Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#5779
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eu cred ca daca folia e montata dintr-o bucata peste tot solarul....daca pe o laterala putem citi scrisul normal pe latura cealalta ar trebui ca scrisul sa fie cu capul in jos.
Pe partea exterioara scrisul va fi aiurea de oriunde te-ai uita...literele vor aparea in oglinda(rasturnate sau nu), chiar daca sunt in ordinea corecta.

#5780
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@almic, iti recomand S2N sau S3N, ca firma, morami, eu de la ei iau seminte, cu toate ca sint din Galati, imi convine de la ei pt ca au o oferta mai bogata fata de ce se gaseste pe aici si nu in ultimul rind e si mai ieftina.  
Iar in legatura cu scrisu, se pune cu stanta spre exterior,.

Edited by virg72, 25 March 2015 - 11:05.


#5781
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postnicoretro, on 25 martie 2015 - 10:50, said:

Eu cred ca daca folia e montata dintr-o bucata peste tot solarul....daca pe o laterala putem citi scrisul normal pe latura cealalta ar trebui ca scrisul sa fie cu capul in jos.
Pe partea exterioara scrisul va fi aiurea de oriunde te-ai uita...literele vor aparea in oglinda(rasturnate sau nu), chiar daca sunt in ordinea corecta.

Ai dreptate, insa folia pe care o am eu pe solar, dintr-o bucata, lata de 8,5 m si groasa de 170 microni are scrisul decat pe o parte, pe o laterala mai bine zis, la cca. 2 m de margine. Deci nu se poate citi in oglinda pentru ca nu scrie in mai multe locuri.

#5782
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum vreo 15 minute am primit coletul cu banda irigare. M-a costat transportul 11 lei. Merita.Trebuie sa o schimb.Comanda facuta telefonic ieri la 9 si ceva. De vreo 2 ani achizitionez numai de la ei. Am incercat si alte firme care se ocupa cu ce avem noi nevoie in gradinarit. Nu erau seriosi.
Asa ca m-am oprit la Morami. Nu mai continui ca poate primesc o bila neagra!

#5783
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
si folia mea e tot dintr o bucata  pe arc de cerc. m am uitat dimineata si n am vazut scrisul  .  totusi pentru maine cum sa fie , ca m am pierdut de la stanga la dreapta ,  iar cand intru in solar si ma uit in tavan sa l vad normal?

nu e inca gata , dat timpul nu mi mai permite sa  le tin . o sa i pun folie dubla doar pe sus si putin laterale sa se scurga condensul .  tre sa intaresc folia si sa i fac aerisire pe capete si fete. momentan  face treaba buna . lugime 23   latime 7,4

cost total 3000 de lei .

Attached Files

  • Attached File  s1.jpg   192.5K   212 downloads
  • Attached File  s2.jpg   193.18K   215 downloads


#5784
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
chiperr....hai te-ntreb. Ce rol au atatea sarme pe acolo pe sus? Pentru cand mai plantezi, hai sa-ti dau un sfat. Bate cativa pari in fata magistralei de apa...in asa fel incat sa stea dreapta...ia benzile de picurare, conecteaza-le la robinet si te duci de celalalt capat si mai bati cate un par in pamant pentru fiecare band...Intinde numa` bine de ele, ca nu se rup si infasoare-le in jurul parului de la capat. Astfel vei putea obtine randuri drepte si paralele. Nu stiu daca ai mentionat sau nu...ce diametru are o arcada? Sa fie cu noroc! Frumos solarul.

#5785
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011

View Postserrifu, on 25 martie 2015 - 14:50, said:

chiperr....hai te-ntreb. Ce rol au atatea sarme pe acolo pe sus? Pentru cand mai plantezi, hai sa-ti dau un sfat. Bate cativa pari in fata magistralei de apa...in asa fel incat sa stea dreapta...ia benzile de picurare, conecteaza-le la robinet si te duci de celalalt capat si mai bati cate un par in pamant pentru fiecare band...Intinde numa` bine de ele, ca nu se rup si infasoare-le in jurul parului de la capat. Astfel vei putea obtine randuri drepte si paralele. Nu stiu daca ai mentionat sau nu...ce diametru are o arcada? Sa fie cu noroc! Frumos solarul.



sarmele sunt pentru folie sa o tine atat.

cat despre randuri ai cea mai mare dreptate. dar.........  zilele trecute a fost frig , foarte frig a plouat si a batut vantul atunci le am facut  unuii sapau altii intindeau si eu  puneam folia neagra. stiu ca nu i drept , dar nu am timp , crede ma de aceea  este asa cum este. mai am de plantat ..cand? habar nu am ..mai am de intarit si aranjat folia...habar nu am . anul asta o sa decid daca renunt la un servici  si ma apuc de gradina. eu am 2 servicii.  in fine.  te rog orice problema semnalati mi o  ca nu mi dau seama. tocmai de aceea pun si eu poze. pentru sfaturi .   maine dimi ziceam sa ma apuc sa fa caerisirea....azi mail de la sef ..sedinta la 11 ...sa l f.......ttttt deci si maine e ratata ziua ...sedinta tinepana la 14 si la 18 intru la munca. halal:))))) . da in fine...viata e frumoasa mai ales daca est asa tensionata ca a mea. unde mai pui  sa  stau si la 25 de km distanta de orasul unde muncesc:))))))))
sa fim sanatosi

#5786
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Acum 3 ani cand am finalizat solarelul, am fost atentionat sa nu pun sarme peste arcade.  Initial ma gandeam sa le pun la 15-20cm. una de alta. Dar prea incepator fiind, am supralicita tsi le-am pus la 10-12cm. distanta una fata de cealalta. Numai cine nu a fixat acele sarme, nu isi da seama ce corvoada este. Ok. Am terminat intr-un final si am facut pozele din toate unghiurile posibile. Le-am postat pe forum si am primit multe, multe like-uri.
Eram foarte mandru de realizarea mea, dar si mai mandru ca eram apreciat de colegii de pe aria agricola. Era prin luna octombrie si de drag ce-mi ea de solarel, imi venea sa ma culc acolo. Ba mai mult am facut si o aleee cu dale din beton, pe mijloc. De la cap la cap. Puteam sa merg si in sosete pe acolo. imaginile sunt postate prin luna oct. 2012.
Atunci mi-a fost sugerata ideea ca pot sa bag si un troleibuz prin solarel. Alee betonata era, sarme pentru betele de alimentare a troleibuzului aveam, mai ramanea sa fac doar statii de oprire. Ideea mi-a fost sugerata de nimeni altul, decat jumbo. Am ras cu lacrimi, iar peste vreo doua zile am trcut la arat solul cu moto sapa. Ma pregateam sa insamantez spanac, ceapa, usturoi si ridichii. Dar nu prea aveam cum sa ar. plugul nu prea era incantat de aleea de beton. Nu avea cum sa are pana langa ea. Binenteles aprins tigara, uitat in sus, dat marunt din buze si socoteam cate drumari am de facut. Lungimea solarului este de 22m. O dala are 50x50cm. Adica vreo 44 de dale, la o greutate de 25-30kg. bucata. Unele erau mai groase. Prima data puneam cate doua in roaba si am inceput de la capatul fara usa. Ma intorceam, ieseam pe usa, continuam drumul pe afara pe langa solar si le duceam in livada de caisi aflata la vreo 30m. De acolo le adusesem doar cu cateva zile inainte. A fost bine pana pe la jumatatea aleii. a urmat cate o dala in roaba si descarcate la gramada una peste alta, imediat la iesirea din solar. Mai corect la vreo trei metri.
Cand am terminat, eram croit rau de tot sa termin aratura. Dar nu mai puteam sa tin moto in maini. Imi tremurau si genuchii mai rau ca la moto. Gata, m-am oprit si am continuat peste vreo 2 zile. Imi revenisem. Uite asa am ramas eu fara infrastructura de transport persoane prin solarel..
Acum urmeaza partea mult mai dureroasa. Am terminat de arat, frezat, insamantat, infiintat  primul Rep in solarel. Iarna a fost ceva zapada peste acoperisul de folie. dar niciodata nu prea apuca sa se astearna mai mult de cativa cm. Atunci m-am gandit prima oara ca sarmele acelea nu prea iti dovedeau prezenta. Pana pe la inceput de luna februarie, cand am intrat in ,,lumea apelor''. Afara incepuse sa fie nitel mai caldut si cum inauntru era o mare umezeala, a urmat condensarea pe partea interioara de sus a foliei. picaturi mari si multe rau si reci ca gheata. Folia are toate cele printre care si anticondens. Nu stiu daca este asa, dar sunt sigur ca picaturile erau bucuroase daca se puteau prelinge spre marginea solarelului. Dar cum sa treaca de acea padure de sarme. pe sol aveam niste sentulete drepte exact oglinda sarmelor mele multe si dese. Un fel de irigare pe rigole ceva mai mici. Am facut poze, le-am postat si am cerut sfaturi. Le-am primt. multe si diverse ca modalitate. Am incercat cu peturi goale puse intre sarme si folie. Acum nu mai aveam ploaie in solarel. Anem ceva gen robinete uitate neinchise total. Asta in dreptul peturilor. Am cumparat doua baxuri de polistiren de 2cm. grosime. Cred ca nici acrobatii de la circ nu fac atatea urcari si coborari pe scara. Nu cred ca stiti si nici nu va doresc, sa bagati placile respective intre sarme si folie. Mai ales ca folia era intinsa foarte bine si plina de apa. Multa apa s-a scurs pe mine. mai mult de 75%. Placile de polistiren, le-am taiat in benzi de cate 7cm. si am inceput sa le insir.
Degeaba. Munca de Sisif. Mi-am propus ca in vara aceea sa le desfiintez. A venit vara si cum solarul era plin de plante si nu mai picura, am amant pentru la toamna cand elimin tulpinile respective. A trecut si toamna si iarna si eu aveam sarmele tot acolo. Acum prin februarie, fenomenul s-a reactivat. Umezeala si mult condens. Am lasat alte activitati in asteptare si m trecut la eliminarea sarmelor. Aaaaa dar nu toate. doar vreo 14 buc, pe stg. si vreo 14 buc pe dreapta. Mai am vreo doua zeci. Exact acelea cae se afla intre cele dua ramforsari longitudinale.
Nu am fost in stare sa mai continui dupa doua zile. Sunt sigur ca la toamna la elimin si pe alea. In locul ramas liber, folia este doar aburita. Toate picaturile alearga spre margini. Doar pe centru mai ploua nitel. Poate postez alta data cum am eliminat sarmele respective. Este o intreaga si complicata tehnologie. Binenteles cu solarul acoperit, fara sa dau folia jos. Nu mai vorbesc de conditia fizica pe care trebuie sa o ai.

Asta a fost relatarea despre sarmele care aduc ploaia.
Dar avem si sarme foarte folositoare in solar. Chiar obligatorii. Acelea de sustinere prin palisare a plantelor. Aceste se comporta intr-o simbioza perfecta impreuna cu fermele de sustinere a lor. Daca nu avem ferme nu putem sa punem sarme. daca nu avem sarme de sustinere, nici o problema (asta e in gluma) putem sa cultibam doar plante care nu au nevoie de sustinere. sau putem sa facemm j'de mii araci din lemn sau metalici.
Dar cel mai bine este sa dotam solarul cu ferme inainte sa punem folia pe el. Dupa aceea este practic imposibil.
4 ore si ceva mi-a luat editarea acestei postari. Sunt la munca si am facut-o in perioadele de lipsa clienti. Poate intre timp s-au mai mentionat aceste aspecte, dar mai multe pareri si sugestii duc la evitarea multor eforturi si cheltuieli.

Sper sa foloseasca vreodata colegilor actuali si viitori de pe aceasta arie!

#5787
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Iorgu, aceeasi problema am avut-o si eu. Sarmele mele sunt puse la 140 mm distanta, nu am renuntat si cred ca nu  voi renunta la ele, cel putin pana nu inlocuiesc folia.  Rezolvarea pentru condens a fost simpla: aerisire si pe capete, deschise in mod automat inaintea aerisirilor laterale.
Edit: solarul fiind ingust, decat 4,00 m, zapada nu sta pe el. Voi vedea cum se comporta in timp.

Edited by corsica, 25 March 2015 - 21:36.


#5788
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
coleg chiperr...stabileste-ti randurile pe care vrei sa palisezi si restu fa bine si le scoate de acolo. Stiam ca pui sarme, dar credeam ca le pui dar pentru palisat. In topicul meu cred ca am mentionat despre acele sarme de pe solar...sau ca vroiam sa mentionez. Pe solarul de rasaduri am avut astfel de sarme...din 20 in 20cm cred. In 2012 a fost zapada multa in vest. Ce s-a intamplat?...A nins abundent...Zapada s-a acumulat pe acel solar. Fiind mai cald inauntru, zapada s-a topit pana la in loc pe solar si de la un alt loc...a inceput sa inghete. Si-ti dai seama ca avea pe ce sa inghete, ca sarmele alea de 2mm erau pronuntate oleaca prin folie. Si a tot nins...zapada s-a tot acumulat. A fost un strat foarte gros. Eu nu mai prea activam pe aici in perioada respectiva pentru ca eram la servici, la Arad. Eh...ce s-a intamplat? Stratul de zapada era foarte gros. Era singurul solar pe care statea zapada....din cauza sarmelor, bineinteles. Si s-a incalzit oleaca vremea, si in solar, bineinteles. Si intr-o dupa masa, o parte din acea zapada, muuulta rau, a luat-o la vale. Mentionez ca si rasadnita mea e cu stalpi pe margine ...si arcadele sunt sudate pe acei stalpi, undeva la 1.5metri inaltime cred. Dupa ce s-a desprins jumatate din zapada care era pe el, cealalta a ramas acolo si astfel s-a creat o sarcina mult prea mare care apasa doar dintr-o parte pe acel solar. In momentul in care o parte era usoara si una grea, stalpii s-au indoit sub greutatea zapezii...Au ajuns pana pe rasaduri...In fapt, toata partea drepta era pe rasaduri. Pacat....era bine calculat si destul de etans. Acuma e ok...Dar portile din spate nu se mai inchid ermetic si trapa la fel...Nu mai e cum a fost din cauza unor sarme. Iar tot din cauza sarmelor, folia se duce mai repede...toata sa coace in zonele alea. Recomand cu mare caldura inlaturarea lor si sa lasi doar cele pentru palisare. Le determini usor pe cele care trebuiesc sa ramana. Ai magistrala de picurare cu robinetii...Te urci pe o scara, legi de o sfoara o greutate si vezi care trebuie sa ramana...sau poate nu da bine si trebuie mutata mai la stanga sau mai la dreapta. Daca-mi ziceai ca iti rupi degetele cu astfel de sarme, te opream in timp util. Imi pare rau ca nu te-am intrebat eu...fiind afectat de asa ceva. Succes.

#5789
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
bine-ai revenit Iorgule, imi era dor de o asemenea postare :)

#5790
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
am luat folie suncover de 170 microni  dar cu ce o prind ?
cleme plastic sau cleme metal....in certificat scrie ca pvc nu este indicat

#5791
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Metal, metal, metal!!!
Tai niste bucati de folie la 40cm. lungime si vreo 8 cm. latime. Le impatuesti in 4, le umezesti le pui in lacasul clipsurilor si le fixezi pe arcade.
In acest fel protejezi folia mama, iar cand vrei sa le scoti (mai sunt si asemenea situatii), tragi lateral de impaturite si sare clipsul. e o joaca de copil.

#5792
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
cate pe 1 ml ?
.....
de unde cumpar ?

Edited by almic, 27 March 2015 - 21:06.


#5793
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu am facut economie la ele. Se pot pune la 35-40-45-50 cm. Am achizitionat la un pret bun, mai mult decat imi erau necesare si le-am fixat la distanta de 30 cm. Nu am nici o problema.
Folia este tambal!

#5794
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Cum fac altii solare.
-Asta-i cu otel
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SEA_cXjIkAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-Astea cu PVC
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0YCP5wGCqqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZ-g1SI13M8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lvS6aiYYufI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UbF2S4MSsyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 28 March 2015 - 23:40.


#5795
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
La noi, multa lume ignora fundatia unui solar. Pe acolo se pierde caldura, iarna.
Daca nu ai bani pt eps sau xps, macar pe la "soclu" trebuie pus cumva, nu?
Prin Ardeal am vz solarii ingropate, cam 60-80cm... Dar erau montate la deal, in varf.

Edited by crisbud, 29 March 2015 - 09:10.


#5796
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Continuare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/khMmBxxjE5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/--R7rZjf3ZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WyoIrVic2z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 29 March 2015 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate