Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#1765
simiansibiu

simiansibiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2013
Salutare la toata lumea,caut dube cu prelata sau carosate de 8 europaleti,pt colaborare sau inchiriere,am contracte in zona Benelux cu curse ocazionale spre Germania,nr de contact, 0753506650

#1766
emilio63E

emilio63E

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2016
salut colegi! am o nelamurire: daca nu sunt platitor de TVA pot lucra pe comunitate? are legatura ROI cu platitor de TVA? trebuie sa fiu neaparat inscris in ROI? ma pot inscrie in ROI daca nu sunt platitor de TVA?

#1767
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Imi poate spune cineva: pe Timocom se misca treburile mai bine decat pe trans eu? Vreau sa imi fac cont la ei.

#1768
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Pe Timocom sunt putine marfuri la tonaje sub 20 tone. Plus ca abonamentul reprezinta un cost extrem de mare pentru cineva cu o singura masina.
Pe toate bursele "scapa" ce nu au luat altii(marfuri slab platite sau spre zone exotice) si urgentele care nu pot fi onorate in timp de colaboratorii clasici. Astea din urma sunt platite corect insa daca astepti dupa ele te trezesti la sfarsit de una ca ai facut 5k km si bani in consecinta. Primele te obliga sa fii intotdeauna turbo fiindca daca nu arzi peste 1k litri de motorina nu ramai cu nimic. Cand astea doua se combina armonios se numeste ca ai o luna buna.
Bazandu-te pe burse(oricare ar fi ele) intr-o proportie mai mare de un sfert din ce invarti o sa fii mereu cu suisuri si coborasuri adica la noroc. Nu o sa poti dezvolta nimic si cu greu te vei mentine la nivelul de start.

Edited by teRRa, 15 April 2016 - 09:42.


#1769
sub_bass2002

sub_bass2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007
Salutare. Ma poate ajuta cineva. Am un cap tractor si caut o firma serioasa din ardeal, de preferat zona Oradea, Cluj, Satu Mare care sa imi dea de lucru.Dar nu vreau sa cumpar si semiremorca. Ma poate ajuta cineva?

#1770
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
transmec , lkw walter
google

#1771
sub_bass2002

sub_bass2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007

 pimi, on 28 mai 2016 - 15:54, said:

transmec , lkw walter
google
Multumesc pentru raspuns. Dar daca iau si remorca, nu numai cap tractor cunoasteti firme din zona ardeal care s-mi dea de lucru? Eventual daca stiti ceva de firma Rozoti?

#1772
Davidelcicul

Davidelcicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2010
Salutare tuturor. Am nevoie de un sfat. Nu face referire la tema acestui topic si va cer scuze anticipat dar sunt convins ca foarte multi din participantii la discutiile acestui forum s-au intalnit cu probleme de genul acesta si ma pot ajuta. Am un Iveco daily sasiu fara clima. Ce ma sfatuiti sa fac in aceste conditii? Tot caut un kit ac second-hand dar nu gasesc iar sa cumpar instalatia noua sau piesa cu piesa ajung la sinucidere. Am vazut totodata pe cateva site-uri varianta de ac stationar, care se monteaza pe plafonul msinii. Exista detinatori-utilizatori, care este randamentul, merita, pret, etc.
Multumesc frumos.

#1773
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
E ok in mers dar in stationare iti termina imediat bateria.Paftea proasta e ca flucul de aer rece iti cam bate in cap.

#1774
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Ma bate gandul sa cumpar o dubita si sa fac transport pentru o firma din germania,unde am 2 prieteni buni care lucreaza ca soferi.
- se transporta in general pana in 1000kg
- alimentarea se face cu cardul firmei germane
- plata 30centi/km si se face la sfarsitul lunii
- transportul se face intre diferite depozite,in germania, cam 2-3 incarcari/zi, in jur de 12000km/luna
-soferii de acolo sunt platiti cu 1000e/luna
Cred ca raman 500e/luna profit
merita? imi scapa mie ceva?

#1775
blackraven74

blackraven74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.01.2008

 alin g, on 01 iunie 2016 - 10:12, said:

Ma bate gandul sa cumpar o dubita si sa fac transport pentru o firma din germania,unde am 2 prieteni buni care lucreaza ca soferi.
- se transporta in general pana in 1000kg
- alimentarea se face cu cardul firmei germane
- plata 30centi/km si se face la sfarsitul lunii
- transportul se face intre diferite depozite,in germania, cam 2-3 incarcari/zi, in jur de 12000km/luna
-soferii de acolo sunt platiti cu 1000e/luna
Cred ca raman 500e/luna profit
merita? imi scapa mie ceva?
Cred ca iti scapa ceva, cine si de ce ti-ar da tie aceste incarcari ? iar 500e/luna profit pentru 12000km ? oricat de prost ai fi platit la un servici tot iesi mai bine decat "afacerea" asta....ai idee ce costuri de intretinere ai la o duba sh cu care faci 12000km/luna ? ? sa nu mai mentionam aici investitia in masina...

Edited by blackraven74, 05 June 2016 - 21:34.


#1776
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006

 blackraven74, on 05 iunie 2016 - 21:28, said:

Cred ca iti scapa ceva, cine si de ce ti-ar da tie aceste incarcari ? iar 500e/luna profit pentru 12000km ? oricat de prost ai fi platit la un servici tot iesi mai bine decat "afacerea" asta....ai idee ce costuri de intretinere ai la o duba sh cu care faci 12000km/luna ? ? sa nu mai mentionam aici investitia in masina...

Ce costuri ai,schimbi motorul lunar?. Tu in "afacerile" tale cam ce rata a profitului speri?

#1777
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
unde ai vazut tu ba nene ca e bine sa ai 500 de euro profit... pai aia sunt bani de 4 anvelope si poate o baterie

#1778
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008

 alin g, on 01 iunie 2016 - 10:12, said:

Ma bate gandul sa cumpar o dubita si sa fac transport pentru o firma din germania,unde am 2 prieteni buni care lucreaza ca soferi.
- se transporta in general pana in 1000kg
- alimentarea se face cu cardul firmei germane
- plata 30centi/km si se face la sfarsitul lunii
- transportul se face intre diferite depozite,in germania, cam 2-3 incarcari/zi, in jur de 12000km/luna
-soferii de acolo sunt platiti cu 1000e/luna
Cred ca raman 500e/luna profit
merita? imi scapa mie ceva?
Decat "patron" cu 500E mai bine angajat cu 1000. Din cate inteleg se lucreaza pe teritoriul Germaniei unde pe langa cheltuielile cu intretinerea masinii ai si cheltuieli personale curente. Deci e normal sa iti scape ceva daca nu mai ai si alta sursa de venit

#1779
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Una e sa citesti si alta sa intelegi .
Am zis 500euro PROFIT, socotind ca eu stau acasa si am sofer angajat ca de aia sunt "patron"

#1780
blackraven74

blackraven74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 23.01.2008

 alin g, on 10 iunie 2016 - 10:17, said:

Una e sa citesti si alta sa intelegi .
Am zis 500euro PROFIT, socotind ca eu stau acasa si am sofer angajat ca de aia sunt "patron"
Singurul care nu intelege ceva aici esti tu...noi doar ne pierdeam vremea incercand ca explicam ceva, dar eu zic sa-i dai drumul la treaba si mai vb. pe urma...se pare ca tu stii mai bine, eu am doar "afaceri"

#1781
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Tu trebuie sa faci minim cu 20% mai mult decat dai soferului ca sa se cheme ca ai o afacere buna in transport(cel putin la flote mici, de pana-n 10 masini). 1200 in cazul tau. Insa la 30 centi va fi dificil sa-i faci si pe cei 500 euro(ca si profit net(.

#1782
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Merci de raspuns terra. Acolo sunt mai multi romani care si-au cumparat masini si vad ca le convine,unul are vreo 10.,unii au 2-3.
Ok,profitul e cat e,raportat la investitie,nici 10%. O fi mult,putin, de asta am intrebat aici.
As putea fi si eu sofer.
Ma gandisem la aceeasta activitate pt m-am invatat sa fiu de capul meu,nu angajat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate