Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5185
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 silesax, on 13 noiembrie 2014 - 16:56, said:

pai fa si tu ceva mai mici ...
macar pina vezi cum merge treaba ..nu te arunca din prima la solar de 30000 lei
Mic are soacră-mea si face ceva da pentru ia nu sa vanda. Ok mers mult inca o data.

#5186
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009

 Marrtin, on 12 noiembrie 2014 - 18:31, said:

Colegi, credeţi că dacă aş bandaja, înveli în folie polietilenă partea stălpului de lemn care intră în pământ, acesta ar fi protejat ??
Mai mult, dacă înainte l-aş trage în ulei ars şi apoi în folie, ar merge ??
50 cm îngropat în pământ ar fi ok ?


Revin cu întrebările mele......

#5187
roib

roib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.01.2011

 Marrtin, on 18 noiembrie 2014 - 09:25, said:



Revin cu întrebările mele......
e ok,sau poti pur si simplu sa arzi partea care intra in pamant sau s-o smolesti

#5188
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Colegi vin si eu cu o întrebare. Mulțumesc pana acum de ajutor. Se pot face roși la noi in lunile ianuarie februarie adică sa fie pe rod? Cam cu ce costuri se încălzește un solar de x m2 si ce fel de lămpi se folosesc pentru lumina artificiala. Si acum mi-a venit ideea a încercat cineva cu panouri radiante de căldură amplasate pe tavanul serei sa degaje căldură in jos spre planta? Va mulțumesc inca o data. Aștept răspunsul tuturor.

#5189
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
teoretic si practic se pot produce rosii si iarna dar cu investitii serioase  in incalzire, ventilatie,lumina artificiala,co2 ,cultura pe substrat si alte demersuri care costa dar  nu prea renteaza. chiar si pentru cei mai experimentati reprezinta o provocare d.p.d.v. al profitului .In sere se folosesc lampile HPS .

#5190
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009

 roib, on 18 noiembrie 2014 - 10:19, said:

e ok,sau poti pur si simplu sa arzi partea care intra in pamant sau s-o smolesti


Ok, mulţam de răspuns.
Să mergem mai departe: Dacă-l fac în două ape, 2 metrii între stâlpi de susţinere a foliei or fi bine ?

#5191
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
2m intre stilpii de sustinere a foliei e mult, 1,5 m cel mult.
eu am la 1,3m.

#5192
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cind sa seman in solarul de facut rasaduri semintele de salata hibrida pentru a le putea recolta pina in 15 aprilie???

#5193
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Am o intrebare de multe puncte:
Cum dezinfectez (dezinfectam) solarul de spori de la fungi..... la mine cred ca e plin, nu a mai stropit nimeni din august.
Ma refer in afara de Basamid, care oricum nu poate fi utilizat acum dar care am inteles ca omoara tot ce misca, bun sau rau.

Eu m-am gandit sa ud in solar (100 mp) cu 4-500 L solutie fungicide, ceva gen Topsin+Score+Dithane. E o idee buna sau doar imbib solul cu chimicale ?

#5194
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012

 silesax, on 24 noiembrie 2014 - 18:40, said:

cind sa seman in solarul de facut rasaduri semintele de salata hibrida pentru a le putea recolta pina in 15 aprilie???
acum, pana va ingheta pamantul sau prin ianuarie-februarie, intr un moment de dezghet.
cu folie dubla o vei scoate in prima decada a lui martie, maxim pana pe 15.
@miki74, sapa bine pamantul, dica destul de adanc, baga mranita sau gunoi de grajd semiputrezit, cam o roaba pe m2 si lasa chimicalele la vara, ca ai timp sa le dai si pe astea.

Edited by virg72, 25 November 2014 - 10:20.


#5195
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 miki74, on 24 noiembrie 2014 - 23:45, said:

Am o intrebare de multe puncte:
Cum dezinfectez (dezinfectam) solarul de spori de la fungi..... la mine cred ca e plin, nu a mai stropit nimeni din august.
Ma refer in afara de Basamid, care oricum nu poate fi utilizat acum dar care am inteles ca omoara tot ce misca, bun sau rau.

Eu m-am gandit sa ud in solar (100 mp) cu 4-500 L solutie fungicide, ceva gen Topsin+Score+Dithane. E o idee buna sau doar imbib solul cu chimicale ?
Topsin, Score sunt sistemice si ma astept sa fi fost facute ca sa functioneze aplicate pe plante si nu pe pamant.
Dithane este un fungicid de contact si poate ca ar merge, dar tot nu l-as imprastia pe pamant.
Daca vrei neaparat sa dai cu ceva atunci mai degraba dai cu piatra vanata

#5196
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
virg 72 eu am cintarit asta primavara o roaba de mranita si avea 50 de kg ....din reteta ta de ingrasare a pamintului iese o norma de 500 t la hectar ceia ce este enorm...eu zic ca este prea mult.un 200 t pe hectar eu zic ca este de ajuns.
cit despre rasp la intrebarea mea nu mai lamurit ...cum adica sa seman pina ingheata pamintul sau in ian sau in februarie si recoltez in martie..!!!!!!!
eu am un solar mic in care vreau sa produc rasadul de salata si la 1 martie dupa ce impart martisoarele sa le plantez in solarul mare...

#5197
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
50 kg, poate era uda, uscata nu are cum sa aiba atat, acum depinde si de roaba.
poate ti se pare mult dar eu asa am facut si plantele mi-au mers foarte bine, cu precizarea ca ud prin inundare.
credeam ca vrei sa o semeni direct in pamant, nu sa o faci rasad, mai intai.
pai in cazul asta, o semeni la sf lui ianuarie, inceputul lui februarie, ii asiguri un 10-15* si la inceputul lui martie o rasadesti la locul definitiv.
vrei sa o repici sau sa o semeni direct in cuburi nutritive, din alea de folie, ca la matca?
parerea mea e sa o semeni direct in acele cuburi din folie, taiate cam de 10cm inaltime, dupa care sa le duci in solarul mare asa cu totul, iar ele se vor prinde f bine de pamant.
a prezentat userul "managerul", treaba asta, poate ai vazut, daca-i fost pe faza atunci.

Edited by virg72, 26 November 2014 - 08:50.


#5198
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca au 10 cm diametru tuburile ma tem ca nu pot semana in ele deoarece am doar 9,4 metri patrati de rasadnita incalzita cu rezistenta de 1600W...ar intra doar vreo 700 de fire ca 2,4 mp trebuie sa ii opresc pentru rasadul de rosii ca imi  trebuie la inceputul lui aprilie si 800 de fire de rasad de rosii hibride....
deci ma vad nevoit sa le pun in alveole mai mici....

#5199
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
parerea mea e sa lasi rasadurile in treaba lor si salata separat, pt ca la temperatura care trebuie la rasaduri salata o cam ia in sus necontrolat, iar cand o vei muta o sa cam aiba de suferit.
de ce nu improvizezi in solarul mare, un fel de rasadnita, adica faci un patul cu niste scanduri mai rare, pui  o folie peste, un pic de pamant, asezi acolo acele cuburi, dupa care semeni direct in ele.
improvizezi si o soba, ceva pt rumegus, ai timp sa faci rost de niste rumegus pana atunci, si cu sobele, intre noi fie vb, le cam aiPosted Image, tragi un burlan pe dedesubt, si asiguri o temperatura mai mica si o sa iasa altceva.
nu stiu cum stai tu cu improvizatiile, dar eu sint maestru in asa ceva!
bafta!

Edited by virg72, 26 November 2014 - 13:07.


#5200
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu solarul mare il invelesc pe 1 martie.
o sa separ incinta rosiilor de incinta rasadului de salata.

#5201
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Astazi am vazut un sistem mai putin cunoscut de intindere si prindere a foliei pe capetele solarului.
Din ce mi-am dat seama intai se intind peretii laterali cu prindere pe interiorul solarului si abia la urma se intinde folia peste arce si se intinde/prinde pe exterior.
Sa lasam imaginile sa vorbeasca.

Attached File  20141206_140225.jpg   191.99K   141 downloads  Attached File  20141206_140129.jpg   104.42K   144 downloads

Attached File  20141206_140151.jpg   82.59K   139 downloads  Attached File  20141206_140157.jpg   85.56K   138 downloads

#5202
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
descrie ca nu am inteles nimic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate