Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10770 replies to this topic

#5527
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsubway_guru, on 29 ianuarie 2015 - 22:14, said:

Randurile trebuie sa fie paralele cu latura lunga a solarului, daca le pui invers...ai dat de belea!
Posted Image

Nu este obligatoriu. La Matca se practica si plantarea perpendicular pe laturile mari pentru a respecta axa N-S.

#5528
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Aia au 'sandramalele' late!
:)
Eu ma refeream la solariile 'normale'!
;)

#5529
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@Veronell, repet: cea mai mare uniformitate o obtii daca soarele trece peste coama. Pentru ca razele care cad intr-un unghi mare pe folie sunt reflectate in mare parte, iar cele care cad perpendicular trec in cea mai mare masura prin folie si ajung in solar. Astfel, daca tu expui doar o laterala a solarului la soare(partea de Sud) atunci vei avea un dezechilibru pe tot parcursul anului. La mine, pe timpul iernii, pe partea de N era bezna...puteai sesiza usor ca toate razele solare erau reflectate de folie si nimic nu intra inauntru pe acea zona...pe tot parcursul zilei.

Desi schita de mai jos nu e facuta pentru cazul despre care discutam, poate te ajuta sa intelegi ce am vrut sa spun(imagineaza-ti si jumatatea cealalta a solarului si unghiul sub care ar cadea razele solare pe folie).
[ http://www.plantandgardens.com/wp-content/uploads/2013/07/greenhouse181.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nicoretro, 29 January 2015 - 22:37.


#5530
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Hai ca nu e chiar bezna in solar, decat la eclipsa.  

Daca in camp deschis lumina cade direct pe plante, in solar de difuzeaza si in principiu acopera o suprafata mai mare. E la fel ca la dus, vine aceeasi cantitate de apa dar pe mai multe gauri mai mici, si acopera o suprafata mai mare.

Si pentru cei ce nu stiu engleza, in desenul de mai sus e reprezentat MAXIMUL intensitatii luminii care trece prin folie, nu inseamna ca in celelalte zone e noapte.

Plantele prezinta fenomenele de fototropism si heliotropism, care inseamna miscare dupa lumina si dupa soare. Adica se orienteaza ele singure dupa lumina.

Daca chiar e problema mare, se poate remedia relativ simplu prin cultivarea dupa inaltime. Adica pe latura cea mai sudica pui culturile cele mai joase, salata, ardei, ridichi, etc si treptat pe celelalte randuri pui culturile in ordinea inaltimilor estimate.

Daca e monocultura, atunci se pot alterna plantele pe coloane, adica mergi dupa principiul zidariei, unde pui caramizile alterne si se va crea suficient spatiu pentru a intra lumina.

#5531
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eh, normal ca nu era bezna, am folosit acest termen exagerat pentru a se intelege fenomenul si diferenta mare de lumina intre partea de S si cea de N, unde, din cauza umiditatii in exces continuu, pamantul se inverzea si era tot timpul mai rece. Ar fi bine daca folia ar distribui lumina uniform pe toata suprafata solarului... La mine nu s-a manifestat acest fenomen... sau poate folia mea era de vina?

Desenul de mai sus compara transmisia luminii pentru cele doua modele de solarii cu pante diferite ale acoperisului pe timp de vara si pe timp de iarna. Astfel, cu primul model obtinem transmisia maxima de lumina pe timp de vara. Cu modelul al doilea se obtine maximul transmisiei de lumina pe timp de iarna. Deci cel de-al doilea s-ar comporta mai bine la cultura de iarna.

Edited by nicoretro, 29 January 2015 - 23:55.


#5532
Veronell

Veronell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2015
Mersi  nicoretro  am inteles acum ca cel mai bine e sa-l pozitionez pe axa N-S din mai multe puncte de vedere, priviti cum am pozitionata gradina ...
Scuze ca a iesit asa insa nu prea am folosit paint-ul

Acum m-a intreb daca la aceasta latime mai pot construi ceva pe latime. Spre exemplu daca as construi ceva din lemn cum imi zicea colegul mai sus cu o latime de 16 M nici nu cred ca m-as incadra pe o lungime de 20 M caci trebuie lasat spatiu la capete pentru usi .... Cred ca am exagerat cand am spus ca am spatiu mare in gradina sau se poate face  totusi si pe latimea gradinii ?
Azi am fost la un depozit unde ca sa zis asa ne cunoastem si mi sa spus ca salcam poate cu un pic de sansa gasesc daca caut prin paduri pe la padurari etc... Iar despre capriori mi-a spus ca la noi in zona nu mai aduce nimeni, asa ca mi-a spus cateva preturi pentru grinzile de 8/8
4 m = 16 lei
5 m = 22
6 m = 24
Acum zic eu: sunt destul de rezistente ? se merita oare ? stiu ca sunt mai scumpe decat capriorii insa nu mai platesc nici transport nici nu mai umblu sa caut si cn stie pe unde as gasi si m-a gandesc ca poate de aici as scoate si diferenta de pret

Edit:nu stiu sa pun poza ....

Edited by Veronell, 30 January 2015 - 11:27.


#5533
Veronell

Veronell

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2015
Mersi frumos scaiba

Attached Files



#5534
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Veronell, eu ti-as recomanda sa faci mai bine doua mai inguste decat unul foarte lat, data fiind expunerea ta la caderi masive de zapada. Sau daca faci doar unul, va trebui sa fie destul de inalt, ca sa aibe cat de cat panta inspre laterale, sa nu se adune zapada pe el. E doar o parere umila, luand in considerare faptul ca nu tare cunosc structurile de lemn si rog colegii care se pricep la asa ceva sa ma corecteze sau sa ma contrazica. Mult succes iti doresc.

#5535
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Buna ziua,
Am un prieten care ar dori sa investeasca intr-o gospodarie complexa care sa cuprinda si o sera in zona Bran - Brasov. Ar dori un expert in acest domeniu care sa se ocupe de realizarea ei, contra cost. Daca dori sau daca aveti cunostine coare s-ar putea ocupa de aceasta investitie, va rog sa-mi lasati pm.

#5536
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
http://www.suneartht...ols/pos_sun.php

Unelta grafica foarte utila care arata exact pozitia soarelui , directia razelor, precum si umbrele aferente.

La mine, pozitia e oricum dictata de terenul disponibil, e SSE-NNV.  Vara Soarele trece de pe o parte pe alta, iar iarna sta numai pe partea sudica.

#5537
malale

malale

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.11.2013
Scuze daca dexamagesc...daca o sa iti faci un solar cu picioare de rectangular de 5/2 si structura de fier,la prima zapada ese la pamant,iar daca scapa,la primul vant de primavara il aduni de la vecini...o spun din propria experienta.de cand m-am nascut am avut solarii in familie,maibine zis,inainte sa ma nasc...au fost pe fier,dar eu baiat ""destept""am facut pe lemn...greseala..la 4 ani sa dus tot...akm le am pe fier si asa vor ramane...bafta

#5538
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
la voi a fost vant? ca la mine demult nu a suflat asa tare ca azi noapte dar foliile au rezistat foarte bine la ce vant a fost

Edited by rvd55, 31 January 2015 - 10:02.


#5539
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
a suflat de am crezut ca ia solarul pe sus. dimineata am vazut ca a rezistat.

#5540
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postrvd55, on 31 ianuarie 2015 - 10:00, said:

la voi a fost vant? ca la mine demult nu a suflat asa tare ca azi noapte dar foliile au rezistat foarte bine la ce vant a fost
La tine unde?
Nu inteleg de ce va este rusine sa scrieti la profil localitatea, mai ales ca regulamentul forumului recomanda acest lucru:
b. sa completeze cat mai multe campuri din profilul userului precum Location, Occupation ...etc. Aceste date pot ajuta pe ceilalti useri si pot reduce la minimum discutiile de genul "Tu de unde esti?"...
PS: la mine in Prahova, langa Ploiesti,  nu a batut asa tare!

#5541
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Nu fi suparat corsica pe genu asta de persoane,in Scotia unii romani se dadeau italieni, eu,tu  si alti colegi
suntem mandri de unde suntem,varsta,si alte detalii ,se pare ca unii la adapostul anonimatului bat campiile mai rau ca vantu pe aici,eu ma jur ca nu mai raspund la asemenea persoane

#5542
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La mine a batut foarte tare azinoapte vantul, in jud Arad....dar probabil deja stiti de unde sunt:). A rupt folia de pe un solar din ala mic....si l-a rupt pe unde nici nu ma asteptam. Restul vad ca au rezistat. Azi inca bate vantul, e inutil sa ma pun sa dau folia jos de pe el si sa pun alta....Cand se opreste vantul, ii vine si lui randul. Noi le-am facut pe ele....nu ele pe noi.

#5543
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si pe aici pe la Maramures a batut intr-o veselie...solarelul mic rezista.   E drept ca sunt inconjurat de ceva copaci si case.

Cel de 20m /6m urmeaza sa fie acoperit saptamana viitoare...si ma gandesc sa trag niste sfoara peste el intre cercuri, ancorate pe fiecare parte sa nu am surprize .

#5544
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
In momentul in care il acoperi, incoarda numa` bine folia si nu mai ai treaba cu el. Solariile se acopera cand e rece, deoarece atunci e folia cea mai contractata. Daca acoperiti la 30 de grade cu plus, aveti grija sa nu incordati la maxim...iarna, la temperaturi scazute, apare riscul ruperii foliei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate