Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10761 replies to this topic

#6193
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
E greu de raspuns la intrebarea asta. Indiferent de marimea solarului, costurile sunt aproximativ la fel, intra aceleasi echipamente, poate motorase mai puternice daca lungimea solarului ajunge undeva la 100 m.
Dar, partea cea mai grea dar si mai frumoasa este realizarea softului (treaba lui Marius) si apoi partea de automatizare. Eu impreuna cu Mariusares am facut zeci de teste si am ajuns undeva la versiunea 3.5 (parca) si Marius inca lucreaza la alt programel mult mai destept, care bineinteles, va ajunge la mine pentru testare si apoi la sera lui.
Sunt sigur ca in cativa ani vom fi multi arduionisti pe aici.

#6194
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Presupun ca cei mai scumpi sunt senzorii de umiditate si temperatura.De acuratetea acestora depinde buna functionare a sistemului.Si,in principiu,AP-ul este la fel de scump,sau ieftin,indiferent de marimea solarului.Cu ceva timp in urma,mai multi ani,am vazut un automat cu celule solare,montat la capatul randului.Deschidea singur valvele penreu irigatie in functie de analiza facuta.La izraelieni.La noi,ai curajul sa pui in camp asa ceva?

#6195
kingmax

kingmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.07.2007

View PostAchimitom04, on 25 mai 2015 - 19:02, said:

La cat ajung costurile Corsica cu acest Arduino pentru un solar ca al meu de exemplu, 20/6  ?

si eu sunt f interesat de acest subiect.....solar de aprox 20/4

#6196
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am cautat pri topicul dedicat dar nu am gasit nimic relevant asa ca intreb aici, pentru ca e vorba de solar. Cum e mai bine sa palisez fasolea? pe ate ca la rosii sau plasa de castraveti? Am fasole la metru, aurie de bacau si un soi de fasole mare local, foarte gustos.

#6197
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Plasa sustinere legume! Anul asta si eu am pus la castraveti si fasole urcatoare. le-am dirijat vreo 40cm. si acum se descurca singurele. Ramane doar sa culeg.

#6198
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 03.11.2009

View Postgirus, on 25 mai 2015 - 20:49, said:

Presupun ca cei mai scumpi sunt senzorii de umiditate si temperatura.
Senzorii de temperatura si umiditate sunt ieftini tare... 3... 4 dolari, senzorii de vant sunt ceva mai scumpi, electro-ventile pentru irigatii, motoarele pentru ridicat lateralele, Arduino board si diferite shields sunt relativ scumpe la noi... dar tot ajungi la partea de software... acolo e bubaPosted Image

#6199
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc, m-ai scutit de un raspuns pe care nu pot sa-l dau. Cand iti doresti cu adevarat ceva nu cred ca pretul conteaza asa mult!

#6200
novix

novix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.04.2006
Salutare. Cam la ce preț folia grecească la kg în jurul bucureștiului? Pentru cantități mai mici de un sul întreg?

#6201
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postcorsica, on 28 mai 2015 - 21:50, said:

Multumesc, m-ai scutit de un raspuns pe care nu pot sa-l dau. Cand iti doresti cu adevarat ceva nu cred ca pretul conteaza asa mult!


Total de acord cu tine, dar totusi trebuie sa tinem cont de particularitatile fiecaruia dintre noi. Si de posibilitatile financiare de asemenea. Adica daca tot sistemul la cheie ar fi undeva pana intr-o suta-doua de euro, nu ar fi chiar asa de scump. Dar daca se duce in zona 500-1000, sau mai mult, atunci nu stiu cati dintre noi ar avea de unde suma asta. Adica sunt colegi care au cheltuit mai putin cu constructia solarului si accesorii cu totul.

Vointa este, ceva capacitati tehnice avem fiecare, dar daca gama de pret este peste posibilitati, atunci ramanem la ridicat aerisirile manual.

Sunt convins ca nu este nici unul printre noi caruia sa nu-i placa sistemul tau, dar deocamdata facem cum putem.

#6202
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Si daca activitatea aceasta este hobby si nu aduce nici un profit,cauti sa cheltui cat mai putin.Un pret la senzori ne puteti da?Pentru AP caut eu solutii ieftine.

Edited by girus, 29 May 2015 - 11:48.


#6203
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Buna ziua,
e_miron: doar un motor este 100 euro
o electrovalva e 30-35 euro, o mai astepti si 2 luni la posta
o electrovalva in Romania e peste 60 euro
nu mai zic, panou, butoane - inca 100 euro
ianinte ca un sistem sa fie automat, trebuie sa fie functionabil la buton
ah nu mai zic de surse de alimentare etc ...
deci daca te gandesti la un cost de 100-200 euro deja e o problema
sa nu uitam ca un sistem facut de nu stiu ce firma de prin Germania e cel putin 7000 euro
si la pretul asta e doar unitatea centrala, fara motoare fara nimic

#6204
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Acestea te ajuta?

Attached Files



#6205
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 13.04.2007
Motorasele folosite anul trecut de mine la deschiderea pe laterale erau luate de la REMAT cu 20 lei buc. Acum mai am unul care actioneaza deschiderea pe capete.

#6206
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008

View Postradu_bog_cocorin, on 29 mai 2015 - 12:22, said:

15 ron bucuresti :-)

15 ron bucuresti :-)
ca idee de deschidere. mai am de lucru la el... tot 15 ron motorul, 2 intrerupatoare de capat, 2 diode 8A, = 65 ron

Edited by radu_bog_cocorin, 29 May 2015 - 12:27.


#6207
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
acel motor, daca va ajuta e ok
eu nu stiu cum lucreaza motoarele alea
stiu doar ca motoarele proiectate poentru aerisire sunt motoare cu reductor de turatie de 700/1 si au auto blocaj
inainte de a automatiza un sistem, tebuie sa fie functionabil la buton
daca functioneaza la buton fara probleme cu siguranta se poate automatiza
e un topic despre automatizare unde puteti gasi mai toate detaliile
o zi buna tuturor

Edited by mariusares, 29 May 2015 - 12:28.


#6208
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Multumim pentru sprijin.Esti un adevarat coleg!

#6209
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc pentru raspuns prompt. deci cum banuiam, urca binisor costul pentru automatizare.La mine am 4 aerisiri laterale ( sera in panta, nu merge dintr-o bucata).  Sa vedem anul asta de initiere ce va aduce, cunostinte tehnice sunt, o sa incerc sa fac rost de componente pe parcurs si eventual la anul sa incercam ceva, ceva. Banuiesc ca se va putea face un soi de colaborare intre noi.Ma refer la partea de software/programare unde cunostintele mele se reduc la ''setup.exe'', ''next'' de 3 ori apoi ''finish'' si ''launch program''. Posted Image

Hardware nu cred sa puna probleme.



http://www.dx.com/p/...34#.VWhrpfntlBc

E bun de ceva?

Edited by e_miron, 29 May 2015 - 15:39.


#6210
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
4 aerisiri?
Pai de ce? Ceva poze?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate