Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7381
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hobby, mai mult spatiu (si nici timp) nu am....din pacate.

 ionut76, on 03 mai 2016 - 13:58, said:

Cauta pe Google: sera yurta 18 mp
Ai si scurte informatii in filmulet.
MS! daca cunosti produsul...folia este tratata UV?

Edited by alexpet, 03 May 2016 - 14:30.


#7382
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007

 alexpet, on 03 mai 2016 - 11:42, said:

asta-i cam tot ce stiu si eu eu legat de solar....ma interesa un pic mai mult daca se poate. De exemplu trebuie sa stau dupa el toata ziua...sa masor temperatura, sa-l aerisesc..sa irig etc? am servici si cateodata sunt plecat cu zilele, nu prea are cine sa se ocupe in lipsa mea...


Asta e o problemă ! Adica cam iti mai iei un  job cu solarul :D
Bine, are si partile bune, gradinaritul hobby e cel mai bun remediu anti stres. In plus ai si legume daca te ocupi de el. Si da trebuie sa te ocupi de tot ce ai spus tu , aerisit , irigat , etc . Daca te tine il automatizezi total , urmareste posturile user-ului Corsica , la el am vazut, dar tot sa nu crezi ca ai scapat . Adica sa nu treci cateva zile pe la el si sa ai pretentia sa mai gasesti plantele intregi. Si eu sunt incepator in materie de sere/solar, nu este ca plantate in aer liber, cum am avut pana acum , necesita oarece atenție, motiv pentru care si eu trebuie sa gasesc o soluție la delegatiile care vor apărea inevitabil

#7383
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
la asta se referea intrebarea mea...daca merita. Ca daca le gasesc varza dupa o plecare mai bine risc si las totul in aer liber si ...voia Domnului! Deci ca sa rezum, sunt manevre care musai trebuie executate zilnic? Asa, sa zic, sa dea drumul la sistemul de picurare gasesc pe cineva dar sa urmareasca temperatura si sa faca aerisirea corespunzatoare dimineata/seara ...nu prea. Pe de alta parte, am in vecini un solar, la care ma uit zilnic si din care scoate ceva productie pentru uzul propriu plus o taraba in fata curtii si  nu am sesizat sa se omoare cu activitatea. De exemplu ridica poalele solarului cand se incalzeste afara si le mai lasa jos toamna tarziu.....

Edited by alexpet, 03 May 2016 - 16:21.


#7384
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu daca e tratata UV, e primul an in care am sera, pina acum nu s-a stricat si vad ca rezista destul de bine si la vint, insa e legata suplimentar pe exterior. Daca ma rezumam numai la ce a avut ea in kit, in mod sigur nu o mai aveam. Pina la urma....e o sera hobby, pun in ea niste rosii, citeva fire de ardei, castraveti etc si atit.

#7385
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 gigi72, on 03 mai 2016 - 16:07, said:

Asta e o problemă ! Adica cam iti mai iei un  job cu solarul Posted Image
Daca te tine il automatizezi total , urmareste posturile user-ului Corsica , la el am vazut, dar tot sa nu crezi ca ai scapat .


Cu toata automatizarea mea,  inainte de a pleca catre locul de munca si dupa ce revin,  trec pe la solar (de legume), cu alte cuvinte ziua incepe si se termina in solar, iar in cursul zilei urmaresc  parametrii on-line pentru a ma asigura ca totul este in regula.
Nu este suficient sa faci aerisirea si irigarea zilnic, sunt lucrari care nu prea merg amanate:  legat, palisat, copilit, sapat, tratamente, fertilizare, etc.  Sunt anumite perioade cum este acum, cu ploaie, vant si temperaturi mici, care favorizeaza aparitia anumitor boli si atunci trebuie sa intervii cu tratamente.
Nu ma luati drept model, la mine gradinaritul este un  hobby si automatizarea ‘’defect profesional’’.
Numai bine!

#7386
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 ionut76, on 03 mai 2016 - 17:02, said:

Nu stiu daca e tratata UV, e primul an in care am sera, pina acum nu s-a stricat si vad ca rezista destul de bine si la vint, insa e legata suplimentar pe exterior. Daca ma rezumam numai la ce a avut ea in kit, in mod sigur nu o mai aveam. Pina la urma....e o sera hobby, pun in ea niste rosii, citeva fire de ardei, castraveti etc si atit.
OK, merci oricum

 corsica, on 03 mai 2016 - 17:30, said:

Cu toata automatizarea mea,  inainte de a pleca catre locul de munca si dupa ce revin,  trec pe la solar (de legume), cu alte cuvinte ziua incepe si se termina in solar, iar in cursul zilei urmaresc  parametrii on-line pentru a ma asigura ca totul este in regula.
Nu este suficient sa faci aerisirea si irigarea zilnic, sunt lucrari care nu prea merg amanate:  legat, palisat, copilit, sapat, tratamente, fertilizare, etc.  Sunt anumite perioade cum este acum, cu ploaie, vant si temperaturi mici, care favorizeaza aparitia anumitor boli si atunci trebuie sa intervii cu tratamente.
Nu ma luati drept model, la mine gradinaritul este un  hobby si automatizarea ‘’defect profesional’’.
Numai bine!
cand sunt acasa este OK, pot sa incep si sa termin ziua cu solarul nu ma deranjeaza, din contra....problema apare cand mai plec cate o saptamana de acasa....

#7387
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

 alexpet, on 03 mai 2016 - 17:52, said:

....problema apare cand mai plec cate o saptamana de acasa....
insoara-te si tu ! ... o nevasta poate face mult mai multe "servicii", decat sa te spele pe spate ! ... Posted Image
(yo sunt casatorit a 2-a oara ! ...bunicu spunea: "baiete, nevasta daca imbatraneste, trebe sa iei alta" ! )

Edited by compostajeurbano, 03 May 2016 - 17:58.


#7388
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
despre ea era vorba cand spuneam ca am, maxim, pe cineva care sa dea drumul la sistemul de picurare....si nu de batranete isi baga picioarele in solarul meu, din contra...

Edited by alexpet, 03 May 2016 - 18:52.


#7389
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Cu irigarea este cel mai usor lucru.
Eu intentionez sa "automatizez" sistemul de irigare printr-o electrovalva de la o masina de spalat veche, o priza programabila luata din Brico cu vreo 25 de lei, un robinet pentru reglarea debitului de apa si ceva tevi, coturi si "T"-uri care au ramas de la constructia solarului.

#7390
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 liviu_np, on 03 mai 2016 - 19:13, said:

Eu intentionez sa "automatizez" sistemul de irigare printr-o electrovalva de la o masina de spalat veche, o priza programabila
Asa am inceput si eu in urma cu ceva ani, dupa aceea pretentiile au crescut si am trecut la alt nivel.
Atentie la tensiunea de alimentare a electrovalvei!

#7391
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 compostajeurbano, on 03 mai 2016 - 17:56, said:


(yo sunt casatorit a 2-a oara ! ...bunicu spunea: "baiete, nevasta daca imbatraneste, trebe sa iei alta" ! )

Io spun ca la bine si la greu nu inseamna sa iei alta cand imbatraneste . Daca cei doi sunt aceeasi carne, cum ar trebui sa fie, nu ar trebui sa-ti abandonezi jumatatea, ci sa o tratezi toata viata ca si pe propriul tau corp.

#7392
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 corsica, on 03 mai 2016 - 20:05, said:

Asa am inceput si eu in urma cu ceva ani, dupa aceea pretentiile au crescut si am trecut la alt nivel.
Atentie la tensiunea de alimentare a electrovalvei!
220 V tensiunea de alimentare. Testata. Parol!
Pentru inceput este ok si asa.
Cu timpul poate fac si eu rost de niste cremaliere, motoare cu reductie si un sistem de automatizare pentru aerisire. Bineinteles cu modificarea sistemului de aerisire care implica alte costuri si modificarea structurii solarului :(

#7393
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 ionut76, on 03 mai 2016 - 17:02, said:

Nu stiu daca e tratata UV, e primul an in care am sera, pina acum nu s-a stricat si vad ca rezista destul de bine si la vint, insa e legata suplimentar pe exterior. Daca ma rezumam numai la ce a avut ea in kit, in mod sigur nu o mai aveam. Pina la urma....e o sera hobby, pun in ea niste rosii, citeva fire de ardei, castraveti etc si atit.
am uitat sa intreb, fermoarele de la usa rezista bine?

#7394
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

 liviu_np, on 03 mai 2016 - 20:45, said:

...Cu timpul poate fac si eu rost de niste cremaliere, motoare cu reductie si un sistem de automatizare pentru aerisire. Bineinteles cu modificarea sistemului de aerisire care implica alte costuri si modificarea structurii solarului Posted Image
Liviu, masinile de infiletat cu acumulatori, SH, pot fi o buna optiune, ca motoare de CC cu reductor ! ...
o bara filetata prinsa in mandrina acesteia, iar piulita modificata ca "executant" !
cu un reostat de cativa amperi poti chiar sa reduci si mai mult "viteza de lucru" ! ...
ca sa nu fi nevoit sa pui limitatoare de "cursa" ! ...

Edited by compostajeurbano, 03 May 2016 - 23:40.


#7395
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Buna idee!

#7396
cavadoro

cavadoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 15.03.2016

 compostajeurbano, on 03 mai 2016 - 23:23, said:

Liviu, masinile de infiletat cu acumulatori, SH, pot fi o buna optiune, ca motoare de CC cu reductor ! ...
o bara filetata prinsa in mandrina acesteia, iar piulita modificata ca "executant" !
cu un reostat de cativa amperi poti chiar sa reduci si mai mult "viteza de lucru" ! ...
ca sa nu fi nevoit sa pui limitatoare de "cursa" ! ...
scuza-ma, prietene!
chiar nu conteaza nici o forta?
limitatoare, oricum trebuiesc, daca doresti automatizarea sistemului.
ma mir - corsica a dat like?!!

#7397
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
Radu, un motor de 2-3W la 8-10.000 rot/min, cu un reductor de 2000:1,
angrenat la o bara filetata, iti ridica autoturismu' tau ! ... chiar daca ai jep ! ... Posted Image
ramai la tomate! ... energia, lucrul mecanic si puterea electrica, lasa-le pe sama la altii !
colegu' Corsica, de exemplu !

Edited by compostajeurbano, 04 May 2016 - 20:11.


#7398
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 cavadoro, on 04 mai 2016 - 16:27, said:

ma mir - corsica a dat like?!!
Ma stiti foarte bine, sunt un pionier in ale automatizarilor de pe aici, sunt deschis la tot ce este nou si ne usureaza munca, fara a tine cont de cat ne costa acest lucru, dar tinand cont de anul in care ne aflam si daca e facut de noi cu atat mai bine.
Cred ca am inteles la ce se referea Romeo, ceva asemanator cu principiul de actionare la menghina, care merge la fel de bine utilizat precum cremaliera lui meganu.
Limitatoare trebuie oricum, chiar daca in aceasta perioada se lucreaza la un alt sistem de aerisire, pas cu pas, in functie de temperatura exterioara, interioara si cea setata, timp de gandire/calcul, etc… iar m-a luat gura pe dinainte.

Amandoi sunteti si veti ramane prietenii mei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate