Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10763 replies to this topic

#5149
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Sistemul Huns e OK. Eu prind folia cu niste clipsuri de plastic de 1/2''. Folia laterala si cea de sus, de pe capac, este un intreg, nu se taie/separa. Pleaca de jos, urca pe capac, coboara pe partea cealalta si este prinsa in barele orizontale cu niste clipsuri. Vezi foto mai vechi:

Attached Files



#5150
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Acum am inteles. Si cum se face separatia la fasia de jos, aia ingusta protectie aer rece cred ca se cheama?  Se pune folia intreaga pe solar, se prinde la ''umeri'' cu clipsuri, apoi se taie undeva la 50 cm deasupra solului si capatul de jos se infasoara pe bara de aerisire?. Apoi se monteaza pe o coarda separat fasia aia ingusta din partea de jos?

Inca ceva, teava laterala orizontala pe care se prinde folia, cum este mai bine sa fie sudata, pe interiorul arcelor ori pe exterior ca in pozele de mai sus?

Edited by e_miron, 21 October 2014 - 13:47.


#5151
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Intai se prinde fasia de jos pentru protectie la aer rece. O parte se prinde in pamant si cealalta de o  sarma galvanizata.
Apoi se pune folia intreaga dintr-o parte in alta si cu ajutorul clipsurilor se prinde de teava de roluire si de teava laterala orizontala.
Daca ai timp si rabdare sa citesti cele 287 de pagini de aici, gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale. Te asigur ca toti am citit cu atentie cele postate de colegii nostri mai experimentati.

#5152
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Multumesc pentru indicatii. Am citit tot topicul, fara exceptie, ba chiar multe sectiuni ce mai multe ori, dar sunt multe solutii si eu incerc sa vad ce se adapteaza cel mai bine in cazul meu.

#5153
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
salutare!
intentionez sa imi construiesc un solar din lemn de brad  si as vrea sa stiu cu ce sa dau lemnul pe portiunea care intra in pamant ca sa putrezeasca mai greu????
mi-a zis cineva ca sa fierb smoala si sa introduc in ea sticle de plastic sa se topeasca si apoi sa dau lemnul cu solutia respectiva ..o fi bine??,daca nu ,astept idei..

#5154
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
cel mai bine ar fi sa ai de salcam pt bagat in pamant.
bradul chiar daca-l dai cu ceva substante, poate ca rezista 2-3 ani mai mult decat daca nu-l dai cu nimic, dar diferenta nu e mare.

#5155
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 silesax, on 22 octombrie 2014 - 05:23, said:

salutare!
intentionez sa imi construiesc un solar din lemn de brad  si as vrea sa stiu cu ce sa dau lemnul pe portiunea care intra in pamant ca sa putrezeasca mai greu????

E vorba de solarul de 5000 mp?

#5156
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ca nu mi a iesit nici un numar la loto...e vb de un solar de 240 m patrati.

#5157
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
la un solar de brad de 320 mp am uns capetele cu ulei ars  dupa care imediat  fara sa se usuce am infasurat in folie de solar veche si capsat

Edited by decoservicestil, 22 October 2014 - 19:23.


#5158
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Am reusit sa termin si a doua aerisire pe capat si sa montez policarbonatul pe amandoua. Am montat o parte din scripeti si motorasul, care va actiona ambele aerisiri si urmeaza sa montez sufa si apoi probele de functionare. Daca tot am avut policarbonat am inlocuit si folia la ambele usi.

Attached Files



#5159
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
motorase....tractorase...

Nu ne mai facem bine ! Posted Image

#5160
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

 carprom, on 29 octombrie 2014 - 09:22, said:

motorase....tractorase...

Nu ne mai facem bine ! Posted Image
Asta cu motorase, stii foarte bine, este (si) defect profesional.
Am reusit sa montez sufa cu diametrul de 2 mm si dupa nenumarate probe, modificari si  reglaje ambele aerisiri sunt actionate de un singur motoras, concomitent. Am recurs si la artificii, adica un intinzator pentru aerisirea din spate. Mai ramane sa rezolv problema cu etanseitatea si sa montez limitatorii de cursa. Cateva poze pentru cei curiosi:

Attached Files



#5161
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Super tare. Ma inclin !

#5162
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
azi am topit 150 g de smoala si 50 (1 pet) si am pensulat niste pari de brad sa vad cum iese ...eu zic ca iese bine si asa o sa prelungesc viata proptelelor mele la solar cu citiva ani.
voi ce parere aveti?
doar ca mi-a topit pensula cind am pensulat ....

Edited by silesax, 03 November 2014 - 16:30.


#5163
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009
Colegi, este necesar fixarea în beton a stâlpilor laterali ai solarului la o lăţime de 10 m construit din ţevi ?

#5164
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

 Marrtin, on 06 noiembrie 2014 - 14:21, said:

Colegi, este necesar fixarea în beton a stâlpilor laterali ai solarului la o lățime de 10 m construit din țevi ?

Eu i-am fixat in beton la o latime de numai 4 m.

#5165
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Marrtin iti recomand sa pui beton la toti.Ai sudat talpi  sau mustati pt. beton? Cand va bate vantul puternic vor aparea forte uriase pe stalpi

#5166
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 Marrtin, on 06 noiembrie 2014 - 14:21, said:

Colegi, este necesar fixarea în beton a stâlpilor laterali ai solarului la o lăţime de 10 m construit din ţevi ?

Depinde de forma structurii. Daca e arcada semirotunda nu e nevoie. Daca ai stalpi laterali verticali, atunci partea superioara ii va solicita si ar fi bine sa fie bine fixati in pamant. Fixarea se poate face cu beton, dar mai sunt si solutii alternative.
Eu am avut solar de 9m latime, din semiarcade de 1.5", nu l-am fixat in nici un fel.

Depinde si de ce anume vrei pe viitor. Daca vrei sa folosesti structura zeci de ani de acum inainte sau vrei sa iti permita si demontarea structurii la un moment dat. Eu am ales sa il fac demontabil si am decis bine pentru ca dupa 2 ani am vandut structura.

Edited by nicoretro, 06 November 2014 - 19:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate