Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#181
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Si la noi si-au facut cativa solarii din lemn, dar am observat ca, cu rare exceptii, toti au renuntat fiindca se rupe folia din cauza zapezii. Fiind cu serviciul intr-un bazin legumicol, am constatat ca toate solariile sunt facute din arce de cerc si asa e rezolvata problema zapezii (in parte). Cea mai mare problema este daca nu se inlatura zapada de pe langa el. Am vazut, chiar si din acestea, culcate de zapada vreo cateva.

#182
luci-iordache

luci-iordache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.12.2010
ma intereseza acest subiect,dar eu las face mult mai mare. exemplu de 57 lungime si 9 metri latimesi inaltime de 4 m si lasi face din otel galvanizat

#183
mari4anghel

mari4anghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.04.2009

View Postcatalinduran, on 12th March 2010, 17:49, said:

Nu pot sa spun ca rosile cherry sunt trendy eu nu am mai auzit pe nimeni sa puna vreodata la mine in sat, este doar o incercare pentru a vedea care e rezultatul, si in plus cred ca incap mai multe in sticla de tedi  :thumbup: . Spre deosebire de money maker cele cherry au crescut putin mai repede , dar si pretul a fost de vreo 4 ori mai mare.
In legatura cu neonul, intentionez sa cumpar un neon similar cu cel de la acvariu care are o influenta majora asupra cresterii plantelor.
Poze de azi 12.03
p.s daca sunt doritori de seminte (gratis), spuneti sa va ajut.

as vrea si eu seminte de cherry si vreo 5 seminte de monemaker. Cherry am avut si eu si nu am fost acasa spre toamna asa ca nu am putut opri cateva pentru seminte :(. Deci, daca poti sa-mi dai... :D promit sa-ti dau ceva la schimb in toamna 2011!

#184
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua si la multi ani !

Am citeva zile de cind iar am luat la studiat site-uri si planuri de solarii. Am remarcat ca la noi in tara cei care le importa sau le confectioneaza sunt axati pe teava sau profil metalic rotunjit. Dar buzunarului meu i se par cam scumpe. Nu zic nu, tre sa manince si gurita lor ceva pt telefoanele date, dar e cam mare. Exemplu: http://www.seretrans...latimi-68-si-9m. Si am gasit si altii chiar mai scumpi.

Am mai vazut confectionate pe afara din teava de PVC. Fac si scaune din acea teava cu imbinarile aferente, adaposturi pt gaini si inca citeva chestii ce tin de gradinarit.

INTREBARE INTREBATOARE:
in ce magazin gasesc de cumparat la noi in tara accesoriile de fixare a tevilor si-a foliei ceva ca in:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z5dyGHurXdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sau fitingaraia de plastic si tevile pt asa ceva: http://www.pvcplans.com/

Cu roluitul tevilor ma descurc pe la un atelier.Taiatul segmentelor si montatul e iar doar problema mea.

#185
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
La multi ani!
nu stiu daca-s asa de scumpi!
Ai un avantaj: montezi si demontezi usor! Se poate muta relativ usor in alt loc.
Poti iesi si mai ieftin in "regie proprie" dar cu multi nervi si timp pierdut!
Daca ar fi sa hotarasc ptr mine l-as face din teava, cu sudura la imbinari.
Atentie: ptr o latime asa mare iti trebuie teava lunga dintr-o bucata (ptr arcade)!
In comert tevile au 6 m. Ptr o lungime mai mare trebuie o sudura la mijloc si
orice sudura reprezinta un punct slab la roluire! Cred ca iti va fi greu sa faci o arcada simetrica!
Elemente de imbinare poti gasi la marile magazine de profir! (mie teama sa enumar cateva, sa nu sara
moderatorii in sus ca fac reclama pe aici)
Tot acolo gasesti elementele de imbinare ptr pvc. Ptr custi si alte mini-adaposturi poate merge pvc-ul.
Dar ptr alte constructii de tip sera nu merge pvc. Oricum cred ca pvc-ul lasat afara iarna va crapa de frig.
Poti umple interiorul tevilor de pvc cu beton si un fir de fier-beton!
Spor la treaba!

#186
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Multumesc pt raspuns.

Quote

Daca ar fi sa hotarasc ptr mine l-as face din teava, cu sudura la imbinari.
Adica cum? O schita ?

Quote

Elemente de imbinare poti gasi la marile magazine de profir! (mie teama sa enumar cateva, sa nu sara
moderatorii in sus ca fac reclama pe aici)
Incearca,lasa teama, da sa fii sigur ca au asa ceva la magazine.

Quote

Oricum cred ca pvc-ul lasat afara iarna va crapa de frig.
Poti umple interiorul tevilor de pvc cu beton si un fir de fier-beton!
Si greutatea  ce va rezulta ?!?!?! Mai are cineva si alte pareri fata de aceasta problema ?

#187
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Solarul meu l-am facut din lemn, din patrate de 10x10 cm.
Capriorii sunt din lemn de 5x5 cm.
Este in doua ape inegale. Apa mai lunga acopera si calea de acces dintre cele doua mese!
Dimensiuni: 5x3 m. Pentru uz casnic este suficient.


Cred ca gasesti in orice supermarket de gradina si casa! Oricare!


Greutatea, care iti pare mare, este ok! Acea greutate se sustine singurica prin armatura betonului! Curaj!

#188
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdanutz_2009, on 9th January 2011, 19:12, said:

Cred ca gasesti in orice supermarket de gradina si casa! Oricare!

Pai doar crezi. Eu am cautat in citeva si cel putin pt bare din metal nu am gasit.

Edited by horia66, 17 March 2012 - 19:49.


#189
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Si totusi ceva imi scapa.

Asta vara am trecut prin Matca. Am fost uimit de cite solarii erau si de dimensiunile lor. Si aveau case mari si frumoase (nu toti) si multe altele erau in constructie semn ca scoteau bani din solarii. De ce oare nu si-au facut solarii profesionale asa cum sunt cele de pe diverse site-uri. Le aveau tot din lemn, e drept ca din capriori lungi dat fiind simensiunile solarului. Dar tot nedemontabile si supuse putrezirii.Chiar nu ar fi avut parale sa faca ceva macar din tevi metalice daca nu comandate de-a gata?

#190
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010
cred ca teoria este asta 'if it ain't broken don't fix it' de ce sa isi bata capul daca functioneaza asa!

#191
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postdanutz_2009, on 7th January 2011, 19:27, said:

Dar ptr alte constructii de tip sera nu merge pvc. Oricum cred ca pvc-ul lasat afara iarna va crapa de frig.
Poti umple interiorul tevilor de pvc cu beton si un fir de fier-beton!
Spor la treaba!

Si daca umplu cu beton nu mai crapa la frig ?!

#192
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

Quote

Quote

Cred ca gasesti in orice supermarket de gradina si casa! Oricare!


Pai doar crezi. Eu am cautat in citeva si cel putin pt bare din metal nu am gasit.

Bormasina, burghie de 6 mm (ca^t mai multe...) si suruburi cu saibe si peolitze... Si-un ciocan ! Cu care sa convingi suruburile, cand nu vor a intra.

Edited by horia66, 10 January 2011 - 20:18.


#193
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Vor crapa de frig si umplute cu beton armat! Dar doi ani tot rezista pvc-ul.
Apoi, cativa ani, va rezista si betonul armat (eventual vopsit, sa nu se infiltreze usor apa de la ploi).
Pentru o constructie usoara si provizorie este o solutie!
Daca vrei ceva solid foloseste alte materiale (dar vor fi alte costuri).
Personal nu incurajez constructiile cu tuburi pvc!
Ai intrebat, am raspuns!

PS: horia este mai practic! el nu vrea ceva estetic (neaparat), vrea ceva functional! bravo!

#194
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posthoria66, on 10th January 2011, 18:17, said:

Pai doar crezi. Eu am cautat in citeva si cel putin pt bare din metal nu am gasit.

Bormasina, burghie de 6 mm (ca^t mai multe...) si suruburi cu saibe si peolitze... Si-un ciocan ! Cu care sa convingi suruburile, cand nu vor a intra.

Vreau ceva bride,elemente mai profesionale in genul celor vazute pe net.

#195
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postomnitera, on 11th January 2011, 06:37, said:

Vreau ceva bride,elemente mai profesionale in genul celor vazute pe net.

Ce vrei defapt sa imbini ? Si ce vrei sa construiesti !?
Nicu eu nu as incuraja constructiile de solare cu deschidere mai mare de 3 metri din PVC. Este vorba de rezistenta materialului. Si oricum un PVC destul de gros ca sa reziste ar costa cat fierul.

Daca vrei o solutie pentru solar pe scurt:

Arce de cerc, metalice (practic jumatati de cerc), din teava aventual, pot fi cumparate, sau facute de un meserias. Deschiderea solarului va fi exact diametrul cercului in sine. De exemplu la o bara de 6 metri, cat este dimensiunea standard la tevi, vom avea o deschidere de 3,82 metri. Destul de bine, si o inatime maxima pe centru de 1,91, la fel destul de bine. Bineinteles ca se pot cumpara si arce cu o deschidere mai mare.
Aceste arce puse din 2 in 2 metri sau chiar mai des, si intarite cu profile "U" de rigips, pentru ca sunt destul de accesibile la pret. "U"-ul intors in jos, se taie din margini cat sa intre fortat pe teava, si astfel devine rigid. Folie deasupra, ingropata la margini, etc etc.

Eventual revin cu poze, avem asa ceva construit.

#196
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Posttavktm, on 11th January 2011, 11:26, said:

Eventual revin cu poze, avem asa ceva construit.
Rog si eu daca se poate poze cat mai detaliate, ma intereseaza si pe mine sa construiesc asa ceva anul acesta.

#197
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Revin diseara cu poze, acum sunt la birou !  ^_^

#198
brenacu

brenacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.10.2009

View Postdanutz_2009, on 9th January 2011, 20:12, said:

Solarul meu l-am facut din lemn, din patrate de 10x10 cm.
Capriorii sunt din lemn de 5x5 cm.
Este in doua ape inegale. Apa mai lunga acopera si calea de acces dintre cele doua mese!
Dimensiuni: 5x3 m. Pentru uz casnic este suficient.


Cred ca gasesti in orice supermarket de gradina si casa! Oricare!


Greutatea, care iti pare mare, este ok! Acea greutate se sustine singurica prin armatura betonului! Curaj!


te rog posteaza o fotografie sau mai multe din exterior si interior.sint interesat in conditiile in care vreau sa-mi construiesc ceva asemanator (6x4) in primavara asta.merci

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate