Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10761 replies to this topic

#1
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Cum sunt destui care vor, dar nu stiu ca-s crescuti la bloc, voi incerca sa explic ce si cum se face un adapost pentru balariile pe care mancam.
Adaposturile nu vor respecta standardele in domeniu, vor fi mititele sau mici. o familie poate cultiva rosii, ardei, castraveti si vanata pentru consum propriu intr-un solarel de 15 m2.
Voi incerca sa fac desenele cu tipurile de solar si sera cat si costurile materialelor.
Tot asa, voi incerca sa explic cum se cultiva legumele si ce trucuri sunt pentru a manca legume cu gust.

Daca aveti intrebari, spuneti!

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
asteptam cu interes !!!  chiar in primavara asta intentionez sa-mi fac un solar.

dar e cam mic la 15 mp.  daca tot e sa te apuci si sa te canonesti cu el, cred ca ar merita cel putin un 30 mp.

#3
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
Excelenta idee cu detaliile necesare (schite + materiale)  :OK:

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Deci,
Attached File  P1140809.JPG   156.22K   7933 downloads
Solarul de mai sus se poate face din lemn, din metal si lemn sau numai din metal.
Cel mai ieftin este cel facut numai din lemn si are o durata de viata de 10-12 ani cu reparatii anuale dupa primii 6-7 ani.

1. Stalpii solarului se fac din lemn care nu putrezeste usor si care se arde pe portiunea ce se baga in pamant.
Ideal e salcamul si stejarul. Lemnul se decojeste inainte de folosire, diametrul stalpilor trebuie sa fie de minim 10 cm, iar daca sunt mult mai grosi, se sparg in 2 sau 3.
Stalpii din lemn se baga in pamant la 50-60 de cm, fara a fi nevoie de betonare.
Distantele dintre stalpi sant de 1,8-2,2 m, iar intre cei de pe margine si cei de pe centru de 1,5 pana la 5 m, aceasta fiind jumatate din latimea solarului.
Ideal pentru un solarel e sa fie lat de 3,5-4 m, dar fiecare si-l face cum vrea.

2.Capriorii sant din lemn de rasinoase de 80/80 sau 100/100 ca sa arate mai bine, dar mai buni sunt cei rotunzi, sunt mai rezistenti la indoire. Capriorii si coama trebuiesc curatati de scoarta si alte cioturi ca sa nu rupa folia. Coama e partea cea mai de sus a solarului si e tot un caprior, dar face legatura intre stalpii de pe mijloc.

3.Lateralele sau centura de prindere a solarului se fac din scandura de rasinoase de 50/100 mm.

4.Sarmele care stau sub folie au rolul de a face un caroiaj ce ajuta folia sa stea intinsa si a nu-i da voie sa faca pungi unde sa stea apa de ploaie. Cele de pe lungimea solarului se pun din 15 in 15 cm, iar intre capriori dar paraleli cu ei se pun 3 sarme. Sarmele de pe lungime se prind de fiecare caprior tot cu o sarma. Nu folositi cuie ca distrugeti capriorul mult mai repede.
Pe lateralele solarului, pe stalpii mici se pun 3 sarme. La 10 cm de sol, la 50 si la 80-90 de cm. Astea se prind cu cuie pe fiecare stalp.
Cu exceptia spatiului pentru usa pe fata si pe spate se prind sarme din 30 in 30 de cm. Si aici e mai bine sa folositi cuie
Sarma e bine sa fie de 2 mm minim si neaparat galvanizata.

5. Usa se face din lemn de rasinoase sau ce aveti pe acasa, iar pe post de balamale o prindeti cu sarma pusa in 2.


6. Cel din metal se poate face din teava rotunda sau rectangulara.
La stalpi se foloseste de 2 toli de 50/50 mm cea rectangulara. Astia trebuiesc prinsi in beton.
Capriorii, coama si lateralele pot fi si din teava de 1,5 toli sau rectangulara de 50/30 mm. La cel din metal va trebuie si aparat de sudura sau cineva care sa va sudeze.

7. Cel mixt are minim stalpii din metal.

8. Costul unui solar din lemn de 4,5/10 metri e de 500-700 de roni fara manopera.

   Unul din metal e mai scump, dar va tine zeci de ani. Ohiometric unul identic ar costa cam 1800-2500 ron.

#5
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posttrestie-de-balta, on 14th January 2010, 09:42, said:

Buna ideea, frumoase explicatiile insa am si eu cateva intrebari :

1. Inaltimea pe centru (B) ai pus 250-270. Nu e cam mare ?
2. As vrea sa cultiv rosii, castraveti, ardei (care altfel i-as lua de la piata). Ce alte legume pot sa mai pun in sera ?
3. Invelisul serei va fi in folie de plastic banuiesc. Cat de groasa, transparenta trebuie sa fie ca sa permita sa treaca lumina soarelui ?
4. Cand pot sa pun legumele (banuiesc ca depinde de fiecare) si mai e necesara vreo sursa de caldura ?

Multumesc pentru lamuriri. Cred ca o sa imi sun rudele de la tara sa pregateasca parcela ptr sera :D

#6
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
lnvelirea solarului pasi:
- se pune folia pe capete si pe usa, apoi deasupra si la final pe laterale.
- la cel din lemn  folia se prinde cu sipci (rigle) din lemn prinse cu cuie de sita sau tinte mai mari.
  sipcile se folosesc doar pentru capete si pentru prinderea marginilor laterale (streasina solarului) la folia de deasupra.
-fiecare sarma de deasupra solarului care va fi sub folie, cele puse din 15 in 15 cm, va avea corespondenta o alta sarma   deasupra foliei.
fiecare pereche de sarme va fi legata de capriori cu un colier de sarma (asta poate fi mai subtire). colierul se prinde          gaurind folia si si facand celebrul colier sovietic ;)
- lateralele se prind in felul urmator:
1.  se bat cuie de 8 in lateralele de sus  la distanta de70-80 cm unul de altul.
2.  se taie o sarma mai lunga cu 50-75 cm mai lunga ca solarul.
3.  se taie folia cu 50 de cm lunga ca lungimea solarului, marginea de sus se indoie 10 cm cat sa prinda sarma taiata mai inainte si se prinde cu agrafe facute tot din sarma taiata in bucati de 10-12 cm, cam cum se prinde elasticul la pantaloni.
4.se leaga sarma la un cap, se intinde gaurind-o sub sarma din interior in fiecare din cuiele batute la 70-80 de cm.
-  cele trei se dubleaza cu alte trei sarme si se prind cu coliere de sarma, iar pe stalpii din capat se prind cu sipci.


Va urma.

#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Jos, pe perimetrul solarului se sapa un sant de 8-10 cm. ln sant se baga folia si se astupa cu pamant, asfel peretele de folie va sta intins.
Partea de sus, cea cu sarma va fi ca o usa si se va deschide total, desfacand-o din toate cuiele, sau partial din cateva din mijloc pentru aerisire. aerisire care se va face mai mereu.


Deci, dupa ce s-a invelit solarul se poate pregati pentru plantare.

Sfatul meu e sa luati o folie de calitate care e garantata 2-3 ani, isi merita banii si daca panta capriorilor e de peste 30 de grade, tine 5-6 ani.
Nu cumparati panarama de folie din brico sau practiker ori de la producatorii locali ca nu tine decat pana in iulie, apoi se rupe de la soare care o imbatraneste.

In interior se sapa la cazma si se baga mranita, pamant de padure, nisip sau pamant nelucrat cu anii de pe parlogele patriei.ldeea e sa aduceti pamant fertil.
Nu bagati chimicale sau alte produse, chiar daca scrie pe ele ca sunt naturale sau BIO.
Natural e gainatul, balegarul de vaca si alte asemenea din gospodaria voastra sau a vecinilor.

#8
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007
ceva detalii despre producerea rasadurilor! am luat ceva seminte si vreau sa ma apuc de treaba!

#9
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posttrestie-de-balta, on 14th January 2010, 21:22, said:

Sfatul meu e sa luati o folie de calitate care e garantata 2-3 ani, isi merita banii si daca panta capriorilor e de peste 30 de grade, tine 5-6 ani.
Nu cumparati panarama de folie din brico sau practiker ori de la producatorii locali ca nu tine decat pana in iulie, apoi se rupe de la soare care o imbatraneste.

Daca zici ca nu e ok folia de la praktiker sau brico de unde sa luam altele ?

#10
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
1. Inaltimea nu e mare , e numai buna la suprafata asta. Cele industriere au 4-5 m inaltime.
    Ideea e sa poti aerisi bine cand e cald afara.
2. Poti  cultiva cam toate legumele, doar ca unele nu se preteaza la solar sau nu merita sa le cultivi in solar. Aici intra cele aromatice cu exceptia patrunjelului si a mararului, morcovii, cele perene aromatice si multe altele.

3. la pct trei am raspuns, iar amicul google iti va da si vanzatorii de folie de calitate, daca ii ceri "folie de sera" :OK:

4. O sa scriu mai multe posturi cu semanatul , repicatul si plantatul, cand se face si cum.
Ca idee, daca vrei sa produci tu neaparat rasadurile, rosiile, ardeiul si vanata se seamana in perioada asta pana in 10 februarie.
Astea fiind cele mai cultivate si care necesita timp si ingrijire de la semanat pana la plantat, comparativ cu fasolea sau castravetii care au nevoie de 2 saptamani, daca au caldura si lumina, de la semanat pana la plantare.

#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
pentru o decopertare mai usoara vara?
foarte bun topicul
chiar vreau sami fac o sera in gradina, gradinca care nu da randament, mai ales la rosii

#12
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007
mi-am cumparat seminte de tomate hybrid cu crestere nedeterminata  si tavite cu pahare! maine vreau sa iau pamant special pt rasaduri si sa le seman direct in paharute . ceva sfaturi?

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjusty, on 15th January 2010, 20:00, said:

mi-am cumparat seminte de tomate hybrid cu crestere nedeterminata  si tavite cu pahare! maine vreau sa iau pamant special pt rasaduri si sa le seman direct in paharute . ceva sfaturi?

Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore, apoi le semeni.
castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli.

Ca sfat personal, cumpara soiuri romanesti sau bulgaresti pentru gust si israeliene pentru rezistenta la clima romanicii si productivitate.

Alea romanesti le cumperi de la Unisem sau ceri samanta de la taranii care isi iau ei samanta, iar de bulga cauti soiul Precos.

Intreaba si tu prin satele romanesti, iar de Unisem intrebi la google.




View PostCutzu, on 15th January 2010, 18:15, said:

pentru o decopertare mai usoara vara?
foarte bun topicul
chiar vreau sami fac o sera in gradina, gradinca care nu da randament, mai ales la rosii


Folia de deasupra nu se scoate pana la inlocuire.
Vara, atunci cand e cald se tin peretii larerali deschisi, asta asigurand o aerisire acceptabila.

Spor la treaba!

Edited by trestie-de-balta, 15 January 2010 - 22:31.


#14
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007

View Posttrestie-de-balta, on 15th January 2010, 22:29, said:

"Baga-le la congelator la noapte, maine le scoti si le lasi in frigider cateva ore apoi le tii in camera, iar duminica le pui in apa cateva ore, apoi le semeni.
castigi cateva zile si obtii plante mult mai rezistente la frig si viguroase la boli."

Sper ca nu razi de mine!!!!

Edited by horia66, 17 March 2012 - 16:43.


#15
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjusty, on 16th January 2010, 15:15, said:

Sper ca nu razi de mine!!!!


Nu, nu rad, dar imi ia prea mult sa explic cum e cu fazele senzitive  si tratamente cu frig la semintele de tomate.
In apa in care inmoi semintele pune si o aspirina pisata.

Poti imparti semintele in 3 parti. Una o faci cum ti-am zis, una o tii doar la frigider si una nu-i faci nimic.
Le tii minte cum au fost tratate cand le plantezi si vezi care fac primele inflorescente, cate fructe raman pe inflorescenta si cate frunze sunt intre inflorescente.
La toamna ne spui ce si cum.

#16
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
de vreo 10 ani incoace am avut solar (unul mic ) aproximativ de 18mp suficient pt consumul unei familii de 4 persoane.
in care aveam ridichi/salata primavara devreme apoi rosii/castraveti/ardei.
Structura era pe lemn, stalpii fiind bagati in niste bucati de teava care erau apoi infipte in pamant la o adancime de 50/60cm ca sa nu putrezeasca usor.
Folia de pe acoperis o montam pe o impletitura din benzi de plastic folosite la ambalarea produselor electrocasnice/paleti de caramida/BCA, etc. sau sfoara sintetica in ultimul timp. Se foloseste si impletitura de sarma dar  aceasta detelioreaza folia cand soarele o incinge puternic.
Momentan nu mai am solarul pentru ca pe locul unde era am inceput sa construiesc o casa, insa in primavara intentionez sa construiesc un altul la care acoperisul sa fie din fibra de sticla transparenta.
de asemenea foarte important este sistemul de irigat/udat, foarte util se dovedeste udarea prin picuratoare , investitia fiind "simbolica" astfel se evita stropirea frunzelor , deranjarea plantelor, iti usureaza mult munca.

Attached Files


Edited by baldovica, 16 January 2010 - 18:41.


#17
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Posttrestie-de-balta, on 16th January 2010, 17:04, said:

Nu, nu rad, dar imi ia prea mult sa explic cum e cu fazele senzitive  si tratamente cu frig la semintele de tomate.
In apa in care inmoi semintele pune si o aspirina pisata.

Am mai citit si pe alte site-uri de faza asta cu pregatirea semintelor.
Am cumparat si eu azi 2 pliculete de seminte de tomate si le-am pus la congelator.
Am sadit de fapt jumatate din primu pliculet.

Care ar fi temperatura la care sa le tin ? In casa am 24-28 grade, dar pot sa le tin pe balcon unde tin geam deschis si e mai racoare.

Dupa ce obtin rasadurile in ce perioada pot sa le cultiv ?

Multumesc mult pentru detalii, e un topic foarte interesant (cel putin ptr mine )

#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostBosley, on 16th January 2010, 23:05, said:

Am mai citit si pe alte site-uri de faza asta cu pregatirea semintelor.
Am cumparat si eu azi 2 pliculete de seminte de tomate si le-am pus la congelator.
Am sadit de fapt jumatate din primu pliculet.

Care ar fi temperatura la care sa le tin ? In casa am 24-28 grade, dar pot sa le tin pe balcon unde tin geam deschis si e mai racoare.

Dupa ce obtin rasadurile in ce perioada pot sa le cultiv ?

Multumesc mult pentru detalii, e un topic foarte interesant (cel putin ptr mine )

Tine-le in casa momentan, dar la lumina si fara curenti reci. 24 de grade e optim pentru tomate si germineaza in 5-6 zile.
Dupa ce rasadurile au primele frunzulite, le muti unde ai 16-18 grade constant.
Cu cat e temperatura mai mare cu atat mai multa lumina le trebuie.

Zi cum si in ce recipiente ai semanat sa-ti pot spune mai multe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate