Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#1657
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
bineinteles ca poti .
La pret intreg, inclusiv tva .
daca firma respectiva este neplatitoare de tva asta inseamna ca nu poate deduce tva-ul  .
Neplatitoare de tva nu inseamna ca poate cumpara la preturi fara tva .
A deduce tva  ( pentru firmele platitoare de tva )inseamna ca se face diferenta intre tva-ul incasat si tva-ul datorat .
Diferenta aceasta poate fi pozitiva, deci trebuie platita catre bugetul de stat sau negativa, deci poti cere returnarea ei DE LA bugetul de stat

Edited by relive, 26 June 2015 - 12:28.


#1658
dan25

dan25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.05.2009
Salutare tuturor, am si eu nevoie de 4 anvelope 225/65/16C pentru o duba Iveco 35S13 , se poate o recomandare, sa zicem la un pret mediu? multumesc.

Edited by dan25, 27 July 2015 - 19:23.


#1659
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 Sky_Leader, on 26 iunie 2015 - 12:20, said:

Poti lua curse de pe Bursa cu o firma neplatitoare de TVA?
Bineinteles ca poti , dar vei factura pretul fara tva, nu cum spune colegul mai sus sa facturezi suma intreaga. Daca clientul ofera 1000 lei + TVA . Tu vei factura doar 1000 . Daca faci transport este indicat sa treci pe platitor de TVA altfel nu iti poti deduce TVA-ul din cheltuieli .

#1660
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008
Salutare
Am si eu nevoie de un sfat. Vreau sa imi cumpar o septica pt a face transport pe tara. Vreau sa fie pana in 7000 de euro. Eu am cautat si am vazut Mercedes Benz Atego, Iveco eurocargo, Renault midlum si ceva man-uri. Pe care din acestea ma sfatuiti sa cumpăr? Vreau sa fie cu prelata si lift, lungimea minim 6,2m dar daca s-ar putea  chiar 7,2. Ce ar trebui verific sau la ce sa fiu atent la cumparare? Ce ma avantajeaza mai mult si ce ma dezavantajeaza la o masina?
Va mulțumesc!

#1661
cicrc

cicrc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2008
Bună ziua!
Am nevoie de un sfat pentru achiziționarea unei autoutilitare. Intenționez să ecipez o autoutilitară pentru transportul stupilor de albine (stupină). Vă rog să îmi indicați dacă se poate modelele cu cel mai mare volum de încărcare, dar care se conduc cu permis categoria B. Important este să pot monta cât mai pulți stupi pe părțile laterale, iar pe mijloc să las un culuar de trecere. Vă mulțumesc pentru bunăvoință.

#1662
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Stupii sunt foarte grei din ce stiu eu
Evident trebuie sa cauti o utilitara cu sasiu independent proiectata din fabrica la 4-5 tone si deja detarata la 3,5 t sa o poti conduce cu B-ul.
Europene ai Renault mascot, renault maxity,  si iveco daily
din orient ai Mitsubishi canter, Nissan cabstar , Toyota dyna  si isuzu
Gasesti cabina simpla si platforma de 4-4,5 x2m

#1663
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Salutare!
Cat ar  fi salariul lunar la un sofer pe o prelata de 3,5 T care face extern, pentru a fi ,,onorabil" pentru ambele parti?
Multumesc!

#1664
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008

 pepi20, on 18 august 2015 - 17:24, said:

Salutare!
Cat ar  fi salariul lunar la un sofer pe o prelata de 3,5 T care face extern, pentru a fi ,,onorabil" pentru ambele parti?
Multumesc!
Deobicei cei care fac extern sunt platiti la km. In functie de curse se mai poate negocia o diurna pentru timpul mort sau un salariu in tara.

#1665
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009

 TybyMen, on 18 august 2015 - 19:43, said:

Deobicei cei care fac extern sunt platiti la km. In functie de curse se mai poate negocia o diurna pentru timpul mort sau un salariu in tara.

Si ceva valoric, referitor la km.?

#1666
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008

 pepi20, on 18 august 2015 - 21:20, said:


Si ceva valoric, referitor la km.?
Nu vreau sa influentez dar orientativ pot zice ca cifrele jongleaza intre 0.03 - 0.05 / km sau   30 -  50 euro/ 1000 km. Un sofer bun alearga   +/- 20.000km pe luna. Reiese de aici un salariu intre 600 - 1000 eur pe luna dar considera ca fiecare negociaza cei care iau mai putin pe km au salariu minim in tara sau diurna depinde pe ce curse /contracte te bazezi si alte variabile

#1667
JijiKinito

JijiKinito

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n-Bf36DLLmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1668
patrascustef

patrascustef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2015

 cicrc, on 14 august 2015 - 09:11, said:

Bună ziua!
Am nevoie de un sfat pentru achiziționarea unei autoutilitare. Intenționez să ecipez o autoutilitară pentru transportul stupilor de albine (stupină). Vă rog să îmi indicați dacă se poate modelele cu cel mai mare volum de încărcare, dar care se conduc cu permis categoria B. Important este să pot monta cât mai pulți stupi pe părțile laterale, iar pe mijloc să las un culuar de trecere. Vă mulțumesc pentru bunăvoință.

Cred ca cea mai buna autoutilitara pt tine ar fi un Mini cap tractor la care sa pui o remorca ce se preteaza la stupii tai. Dar tot iti trebuie categoria BE pt asta.

#1669
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
sa fim seriosi...
pe langa mentenanta mai ridicata , as vrea sa te vad cu un ansamblu articulat pe campul unde isi ''parcheaza'' albinele .
si ce ar castiga in plus ? faptul ca e mai lunga suprafata de incarcare cu 2 maxim 3 m ? asta poate rezolva cu o remorca dupa o utilitara normala daca va fi cazul .

Edited by pimi, 22 August 2015 - 15:02.


#1670
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Aveti cumva idee cam cati km. se fac lunar, in medie, cu o prelata de 3,5 T. la cei de la In Time?
Multumesc!

#1671
patrascustef

patrascustef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2015

 pimi, on 22 august 2015 - 15:01, said:

sa fim seriosi...
pe langa mentenanta mai ridicata , as vrea sa te vad cu un ansamblu articulat pe campul unde isi ''parcheaza'' albinele .
si ce ar castiga in plus ? faptul ca e mai lunga suprafata de incarcare cu 2 maxim 3 m ? asta poate rezolva cu o remorca dupa o utilitara normala daca va fi cazul .

Pai cam toti cei care au stupi au ansamblu articulat. Se duc, lasa remorca cu stupi si pleaca. Ramane doar o persoana cu o rulota/cort si are grija de stupi. Plus ca pt stupi asta are nevoie, de o suprafata mai mare de incarcare. Iar treaba cu mentenanta ridicata.... e relativa

#1672
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Aveti cumva idee cam cati km. se fac lunar, in medie, cu o prelata de 3,5 T. la cei de la In Time?
Multumesc!

#1673
patrascustef

patrascustef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2015
Are cineva sau a avut Ford Transit FT 350? Motor 2.2, 155CP, an 2011 - 2014. Sunt fiabile? Consum, pret piese...
Am avut unul de 2.5 prin '98.... Tanc! Foarte multumit de el. Oare mai sunt asa fiabile acum?

#1674
monica90

monica90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.01.2015
Buna,
Am o intrebare la cei care s-au mai confruntat cu astfel de situatii. Politia din Germania, a oprit un sofer de-al meu, si i a cerut licenta de transport pentru masina de 3,5 t. .NU EXISTA UN DOCUMENT DIN CARE SA REIESE CA NOI NU AVEM NEVOI DE LICENTA DE TRANSPORT, SI IN CAZ CA NI SE VA CERE DIN NOU, SA PREZENTAM ACEL DOCUMENT?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate