii de 50-70 cm de la baza solar si punct de oprire la 2,3 metri inaltime, dar se va deschide cu o automatizare simpla in functie de un termometru amplasat in interior.
5.Mentionez incarcarea utila per m2, la un calcul grosier, este de aproape 100kg/m2 ( greutatea fructelor per m2 ajunge aproape la 50-60 kg + alte 20 kg tulpini + 5 kg/m2 alte plase umbrire, foggere, ventilatoare, etc), fara a socoti incarcarea de zapada.

Acum intrebari:

1. Foloseste cineva folie dubla gonflata? Si daca da care este comportamentul ei pe timp de iarna (depunere de zapada, castiguri de temperatura in interiorul solarului) si mai ales la grindina.
2. Ce propietati ar trebui sa aiba cele doua straturi de folie (cel interior si cel exterior)?
3. A lipit cineva pana acum folie de solar prin termolipire? (practic din cele doua foi de polietilena sa se sudeze marginile pentru a forma un fel de sac inchis care se fa gonfla ulterior, si care se va prinde pe profil C cu sarma speciala)
4. Stiti vreun contact care sa poata confectiona ferme din teava patrata roluita si care sa faca manopera buna calitate la sudura profilelor?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, si daca nu am fost clar, imi cer scuze!

#7702
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
la 240m patrati "nu merge afacerea".
Ca sa mearga cat de cat afacerea va trebui sa aveti peste 1000 metri patrati . Daca aveti 3000 metri patrati de solar e si mai bine ...
Este parere personala

#7703
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Daca este un extra-job merge foarte bine afacerea chiar daca este o suprafata mai mica,eu te incurajez @bogo fara numar,doar ca decat sa faci toate nebuniile alea la solar mai bine il faci mai mare cu banii aia,important este sa ai marfa de calitate,la asta se reduce totul,nimeni nu este curios unde au fost crescute legumele ci cum arata si ce gust au.

#7704
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cel mai bun sfat pe care`l poti primi si care ulterior va face diferenta ar fi sa mai umbli la inaltimea solarului, la 6m latime ar merge un 4m inaltime chiar daca trebuie sa recalculezi materialele etc.
3.20h e mult prea putin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

10 user(s) are reading this topic

1 members, 9 guests, 0 anonymous users

nicusor600

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate