Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#5689
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru varianta ''bani putini'' il construiesti singur, cum am facut majoritatea dintre noi.

#5690
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ctlaur, ai o poza si cu partea superioara a acelui solar?

#5691
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postcorsica, on 01 martie 2015 - 12:10, said:

Pentru varianta ''bani putini'' il construiesti singur, cum am facut majoritatea dintre noi.
si cat ar ajunge colegu un model ca asta de 10 latime 50 lungime? materialul? asa in mare daca ai idee?

View Postmeganedoi, on 01 martie 2015 - 12:58, said:

Ctlaur, ai o poza si cu partea superioara a acelui solar?
nu am colegu , poza asta am gasito pe net.

#5692
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Salutare,constructia avanseaza,incet,dar sigur.Dupa ce ca nu imi ajunge niciodata timpul pentru  ce vreauPosted Image ,am luat si gripa tocmai acu!Posted Image Totusi...inainte!!!Posted ImageUltima poza e de duminica trecuta.

Attached Files



#5693
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Felicitari. Care e distanta intre stalpi? ms

#5694
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
2 metri.

#5695
lorixlrx

lorixlrx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.10.2009
Va salut pe aceasta cale, sper sa va vin si eu cu cateva informatii, fost cuktivator de legume la solar (1200mp) am renuntat , reprofilandu-mw, am vazut acum doi ani o firma la indagra care aducea arce metalice curbate deschidere 5m, profilul era triunghiular, si din discutiile cu vanzatorul mi a spus cau un modul,construit in tara cu distanta intre arce de 1,5 metri , iar arcele sunt legate cu profil de aluminiu renumitul tip CD de la rigips, nu va pot garanta rezistenta desi el imi spubea ca e foarte buna, eu din propria experienta va spun am avut din profil T galvanizat iar distanta era de 3 metri fara sa am problemedesi erau orientate pe directia N-s iar vanturile bateau exact in laterale. Pentru informatii va mai pot da in limita a ce cunsoc si eu si cu ce mai m am confruntat. Apropo fokia intinsa bine fara posibilitate de a se misca asigura o siguranta buna a solarului, in momentul cand apare slabiri ale foliei apar probleme

#5696
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Va amintiti de constructia asta?
http://forum.softped...8#entry16725528
Ei bine, am reusit sa bag motosapa ca sa frezez tunelu. Mai mult decat atat, am reusit sa si intorc motosapa de cateva ori.
Fie tunelul este suficient de incapator, fie sunt eu un mare maestru dresor de motosapa. :)
Cu modestie,
Meganu :)

PS foto nu am reusit sa fac pentru ca eram ud fleashca din cauza condensului de pe folie :) Data viitoare fac si poze.

#5697
cipan_stef

cipan_stef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2007
Cine a cumparat solar de la cei din Oradea, va rog sa postati ceva poze si daca sunt calitative. Un solar de 5x10m cu folie si sistem udare costa 1300 lei. Ce parere aveti? As vrea sa imi cumpar unul. Va multumesc.

#5698
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Adrian, contravantuirile longitudinale le-ai pus pe dos, cu susul in jos...

#5699
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Pai da erau acolo de cand mi-ati indicat gresala.Am zis sa le las acolo si o sa le montez si pe celelalte,corect sper!!!La acoperis am pus si acolo ceva contraparturi,sper bine.Oricum cert e ca am lucrat vreo 2 zile numai sa nu zac in pat ca un mort viu,am luat gratis o frumusete de gripa cum nu am mai avut de la gradinita.Multam fain!

Edited by adrianborcea, 02 March 2015 - 19:10.


#5700
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Asta cu frumusetea de gripa e de la lipsa de alcool! Cu masura si preventiv!
Ce nu inteleg este: '' La acoperis am pus si acolo ceva contraparturi''.
Cum se traduce asta?

#5701
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu gasesc nicaieri teava din PVC de 25mm ( 3/4'') pentru a confectiona clipsuri. Am gasit in schimb tub Bergman de aceeasi dimensiune . Se poate folosi pentru clipsuri,? e tot din PVC rigid.

#5702
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
0.7 lei costa un clips Omega din PVC, pentru teava de 25 mm. 1,24 Lei , din metal. Eu nu as folosi clipsuri artizanale din PVC.

Edited by ionutz_t, 02 March 2015 - 22:45.


#5703
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Contravanturi la acoperis!

#5704
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Stiu cat costa, dar multiplica cu 300 de 3/4'' si 120 de 1'' si vezi  cat iese. Plus transportul.

Tubul bergman e 1 leu pe metru de 25  si teava pvc de 1'' e 1,70 lei pe metru, iar dintr-un metru ies 8 bucati de 12 cm .

Edited by e_miron, 02 March 2015 - 23:20.


#5705
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
mai are cineva clipsuri din pvc ? sunt curios si eu daca merge ca , eu am folosit pentru teava de rula folia la deschidere laterala si nu am avut probleme( dar era rulata folia si soarele nu ajungea niciodata pe ele ) , insa nu stiu daca la soare atunci cand ar fi tot timpul expusa nu s-ar slabi si ar crea probleme

#5706
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Buna seara,a fost o zi buna in care am reusut destule.Va arat si voua ce am reusit.Gurule(daca imi e permis) imi e rusinePosted Image  ca nu am pus contrele alea spurcati nici azi!Am tras ca un nebun toata ziua,si am reusit sa ii pun si caciula.Inca nu e gata ar maine definitivez si cu acoperisul,mai insist cu intinsul fiindca a venit seara cu lumina ei neagra si ma uitam ca broasca-nm ciorba si nu vedeam nimicPosted Image .Mi-am adus aminte ca ultima masa am luat-o aseara,azi doar cola,cafea si tigari!Posted Image

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate