Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#649
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Sa nu lasi piciorul legat. Leaga-l numai când încerci sa o mulgi. O sa se potolească pana la urma. Panta despre care vorbea Dr Horia era pentru vaca cu prolaps nu pentru a ta.

Edited by cat1, 17 September 2014 - 16:42.


#650
nicole250

nicole250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014
Multumesc pentru sfat. Problema ca la noi in sat medicul vet este tanar si poate ma gandesc ca nu se pricepe.Este f greu sa gasesti un med vet bun. Acum problema cea mai grava a ramas laptele muls de la vaca care a scazut f mult.

#651
nicole250

nicole250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014
Domnule doctor Horia ma puteti ajuta cu un sfat. Am citit aici pe forum cum iati ajutat pe oamenii cu necazuri.Va multumesc

#652
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 nicole250, on 17 septembrie 2014 - 17:51, said:

Multumesc pentru sfat. Problema ca la noi in sat medicul vet este tanar si poate ma gandesc ca nu se pricepe.Este f greu sa gasesti un med vet bun. Acum problema cea mai grava a ramas laptele muls de la vaca care a scazut f mult.
o sa-si revina stai linistit.daca are mai multe zile de diaree cu culoare verzui si urat mirositoare necesita antibiotic injectabil i.m. de ex penstrep vreo 2-3 zile la rand

#653
CosminPaiu

CosminPaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.07.2013

 cat1, on 17 septembrie 2014 - 16:38, said:

Sa nu lasi piciorul legat. Leaga-l numai când încerci sa o mulgi. O sa se potolească pana la urma. Panta despre care vorbea Dr Horia era pentru vaca cu prolaps nu pentru a ta.

Da,normal ca dupa patesc ca cu coada!  Inca ceva daca nu-i las vitelu langa ea nu mai da drumu la lapte, alta problema! Asa ca atunci cand opreste laptele il dau putin dupa care il iau si ma mai chinui. Oricum cu picioru legat tot se misca de colo,colo dar sper sa-si bage mintile in cap. O sa incerc si varianta Domnului Horia,s-o pun in panta. O seara buna si va multumesc frumos.

#654
nicole250

nicole250

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014

 lucy56, on 17 septembrie 2014 - 21:09, said:


o sa-si revina stai linistit.daca are mai multe zile de diaree cu culoare verzui si urat mirositoare necesita antibiotic injectabil i.m. de ex penstrep vreo 2-3 zile la rand

Imi cer scuze poate nu m-am facut inteleasa, de la tratamentul pentru diaree facut 2 zile, vaca de la 14l a ramas la 1l.E posibil asa ceva? Eu nu stiuce medicament ia dat dar cred ca este penstrep, nu stiu sigur.Doc veterinar ne spusese inainte ca o sa scada laptele cca 2 l, dar 2 l pana la 12 e cam mult si toata treaba asta in 2zile.Va rog se mai poate face ceva?

#655
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
O sa revina laptele dupa ce se vindeca diareea.

#656
alexmar068

alexmar068

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2014
Buna ziua.Am cumparat acum 2 luni o vaca de 9ani,20 l lapte pe zi. Vaca arata bine adica nici slaba nici grasa si mergea la islaz.La noi in comuna nu este islaz deci vacile stau la iesle. Cam dupa 3saptamani vaca a slabit( nu mult, dar se vede), de mancat , mananca,rumega,bea apa-normal la o vaca sanatoasa, dar stomacul nu este plin niciodata oricat ar manca ,cum se spune nu face 'burta'. Laptele a scazut de la 20 la 15l.Mancarea este variata( zic eu) trifoi,tarate,coceni,buruian uscat si verde. Oare sa fie bolnava?Va rog un sfat , o idee.

#657
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011
Nu stiu daca se considera reclamai dar uite ce am gasit  http://www.revista-f...nca-o-vaca.html

#658
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 alexmar068, on 18 septembrie 2014 - 10:12, said:

Buna ziua.Am cumparat acum 2 luni o vaca de 9ani,20 l lapte pe zi. Vaca arata bine adica nici slaba nici grasa si mergea la islaz.La noi in comuna nu este islaz deci vacile stau la iesle. Cam dupa 3saptamani vaca a slabit( nu mult, dar se vede), de mancat , mananca,rumega,bea apa-normal la o vaca sanatoasa, dar stomacul nu este plin niciodata oricat ar manca ,cum se spune nu face 'burta'. Laptele a scazut de la 20 la 15l.Mancarea este variata( zic eu) trifoi,tarate,coceni,buruian uscat si verde. Oare sa fie bolnava?Va rog un sfat , o idee.
stres de adaptare cred de a slabit si schimbarea ratiei .dai mai putine nutreturi de volum de asta nu face burta mare . scazutl laptelui este datorat timpului trecut de la fatare. uruiala de porumb sau boabe nu mai mult de 4-5 kg pe zi in 3 tainuri daca poti .

#659
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 nicole250, on 17 septembrie 2014 - 15:04, said:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o problema.Bunica mea are o vacata si are probleme cu diareea.A chemat medicul veterinar si ia facut 2zile injectii subcutanate(gat) si de la 14l de lapte acum are 4,asta in 2 zile(scazut laptele)si toata povestea sa intamplat acum 2 zile. Nu stiu ce medicamente i a facut medicul dar din cate am inteles de la bunica ca iar fi facut cate 3 odata. Ce putem face?Vaca o sa-si revina?Va ro sa ma ajutati,bunica plange incontunu.Va multumesc.
Ce fel de diaree, ce consistenta are, de cat timp ... ? Vreo deparazitare interna s-a facut ? De rumegat, rumega ? Ce mananca ? Ce varsta are ? De cand e fatata ? Si ar trebui sa afli ce i-a facut medicul. In definitiv, e vaca dumitale, nu a lui ....

 nicole250, on 17 septembrie 2014 - 23:14, said:

Va rog se mai poate face ceva?
Dar apa i s-a mai dat sa bea in acest timp ?

 alexmar068, on 18 septembrie 2014 - 10:12, said:

Oare sa fie bolnava?Va rog un sfat , o idee.
Nu este bolnava, este lipsa de masa verde. Concentrate primeste ? Fa^n ?

#660
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Lamuriti-ma va rog si pe mine cu o chestie. Am fost azi sa vad o vaca, baltata romaneasca, are 3 ani jumatate si e gestanta cu al doilea vitel in 5 luni. Omul imi spune ca mulgea la ea 23-25 litri / zi de lapte. Dar acum fiind gestanta in a 5-a luna a zis ca mai mulge 10 litri / zi la ea. Eu stiu ca vaca mai strange din lapte pt ca cere si vitelul din ea dar totusi atat de mult? Adica mi se pare exagerat de mult sa ceara vitelul 15 litri si chiar in luna a 5a. Atunci in luna a 7-a nu-mi mai da deloc lapte sau cum? Sau sa fie o minciuna ca mulgea 25 litri la ea?

Edited by narcisbucatariu, 08 October 2014 - 19:09.


#661
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Productia de lapte variaza in functie de foarte multi factori. Alimentatia este unul. Nu numai cantitatea este importanta, ci si calitatea. E una sa iti dea lapte la 2.7-2.8 grasime si alta la 4.2-4.4.

La 7 luni gestatie e normal sa o intarci, deci da, nu o sa-ti mai dea deloc lapte....

#662
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Eu stiu ca e normal sa scada productia de lapte, mai ales ca acum e mancare uscata si nu mai este verdeata. Din 25 litri sa zicem ca scade 5 litri la zi din cauza alimentatiei, adica ramane cu 20. Dar totusi 10 litri ii soarbe vitelusul in luna 5 de gestatie? Adica nu stiu daca m-am exprimat corect..mie imi e frica sa nu fi mintit proprietarul ca da 25 litri cand nu e gestanta si cel putin in primele luni de gestatie. Mie imi e frica de faptul ca dupa fatare va da mult mai putin decat a zis el, adica de 25 litri. Adica diferenta asta de la 25 la 10 nu e cam mare?

#663
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nimeni nu-ti poate raspunde daca acea vaca are un potential real de 25 litri pe zi. Daca e furajata deficitar, e normal sa scada lactatia, la aceasta varsta a sarcinii.... Dar asta e doar o discutie. O certitudine nu poti sa ai.

#664
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Deci asta inseamna ca trebuie sa merg pe incredere pe spusele omului, asa e?

#665
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pune poze sa o vedem si noi, ca sa ne dam cu parerea. Fotografiaz-o inclusiv din spate si lateral, inainte sa fie mulsa, sa-i vedem ugerul.

#666
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Ai mari sanse sa te pacalesti si cu asta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate