Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#703
iubirik

iubirik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.08.2013
intrebare de incepator
imi puteti spune ce rase sunt aceste vitele?le-am cumparat de curand ca fiind simmental si baltata romaneasca (cea mica) .

Attached Files


Edited by iubirik, 20 December 2014 - 13:59.


#704
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 iubirik, on 20 decembrie 2014 - 13:48, said:

intrebare de incepator
imi puteti spune ce rase sunt aceste vitele?le-am cumparat de curand ca fiind simmental si baltata romaneasca (cea mica) .
cei mai deschisi la baltatura sant metisi de BR cu bruna probabil si mai intens rosu balltata cu fleckvieh adica metisi

Edited by lucy56, 20 December 2014 - 15:25.


#705
iubirik

iubirik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.08.2013
multumesc...e bine si asa , sper sa iasa vacute bune din ele

#706
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 iubirik, on 20 decembrie 2014 - 13:48, said:

intrebare de incepator
imi puteti spune ce rase sunt aceste vitele?le-am cumparat de curand ca fiind simmental si baltata romaneasca (cea mica) .
de unde esti si cat ai dat pe buc?

#707
iubirik

iubirik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.08.2013
sunt din teleorman si la noi in zona nu se gaseste baltata.am platit 2500 de lei ,inclusiv transportul (300km dus-intors).doar atat ne-am permis momentan.cea mare are 4 luni, cea mica putin peste 2.si dvs sunteti crescator?cum vi se par?isi merita bani?

#708
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 iubirik, on 21 decembrie 2014 - 10:03, said:

sunt din teleorman si la noi in zona nu se gaseste baltata.am platit 2500 de lei ,inclusiv transportul (300km dus-intors).doar atat ne-am permis momentan.cea mare are 4 luni, cea mica putin peste 2.si dvs sunteti crescator?cum vi se par?isi merita bani?
cei cu rosu mai inchis sant un pic cam indezvoltati parca sau crescuti cu nutret de volum,dar in general sant buni . oricum scumpi . la noi cam 1000 ron bucata ca cei rosu inchis de 150 kg .

#709
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
buna ziua
sunt din zona de munte si am 3 vaci gestante
toate sunt metise cu baltata de MM
sunt bune de lapte avand in vedere ca le dau doar fan si apa acuma si foarte putin furaj iar vara doar pasune de padure da cam 18 litri de lapte zilnic.
sunt frumoase si garse pentru ca le dau pe saturate .
anul asta a fost un an bun pentru fanat.
la una din ele este gestanta pentru prima oara si din cand in cand mai dam cu mana pe la uger ca sa se invete din timp cu mulsoarea.
dar am observat ca are un ningel sau alunita sau cum so mai spune cam cat unghia de mare si este pe un uger din fata stanga.
partial este uscat dar are inca tesut viu.
ma invatat un doctor sa folosesc struna de pescuit si sa strang la radacina tot putin cate putin , ca sa opresc circulatia sangelui pana se usuca si cade.
inainte pe vremuri se folosea par di coada calului.
asa ca am luat o bucata de 20 cm de struna si am facut un nod de trei ori trecut firul si am strans la baza alunitei.
acum de vreo trei ore am mai strans inca o data , cu greu pt. ca o doare, si astept sa vad ce se intampla.
poate ma ajutati dvs. cu alte sugestii , pt ca ma astept sa fie tare buna de lapte , mama sa da cam in tot aceleasi conditi 20 de litri de lapte la zi.

#710
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 redfany, on 22 decembrie 2014 - 19:51, said:

buna ziua
sunt din zona de munte si am 3 vaci gestante
toate sunt metise cu baltata de MM
sunt bune de lapte avand in vedere ca le dau doar fan si apa acuma si foarte putin furaj iar vara doar pasune de padure da cam 18 litri de lapte zilnic.
sunt frumoase si garse pentru ca le dau pe saturate .
anul asta a fost un an bun pentru fanat.
la una din ele este gestanta pentru prima oara si din cand in cand mai dam cu mana pe la uger ca sa se invete din timp cu mulsoarea.
dar am observat ca are un ningel sau alunita sau cum so mai spune cam cat unghia de mare si este pe un uger din fata stanga.
partial este uscat dar are inca tesut viu.
ma invatat un doctor sa folosesc struna de pescuit si sa strang la radacina tot putin cate putin , ca sa opresc circulatia sangelui pana se usuca si cade.
inainte pe vremuri se folosea par di coada calului.
asa ca am luat o bucata de 20 cm de struna si am facut un nod de trei ori trecut firul si am strans la baza alunitei.
acum de vreo trei ore am mai strans inca o data , cu greu pt. ca o doare, si astept sa vad ce se intampla.
poate ma ajutati dvs. cu alte sugestii , pt ca ma astept sa fie tare buna de lapte , mama sa da cam in tot aceleasi conditi 20 de litri de lapte la zi.
sa nu o inveti in modu asta cu vreun narav

#711
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
stiu, se poate si asta, dar ce sa fac sa o vindec?

Edited by redfany, 22 December 2014 - 21:40.


#712
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 redfany, on 22 decembrie 2014 - 19:51, said:

poate ma ajutati dvs. cu alte sugestii , ...

Autovaccin. Daca citesti tot topicul, afli ce si cum.

#713
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
acuma am incercat sa citesc tot dar nu am atata rabdare spunetim pagina sau dati un link va rog .

#714
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
toata treaba trebuie facuta de un doctor veterinar . este vorba de un virus care trebuie inactivat si apoi vaccin cu el ,bineinteles recoltat din tesut si apoi....  asta pe scurt si daca nu ma insel
uite aici ce zice horia http://forum.softped...st__p__14111953 la postul # 430

Edited by lucy56, 23 December 2014 - 20:56.


#715
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
am mai vorbit cu veterinarul si a spus ca daca nu merge cu ce a spus el , are un aparat de taiat asa ceva prin temperatura mare .
mai sunt trei luni pana la fatare si a-si vrea sa se vindece pana la fata .
acuma stau si ma gandesc ca trebuie legata bine ca sa se faca taierea asta , altfel fiind gestanta se smunceste si se poate lovii.
si acuma stau si ma gandesc la mintea mea cu ce ar ajuta tratamentul daca ningelul e uscat pe jumatate ?
se usca si cade cu totul?
nu afecteaza fatul?
si o alta intrebare in legatura cu fatarea si viteii.
mama mea face intr-un fel iar eu vreau in altul .
eu la fatare ,vitelul  il las sa suga iar dupa aceea mulg restul .
mama zice sa nu dau vitelul din prima ca apoi nu lasa laptele la muls is trebuie sa mulgi si sa ii dau cu biberonul.
iar alta problema e ca vitelul suge prea mult si are diarie apoi.
ce imi sugerati?

Edited by redfany, 25 December 2014 - 13:48.


#716
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 redfany, on 25 decembrie 2014 - 13:47, said:

am mai vorbit cu veterinarul si a spus ca daca nu merge cu ce a spus el , are un aparat de taiat asa ceva prin temperatura mare .
mai sunt trei luni pana la fatare si a-si vrea sa se vindece pana la fata .
acuma stau si ma gandesc ca trebuie legata bine ca sa se faca taierea asta , altfel fiind gestanta se smunceste si se poate lovii.
si acuma stau si ma gandesc la mintea mea cu ce ar ajuta tratamentul daca ningelul e uscat pe jumatate ?
se usca si cade cu totul?
nu afecteaza fatul?
si o alta intrebare in legatura cu fatarea si viteii.
mama mea face intr-un fel iar eu vreau in altul .
eu la fatare ,vitelul  il las sa suga iar dupa aceea mulg restul .
mama zice sa nu dau vitelul din prima ca apoi nu lasa laptele la muls is trebuie sa mulgi si sa ii dau cu biberonul.
iar alta problema e ca vitelul suge prea mult si are diarie apoi.
ce imi sugerati?
lasa vitelul sa suga primul pentru ca, colostrul reprezinta imuniatea lui pe viata.
la contentie trebuie sa ai mare grija sa nu se loveasca , pentru ca poti pierde vitelul prin avort mecanic. cauta mai multi oameni sa o puteti contentiona mai bine.
cu negul lasa dosctorul sa-l taie desi zic eu ca o sa apara din nou si mai multi s=ar putea .

#717
kukbel

kukbel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.05.2013
"am mai vorbit cu veterinarul si a spus ca daca nu merge cu ce a spus el , are un aparat de taiat asa ceva prin temperatura mare "

daca banuiesc bine este vorba despre PAPILOMATOZA, eu am mai deschis discutia despre aceasta problema pe acest forum, am avut si noi o juninca  Red Holstein cu acesta problema, la noi nu s-a vindecat am vandut-o pentru taiat. Juninca s-a imbolnavit impreuna cu alte 2 Baltate, au fost impreuna in ciurda si a fost o vaca bolnava, cele doua am inteles ca s-au vindecat, noi am vandut-o sa nu se imbolnavesca si vaca ce o mai avem deoarece este transmisibila.

aici au un link: http://112vet.ro/pap...-bovina-112vet/

Dupa cum a scris si dl Horia tratamentul cel mai eficient este autovacinul, insa noi in Arad nu am gasit un medic care sa vrea sa il prepare( nici la DSV).
Depinde de sistemul imunitar al vacii tale, cand o sa fie mai puternic ca si virusul o sa se vindece, daca are carente o sa fie foarte greu, poti sa elimini negii atata timp cat virusul este in ea si nu il dooboara organismul o sa apara altii.

"eu la fatare ,vitelul  il las sa suga iar dupa aceea mulg restul .
mama zice sa nu dau vitelul din prima ca apoi nu lasa laptele la muls is trebuie sa mulgi si sa ii dau cu biberonul"

ce vrei sa obtii de la vaca, lapte sau vitei?

Daca vrei sa obtii mai mult lapte atunci ii dau dreptate mamei tale nu lasa vitelul la ea, poti sa ii dai colostrul si daca o mulgi tu, se poate invata cu vitelul si atunci nu o sa te mai lase sa o mulgi sau sa se invete cu naravuri.

Pe de alta parte daca nu o sa vindece pana atunci poate ca numai vitelul o sa poata bea laptele de la ea in caz ca ii apar mai multi pe uger, nu cred ca o  sa te lasa sa o mulgi.

Mult noroc

Edited by kukbel, 25 December 2014 - 18:51.


#718
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
nu cred ca e vorba de vre-o boala , sa mai utat cineva si a spus ca cu asa ceva se mai nasc si cresc odata cu cu vitei pana ajung mari iar mai apoi se usuca dar nu de tot.
am sa pun o poza cu problema numai sa descarc un program de micsorat ca am o cam de 16 megapixeli si poza se face de 4-5 mB si e prea mare.
vitei ii tin pentru mine si familia ca sa nu mai cumparam de la magazin toate prostiile si nu vreau sai fac de 300 de kg in 8-9 luni ci am taiat 2 ani la rand si am avut in jur de 60-70 kg carne fara os iar mai tarziu noi taiem un porc si asa ne procuram o mare parte din carne. ( mai sunt puii si pastravi , nu multi dar suficient)
anul acesta am avut cereri de carne inainte de sf Dumitru( e hram la noi) si nu prea am dat ca nu am avut numai un vitel din martie.
deci nu vreau vitei mari dar nici mici nu vreau sa ramana  mic iar lapte dam la masina care colecteaza (e cam 1leu litru) si daca dam in jur de 30 - 50 litri zilnic , e un venit consistent alaturi de salariu si alte venituri.
cred ca dupa sarbatori am sa sun doctrul sa vina si sa-l taie .
multumesc de raspunsuri si sarbatori fericite.

Edited by redfany, 26 December 2014 - 10:18.


#719
mihailescudan

mihailescudan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.12.2013

 redfany, on 25 decembrie 2014 - 13:47, said:

am mai vorbit cu veterinarul si a spus ca daca nu merge cu ce a spus el , are un aparat de taiat asa ceva prin temperatura mare .
mai sunt trei luni pana la fatare si a-si vrea sa se vindece pana la fata .
acuma stau si ma gandesc ca trebuie legata bine ca sa se faca taierea asta , altfel fiind gestanta se smunceste si se poate lovii.
si acuma stau si ma gandesc la mintea mea cu ce ar ajuta tratamentul daca ningelul e uscat pe jumatate ?
se usca si cade cu totul?
nu afecteaza fatul?
si o alta intrebare in legatura cu fatarea si viteii.
mama mea face intr-un fel iar eu vreau in altul .
eu la fatare ,vitelul  il las sa suga iar dupa aceea mulg restul .
mama zice sa nu dau vitelul din prima ca apoi nu lasa laptele la muls is trebuie sa mulgi si sa ii dau cu biberonul.
iar alta problema e ca vitelul suge prea mult si are diarie apoi.
ce imi sugerati?

eu am avut o probema asemanatoare pe un sfert de uger pe care a aparut ca un neg micut dar care in timp deja crestea foarte mult ..ajunsese cat o unghie mica..am scapat vaca de el printr-un tratament uman ..cumparat de la farmacie umana..eu am dat pe el mai mult la vremea respectiva acum am vazut si produse mai ieftine..metoda CRIOTERAPIE. cu WARTNER CRYOPHARMA..il arde prin congelare ,....se tine cateva secunde pe neg (20sec) ..iar in 14 zile se vad rezultatele ..la mine a dat rezultat bun .

#720
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Am facut Evomec la o vacuta si am vazut dupa ca sa nu se consume laptele , dar nu scrie pentru cat timp ... ma puteti lumina ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate