Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#883
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
Buna ziua, in afara de injectabil nu i s-a m administrat nimic. Medicul parea depasit, vorbind cu el. Ai mei au vandut vaca pt taiere in disperare ca nu se m vindeca si ca ar putea s-o piarda de tot. Plus bani aruncati pe tratamente inutile. Va multumesc!

#884
medvet

medvet

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2016

View Postgeor987, on 29 mai 2016 - 19:28, said:

Buna ziua, in afara de injectabil nu i s-a m administrat nimic. Medicul parea depasit, vorbind cu el. Ai mei au vandut vaca pt taiere in disperare ca nu se m vindeca si ca ar putea s-o piarda de tot. Plus bani aruncati pe tratamente inutile. Va multumesc!

salut. e rau ca s-a ajuns la sacrificare. de multe ori un tratament adecvat , respectiv golirea totala a ugerului de lapte, cu medicatie localla, intramamara , cu seringi intramamare cu sau fara antibiotice, si la nevoie terapie pe cale generala da rezultate bune

#885
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Imi schioapata de vreo 5 zile o vaca, poate chiar 6 zile . Am examinat de mai multe ori copita cu pricina ( dreapta spate) si nu am gasit corp intepator, taietor,  nicio vreo leziune vizibila intre copite. Totusi pe exterior apare o crapatura in zona de imbinare unde la atingere este dureroasa pt animal. Cum sa procedez , ce sa-i fac??

I-am administrat 2 zile injectabil (nu eu, ci un unchi care e teh. vet.) dexametarom si vitamina B1-B6.

#886
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Cum atasez niste poze??

Edited by ajun, 30 June 2016 - 17:55.


#887
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
aici se vede acea crapatura , ruptura de care vorbeam

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   388.41K   41 downloads
  • Attached File  002.JPG   369.82K   43 downloads


#888
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postajun, on 30 iunie 2016 - 17:38, said:

Cum sa procedez , ce sa-i fac??
Imbaieri la picioare cu sulfat de cupru 10%.
De 2 ori pe zi, dimineata si seara, cam o jumatate de ora, timp de o saptamana.

#889
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
De 2 zile i-am facut spalatura cu tinctura de iod , dimineata si seara, si parca se misca mai bine.
Hunor e ok asa, cu tinctura ??

#890
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, nu e ok.
Nu patrunde suficient de bine in tesutul cornos si nu are efect antiseptic suficient si durabil in timp.
Plus ca arde si tesuturile sanatoase.

#891
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
De azi dimineata ( si acum pe seara) am spalat-o cu solutie de sulfat de cupru asa cum mi-ati recomandat.
Deja de ieri nu mai schioapata deloc, azi a mers absolut normal.

Ramane insa acea ruptura, gaura cum sa-i zic. Ce se va intampla acolo, tesutul isi va reveni si se va suda in timp?
Ar fi bine sa-i curat  tesutul (copita) afectata ?? Pot apela la un potcovar s-o curete??

#892
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Am o vacă pe care au apărut niște duluri,umflături.Ce să îi fac?Cînd dau cu unghia pe ele pică o coajă cu păr ca în poză.

Attached Files



#893
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postajun, on 04 iulie 2016 - 20:40, said:

Ramane insa acea ruptura, gaura cum sa-i zic. Ce se va intampla acolo, tesutul isi va reveni si se va suda in timp?
Ar fi bine sa-i curat  tesutul (copita) afectata ?? Pot apela la un potcovar s-o curete??
Clar, trebuia curatata la potcovar. Se aplica apoi unguente cu antibiotice etc.

View Postsoimnegru68, on 15 iulie 2016 - 12:08, said:

Am o vacă pe care au apărut niște duluri,umflături.Ce să îi fac?Cînd dau cu unghia pe ele pică o coajă cu păr ca în poză.
Hipodermoza.

#894
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Vă mulțumesc domnule Horia și acum îi transmit vecinului ce mi-ați indicat

#895
Valentin000100

Valentin000100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Buna seara! Am o problema...am o vaca, maine se face o saptamana de cand a inghitit un mar si a trebuit facuta o taietura pe partea stanga pentru ca se umflase pana a ajuns veterinarul dupa care a impins marul de pe trahee cu un furtun. Totul a fost bine dar dupa vreo 2-3 zile vaca s-a umflat la burta si de atunci nu mai mananca cum trebuie...i-am facut antibiotice si i-am dat rumegan dar fara rezultat 100% pozitiv. Ce ma sfatuiti?

#896
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostValentin000100, on 13 august 2016 - 19:14, said:

...a ajuns veterinarul dupa care a impins marul de pe trahee cu un furtun.
Din esofag, nu de pe trahee

Quote

Totul a fost bine dar dupa vreo 2-3 zile vaca s-a umflat la burta si de atunci nu mai mananca cum trebuie...i-am facut antibiotice si i-am dat rumegan dar fara rezultat 100% pozitiv. Ce ma sfatuiti?
Ceai de fan cu un amestec de otet / ulei alimentar / tuica in proportii egale, cam 1-2 litri de amestec la 10 litri de ceai, administrat caldut, de preferinta cu sonda, sau cu o sticla larga la gura (cu atentie, sa nu se inece). Cca 3 zile la rand.
Nu se da tain (cereale) timp de minim 1 saptamana. Fan la discretie si multa plimbare.
Nu mai mananca cum trebuie si fiindca o doare esofagul dupa interventia cu sonda...

Edited by hunor66, 13 August 2016 - 21:38.


#897
Valentin000100

Valentin000100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2016
Multumesc frumos de raspuns. Incepem de astazi...va tin la curent.

#898
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am trei vaci cu lapte si am asteptat subventia la capete de vaca , numai ca nu a intrat la toata lumea.
de ce?
intadevar e ca nu prea am dat lapte la colector , pt ca am doi vitei de 7 si 4 luni care i-am hranit si inca le dau lapte .
am dat putin , poate sa fie ca nu am dat lapte suficient la cota?
sau nu intra la toti odata?

#899
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postredbotos, on 28 august 2016 - 08:57, said:

am dat putin , poate sa fie ca nu am dat lapte suficient la cota?
In nici un caz. "Cota" aceea nu inseamna ca trebuie sa dai lapte la procesare. Plus ca s-a si desfiintat cota de lapte.
Verifica intai la medicul concesionar, daca esti inca inregistrat la el in sistem.

#900
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Pt  redbotos :
- asa cum a zis si Hunor , verifica la medicul veterinar daca ai inregistrate animalele in sistem (asta presupune sa ai animalele crotaliate, formulare de miscare si pasapoarte pt ele)
- ai mai depus cerere pentru acordarea subventie si in anii trecuti sau acum este prima oara?
- de cand ai animalele pe numele tau ( cand este infiintata exploatatia)?
- ce varsta au animalele ?

Presupun ca ai solicitat subventia pe cap de animal adica ANTZ 8.
In masura in care exploatatia ta este infiintata pana in 2013 , pentru primirea subventiei trebuie sa ai minim 3 capete inregistrate la acea data (2013) cu varsta de peste 16 luni.
Identic pt exploatatiile infiintate din 2013 pana in 2016.( la data de referinta din 2014, 2015, 2016 solicitantul trebuie sa aiba minim 3 vaci peste 16 luni fiecare).
Se primeste subventie si pentru tineretul de peste 7 luni existenta la data de referinta - anul acesta daca nu ma insel aceasta data de referinta a fost ultima zi din februarie.

Daca ai mai solicitat subventie si pentru anii trecuti, adica ai indeplinit conditiile si ai si primit banii, iar anul asta pentru 2015 nu tia-u intrat in cont , e posibil din cauza faptului ca faci parte din esantionul de control asa ca banii or sa intre dupa controlul administrativ (criptic sau chiar la fata locului pe ecoconditionalitate). Cand s-a face acest control nu stiu :) Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate