Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#793
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postnelu123456789, on 14 aprilie 2015 - 17:22, said:

Dl Horia am cumparat o vaca careia ii curg ochii destul de tare si tuseste ,nu prea des,nu am observat cand am cumparat-o.
Exista o boala virala care se numeste rinotraheita infectioasa bovina (IBR). Ar trebui chemat un vet sa vada daca nu-i vorba de asa ceva. Daca este o forma usoara, tratamentul nu este complicat, dar problema e ca aceasta boala se transmite la celelalte bovine cu care se intalneste, daca acestea nu au fost vaccinate.

#794
sandylau_sandu

sandylau_sandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2015
Buna seara domnul horia as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi sau cei care au experient in cresterea bovinelor as dori sa imi cumpar o vaca si dupa ce am citit pe forum difrrite pareri despre rase mam hotarat sa ma indrept spre BR ca este o rasa mai rezistenta si nu este prea bolnavicioasa cum e holstainu Si am rugaminte la dumneavoastra daca vreti sa imi dati niste sfaturi,ce trbuie de stiut si de facut la cumpararea unei vaci sunt tanar si fara experienta prea multa in domeniu . sunt din botosani cea ce cred ca merge BR in zona va multumesc anticipa

#795
nelu123456789

nelu123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2015

View Posthoria66, on 15 aprilie 2015 - 22:44, said:

Exista o boala virala care se numeste rinotraheita infectioasa bovina (IBR). Ar trebui chemat un vet sa vada daca nu-i vorba de asa ceva. Daca este o forma usoara, tratamentul nu este complicat, dar problema e ca aceasta boala se transmite la celelalte bovine cu care se intalneste, daca acestea nu au fost vaccinate.
Multumesc pentru raspuns.Am vorbit cu tehnicianul din zona noastra(cred ca tehnician ca medic nu este sigur)si a zis sa inceapa un tratament cu antibiotic 2-3 zile pana cedeaza viroza.Este in regula ?V-am spus ca vaca am montat-o pe 24 martie.

#796
nelu123456789

nelu123456789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.04.2015

View Postnelu123456789, on 16 aprilie 2015 - 17:54, said:


Multumesc pentru raspuns.Am vorbit cu tehnicianul din zona noastra(cred ca tehnician ca medic nu este sigur)si a zis sa inceapa un tratament cu antibiotic 2-3 zile pana cedeaza viroza.Este in regula ?V-am spus ca vaca am montat-o pe 24 martie.

Bună ziua! A venit veterinarul si a facut la vaca amoxicilina,dar a trecut ceva timp si la vaca continua sa-i curga ochii.ce e de facut?

#797
adrian_rete

adrian_rete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.12.2014
Vreau sa cumpar 10 juninci Fleckvieh gestante si vreau sa stiu daca din productia lor de lapte pot sa le asigur hrana. Nu doresc sa intretin familia numai sa ma extind si cu timpul sa cumpar si teren pentru cultivarea cerealelor. Deocamdata detin un teren pentru constructia grajdiului.

#798
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare dragi producatori de lapte,

Se vinde mult lapte la automate in Romania?
merci,

#799
JeniNeacsu

JeniNeacsu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2015
Va salut dragi fermieri!Ce parere aveti despre impozitele ce trebuiesc platite la ANAF pt. Vacile de lapte?

#800
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

View Postionutzitaly, on 19 mai 2015 - 12:44, said:

Salutare dragi producatori de lapte,

Se vinde mult lapte la automate in Romania?
merci,
Se vinde....dar.....locatiile bune sunt luate deja....si pana sa ai posibilitatea sa instalezi legal un dozator de lapte ai inceputul destul de anevoios investitional.Oricum...trenul a cam trecut prin gara...

#801
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
In cazul mamitei pe langa zona afectata mai poate avea si alte simptome?apatie,lipsa pofta de mancare,ochii rosii ...etc sau poate fi si altceva?

#802
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View Post-achile-, on 20 mai 2015 - 21:29, said:


Se vinde....dar.....locatiile bune sunt luate deja....si pana sa ai posibilitatea sa instalezi legal un dozator de lapte ai inceputul destul de anevoios investitional.Oricum...trenul a cam trecut prin gara...

Merci,

#803
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Salutare,
Am 6 taurasi Simmental, 12-14 luni 350-420 kg.
Sunt proveniti dintr-un import facut anul trecut de junici Simmental din Cehia.Pasapoarte , certificate de origine obtinute luna trecuta, acte in regula.
Cum am inceput sa fac sacrificari de Angus si deja se cunoaste piata, nu sunt interesat sa-i tin pentru sacrificare sau sa-i vand la intermediari.
Daca cineva este interesat pt metisari sau ca tauri de monta, sunt interesat sa-i plasez, eventual la schimb cu taurasi Angus.
Cu stima

#804
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
salut,am si eu o intrebare,sunt nou in cresterea vacilor de lapte,am cumparat o vitica de 3 luni HOLSTAIN FRIZA,si nu vrea sa manance nimic,nici portie,nici fan,lucerna nimic de vreo saptamana am cumparat-o,ce sa fac?

#805
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La varsta asta e inca in alaptare. Cu lapte de vaca ai incercat ? (direct de la vaca...)

#806
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Horia, pot introduce in alimentatia unei viteluse ( metis de baltata germana) tarate de grau ori uruiala (grau +porumb+putina fl. soarelui) ?
Cam de la cate zile/luni ?

#807
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, si una si alta, dar numai impreuna cu fan si masa verde. Depinde cat e de dezvoltata, dar in general cam dupa 4 luni incepe sa mestece cate un fir de iarba. Dupa ce incepe sa manance fibroase, adaugi tainul, nu inainte.

#808
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 09 iunie 2015 - 20:30, said:

La varsta asta e inca in alaptare. Cu lapte de vaca ai incercat ? (direct de la vaca...)
am incercat si da merge... acum ii dau 2 litri dimineata si 2 seara cu un biberon amestecat cu un pumn de faina porumb /2 l lapte.....e bine????
MULTUMESC pentru sfat si o sa mai am o intrebare  la d-voastra,am depistat o umflatura sub burta(o sa pun o poza)oare de ce o are ,ptr ca celelalte vitele pe care le am nu au asa ceva!!!! E VREO PROBLEMA GRAVA?(ASTA E... CAND NU ESTI IN DOMENIU SI NU STII CE CUMPERI)
Astept raspuns!!!!

Attached Files


Edited by cucuruzovidiu, 16 June 2015 - 18:03.


#809
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
Posted Image

#810
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

View Postcucuruzovidiu, on 17 iunie 2015 - 13:59, said:

Posted Image
imi mai raspunde si mie cineva la aceasta intrebare?va rog frumos!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate