Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#811
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
S-ar putea sa fie o omfalo-flebita (inflamatia venelor ombilicale). Ar trebui badijonata cu tinctura de iod de 2 ori pe zi (dimineata / seara) timp de vreo saptamana. Daca se mareste sau supureaza, chema un vet.

Laptele sa-l dai cald, nu rece.

#812
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
am si eu nevoie de o informatie, referitor la administrarea bulgarului de sare dupa monta. popular, la mine la tara se spune ca dupa monta vaca trebuie ferita de sare pentru ca se "intoarce". am o junica care a fost data spre monta aproximativ acum 2 saptamani (a mai fost data o data acum 5 saptamani si caldurile au revenit) si pofteste sare, in asa hal incat a ajuns sa ne si linga pe maini. as vrea sa stiu daca este indicat sau nu sa-i dau drobul de sare la discretie. in conditiile in care s-a mai discutat si nu am gasit eu, imi cer scuze.

#813
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 18 iunie 2015 - 21:57, said:

S-ar putea sa fie o omfalo-flebita (inflamatia venelor ombilicale). Ar trebui badijonata cu tinctura de iod de 2 ori pe zi (dimineata / seara) timp de vreo saptamana. Daca se mareste sau supureaza, chema un vet.

Laptele sa-l dai cald, nu rece.
multumesc pentru raspuns,m-am fost impacientat,credeam ca e vreo tumoare ceva,am chemat deja un veterinar si ia facut 3 zile antibiotic si o bandijorez cu tinctura iod,o sa pun o fotografie cu ea si sa-mi spuneti ce fel de rasa e dupa ochiul  d-voastra(nu pare a fi HOLSTAIN FRIZA).multumesc inca o data pentru raspuns

Attached Files


Edited by cucuruzovidiu, 20 June 2015 - 07:21.


#814
ionutz_nv

ionutz_nv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2015
buna ziua domnilor....bine v.am gasit.   Am si eu o problema ...am doua vitele de 13 luni,rasa baltata romaneasca cu simmental  cu o greutate de 300/350 de kg.Problema este ca una dintre ele a intrat ieri in calduri. Va cer astfel un sfat....cum sa procedez?cat sa aman insamantarea ?....sau cum sa procedez? va multumesc anticipat.

#815
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postionutz_nv, on 20 iunie 2015 - 16:17, said:

buna ziua domnilor....bine v.am gasit.   Am si eu o problema ...am doua vitele de 13 luni,rasa baltata romaneasca cu simmental  cu o greutate de 300/350 de kg.Problema este ca una dintre ele a intrat ieri in calduri. Va cer astfel un sfat....cum sa procedez?cat sa aman insamantarea ?....sau cum sa procedez? va multumesc anticipat.
pana la 75% din greutatea de adult trebuie sa astepti .deci cel putin dupa 18 luni .altfel daca nu astepti asa, o sa ramana ca niste capre .

#816
ionutz_nv

ionutz_nv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2015
multumesc pentru raspuns. Am intrebat pentru ca nu vreau sa o montez inca dar imi e teama sa nu aibe de suferit aparatul reproducator din cauza ,,caldurilor,,.multumesc inca odata.

#817
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postliviumircea, on 19 iunie 2015 - 10:06, said:

am si eu nevoie de o informatie, referitor la administrarea bulgarului de sare dupa monta. popular, la mine la tara se spune ca dupa monta vaca trebuie ferita de sare pentru ca se "intoarce". am o junica care a fost data spre monta aproximativ acum 2 saptamani (a mai fost data o data acum 5 saptamani si caldurile au revenit) si pofteste sare, in asa hal incat a ajuns sa ne si linga pe maini. as vrea sa stiu daca este indicat sau nu sa-i dau drobul de sare la discretie. in conditiile in care s-a mai discutat si nu am gasit eu, imi cer scuze.
Dai drobul de sare la discretie. Are demineralizare severa daca se comporta asa. Mai degraba lipsa mineralelor influenteaza negativ reproductia, nu prezenta lor.

View Postionutz_nv, on 20 iunie 2015 - 16:17, said:

buna ziua domnilor....bine v.am gasit.   Am si eu o problema ...am doua vitele de 13 luni,rasa baltata romaneasca cu simmental  cu o greutate de 300/350 de kg.Problema este ca una dintre ele a intrat ieri in calduri. Va cer astfel un sfat....cum sa procedez?cat sa aman insamantarea ?....sau cum sa procedez? va multumesc anticipat.
In tehnologia de crestere vitelele se dau la monta cel mai devreme in jurul varstei de 18 luni.

#818
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
buna seara!am adus acasa 2 junici dupa o perioada in care au stat la o turma.sunt pline cu niste pungute infipte in piele,cu lichid banuiesc,alb si unele rosii..am inteles ca sunt capuse.sunt foarte slabite si iritate.ce tratament recomandati?

#819
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Antiparazitare externe.

#820
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013
Salutare am o vaca care are la un sfert mamita, am tot tratat-o cu medicamente cu injectare mamara dar tot recidiveaza, ce ar trebui facut, ceva tratament injectabil sau altceva, si inca ceva nu vera sa mai stea la muls in special la sfertul cel bolnav si nici nu prea da drumul la lapte...

#821
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013

View Posthoria66, on 30 iunie 2015 - 08:25, said:

Antiparazitare externe.
va multumesc

#822
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Azi dimineata cand am muls o vaca mi-a dat doar vreo 2 litri, avand in vedere ca pana acum imi dadea 7-8 litri la mulsoare. Abia ieri am lasat-o prima noapte la camp. E posibil sa fie asta un motiv? Si pana acum o mulgean cu aparatul, la camp dimineata am muls-o la mana. Sa se fi obisnuit la aparatul de muls si sa nu imi fi dat drumul la lapte la mulgerea manuala? E gestanta in 5 luni dar nu prea cred eu ca scade asa mult de la o zi la alta.

Edited by narcisbucatariu, 03 July 2015 - 10:55.


#823
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View Postnarcisbucatariu, on 03 iulie 2015 - 10:54, said:

Azi dimineata cand am muls o vaca mi-a dat doar vreo 2 litri, avand in vedere ca pana acum imi dadea 7-8 litri la mulsoare. Abia ieri am lasat-o prima noapte la camp. E posibil sa fie asta un motiv? Si pana acum o mulgean cu aparatul, la camp dimineata am muls-o la mana. Sa se fi obisnuit la aparatul de muls si sa nu imi fi dat drumul la lapte la mulgerea manuala? E gestanta in 5 luni dar nu prea cred eu ca scade asa mult de la o zi la alta.
o sa-si  revina .

#824
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Da, normal ca o sa-si revina, sau poate ca nu. Dar am postat aici pt a primi un motiv, sa pot sa dorm linistit, ca de revenit oricum sunt 2 variante: ori da, ori nu.

#825
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postgxgvalentin, on 01 iulie 2015 - 11:57, said:

Salutare am o vaca care are la un sfert mamita, am tot tratat-o cu medicamente cu injectare mamara dar tot recidiveaza, ce ar trebui facut, ceva tratament injectabil sau altceva, si inca ceva nu vera sa mai stea la muls in special la sfertul cel bolnav si nici nu prea da drumul la lapte...
Administrati medicamentele anti-mastitice dupa o antibiograma din lapte, altfel aveti toate sansele sa folositi antibiotice la care germenii manifesta rezistenta.
E normal sa nu mai vrea sa stea la muls, fiindca sfertul bolnav e dureros. In mod normal se mulge dupa introducerea sondei mamare.

View Postnarcisbucatariu, on 03 iulie 2015 - 10:54, said:

Azi dimineata cand am muls o vaca mi-a dat doar vreo 2 litri, avand in vedere ca pana acum imi dadea 7-8 litri la mulsoare. Abia ieri am lasat-o prima noapte la camp. E posibil sa fie asta un motiv?
A primit suficienta apa si hrana, la camp ?

#826
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Intrebare : din metis de baltata germana ( fleckvieh) cu IA tot de baltata germana poate iesi un produs maro inchis  spre negru  complet, fara baltatura ?? Zici ca e angus.
Vet-ul ( un unchi de-al meu) cel care a facut IA m-a asigurat ca nu avea cum sa incurce dozele , mai mult  ca nici nu avea doze de angus in container.
Cum pot posta niste poze ??

Prima poza este surioara mai mare care arata a baltata , a ii-a este cea cu probleme ( adica e sau nu baltata ??) , iar in a treia poza sunt mamele (in fapt mama (stanga) si fiica (dreapta)?.

Attached Files


Edited by ajun, 11 July 2015 - 08:46.


#827
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
in primul rand nu sunt baltate originale.o fi avand pe undeva vreo gena de baltata,dar a dost incrucisata cu alta rasa. iar vitelul imi pare a fi angus.

#828
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Completare : nici nu am zis ca sunt baltate originale. Inclusiv vitelusele  sunt metisi (cele din poza 1 si 2 de la stanga la dreapta) , zic eu F3 de Fleckvieh.

Intrebarea mea era : daca din mama metis ( fleckvieh x  limousin) si tata fleckvieh (rasa pura , material seminal de la o societate specializata)prin IA  poate iesi un produs atipic precum cel din poza 2 avand culoarea robei maro inchis spre negru ??? A mai avut cineva cazuri asemenea ??

Vet-ul m-a asigurat ca nu avea cum sa incurce materialul si ca maroul-negrul poate sa il aibe de la a-nu-știu-câta-spiță din urmă.

Sunt un pic incurcat de situatie si nu stiu daca sa o pastrez sau nu pe cea neagra (foto 2 ) .
As fi vrut in primul rand  , pt ca tot am facut IA cu un taur rasa pura, un produs cat de cat mai apropiat de caracateristicile rasei fleckvieh-simmental in privinta culorii , adica rosu sau maro deschis ori galben cu alb, ca in privinta laptelui oricum as avea de asteptat inca vreo 2 ani si ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate