Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#145
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Am stat si am sapat ore intregi de parca eram iar la cursuri. Am reusit sa-mi fac o idee de ceea ce vreau. Preturi de mii de E nu sunt (inca) convins ca e absolut necesar pt o constructie la cheie. S-ar putea face solarul din tevi de polipropilena asamblate cu fitingaraia respectiva, ar rezulta o constructie usoara dar mica pt a putea fi mutata de colo colo. Exista acelasi gen de fitingaraie ca la instalatii dar pt tevi sau bare de metal rectangulare??? Care sa poata fi prinse cu suruburi,piulite,demontabili,etc??? Elementele de imbinare ar putea fi produse pe undeva, eventual la comanda? Ca de taiat gaurit si asamblat ma descurc.

Edited by omnitera, 18 June 2010 - 06:14.


#146
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Asta primavara cand voiam sa imi iau solar am vazut ceva in genul asta la Bricostore.
Era un solar portabil deja facut de ei (parca 2-300 ron) si separat aveai componentele :
- tevi din plastic (dimensiuni aproximative grosime : 2-3 cm , lungime: 1,5-2m)
- diverse imbinari
- folie transparenta

Singurul dezavantaj la ceea ce am vazut acolo este ca mi se pareau destul de fragile barile astea si la o furtuna mai serioasa iti poate lua constructia pe sus :)

#147
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postomnitera, on 18th June 2010, 06:14, said:

Am stat si am sapat ore intregi de parca eram iar la cursuri. Am reusit sa-mi fac o idee de ceea ce vreau. Preturi de mii de E nu sunt (inca) convins ca e absolut necesar pt o constructie la cheie. S-ar putea face solarul din tevi de polipropilena asamblate cu fitingaraia respectiva, ar rezulta o constructie usoara dar mica pt a putea fi mutata de colo colo. Exista acelasi gen de fitingaraie ca la instalatii dar pt tevi sau bare de metal rectangulare??? Care sa poata fi prinse cu suruburi,piulite,demontabili,etc??? Elementele de imbinare ar putea fi produse pe undeva, eventual la comanda? Ca de taiat gaurit si asamblat ma descurc.
ia uita-te pe la mag de instalatii:teava zincata de jumate de tol,t-euri,o clupa pt filet de dat la tevi.si daca poti sa te duci la cineva sa ti le roluiasca .

#148
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View PostBosley, on 18th June 2010, 08:16, said:

Asta primavara cand voiam sa imi iau solar am vazut ceva in genul asta la Bricostore.
Era un solar portabil deja facut de ei (parca 2-300 ron) si separat aveai componentele :
- tevi din plastic (dimensiuni aproximative grosime : 2-3 cm , lungime: 1,5-2m)
- diverse imbinari
- folie transparenta

Singurul dezavantaj la ceea ce am vazut acolo este ca mi se pareau destul de fragile barile astea si la o furtuna mai serioasa iti poate lua constructia pe sus :)
  Thanks man ! Cind voi descaleca in Brico ( unde o fi vreun magazin d-asta) chiar ma voi uita.

#149
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postomnitera, on 20th June 2010, 22:25, said:

unde o fi vreun magazin d-asta
Aici:
http://www.bricostore.ro/locatii/

#150
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmarian36, on 18th June 2010, 19:33, said:

ia uita-te pe la mag de instalatii:teava zincata de jumate de tol,t-euri,o clupa pt filet de dat la tevi.si daca poti sa te duci la cineva sa ti le roluiasca .


Deja cu roluitul suntem prea multi ! Vreau doar flex, masina de gaurit, munca cit "berila" si atit. Dar multumesc oricum pt idee.

View Postdorel232004, on 20th June 2010, 20:28, said:



Dorele, multumesc, dar din pacate dupa harta n-am cum sa descalec prea devreme in Brico ! Dar cine stie viata unde ma duce !
Oricum bag tare la tara in alte diverse investitii.

#151
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Salut,

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva despre diversele metode de prindere a foliei pe structura solarului??
Am citit postul nr 6 insa nu pot sa imi imaginez deloc faza aia cu pantalonii  :confuzzled:  

"3. se taie folia cu 50 de cm lunga ca lungimea solarului, marginea de sus se indoie 10 cm cat sa prinda sarma taiata mai inainte si se prinde cu agrafe facute tot din sarma taiata in bucati de 10-12 cm, cam cum se prinde elasticul la pantaloni  :confuzzled:   :confuzzled: .
4.se leaga sarma la un cap, se intinde gaurind-o sub sarma din interior in fiecare din cuiele batute la 70-80 de cm.
- cele trei se dubleaza cu alte trei sarme si se prind cu coliere de sarma, iar pe stalpii din capat se prind cu sipci.
"

Edited by bibicu13, 11 August 2010 - 13:28.


#152
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008

View Postbibicu13, on 11th August 2010, 14:04, said:

Salut,

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva despre diversele metode de prindere a foliei pe structura solarului??
Am citit postul nr 6 insa nu pot sa imi imaginez deloc faza aia cu pantalonii :confuzzled:

"3. se taie folia cu 50 de cm lunga ca lungimea solarului, marginea de sus se indoie 10 cm cat sa prinda sarma taiata mai inainte si se prinde cu agrafe facute tot din sarma taiata in bucati de 10-12 cm, cam cum se prinde elasticul la pantaloni :confuzzled:  :confuzzled: .
4.se leaga sarma la un cap, se intinde gaurind-o sub sarma din interior in fiecare din cuiele batute la 70-80 de cm.
- cele trei se dubleaza cu alte trei sarme si se prind cu coliere de sarma, iar pe stalpii din capat se prind cu sipci.
"

sau http://www.hortigala...;product_id=736

#153
zalmoxes

zalmoxes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2005

View Postomnitera, on 20th June 2010, 22:25, said:

Thanks man ! Cind voi descaleca in Brico ( unde o fi vreun magazin d-asta) chiar ma voi uita.
Salut scuze ca dau buzna magazinul Bricostore e unul in baneasa si altul la gara Basarab linga Orhideea.Apropo cel mai bun materiale fibra de sticla am cumparat eu de la Brico o foaie are 2m pe 10 metri e de 1mm grosime si costa cam 300 ron,3 milioane vechi.

#154
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.05.2009
cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii mai detaliate in legatura cu sere/solarii??
sunt nou in domeniu si as dorii sa investesc in viitorul apropiat in acest domeniu.

sunt interesat :

1. costuri sere/solarii , pretul pe MP
2. suprafata minima de inceput pt rentabilitate.
3. costuri suplimentare lunare cu intretinere etc,
4. este posibila cultura si iarna? daca da cat de rentabila este.
5. cum ati rezolvat problema pietei de desfacere, eu nefiind interesat sa stau in piata.
6. suprafata minima la care ma gandeam este de 1500-2000 MP, care ar fi costurile pt o asemenea suprafata.


multumesc anticipat
bogdan.

#155
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postriper85, on 26th August 2010, 14:51, said:

cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii mai detaliate in legatura cu sere/solarii??
sunt nou in domeniu si as dorii sa investesc in viitorul apropiat in acest domeniu.

sunt interesat :

1. costuri sere/solarii , pretul pe MP
2. suprafata minima de inceput pt rentabilitate.
3. costuri suplimentare lunare cu intretinere etc,
4. este posibila cultura si iarna? daca da cat de rentabila este.
5. cum ati rezolvat problema pietei de desfacere, eu nefiind interesat sa stau in piata.
6. suprafata minima la care ma gandeam este de 1500-2000 MP, care ar fi costurile pt o asemenea suprafata.


multumesc anticipat
bogdan.


1. practica la dat cu sapa, legat, copilit, carnit, semanat, repicat si cate alte munci mai sunt la produs legume, apoi burta pe carte sa inveti fiziologia plantelor, ceva botanica, oleca de agrochimie si un pic de fitopatologie plus ceva entomologie.
2. si tot e loterie si asa, ca nu stii cand vin ploi acide sau grindina, ori furtuni.

Daca esti tanar, cauta-ti de viata in alt domeniu.

Sau mergi la o firma de consultanta si plateste-le alora o suma consistenta sa-ti vanda vise.

Fa altceva, dar nu agricultura prin corespondenta.


ps.   in agricultura nu prea sunt concedii.

#156
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.05.2009

View Posttrestie-de-balta, on 26th August 2010, 19:16, said:

1. practica la dat cu sapa, legat, copilit, carnit, semanat, repicat si cate alte munci mai sunt la produs legume, apoi burta pe carte sa inveti fiziologia plantelor, ceva botanica, oleca de agrochimie si un pic de fitopatologie plus ceva entomologie.
2. si tot e loterie si asa, ca nu stii cand vin ploi acide sau grindina, ori furtuni.

Daca esti tanar, cauta-ti de viata in alt domeniu.

Sau mergi la o firma de consultanta si plateste-le alora o suma consistenta sa-ti vanda vise.

Fa altceva, dar nu agricultura prin corespondenta.

ps.   in agricultura nu prea sunt concedii.

merci.... pentru nimic.
am trecut de mult de stadiul de visator, ori raspunzi concret la intrebarile mele ori pastreazati parerea ca nu mi-e de folos.

o zi buna

#157
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postriper85, on 26th August 2010, 14:51, said:

cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii mai detaliate in legatura cu sere/solarii??
sunt nou in domeniu si as dorii sa investesc in viitorul apropiat in acest domeniu.

sunt interesat :

1. costuri sere/solarii , pretul pe MP
2. suprafata minima de inceput pt rentabilitate.
3. costuri suplimentare lunare cu intretinere etc,
4. este posibila cultura si iarna? daca da cat de rentabila este.
5. cum ati rezolvat problema pietei de desfacere, eu nefiind interesat sa stau in piata.
6. suprafata minima la care ma gandeam este de 1500-2000 MP, care ar fi costurile pt o asemenea suprafata.


multumesc anticipat
bogdan.

Si intrebarile tale sunt putin extrase din manual, daca pot zice asa.

1. Costurile variaza foarte mult, de la 10E pana la 80-90 Euro/mp. In functie de ce vrei sa faci (sera sau solar) in regie proprie sau nu, cu fundatie sau nu, diverse tipuri de materiale si mecanizari etc etc. Aici se pot scrie pagini intregi, eu am studiat mult problema, saptamani in sir, si nu pot inca aproxima exact de exemplu.

2. Suprafata minima pentru rentabilitate este greu de stabilit, in funtie de cultura, pozitionare, desfacere, utilitati etc. In principiu o suprafata cat mai mare este cat mai buna, insa atunci se risca mult pentru ca sunt costuri mai mari de intretinere si lucru, si investitia este mai greu de recuperat, daca se mai recupereaza vreodata.

3. Costurile la fel, variaza in functie de detalii tehnice, suprafata, cultura, etc. Este foarte greu, daca nu imposibil de stabilit un cost de intretinere pe metru patrat. Poti avea doi angajati care muncesc cat unul singur etc etc.

4. In principiu nu, in afra de faptul ca investitia s-ar mari considerabil, noi avem si clima cam grea, iarna este posibil sa produci kilogramul de rosii mai scump decat turcii. Cel putin asa cred eu.

5. Problema pietii de desfacere nu cred ca a rezolvat-o nimeni pe deplin pana acum, cel putin daca vorbim de afaceri mici si implicit suprafete mici. Daca ai 25 de hectare de sera este altceva. Deci in principiu nu e clar nimic, azi vinzi, naine nu, in super si hiper market-uri este greu sa intri si sa faci fata conditiilor de acolo, DAR, eu cred ca nu este imposibil, cum cred unele cunostinte.

6. 1500-2000 mp este o suprafata medie spre mare, este o investitiie serioasa, fie si un simplu solar, iar productia este in mod normal maricica. Costurile variaza foarte mult, nu pot da cifre. Investitii de mii-zeci de mii de euro mie mi se par serioase, si trebuie tratate profesional, altfel riscam sa pierdem banii, insa acum depinde si de ce capital dispui tu, si ce riscuri iti poti asuma.

Insa, avem nevoie noi ca tara de investitii in asa ceva, avem nevoie sa creem produse cu valoare adaugata, avem si pamant bun avem si apa avem si soare.
Colegul Trestie, spre deosebire de mine este profi, si multe am citit din ce a scris, asa ca nu te supara pe el si mai bine apuca-te de documentat serios. Aici gasesti informatii folositoare, si oameni de exceptie care te vor ajuta, insa trebuie sa vii si tu cu detalii, explicatii etc etc.

Si eu incerc sa fiu intrprinzator si sa fac diverse afaceri in diverse domenii, si in timp am invata un lucru de baza cred eu, agricultula nu este ca si comertul, sau ca productia pe banda, unde poti calcula fix marje de profit sau productia pe ora.

Bafta multa, si te asteptam si cu alte intrebari si mai ales detalii.

Edited by tavktm, 30 August 2010 - 12:10.


#158
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.05.2009
@tavktm

e uite ca acum am primit si un raspuns bun.
nu m-a deranjat ceea ce a zis trestie, m-a deranjat faptul ca nu mi-a raspuns la intrebari si a trecut direct la a judeca.
sunt constient de riscurile care pot aparea, si daca tot vorbim de riscuri intentionez sa studiez fenomenul cateva luni pana sa ma decid.
acum vroiam doar parerea unor cunoscatori.

merci mult de raspunsuri si succes in afaceri
o zi buna
bogdan

#159
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postriper85, on 30th August 2010, 14:10, said:

@tavktm

e uite ca acum am primit si un raspuns bun.
nu m-a deranjat ceea ce a zis trestie, m-a deranjat faptul ca nu mi-a raspuns la intrebari si a trecut direct la a judeca.


Raspunsul lui tavktm e bun ca-ti intretine speranta.
Eu iti dadui un raspuns concret si la obiect "agricultura e loterie si pentru cine se pricepe"
Nu te-am judecat, ti-am spus sa inveti teoretic si practic cum se produc balariile.
Stii, tara asta are studii de fezabilitate, oportunitate sau ce fel or mai fi ele pentru 100 de ani, dar nu are sosele, apa si canalizare sau electrificate toate localitatile.
Deci, sa produci legume e complicat, e al dracului de complicat, atat in aer liber cat si in spatii protejate, ca afara vin ploi acide, grindina si toate bolile din lume care trebuies combatute folosind o agrotehnica corespunzatoare, iar in spatii protejate sunt si mai multe probleme.

Daca te apuci de produs bolbotine, tot timpul trebuie sa fie cineva care le supravegheaza.


Si pentru ca sunt baiat bun, iti dau un sfat pretenesc. Intra pe produsele de nisa gen Ardei usturat de diferite forme, culori si grad de usturime. Pe astia ii vinzi la restaurante.
Mai poti incerca cu: Rozmarin, patrunjel, rucola, magheran, oregano, fetica, limba mielului, barba caprei, telina de petiol, mangoldul, fenicul de florenta, cardonul etc.

#160
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 22.05.2009

View Posttrestie-de-balta, on 30th August 2010, 20:39, said:

Raspunsul lui tavktm e bun ca-ti intretine speranta.
Eu iti dadui un raspuns concret si la obiect "agricultura e loterie si pentru cine se pricepe"
Nu te-am judecat, ti-am spus sa inveti teoretic si practic cum se produc balariile.
Stii, tara asta are studii de fezabilitate, oportunitate sau ce fel or mai fi ele pentru 100 de ani, dar nu are sosele, apa si canalizare sau electrificate toate localitatile.
Deci, sa produci legume e complicat, e al dracului de complicat, atat in aer liber cat si in spatii protejate, ca afara vin ploi acide, grindina si toate bolile din lume care trebuies combatute folosind o agrotehnica corespunzatoare, iar in spatii protejate sunt si mai multe probleme.

Daca te apuci de produs bolbotine, tot timpul trebuie sa fie cineva care le supravegheaza.


Si pentru ca sunt baiat bun, iti dau un sfat pretenesc. Intra pe produsele de nisa gen Ardei usturat de diferite forme, culori si grad de usturime. Pe astia ii vinzi la restaurante.
Mai poti incerca cu: Rozmarin, patrunjel, rucola, magheran, oregano, fetica, limba mielului, barba caprei, telina de petiol, mangoldul, fenicul de florenta, cardonul etc.


uite si raspunsul asta imi place...
eu sincer pretuiesc mai mult un om cu initiativa decat pe cineva care se multumeste cu ce are... si chit ca e foarte greu sa reusesti atata timp cat ajung pe acest drum restul sunt detalii.
merci de raspuns
o zi buna
bogdan.

#161
katyss

katyss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2010

View Postgreen_waves, on 16th March 2010, 19:39, said:

Daca vrei sa o faci singur, poti foarte bine sa o faci si la mana.
Daca esti amabil sa-mi spui cum suporta solarul tau zapada(face folia burta) si ce fel de folie folosesti, am observat ca nu esti din aceea profesionala si daca este folie obisnuita ai avut probleme cu condensul? in ce fel ai rezolvat aceasta problema, as mai avea o groaza de intrebari dar ma limitez la strictul necesar deocamdata. Multumesc anticipat pentru raspuns.

#162
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Am inceput si eu constructia a 6 solarii a cate 350mp fiecare.Intrebarea e urmatoarea:care credeti ca e cea mai rentabila cultura pt. suprafata asta?In zona mea cam toti au renuntat la legume in favoarea florilor,unii la sol,altii la ghiveci.Eu ma gandeam la capsuni pt. inceput.Ce parere aveti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate