Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#1603
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Nu mai puneti botul la tot ce scrie pe politiarutiera.ro si pe politisti.ro. Aceste site-uri nu reprezinta nicio autoritate si pe el se poate inscrie oricine, inclusiv frustrati care nu au reusit sa ajunga in Politie dar se cred mari destepti.

In raspunsul dat in linkul de mai sus se gaseste o mare eroare ce vad ca se poate propaga usor mai departe . Ansamblul care se conduce cu BE nu trebuie sa fie dotat cu tahograf si licenta DECAT DACA SE EFECTUEAZA TRANSPORT RUTIER CONTRA COST ! Daca acest ansamblu este folosit in interes propriu , adica pentru propriile marfuri nu este necesara licentierea si nici dotarea cu tahograf !

#1604
cosmin12cec

cosmin12cec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2015
Buna seara dragi colegi.
     Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii?De ceva timp lucrez in Spania in domeniul transportului,am un Peugeot boxer 335 de 13m3 si am obtinut un contract cu o firma din Germania in care de 3 ori pe luna trebuie sa livrez  marfa lor!Vreau sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru a circula legal cu duba in Germania.In Spania  am autorizatia de transport,asigurarea marfii etc.Vreau sa nu ma trezesc ca ma opreste politia si eu sa vorbesc pana ma dor mainile!!Trebuiesc formulare speciale de transport??Va multumesc si spor la bani tuturor

#1605
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
foi de Germania si sa fii in regula cu declaratiile MILOG, de preferinta sa ai un print cu confirmarea de fax trimisa cu soferii la ei.
Daca ai prins contract e ok atat  timp cat gasesti si retur. Altfel daca ai export din spania il poti revinde la aprox 0.37 net/km destul de usor. Bafta

Edited by Esperatul, 21 March 2015 - 11:55.


#1606
cosmin12cec

cosmin12cec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2015
Multumesc de raspuns "Expertul"! Am citit pe doua site-uri diferite despre declaratiile Milog, sa inteleg ca pentru PFA nu este nevoie de aceste hartii? As vrea ca dupa ce livrez marfa celor din Germania , cei cu care am contract sa mai prind cateva livrari in Germania pe timocom! Aici nu stiu cum sa procedez! Ce acte imi trebuiesc pentru a ridica marfa, factura cum o fac? Greu la inceput.....

#1607
gamalus04

gamalus04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2009
salut! am cumparat un autosasiu si trebuie sa-i pun prelata. se merita s-o fac de 10 europaleti( 4,9 m lungime)? cate kg se pierd comparativ cu cea de 8 paleti( 4,1 m lungime)? ca si latime am observat ca toti carosierii merg pe 2,2 la exterior adica 2,13 interior. ca sa inchid bine obloanele e suficient 2,03-2,05 interior. daca o fac mai ingusta 2,10-2,12 exterior se cunoaste semnificativ la consum? ca si inaltime e ok 2 pozitii 2,05-2,35? am lucrat doar pe dube, deci orice info referitoare la prelata mi-ar fi de ajutor.

#1608
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
E complicat tare cu pretala dupa mine. Acum depinde ce vrei sa faci si cat sa investesti, pe unde mergi. II discutie lunga, daca traversezi Austria/Slovenia sau chiar si Spania eu nu m-as risca pe supragreutate. Iar o prelata de 4.9 va costa gramada sa o carosezi in aluminiu toata, incusiv sasiul ala al doilea astfel incat sa salvezi greutate utila. Plus ca foarte rar ai nevoie, cred ca in nici 10% din cazuri am vazut sa fie nevoie. Iar cu inaltimea e iar de povestit. Dar la latime fara 2.08 interior macar eu nici nu m-as gandi.

#1609
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014
Buna seara
cine ma poate ajuta cu o informatie de unde pot sa import direct un iveco de 3,5 tone , cu volanul pe dreapta. vreau cu volanul pe dreapta in speranta ca este mai ieftin. in Romania am gasit neinmatriculat la 3800 euro , din 2005 . in 5 trepte. dar as prefera in 6 trepte , cred ca este mai convenabil in 6 trepte decat in 5, voi ce parere aveti in legatura cu treptele?. momentan nu am prea multi bani:( stiu ca ele sunt aduse din UK , dar pe care site le gasesc :-??   apropo stie cineva la ce pret ajunge taxa de mediu informativ
multumesc

Buna seara
cine ma poate ajuta cu o informatie de unde pot sa import direct un iveco de 3,5 tone , cu volanul pe dreapta. vreau cu volanul pe dreapta in speranta ca este mai ieftin. in Romania am gasit neinmatriculat la 3800 euro , din 2005 . in 5 trepte. dar as prefera in 6 trepte , cred ca este mai convenabil in 6 trepte decat in 5, voi ce parere aveti in legatura cu treptele?. momentan nu am prea multi bani:( stiu ca ele sunt aduse din UK , dar pe care site le gasesc :-??   apropo stie cineva la ce pret ajunge taxa de mediu informativ
multumesc

#1610
DrA-Cool

DrA-Cool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.01.2014

View Postalin233, on 21 martie 2015 - 19:10, said:

Buna seara
cine ma poate ajuta cu o informatie de unde pot sa import direct un iveco de 3,5 tone , cu volanul pe dreapta. vreau cu volanul pe dreapta in speranta ca este mai ieftin. in Romania am gasit neinmatriculat la 3800 euro , din 2005 . in 5 trepte. dar as prefera in 6 trepte , cred ca este mai convenabil in 6 trepte decat in 5, voi ce parere aveti in legatura cu treptele?. momentan nu am prea multi bani:( stiu ca ele sunt aduse din UK , dar pe care site le gasesc :-??   apropo stie cineva la ce pret ajunge taxa de mediu informativ
multumesc

Buna seara
cine ma poate ajuta cu o informatie de unde pot sa import direct un iveco de 3,5 tone , cu volanul pe dreapta. vreau cu volanul pe dreapta in speranta ca este mai ieftin. in Romania am gasit neinmatriculat la 3800 euro , din 2005 . in 5 trepte. dar as prefera in 6 trepte , cred ca este mai convenabil in 6 trepte decat in 5, voi ce parere aveti in legatura cu treptele?. momentan nu am prea multi bani:( stiu ca ele sunt aduse din UK , dar pe care site le gasesc :-??   apropo stie cineva la ce pret ajunge taxa de mediu informativ
multumesc

Site-uri UK unde poti gasi masini:

http://www.autotrader.co.uk/vans
http://www.gumtree.c...on=&distance=30
http://www.loot.com/...ercial-vehicles

#1611
gamalus04

gamalus04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.07.2009

View PostEsperatul, on 21 martie 2015 - 14:10, said:

E complicat tare cu pretala dupa mine. Acum depinde ce vrei sa faci si cat sa investesti, pe unde mergi. II discutie lunga, daca traversezi Austria/Slovenia sau chiar si Spania eu nu m-as risca pe supragreutate. Iar o prelata de 4.9 va costa gramada sa o carosezi in aluminiu toata, incusiv sasiul ala al doilea astfel incat sa salvezi greutate utila. Plus ca foarte rar ai nevoie, cred ca in nici 10% din cazuri am vazut sa fie nevoie. Iar cu inaltimea e iar de povestit. Dar la latime fara 2.08 interior macar eu nici nu m-as gandi.

asa este. stii vreo firma in romanik care face full aluminiu? poate o fac de 8 paleti.

#1612
costica_drag

costica_drag

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2015
Buna ziua,
Va rog cine ma poate ajuta cu numarul de telefon al unei platforme pe bursa de transport
Hannover, Lower Saxony, D (30159)
RO
BC-9601183

Multumesc anticipat

#1613
AFT

AFT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.03.2013

View Postcostica_drag, on 07 aprilie 2015 - 09:00, said:

Buna ziua,
Va rog cine ma poate ajuta cu numarul de telefon al unei platforme pe bursa de transport
Hannover, Lower Saxony, D (30159)
RO
BC-9601183

Multumesc anticipat

Cu aia de pe bursa nu te pot ajuta, dar iti dau un alt numar:

Transport Germania-romania SI Retur
·
Platforma libera in Germania tel :0040730262770

#1614
monica90

monica90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.01.2015
Buna, imi poate spune cineva cat plateste lunar pe bursa TIMOCOM?

#1615
cosmin12cec

cosmin12cec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2015
Depinde ce mijloc de transport aveti! Pentru o duba 3.5t =70€ pe luna! Spor la bani

#1616
monica90

monica90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.01.2015

View Postcosmin12cec, on 28 aprilie 2015 - 19:04, said:

Depinde ce mijloc de transport aveti! Pentru o duba 3.5t =70€ pe luna! Spor la bani

Multumesc...cel de pe Timo a zis ca imi face o oferta...dar din ce vad nu prea a fost oferta:)) Pt masini de 3,5 -  100 euro/luna:))))

#1617
cosmin12cec

cosmin12cec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2015
Nu stiu, asa mi.a zis si mie, ca imi face un pret bun!! Eu sunt inregistrat pe Spania!

#1618
monica90

monica90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.01.2015

View Postcosmin12cec, on 29 aprilie 2015 - 07:08, said:

Nu stiu, asa mi.a zis si mie, ca imi face un pret bun!! Eu sunt inregistrat pe Spania!

Hahaha...mie mi-a facut oferta ca pentru Romania...cica cea mai buna:)

#1619
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Mai ca la piata...acolo barem stii de niste tarife la cartofi, mai negociezi o suma mica... aici dupa cat poate sa ia de la client.

E bine sa ai cont si pe Timo, dar trebe atentie mai mare ca la Bursa.

#1620
AFT

AFT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.03.2013

View Postmonica90, on 29 aprilie 2015 - 08:34, said:


Hahaha...mie mi-a facut oferta ca pentru Romania...cica cea mai buna:)

Dar in functie de ce decid ei tarifele astea? Ca daca e sa ne raportam la marfurile postate pt dube de 3,5t de acolo.... e exagerat de mult.
Mai bine faci abonament la Trans.eu cu 2700lei pe an. Acolo stii cel putin ca 90% dintre marfurile postate sunt pentru 3,5t!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate