Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5797
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Ce teava asemanatoare avem in Romania rezistenta sa bati cu ciocanul si sa nu se sparga?
https://youtu.be/MZ-g1SI13M8?t=69

#5798
montebanat

montebanat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 20.10.2013
Nu cred ca avem respectivul spunea undeva ca teava este pentru cabluri electrice nu prea am inteles bine ca stiu ff putina engleza.

#5799
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
am facut comanda de clipsuri metalice la agropataki  si nu mai au de 1 tol pe stoc :( , cele de pvc de la marcoser sunt bune ?

sau de unde pot cumpara , ceva de calitate si seriosi

#5800
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postsandy76, on 30 martie 2015 - 12:47, said:

-Ce teava asemanatoare avem in Romania rezistenta sa bati cu ciocanul si sa nu se sparga?
https://youtu.be/MZ-g1SI13M8?t=69
Dar eu nu-mi dau seama ce tub flexibil e acela care este atat de rezistent si totodata atat de flexibil. O fi teava de PP de 1 tol?

#5801
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostStudioOne, on 30 martie 2015 - 22:20, said:

Dar eu nu-mi dau seama ce tub flexibil e acela care este atat de rezistent si totodata atat de flexibil. O fi teava de PP de 1 tol?
Grosimea cred ca-i cel putin 1 1/2, pentru ca aia batuta in pamant a specificat ca-i de 2 toli, iar aia arcuita intra cam la fix in ea!

Attached Files



#5802
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Cel mai incepator dintre incepatori va roaga sa-i dati ceva sfaturi.Din bare de fier beton striat de 14 cu diametrul semicercului de aproape 4 metri si inaltimea putin sub 2m ce risc?Semicercurile la 1,5m fixate cu sipci de 5x2 cm si ancorat bine la capeteNu-l vreau mai lung de 10m.Nu am timp sa-l muncesc.Inaltimea de 2m cu ce afecteaza?Pe mijloc voi pune rosii normale,iar pe laterale rosii pitice,ardei,vinete.Si apropos de rasaduri.Cand le pot pune in solar?Rosiile au luat-o razna.Nu si cele pitice.Sunt in primul an si vreau sa-mi ramana bani si pentru irigatieCu fierul beton si cu sipcile pe care le am in curte ies la 100.Am primit folia,dar nu stiu de care,Si oricum nu cred ca este o cheltuiala mare tinand cont de dimensiunea solarului.Va rog dati-mi sfaturi.

Attached Files



#5803
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Vei avea un tunel rezonabil. Care va fi distanta dintre arcade?

Oportunitatea plantarii este in functie regiune, judet etc

#5804
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Multumesc pentru intelegere si sprijin.Arcadele vor fi la 1.5m.Locuiesc in Ploiesti.Vreau doar pentru casa.Am facut o proba de apa la laboratoarele Apanova.Mi-au spus ca nu e buna nici pentru flori.Va trebui sa sap mai adanc,sau sa fac agricultura cu apa din retea.Ma duc daca trebuie sa apelez la a doua variantaVoi incerca irigatia cu capilare.Am primit cadou un IBC.Poate mai adun ceva si de la ploaie.Parca nu as renunta la un produs netratat.

#5805
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Aia de la Apa lu nova au sa-ti recomande totdeauna sa irigi cu apa de la robinetul lor...si sa-ti impuste francul...

#5806
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Nu am facut oficial analizele.Am dat la un vecin.Necazul e ca apa la Ploiesti are miros de gaz si un pic de ceva ulei pe deaspra.

#5807
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Vezi, poate merge de combustibil :)

#5808
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Mai bine "in loc de combustibil".

#5809
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
ei...ce dor mi era de voi. n am mai avut timp  , de ceva zile ma tot chinui ..ba o rosie , ba un ardei , ba un castravete. in fine am ramas in urma cu restul mai putin cu rosiile.
salata a fost un dezastru ..a crescut fff frumos numai ca m am incapatinat s o dau cu ceva prostii si am zis c o dau naturala celor care vor sa manance sanatos. cerinte sunt dar  modice. Acum regret . daca bagam agrolif acum era data engross. si acum mai am 400 de bucati in asteptarea romanului care manaca sanatos. la anu nu mai exsita asa ceva . intre timp nenea care face rasaduri  a scos salata frumos 1500 de bucati asa  de incalzire a spus el ...ajunsese la 500 de grame . era enorma. a dat o sapt trecuta cu 3  lei in pucheni. si bineinteles ca radea de mine...asta e pentru viitor am mai invatat ceva .

am luat de la el rasaduri   yarden si colibri . fata de ce am eu este difenta majora. Una ca sunt etalon , nu au nici o pata , verde inchis ...dar au si frunzele dubioase. nu sunt deschise ca la noi sunt putin crete si stau ridicate ca un bat. ale mele mai au o pata , mai sunt galbene, .  duminica din 4 solare mai avea 1  . 1,5 rasadul - 150de mii a avut. n am facut poze ca  mi a fost oarecum ,

in rest , despre rosii . nu stiu ce sa zic unele au pete si parca frunzele se usuca...o sa vad ceva poze zilele astea sa mi dati sfaturi . Sarmele de pe solar...am inteles si ma gandeam ca o sa arda si folia, dar nu puteam fara , am incercat sa intind folia , dar nu mi aiesit fff bine . si fara sarme nu stiu cum ar sta. mai ales ca bate vantul aici rau de tot si e pus invers de cat ar trebui . E-V

momentan cu picurii o duc rezonabil   am deschideri la capete si fuctioneaza bine . trebuie pe lateral neaparat , acum cand afara erau 18  grade , inauntru era 32. la vara nu stiu ce o fi . o sa pun zilele urmatoare daca am timp folia dubla...doar sus pt condens ..voi ce spuneti?

ardeii o sa i plantez saptaman viiotare ca sunt cam  mititei . Vinetele in schimb sunt pricajite. Aveti idee  in perioada de rasad trebuie ajutate sau doar turba  le este de ajuns?Aragon sunt

castravetii ii plantez saptamana viiotare.  mi a mers bine ceapa verde si ridichile . nu am pus mult dar s au miscat bine .
poze....cand mi o da fiimiu telefonu:)))))))))

Stima!!!

Edited by chiperr, 01 April 2015 - 19:49.


#5810
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Sa inteleg ca esti de pe langa Ploiesti.Nu sunt radical cu nutrientii sau alte produse utilizate in legumicultura.Dar trebuie sa respecti recomandarea producatorului.Pe la Matca "nesatuii" au inceput sa planga.Nu mai vrea pamantul sa le dea rod.Au distrus partea fertila a solului cu chimicalele.

#5811
eva2014

eva2014

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.03.2015
Nu va descurajati si rosiile mele care sunt ''surori'' cu ale dumneavoastra ,mai au frunze galbene,sunt mai triste iar daca se usuca din frunze le  mai defoliez treptat.Eu le am plantat in solar pe24 si 25 si am mari probleme cu coro. au tocat aproape 30 de fire de rosii.In solar a prins sotul ,poate nu va vine sa credeti ,183 de bucati numarate.Cred ca la mine a fost cartierul lor.Sarmele nu vor arde folia solarului va spun din experienta asta iar la cum bate vantul  va ajuta sarmele.Le am stropit cu cropmax si cu kristalon galben acum la urmatoarea etapa le voi da Curzate sau Ortiva

#5812
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgirus, on 01 aprilie 2015 - 19:32, said:

Nu am facut oficial analizele.Am dat la un vecin.Necazul e ca apa la Ploiesti are miros de gaz si un pic de ceva ulei pe deaspra.

Daca nu e oficial, nu e bine. Laboratorul respectiv nu poate face toate probele, mai ales cele bacteriologice. Te rog specifica despre sursa de apa, cred ca este vorba de apa de la pompa/fantana ta din curte si daca nu ma insel, este vorba de partea de sud a Ploiestiului. E normal, la cate rafinarii sunt, sau mai bine zis, au fost pe la noi. Eu locuiesc in Brazi, mai la sud decat tine si a doua panza freatica are aceeasi problema ca la voi.
Recomand cu caldura apa de la robinet, apa provenita din sursa subterana, de mare adancime, foraje si puturi aflate in partea de nord a Ploiestiului si la Crangul lui Bot.

#5813
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Este o pompa de mana.Vroiam sa-i cumpar o pompa electrica.Inainte am trimis unei nepoate printr-un vecin o proba.Posibil sa fie si teava.Apa este rosie.La un vecin este transparenta.Apa din sursa subterana.Dar la ce adancime?Merita forat pentru 40 de mp de legume?

#5814
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La 40 mp vei avea 100 de plante care vor consuma cca. 250 litri/zi (vara). Faci un calcul si vezi daca se merita sa forezi.
Cand vorbesc de sursa subterana, ma refer la apa ta de la robinet. Ploiestiul este un caz fericit, este alimentat in permanenta cu apa din cele cateva zeci de foraje proprii la o calitate exceptionala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate