Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5707
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ce nu inteleg eu: daca ai sistemul de aerisire cu manivele, de ce nu ai venit cu folia intreaga, adica laterala, acoperis, laterala?
Off topic: lasa-le incolo de tigari si cola. Cu atatia iepuri in custi bagi otrava in tine!

#5708
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Initial si acoperisul tot din doua vroiam sa il pun,dar nu mai era folie de ajuns la 4 m latime si am  luat de 8m.Am preferat fiindca am lucrat singur,vant,ploi,noroi, mi s-a parut mai usor asa.Posted Image iepuri mai am doar vreo 80,asa ca trec pe cafea!Economie ce sa fac!

Edited by adrianborcea, 04 March 2015 - 21:51.


#5709
cici13

cici13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2015
Cand te arunci cu capul inainte,fara sa gandesti sigur te opresti in ceva , ori te opreste ceva.Asta patesc cei ce cred ca toate mustele fac miere.Acum dupa ce am realizat ca nu este suficient sa vrei, trebuie sa si stii, cer ajutor celor dintre dumneavoastra care ma pot invata cum sa prin folia la capetele unui solar.Am facut imprudenta de a folosi arcade din teava rectangulara.Este un solar de 6 m cu o deschidere de 4,5 m, inaltimea la coama este de 3,3 m. Cata folie ar trebui sa cumpar si de ce dimensiune? Am intrat in criza de timp si pana de bani. Mai am ceva teava rectangulara.Ajutati un biet incepator ce roaga frumos si multumeste anticipat.

Edited by scaiba, 08 March 2015 - 03:52.
Post dublu


#5710
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Roluiesti folia pe niste lanteti, pe care eventual ii gauresti inainte din loc in loc cu un burgiu, apoi, dupa roluire, ii prinzi de teava cu suruburi autofiletante. Asta ar fi varianta ieftina. Poate mai sunt, totusi, si alte idei mai bune, sa vedem...

Edited by EuTm, 08 March 2015 - 08:06.


#5711
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postcici13, on 08 martie 2015 - 02:47, said:

arcade din teava rectangulara.

Arcade in sensul de arce de cerc sau drepte ca la casa?

Daca sunt drepte, colegul de mai sus a dat raspuns corect. Daca sunt arce de cerc, folosesti la fel dar vii cu bucati mai mici, sa imiti pe cat posibil curbura arcelor.


Pentru folie, daca am inteles eu bine dimensiunile, pentru solar tip tunel ai lungime de 15 metri si latime 10 metri, iar pentru tip casa mai lipsesc dimensiuni.

Vezi pe pagina la glia.ro au calculator folie si solar si alegi modelul tau, introduci dimensiunile si iti spune ce si cum.

http://glia.ro/calculator-solar

#5712
cici13

cici13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2015
Multumesc celor ce m-au lamurit legat de folie si modalitatea de prindere la capete.Aerisirile pe capete sunt proprtionale cumva cu dimensiunile solarului?Daca solarul are 6x4,5x3,3 sunt suficiente doua usi de 90 cm la fata, trebuie ceva si in spate?

Edited by scaiba, 08 March 2015 - 14:57.
Am eliminat citările inutile.


#5713
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Solarul e relativ mic, dar daca poti, baga o usa de 90-100 si in spate, vara sa se creeze un pic de curent de aer pentru reducerea temperaturilor.

Edited by scaiba, 08 March 2015 - 14:58.
La fel, am eliminat citarea inutilă.


#5714
cici13

cici13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2015
Mai vreau un sfat.Folia? In oras la noi gasesc folie Glia verde... Roz 0,15 14 ron kg si Israel daca nu ma insel alba 2,8 ron mp ce ma sfatuiti sa cumpar

#5715
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
eu deschid pe timp de vara ambele capete in totalitate, chiar le scot din balamale si le depozitez in alta parte. un capat fiind format din 2 usi avand dimensiunea cat e latimea solarului si fereastra de sus la fel de mare cat e arcada. parerea mea cu cat deschizi mai mult la vara e cu atat mai bine

#5716
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postchiperr, on 19 februarie 2015 - 12:30, said:

stiu ce zici Megane , dar ...sudura, imbinare, taiat...etc etc...e ai simplu ppr. si sus in varful arcului de cerc , pe mijloc , o sa merg cu lemn din cap in cap cu picioare tot din lemn , ca la solarul clasic de lemn. adica teava  de ppr sa sta pe lemn sus . Voi decupa lemnul cat sa intre teava  pe el sa nu ma scoata in afara cand pun folia. are si stabilitate  si tine si la intemperii.

acum nu stiu sa duc la maxim aroganta?  daca imbin 3 tevi? ce o iesi???Posted Image)))) sau 2 si jumatate. mie imi trebuie un solar lung de 23 si lat cam de minim 6 daca nu 7 m . . iar pe laterale la fel scaune din lemn 5/7 sunt destul de ieftine 10 lei la 4 m .

sa vad cum stau cu timpul si in weekend pun in practica ideea si fac si poze sa ne edificam . daca iese bine poate fac , chiar 2.

P.S. daca ai calcular lungimea arcului de cerc la 8 m , te rog ca sincer nu stiu formula , cat ar trebui sa fie arcul , la latimea unui solar de 7 m.

Stima!!!
Ceva noutati cu solarul din PPR? Sau alti colegi?
Ma gandesc ca la anul sa fac unul mic din PPR, ceva de genul 4x2 m, pentru rasaduri, eventual invelit cu policarbonat si cu lipituri la teuri si cruci. Sunt in faza de documentat si astept postarile voastre.

#5717
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Rasadnita din ppr e foarte buna. Atata timp cat inaltimea`i de pana`n 2m si latimea la fel, tine la orice vant din tara noastra. Eu am avut si din teava pehd de 32 si a tinut si aia fara probleme.
Sub coama, la mijloc, e bine sa lipesti pe fiecare arc cate un conector ppr de 20. Daca se depunde cumva zapada si`i risc sa se lase coama, acolo intra orice fier/teava pe post de proptea cu pamantul, provizoriu.

#5718
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
mai bine pune  cate un teu cu burta in jos ca e mai ieftin

#5719
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Orice varianta merge, dar mufa de legatura e mai ieftina decat T`ul si nici nu trebuie sa tai ppr`ul.

#5720
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Salut.  Incet incet ma apropii de finalizare solar si incep sa ma preocup de restul, adica irigatia. Cam stiu ce am nevoie, la Dede gasesc aproape tot, dar ma lovesc de problema filtrului. La Dede e 50 lei cel de plastic, pe la diversi vanzatori pe net e 25-30 lei, dar cu transportul ajunge tot peste 40 lei. ma intrebam daca poate fi folosit un filtru pt instalatii de apa, din bronz, care e undeva sub 20 lei. Functioneaza la fel, doar ca e mai mic.

#5721
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
omentan am abandonat PPR ul . Am luat teava si astazi m am pus pe treaba  . 25 pe 7,30 , H- 330

mai trebuie ancorat si sudat pana sambata sper sa fie gata . ca si costuri :

bara roluita (daca m am exprimat bine) adusa acasa pe arcada de 12 m , de fapt a iesit la 11 20 , capataiele le am acasa.  - 100 ron bucata(11 bucati )

teava bagata in pamant taiata la 120 cm . , 4 tevi - 1 tol si un sfert - 40 ron bucata

beton - 4 saci ciment.

patrat de 2 /2 la 6 m - 20 lei buc - 20 buc .

momentan atat . electrozi si curent:)))

urmeaza folia , ceva scandura la usile fata spate , balamale...


mai sunt de facut destule....dar ....trebuie plantate rasadurile ca nu mai asteapta...restul , pe parcurs

Attached Files

  • Attached File  t1.jpg   189.44K   158 downloads
  • Attached File  t2.jpg   163.84K   157 downloads
  • Attached File  t3.jpg   151.16K   152 downloads
  • Attached File  t4.jpg   150.46K   149 downloads
  • Attached File  t5.jpg   151.59K   142 downloads

Edited by chiperr, 11 March 2015 - 19:04.


#5722
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
@ miron Nu e bun. Cumpara filtru dedicat pentru asa ceva,  fie cu sita, fie cu discuri. Ambele sunt bune. Succes.

Edited by serrifu, 11 March 2015 - 19:09.


#5723
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
o dilema ...aerisirile laterale cum sa le fac
ma gandeam sa fac doar pe o parte  adica in stanga, avand in vedere ca dreapta e cu vand . Nu l am facut N-S , ci E-V

daca fac aerisiri mari fata , spate si o laterala cred ca ar fi sificient.

cum o fac pe cea din stanga . Pun sipca de lemn  la 1 m inaltime? sudez alta bara lateral . Va rog idei . daca sunteti draguti . stima . Pana acum am mers doar pe lemn . la celelalte solarii

#5724
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Eu sunt de parere ca daca il lasi fara aerisiri pe margine e ok. Ii bagi cate 2 porti la capete, 2 trape si cand e cald, portile le iei jos cu totu`. Faina structura. Sa-ti fie de folos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

florin1506

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate