Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#865
nedcos

nedcos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.03.2016
deci spuneti sa incerc o insamantare artificiala data viitoare?multumesc pentru timpul acordat .cu respect.

#866
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Bunã ziua domnule Horia.Am și eu o vãcuțã la prima fãtare și de curînd am observat pe ea pete unde a pierdut pãrul și acum parcã îi dã altul.Ce ar putea fi?Și mai am o nelãmurire ,de ce are pãrul zburlit nu lins ca la celelalte vaci?Ea este din montã cu bãlțat simenthal și mamã brunã.

#867
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postnedcos, on 09 martie 2016 - 22:17, said:

deci spuneti sa incerc o insamantare artificiala data viitoare?multumesc pentru timpul acordat .cu respect.
Neaparat. Plus ca taurul poate transmite si boli pe cale sexuala. Multe boli si pacatoase (greu de tratat).

View Postsoimnegru68, on 11 martie 2016 - 13:11, said:

Am și eu o văcuță la prima fătare și de curînd am observat pe ea pete unde a pierdut părul și acum parcă îi dă altul.Ce ar putea fi?
Ar putea fi o tricofitie sau o parazitoza.

Quote

Și mai am o nelămurire ,de ce are părul zburlit nu lins ca la celelalte vaci?
Fiindca n-o avut hrana pe timp de iarna tocmai buna... Da-i niste srot de floarea soarelui in tain, cam 10% (alaturi de cereale), timp de vreo luna.

#868
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Posthunor66, on 12 martie 2016 - 01:29, said:

Neaparat. Plus ca taurul poate transmite si boli pe cale sexuala. Multe boli si pacatoase (greu de tratat).


Ar putea fi o tricofitie sau o parazitoza.


Fiindca n-o avut hrana pe timp de iarna tocmai buna... Da-i niste srot de floarea soarelui in tain, cam 10% (alaturi de cereale), timp de vreo luna.

Are porție 4kg pe zi tain alcătuit din 40 kg tărîțe,30kg drugi de porumb,10 kg orz,7 kg șrot floarea soarelui,1 kg calciu,1 kg sare și cînd mai găsesc pun 10 kg ovăz.Pentru petele acelea ce să iau?Tainul l-a avut de cînd a început să mănînce în funcșie de vîrstă.Este adevărat că vițeii de la prima fătare nu sunt așa de frumoși cacei de pe urmă?

#869
iubirik

iubirik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.08.2013
am si eu o problema pe care nu stiu cum si daca pot sa o rezolv.am cumparat in luna septembrie 2 vacute.am mers la medicul vet pt a le intregistra abia in noiembrie.in luna ianuarie am avut control acasa.zilele trecute cand am mers sa ni se elibereze actele pentru a le putea declara la apia ni s-a spus ca nu sunt inregistrate.ca e vina noastra ca nu am mers in termen de 2 zile de cand le-am cumparat.ca scopul controlului din luna ian nu a fost inregistrarea animalelor desi au cerut si verificat si actele acestora in cauza,dar nu mai pot fi inregistrate acum si oricum trebuia pana la sfarsitul luni ian.ce putem face pentru a putea beneficia de subventie si pentru ele?

#870
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Buna seara ma numesc adrian cercel sunt din buc si luna viitoare ma mut in ph ,dispun de 15 mi euro si vroiam sa imi iau citeva junici de rasa. Astept pareri si sfaturi.cu respect

Imi doresc sa ma indrept spre 10 junici rasa simmental si am contactat o firma dar parerea mea este ca cere fff mut pe bucata 2000 euro.astept ceva sfaturi,pareri.o seara placuta

#871
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Buna ziua

Spram si eu la niste sfaturi,pareri,etc.cu respect

Oricum felicitari pt site,faceti o treaba minunata si de un real ajutor pt noi.respect

#872
afterd

afterd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcerceladriancercel, on 20 martie 2016 - 19:40, said:

Buna seara ma numesc adrian cercel sunt din buc si luna viitoare ma mut in ph ,dispun de 15 mi euro si vroiam sa imi iau citeva junici de rasa. Astept pareri si sfaturi.cu respect

Imi doresc sa ma indrept spre 10 junici rasa simmental si am contactat o firma dar parerea mea este ca cere fff mut pe bucata 2000 euro.astept ceva sfaturi,pareri.o seara placuta


Am sa fiu putin rautacios, dar, crede-ma, nu e cu rea intentie. Ce am citit eu  : "Salut, saptamana viitoare imi iau permisul, as vrea sa-mi cumpar un Lamborghini Aventador." Mai ales daca nu ai experienta, vei gresi in primii ani. Vei gresi masiv. La fel cum nu ai vrea sa gresesti la volanul unei masini scumpe, nu vrei nici sa inveti zootehnie gresind cu niste junici scumpe.

In al doilea rand, animalele de rasa au nevoie de mediu controlat (adapost, hrana, ingrijire medicala de calitate, etc.), altfel nu vor performa nici macar pe aproape de potentialul lor. Daca le cumperi ca sa le trimiti la islazul comunal, iar iarna sa le dai doua mese de fan si una de coceni, mai bine pas. Analizeaza bine daca ai posibilitatea sa le oferi conditii optime si, daca, oferindu-le aceste conditii, mai ai si loc de profit.
Spoiler alert : daca vinzi laptele la procesator, nu prea e rentabil. Singura sansa e sa desfaci direct catre consumatorul final (la piata, livrari la domiciliu, mic magazin de cartier te omoara astia cu controale, hartii si fiscalizare excesiva, etc.)


Scuze daca par putin sceptic, dar stiu cat de greu e sa faci un profit din asta si nu as vrea sa te arunci in ceva fara sa fi luat in considerare toti factorii. Asa ca, daca nu te superi, am cateva intrebari :
  • Cu ce ai de gand sa le hranesti ? (fan, lucerna, siloz de porumb, etc )
  • Ai teren in proprietate ca sa produci hrana, sau intentionezi sa o cumperi ? Daca intentionezi sa o produci, ai utilaje agricole proprii ?
  • Ai unde depozita hrana in conditii corespunzatoare ?
  • Cine se va ocupa de intretinerea lor, tu si eventual alti membri ai familiei, sau intentionezi sa angajezi pe cineva ?
  • Unde intentionezi sa desfaci productia, sub ce forma (ce fel de produse) si cam la ce pret ai estima ca o vei face ?

O seara placuta,

Bogdan

#873
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
In primul rind buna seara,pt mine critica este mama perseverentei,

Iar ca sa iti raspund la una din intrebari,nu vreau sa ma complic cu laptele,de aceea vroiam o rasa ca br sa o pot metisa cu  angus iar produsi sa ii pot vinde sau abatoriza.intelegi amice

Si inca ceva,cred ca la inceput toti gresim.chiar si tu

Scuze nu am vrut sa fiu rautacios,dar asta e realitatea

#874
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Pt miine va invit la mitingul crescatorilor de oi si bovine.voi fi prezent .va astept

#875
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Buna ziua domnule dr horia,am sa intru direct in subiect,aveti cmva idee daca as putea gasi in vreo ferma 10 juninci baltata romaneasca sau. Montbeliard la pretul de 1000euro bucata?va intreb pt ca dv aveti mult mai multe conexiuni  decit eu. Va multumesc anticipat

#876
cerceladriancercel

cerceladriancercel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2016
Ma refer la junici din rasa baltatelor cu rosu,multumesc pt intelegere

#877
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Adrian , mai gandeste-te odata inainte sa mergi pe drumul acesta, doar in acest an am avut pierderi de 2.500 de euro din cauza veterinarilor adica o vaca holstein cu certificat de origine si chiar ieri o vitea de 6 luni red holstein cu certificat de origine.

Edited by tinut1998, 11 April 2016 - 18:21.


#878
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcerceladriancercel, on 10 aprilie 2016 - 10:34, said:

Buna ziua domnule dr horia,am sa intru direct in subiect,aveti cmva idee daca as putea gasi in vreo ferma 10 juninci baltata romaneasca sau. Montbeliard...
In principiu da, la modul cum se duce "la vale" cresterea vacilor de lapte si cum multi doresc sa-si schimbe profilul si-si vand animalele...
Insa nu pot sa-ti spun exact ce si cum, si la ce pret.

#879
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
un pic off topic :
Cine elibereaza cardul de exploatatie ?
Care sunt conditiile pentru eliberarea acestuia ?

Am cod de exploatatie atribuit in nov. 2015 , am documentele pt animalele crotaliate (pasaport, formulare) .
As vrea sa solicit ,pt prima data,  subventia si inteleg ca este si acest card  necesar in copie.

#880
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
   Buna ziua, domnule doctor Horia!
   Avem o vaca tanara care la muls da pe final lapte roz pe un sfert sau doua. persoana care se ocupa de tratamentul animalelor a spus ca are mamita si i-a administrat 3 zile injectabil AMOXICILINA +VITAMINA K. In urma tratamentului rezultatele nu s-au vazut, laptele avand la decantare firisoare rosii iar deasupra in vas avand o culoare galben aprins.
   I s-a administrat la 2 zile dupa primul tratament alte 3 zile PENSTREP + VIT. K. S-a constatat ca pe sfertul respectiv laptele iesea fibros, cu coaguli. Sferturile nu prezentau afectiuni exterioare si ramaneau moi dupa muls, in timpul mulsului vaca nedand semne de durere.   Dupa aceste trei zile, laptele s-a prezentat fluid si cu gust bun, dar tot roz din sfertul respectiv era si aceeasi culoare galbena aprins la suprafata in vas.
  Dupa inca doua zile i s-a administrat CANAMICINA + VIT. K. Nici dupa aceste 3 zile nu este curat laptele, fiind roz la muls din sfertul respectiv. Stiu ca trebuia facuta analiza laptelui, din pacate nu a existat posibilitatea. Va intreb daca ar putea exista vreo sansa de vindecare dupa aceste 2 saptamani de tratamente fara rezultat convingator. Este posibil sa nu fie vorba despre mamita ci despre alta afectiune? Imi puteti sugera va rog alt tratamenent sau alta abordare a situatiei? Vaca se comporta normal si nu prezinta nicio schimbare de comportament.
   Va multumesc anticipat si va doresc numai bine!

#881
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Paranteza: antibioticul se administreaza si el cu cap si mai ales cu pauze, nu 3 zile unul, 2 zile pauza, si tot asa pana termini lista, poate poate se va potrivi vreunul.
mai rau faci cu astfel de "tratamente".
NuAre legatura neaparat cu vacile, nu ma pricep la vaci, e valabil insa la orice vietate.

#882
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgeor987, on 25 mai 2016 - 19:21, said:

   Buna ziua, domnule doctor Horia!
   Avem o vaca tanara care la muls da pe final lapte roz pe un sfert sau doua.

Dar in afara de injectabile, vreun anti-mastitic s-a administrat ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate