Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

regie proprie sau contract cu firmă de construcții?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
hamsu

hamsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.08.2008
Salut

vreau sa incep constructia une case in acest an, iar prima intrebare este modalitatea de lucru.
Sa lucrez in regim propriu-cumpar eu materiale, constructorului ii platesc doar manopera; sau dau tot proiectul unui constructor - materiale+manopera?
Am discutat pana acum cu mai multe cunostiinte, fie ca au construit deja o casa, sau sunt in curs de constructie, sau cu altii care au firme de constructie.
Fiecare are punctul lui de vedere, ambele solutii au avantaje si dezavantaje.
As dori sa dezbatem acest subiect, poate mai sunt si altii in aceasta situatie, si sunt interesati.

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mai important este sa ai un proiect foarte detaliat, cu etape de executie clare si sa-l verifici etapa cu etapa la sange. Daca nu ai timp sau competenta, angajeaza un diriginte de santier serios cu experienta - stie mult mai bine ce sa ceara, ce sa verifice si sa "interactioneze" cu constructorul.

#3
hamsu

hamsu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.08.2008
normal ca va fi un diriginte de santier. Nici nu se pune problema cum ca nu ar fi.
Ce ma intereseaza pe mine este modalitatea de "vanzare" a proiectului de constructie: cu materiale sau fara.
Daca as lua in calcul varianta fara materiale, atunci:
- trebuie sa umblu dupa materiale, sa caut mai multe oferte, sa negociez pretul pt fiecare material. Exista posibiliatea sa nu le gasesc pe toate la un singur depozit, sau din cauza pretului, sa le iau de la mai multe depozite.
- problema care apare este ca: atunci cand constructorului ii lipsesc cateva cuie, sa ma sune sa-i duc urgent 2 kg cui, ca dupa o ora sa ma sune ca are nevoie de 1 kg sarma.
- paza materialelor intra tot in sarcina mea.
- pierderile de materiale intra tot la mine, pierderi care pot fi marite de un constructor.
- in final, sa am costuri mai mari decat in varianta 2, datorita multiplelor deplasari, pierderilor neasteptate etc.

Pentru varianta cu materiale:
- tot ce inseamna aprovizionare, se ocupa constructorul
- poate sa apara problema costului mai ridicat la materiale, fata de varianta in care fac eu aprovizionarea
- pierderile de materiale le suporta constructorul
- calitatea materialelor sa fie mai slaba

#4
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Orice solutie ai adopta, ai grija sa te asiguri ca dirigintele isi face treaba.
Eu am avut diriginte (chiar o persoana cunoscuta de parinti) si tot degeaba.

***Deci, chiar daca ai diriginte, vezi sa nu verifice doar vizual - sa puna mana si sa masoare.

Legat de materiale, teoretic iesi mai bine daca reusesti sa gasesti un constructor cinstit, pentru ca el s-ar putea sa aiba anumite reduceri pentru volum.
Acum, daca reusesti sa il convingi sa nu iti puna si cota de x% peste ce e necesar, e alta poveste.
La calitatea materialelor, avand in vedere ca tu le platesti, poti face asa: stabilesti cu constructorul cantitatile si mergi cu el cand face aprovizionarea - adica tu hotarasti ce marca de material cumperi.
Pe el nu prea ar trebui sa il intereseze decat daca vrei sa cumperi materiale proaste, caz in care manopera ar putea fi mai grea sau consumul de materiale mai mare.
Daca tu iei materiale bune, lui ii va fi mai usor la manopera (nu la toate operatiunile, dar la destule).

Daca le cumperi tu si te suna constructorul ca ii lipsesc 2 cuie, ghinion, sta degeaba pana le aduci. Doar nu il platesti la zi, ci la lucrare, asa ca tot treaba lui e sa iti spuna din timp ce nevoi are.
Eu asa le-am spus: daca aveti nevoie de ceva imi spuneti cu o zi doua inainte, sa apuc sa le iau. Si mi-au spus.

#5
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

 hamsu, on 11th January 2010, 11:21, said:

[...] Pentru varianta cu materiale:
- tot ce inseamna aprovizionare, se ocupa constructorul
- poate sa apara problema costului mai ridicat la materiale, fata de varianta in care fac eu aprovizionarea
- pierderile de materiale le suporta constructorul
- calitatea materialelor sa fie mai slaba

La varianta cu materiale ce faci daca vine constructorul si spune ca nu-i  ajung banii(motive gaseste el) ? Poti anula contractul daca nu i-ai dat prea multi bani in avans. Poti sa-l si dai in judecata, dar e mai complicat.Trebuie sa-l controlezi tot timpul ce face cu banii , ce materiale(calitatea) cumpara si sa nu-i dai prea multi bani in avans.
Si eu sunt in aceeasi dilema.

Edited by raduk, 20 January 2010 - 19:10.
editare citat


#6
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 stuiberv, on 11th January 2010, 11:39, said:

Eu am avut diriginte (chiar o persoana cunoscuta de parinti) si tot degeaba.

***Deci, chiar daca ai diriginte, vezi sa nu verifice doar vizual - sa puna mana si sa masoare.

Clar ca trebuie sa stea cu ruleta in mana si cu nivela , ca doar nu vine sa asiste la un meci de fotbal. Deci el joaca rolul arbitrului nu al spectatorului din tribuna.

Din punctul meu de vedere , consider ca cel mai bun diriginte e persoana care a lucrat pe teren , apoi s a dat la proiectare , rezultant din aceasta, o combinatie ideala de a vedea foarte bine toate problemele ivite la derularea procesului de constructie.
Daca isi va baga urechile si in cele de instalatii , va fi un plus la experienta si la usurinta de jonglare a tuturor problemelor.

Iar vizitele pe teren , trebuiesc sincronizate cu etapele de lucru .

Edited by cheta06, 11 January 2010 - 12:14.


#7
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Am mers cu un constructor care a venit cu popii si lemnele pentru cofrare ale lui. Tot el s-a ocupat de organizarea de santier (materiale de baraca, stransul gunoiului gratuit, etc). Cosntructorul a avut sculele (inclusiv drujba).
Cu partea de materiale a fost asa: el mi-a facut o oferta de materiale si daca imi convine se ocupa el, daca nu imi convine ma ocup eu. De fier si beton s-a ocupat el (ma costa la fel si l-am lasat pe el sa se ocupe), de caramida m-am ocupat eu.
Avantajele: nu am ramas cu un munte de lemne tocate, nu m-au preocupat popii, lua singur gunoiul fara sa platesc container; constructorul s-a ocupat de fier si beton (cu tot cu certificatele de calitate).
Dezavantajele: costuri mai mari la mp pe manopera si nu stiu daca nu cumva am fost pacalit la fier (mi-a cerut cu 10% mai mult decat era dat in proiect si, din lipsa spatiului, mi-a adus pe santier cantitati de fier cam cat avea nevoie pe o zi sau doua). Muncitorii erau rotiti mereu. Daca azi vorbeam cu unii pentru o chestie, saptama viitoare ma trezeam cu altii si trebuia sa iau de la capat cu explicatiile.

Daca ar fi sa ma apuc de o constructie acum, as merge tot pe varianta cu un constructor. A face o casa in regie proprie insemna sa fii pe santier (sau sa alerg dupa materiale) toata ziua si presupune sa nu mai mergi la serviciu cateva luni.

#8
Iwishahouse

Iwishahouse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2009
La noi a stat sotul zi de zi (un concediu preungit) cu meseriasii si tot nu-si faceau treaba ca lumea. Nu mai zic de cate ziduri au fost daramate si refacute, cata risipa de materiale (ca deh, are sefu' bani ca daca isi face casa....). Diriginte am avut, dar a fost chemat numai cand a avut sotul nelamuriri si la etapele importante. Oricum ideea este ca pentru regie proprie inseamna multa rabdare si alergatura . Eu consider ca pentru o treaba bine facuta e necesar sa fii zilnic ca sa poti vedea unde apar probleme si rezolvate pe moment, nu ascunse de nenea Costel si cand vine proprietarul: Ia uite sefu', nu e treaba de meseriasi?
Bafta si incarca bateriile de pe acum ca e  nevoie.
P.S. Contract cu firma, fara materiale si  asa cum spunea si Dic1, la fel am procedat si noi cu materialele.

Edited by Iwishahouse, 19 January 2010 - 23:09.


#9
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
ca si constructor imi exprim punctu de vedere , poate nu pe placul multora.
1. cum zicea cineva mai sus materiale de calitate slaba inseamna mai multa munca din partea noastra deci nu renteaza materialul ieftin din punctul meu de vedere, pentru ca beneficiaru spune de la inceput ce materiale vrea si eu cel putin ii pun la dispozitie o gama variata de unde sa ia.
2. in general firmele de constructii care lucra cu 1 2 depozite au reduceri mult mai maridecat are un simplu beneficiar.
3.partea cu un kiloogram de cuie si din astea se intampla foarte des deoarece din zgarcenie multi beneficiari cumpara la fix tot ce cumpara si nu se gandesc ca mai sunt si pierderi tehnologice.
4. partea trista pentru client atunci cand se lucra cu materialul lui ii paza. trebuie sa isi pazeasca materialele.
5. livrarea de multe ori de la depozite nu este in nici un caz la timp si degeaba ii spun eu beneficiarului ca imi trebuie peste 1 saptamana x metri cubi de caramida pentru ca depozitele nu prea se tin de cuvant.

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Mai e un ditamai topicul ceva mai jos daca initiatorul cauta.
Problema asta s-a discutat si pe topicul de preturi si pe topice separate.
Concluzia e una singura. Cine are timp face in regie proprie si poate, in anumite cazuri fericite se scoate mai ieftin. Mai bine doar daca are experienta si ajutor. Cine nu are timp, apeleaza la firme si in cazuri fericite iese bine. Ieftin cam rar.
Fiind vorba de o casa exista pareri si pareri. Totusi traim in Romania unde oamenii isi mai repara masinile in spatele blocului asa ca de ce sa nu faca si case la fel.
Din pacate legislatia la noi e buna dar nepusa in practica. Daca ar exista controale de la ISC la orice faza determinanta, poate multi nu ar mai apuca sa treaca de faza turnarii fundatiei.
In afara conteaza mai putin cu cine executi, important este rezultatul, dar sunt controlati la sange de catre autoritati.
Si decat sa refaci de 10 ori cu o mana de oameni necalificati mai bine faci din prima cu oameni calificati in domeniu. Dar in fine, noi romanii intotdeauna am fost mai destepti decat restul, de-aia o si ducem atat de bine.
Topicul se inchide, rog ca inainte de a deschide un topic sa se foloseasca functia de cautare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate