Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#6859
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
@ corsica
Corectie: contributia nu a fost minora. Fara ajutorul logistic si cel de design, nu ar fi existat o asa masinarie in curtea mea. :) Ca este inca in faza de constructie, asta e numai vina mea. Sper sa fie gata in 1-2 saptamani.
   Cat despre varianta constructiva a masinii pentru roluit teava, in care se foloseste un cric hidraulic pentru a ridica unul dintre cele 2 axuri fixe, e o solutie buna si nu prea: buna, pentru ca permite (teoretic) o viteza mai mare lucru si executarea un pic mai usoara a "varfului" arcului gotic dintr-o singura teava, si mai putin buna, pentru ca provoaca o presiune uriasa asupra filetelor surubului si piulitei. Asta implica folosirea unui surub supradimensionat. La masina mea folosesc 2 suruburi actionate simultan cu un lant, destul de zdravene zic eu, dar parca tot nu m-as incumenta sa-i fac o imbunatatire prin adaugarea unei balamale si a unui cric hidraulic. Daca surubul ar fi inlocuit cu un alt cric hidraulic, alta ar fi povestea ! As fi urmat aceasta cale (cric in loc de suruburi), dar calitatea produselor de pe piata locala, a constituit un argument hotarator. Ce as fi putut sa cumpar ?! Cricuri chinezesti de 8-10 t, care nu au pistoanele calibrate si finisate corect, cu garnituri de tot rasul ?! Nu. Am preferat varianta ceva mai simpla, cu suruburi, dar (usor) limitata.

#6860
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Cred ca e util sa pun acest link aici, dar si pe topicul despre automatizari in agricultura.
http://www.b1.ro/sti...017-139145.html

#6861
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

View Postchiperr, on 30 ianuarie 2016 - 19:08, said:

nu stiti pe nimeni  de aici de pe forum , care sa aiba masina de roluit? ar fi ideal . si sa stea si n partea de sud pe langa Bucuresti . am teava dar n am masinarie. as fi platit manopera si transportul .



daca nu rezolvi,si ai transport,
la noi in Ploiesti,am un prieten ,
care a construit doua sere cu propria masina de roluit,

#6862
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Buna ziua.
In incercarea de a descoperi/calcula cea mai buna varianta pentru arcadele solarului meu, am ajuns aici:
http://www.thisiscar...-arches-part-1/
http://www.thisiscar...-arches-part-2/
http://www.thisiscar...-arches-part-3/
Iata ca un arc gotic nu e chiar asa o mare filozofie. E vorba de putina geometrie. Mai mult, cred ca se poate realiza o arcada pentru solar, in stil gotic, dintr-o singura bucata de teava. E nevoie de un spatiu care sa permita roluirea tevii si de un sablon (din fier beton fi 10mm ?) .
Respect.

#6863
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
recomand si o teava pvc de dimensiunea tevii de metal pe langa ob. iti dai seama mai usor cum o sa arate.


ia sa fac si eu calculele pentru 2 centered drop arch.
problema e ca nu vreau sa fac un sablon de 3 m pentru indoirea tevilor, dar parca vad ca acolo ajung.

Edited by fr0ggybv, 04 February 2016 - 11:14.


#6864
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

View Postfr0ggybv, on 04 februarie 2016 - 11:08, said:

recomand si o teava pvc de dimensiunea tevii de metal pe langa ob. iti dai seama mai usor cum o sa arate.


ia sa fac si eu calculele pentru 2 centered drop arch.
problema e ca nu vreau sa fac un sablon de 3 m pentru indoirea tevilor, dar parca vad ca acolo ajung.

Teava din pvc e si nu e buna. 1. Cum o mentii pe pozitie si cu curbura care rezulta din calcule ? 2. Ce faci cu ea daca vrei sa faci solarul din teava rectangulara ?
M-am 'jucat" putin cu 3 centered drop arch. E putin mai complicat decat varianta cu 2 centre, dar asa cum mi-a iesit schita, pare a fi potrivit pentru zone cu vant puternic. Nu pot spune ca ma pricep, dar incerc. Incerc pana o iesi ceva! :)

Edited by vicris, 04 February 2016 - 11:38.


#6865
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postvicris, on 04 februarie 2016 - 11:36, said:

Teava din pvc e si nu e buna. 1. Cum o mentii pe pozitie si cu curbura care rezulta din calcule ? 2. Ce faci cu ea daca vrei sa faci solarul din teava rectangulara ?
M-am 'jucat" putin cu 3 centered drop arch. E putin mai complicat decat varianta cu 2 centre, dar asa cum mi-a iesit schita, pare a fi potrivit pentru zone cu vant puternic. Nu pot spune ca ma pricep, dar incerc. Incerc pana o iesi ceva! Posted Image


1- > o pui peste ob (adica ob-ul in iinteriorul tevii). eventual mai tragi o sfoara prin interior si o legi pe exterior daca indoie ob-ul, dar nu cred.
2 -> da, nu e cazul, desi cred ca ti-ar da totusi o perspectiva mai buna decat ob-ul simplu.

inca sunt in calcule cu 2 centered. ma uit dupa si la 3.
mi-am luat o trusa cu compas si rigla chiar zilele trecute Posted Image).

Edited by fr0ggybv, 04 February 2016 - 11:54.


#6866
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
SketchUp ce are ? Nu e bun ? Stie sa calculeze lungimea unei coarde, lucru important la calcularea necesarului de materiale.

Edited by vicris, 04 February 2016 - 12:09.


#6867
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Pentru cei grabiti sau, ca un simplu exercitiu. (Si) aici se vede ca cele 2 axuri "fixe" se pot departa sau apropia de directia de miscare a axului mobil.
http://olx.ro/oferta...html#42a68f3ca0

#6868
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011
Buna ziua,

Ma intereseaza niste mesteri sa-mi faca un solar de folosinta familiala,linga Iasi,nu m-am hotarit inca la suprafata si la forma,asi dori sa ma sfatuiesc mai intai.

multumesc anticipat pt un raspuns favorabil

#6869
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
terminat si eu cu calculele arcelor gotice/solarului.

baza -> 4.25m (nu intrebati Posted Image) ).
arcele sunt de lungime 3 m la care se adauga inca 75cm (varful).
arcele fac parte dintr-un cerc cu raza de 2.90, centrul aflandu-se pe lina de baza.
inaltimea (doar din arce) -> 2.80
distanta intre arce 1.5 m.
folia se va prinde cu sina + sarma, si in unele locuri cu cleme plastic.

am ajuns la dimensiunile astea ca sa folosesc optim tevile de 6 m (32 grosime).

teava de 6 o tai in 2x3m
una de 3m -> 2x1.5

1.5m stalpii care intra in pamant si cu care mai reglez inaltimea solarului. ma gandesc la un 90 in pamant, 60 deasupra, solarul ajunge la 3.40 inaltime.
1.5 teava de coama, indoia la jumate care leaga arcele de 3 m. deocamdata am pus un unghi de indoire de 140. mai verific.
3m arcele.

din teava de 25 mai fac o transversala (tot de 3m) care leaga interior arcelor. sa fie.
o teava de 6 m pe sus pe coama.

tevile se cupleaza intre ele cu imbinari pentru tevi de 32 (arcele + suport + varf), cleme (cele de 25), suruburi (teava de coama), autoforante la imbinari + sine. vreau sa fie demontabil integral, asa ca nu o sa sudez nimic.

la usi inca mai lucrez, vreau ceva simplu, in ideea ca o sa fie prelungit. ma tenteaza sa le fac din 2 tevi care penduleaza. pare cel mai simplu sistem.

Attached Files

  • Attached File  arce.jpg   71.69K   44 downloads


#6870
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
@fr0ggybv
Felicitari.
Eu o sa incerc arcul gotic in 3 centre.
Teava de "grosime" (sau diametru :)  ) 32 o sa fie galvanizata ?
Autoforante...as sta departe de solutia asta.
Prinderea foliei cu Profil C si sarma ondulata este cea mai buna varianta.
Sunt oameni grei pe acest topic care te pot ajuta ci sfaturi competente. Eu...invat. :)

#6871
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
nope, sudata si o sa o vopsesc.

ce nu e in regula cu autoforantele ? la sina nu am ce alta solutie sa folosesc.

#6872
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
La sina, da. Dar nu si la alte imbinari.
Pentru usi si ferestre la capete, cauta o solutie tehnica care sa etanseze cat mai bine. Vezi postarile dlui. corsica.
In sectiune, solarul ar trebui sa se apropie cat mai mult posibil de forma unui patrat  => atentie la raportul latime/inaltime. miki74 vivat !

Edited by vicris, 08 February 2016 - 19:10.


#6873
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvicris, on 08 februarie 2016 - 19:09, said:

Vezi postarile dlui. corsica.
Ma superi!
Domn e acela care umbla intolit la 4 ace, costum, camasa alba, cravata, masina bengoasa, ochelari de soare si multe cuvinte pocite din engleza.
Ori eu, un baiat simplu de la tara, imbracat in salopeta, fara nici macar o facultae la CV, nu merit acest apelativ.
Ma bucur ca sunt sanatos, ca pot sa manuiesc majoritatea sculelor inventate pana acum si ca sunt de folos colegilor de pe aici, de la care am invatat majoritatea lucrurilor folositoare in ale solariilor si carora le multumesc.
Numai bine!
Marian Radu

#6874
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Boier e cel ce se poarta boiereste, nu cel cu sange albastru dar cu maniere golanesti!
Din punctul meu de vedere asa cum te stiu esti mai domn decat ar putea pretinde multi...si la nevoie...depun si marturie!
:)

#6875
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postvicris, on 08 februarie 2016 - 19:09, said:

La sina, da. Dar nu si la alte imbinari.
Pentru usi si ferestre la capete, cauta o solutie tehnica care sa etanseze cat mai bine. Vezi postarile dlui. corsica.
In sectiune, solarul ar trebui sa se apropie cat mai mult posibil de forma unui patrat  => atentie la raportul latime/inaltime. miki74 vivat !

ma mai uit la alternative imbinari atunci.

am tot cautat in topic, dar nu am gasit raportul respectiv. se poate un ajutor ?

practic pot sa il fac de la 2.80 in sus. as vrea un 3m barem. e prea mult 3.4 m inaltimea la coama ?

#6876
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008

View Postsubway_guru, on 08 februarie 2016 - 20:00, said:

Boier e cel ce se poarta boiereste, nu cel cu sange albastru dar cu maniere golanesti!
Din punctul meu de vedere asa cum te stiu esti mai domn decat ar putea pretinde multi...si la nevoie...depun si marturie!
Posted Image

Subscriu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate