Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#955
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Salutari si sanatate tuturor celor care se incadreaza si castiga o paine din transportul de marfa facut cu "mini Trucks"

  Da > Se pare ca proiectul de lege va reglementa transportul de marfa contra cost atat intern cat si comunitar. De fapt nici nu se mai poate altfel noi fiind membri UE.

  Parerea mea este ca aceasta lege cand va intra in vigoare nu va ramane foarte mult in forma actuala. Va trebui modificata conform legislatiei europene care deocamdata este mult mai permisiva cu transportul de marfa  <=> 3,5 tone decat va fi aceasta lege romaneasca.

#956
AllenC

AllenC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.02.2012
Daca veti citi ce scrie in link-ul postat pe pagina anterioara, va veti lamuri .

#957
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut.Am si eu o intrebare.Motorul asta de iveco nu trebuia sa mai aiba ceva in locul marcat?

Attached Files



#958
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Aproape sigur nu, acolo vine priza de aer

#959
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Eu ma intrebam daca nu cumva vine o sita acolo.

Ce parere aveti de motoarele acestea de iveco de 2.3 ?Cat sunt de fiabile,cam pana la cati km merg daca sunt ingrijite si exploatate corespunzator?

#960
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Din ce se vede in imagine filtrul e in spate, deci nu cred ca ar trebui sa mai aiba ceva. Nu stiu motorul, dar electrica si electronica te va "impresiona" cu siguranta.

#961
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Nu cunosc masina,de aia intreb,are multa electronica pe ea?

#962
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Acolo era o sita pe care au eliminat-o la modelele mai noi(Daily 3). Eu de exemplu la Daily-urile din 2002 am asa ceva. Acolo e filtrul de habitaclu/polen.

Eu la Daily 2, desi ma asteptam datorita experientelor anterioare, sa am o groaza de probleme pe electrica nu am avut deloc asa ceva. Cateva becuri de gabarit care se ardeau sau nu mergeau cum trebuie datorita unor fire oxidate plus ceva probleme de contact la mufele de la faruri, chestii minore rezolvate in-house cu putina pricepere si interes. La o firma unde am stat cam 3 ani si unde aveam pe parte de utilitare usoare doar Daily-uri era prapad pe parte electrica insa e drept ca acolo multe probleme veneau de la tot felul de improvizatii ale soferilor.

Edited by teRRa, 08 January 2014 - 22:07.


#963
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut teRRa,ce poti spune despre fiabilitatea lui Iveco?Chiar daca nu e asa confortabila mie imi place masina.

#964
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Iveco cu motorizarea asta este o masina foarte buna daca a fost intretinuta corespunzator. Nu sunt probleme foarte mari cu electronica masini. Acum depinde si de noroc si de felul cum toti mereiasi lui peste prajit a bagat mana in instalatia masini de-a lungul timpului.

#965
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Multumesc Ady pentru raspuns.La iveco cel mai mult imi place ca are sasiul gros si cred ca este cel mai rezistent.

#966
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Sasiul este rezistent insa cu 2 probleme cu surse diferite: daca abuzezi de masina(incarcaturi mult peste sarcina utila) se fisureaza in partea din fata in zona de prindere a tampoanelor de cabina fata iar la modelele Maxi se fisureaza garantat dupa un anumit rulaj imediat dupa tampoanele de sarcina lucru care se datoreaza consolei spate foarte lungi care preia si la gol o greutate destul de mare(la plin 2 paleti sunt in spatele oalelor de la aripi). In primul caz e destul de nasol pentru ca reparatia nu prea tine foarte mult si trebuie tot la 100k km sa carpesti din nou. La fisurile din spate un meserias bun o face ca noua(sudura cordon + dublura prinsa pe interiorul sasiului).
Asa ca masini sunt cam singurele care nu te lasa in drum fara sa existe semne anterioare a problemei. Totul e sa iei in considerare semnele si sa ai meserias bun care le stie interpreta ca sunt multi la care "merge si asa". "Perifericele" sunt foare rezistente, construite pe modelul unui camion. Daca o folosesti corect masina duce peste altele insa la Iveco e mai rar sa gasesti second o masina ingrijita: cine trag puternic de ele le vand imediat cand masinile dau semne de slabiciune iar cine le utilizeaza normal trag de ele ani bun si le vand cu rulaje foarte mari. Iar de noi sunt destul de scumpe pentru muritorii de rand fiind cam pret intre utilitarele normale si gama "Sprinter". Si eu  visam la asa ceva insa la 2-3 masini cat vroiam/puteam sa iau mi se ofereau preturi standard de 24-25k euro net la un van 35S13 Maxi standard + AC(ca si exemplu) fiind dispusi la negocieri si scaderi substantiale de pret(- 15-20%) daca iei undeva catre 10 masini(adica pentru flote).

#967
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Multumesc teRRa de raspuns,foarte la obiect.

#968
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cel mult un rezonator dar nu cred ca se pune pe dube asa ceva.
Probabil admisia aia e folosite si pe alte masini si de aia pare neterminata.

Ps. Daca te uiti in coltul din stanga sus al pozei vei vedea unde intra gura aia.

#969
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Buna ziua !
Am vazut multe anunturi de angajare  soferi categoria B ,pentru curierat in UE ,unde se  cere curs Roberts !Posted Image .... Stiti ceva despre aceasta activitate si unde se poate face acest curs ? Poate ceva adrese sau nr.tel....
Multumesc anticipat si drumuri bune si banoase !

#970
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
De Opel Movano 2.5 CDTI an 2008 ce pareri aveti? Am citit ca motorul si cutia provin de la Renault Master.

Edited by Wug, 10 January 2014 - 16:31.


#971
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Toata masina e Renault Master, foarte buna de altfel dar cam invechita moral

#972
ady_strong

ady_strong

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 07.09.2007
Rog moderatori de pe forum sa sterga posturile referitoare la detaliile cerute de cei care vor informatii tehnice legate de un anumit tip de masina.

   Vad ca discutia se indrepta spre detaliile tehnice ale utilitarelor si nu mai are legatura cu transportul....
  Cei care vor detaliile tehnice ale unui tip de utilitara o pot face deschizand o noua discutie sau postand in discutiile de pe forumurile dedicate marci respective.

Edited by ady_strong, 10 January 2014 - 19:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate