Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

merge transportul cu utilitara de 3,5 tone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1901 replies to this topic

#1405
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Pe piata libera vei gasi tarifele incep de la 1 leu si urca pana la cat poti convinge un client sa iti plateasca.
Pt visatori...un camion de 40 de tone care consuma 30-35 l cu licenta,diagrame,atestate etc, cu costuri de intretinere uriase comparativ cu o duba de 3,5 t, merge intern cu 3 lei pe km (de multe ori nici atat).Cat credeti ca veti obtine pt o duba?
Piata e ssuuupprraa saturata de masini la  toate tonajele de aceea tarifele sunt la limita supavietuirii

#1406
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009

 pimi, on 15 octombrie 2014 - 06:25, said:

Pe piata libera vei gasi tarifele incep de la 1 leu si urca pana la cat poti convinge un client sa iti plateasca.
Pt visatori...un camion de 40 de tone care consuma 30-35 l cu licenta,diagrame,atestate etc, cu costuri de intretinere uriase comparativ cu o duba de 3,5 t, merge intern cu 3 lei pe km (de multe ori nici atat).Cat credeti ca veti obtine pt o duba?
Piata e ssuuupprraa saturata de masini la  toate tonajele de aceea tarifele sunt la limita supavietuirii

Cum sa mergi cu 1 leu/km? Mai trebuie sa te si intorci. Daca nu gasesti nimic vii gol. Nu scoti nici motorina.

#1407
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014
ai dreptate pepi20. nu poti face de exemplu 500 km pentru 500 lei .  iti bati joc de tine. cred ca cel mai bine este extern. credeti ca merita 3,5 t plus remorca? cele mai multe marfuri pe bursa  sunt de 2,5 tone in general   asa ca remorca este obligatorie

#1408
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 pepi20, on 15 octombrie 2014 - 19:00, said:

Cum sa mergi cu 1 leu/km? Mai trebuie sa te si intorci. Daca nu gasesti nimic vii gol. Nu scoti nici motorina.
Asta fac firmele care se ocupa de transport . Optimizeaza .
Asta fac si firmele care vand cartofi . Daca vinzi un singur kg. nu faci nici o branza . Daca faci comert cu  '" produsul " cartofi  , s-ar putea sa faci ceva profit .
Concurenta este acerba , raman in bussines  cei performanti .
Daca-ti cumperi un telefon din china , asta inseamna ca esti " importator " ??

#1409
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014
mai sunt prin ziare anunturi cu 1 leu / km dar dus -intors . dar cu dube si nu cu prelate . si cel mai probabil nu emite nici o factura

de exemplu la mine in zona pentru 200km total  dus-intors nu se misca nimeni cu o duba de 3-4 m  fara 250 lei  nici nu discuta . si asta doar daca nu trebuie sa stea mult la incarcat si descarcat  si sunt multi care au masina de transport .

#1410
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008

 alin233, on 15 octombrie 2014 - 19:50, said:

mai sunt prin ziare anunturi cu 1 leu / km dar dus -intors . dar cu dube si nu cu prelate . si cel mai probabil nu emite nici o factura

de exemplu la mine in zona pentru 200km total  dus-intors nu se misca nimeni cu o duba de 3-4 m  fara 250 lei  nici nu discuta . si asta doar daca nu trebuie sa stea mult la incarcat si descarcat  si sunt multi care au masina de transport .

deci la curse scurte pana in 100 km sau chiar 200 km dar spre rute unde nu vei gasii retur ca o fii prin cucuieti , chiar am vazut cursa timisoara - petrosani platita ok , achita kilomtrii tur retur la in pret cam de 1,3 ron/ km dupa calculele mele dupa ce repostate cursa de o gramada de ori pe bursa , oricum is tigani , sa-i vezi cum pun cu 25 ron mai mult la cursa pana doara doara suna unu , da  , ceri tur retur , daca nu ceri nici nu scoti banii de combustibil ar fii absurd .

#1411
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007
Salutare

A folosit cineva  www.courierexchange.co.uk . ???  daca da poate sa ne spuna si noua daca merita banii?? daca au sistem de incidente  etc...
Multumesc!

#1412
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Extrem de scump pentru ce ofera, eu as plati poate 400 de euro pe an pt el - dar costa 1200-1400 de lire pe an(nu te pacali daca iti ofera vreo oferta, dupa ce expira creste pretul la reinoire). Cateva curse de plecare/venire in UK, as zice in jur de 50 pe zi. Bursa e pentru auto pana in 7.5 tone, atat. Au system de incidente, dupa ce faci o luna de cand nu ai incasat se implica si iti obtii banii. In schimb sunt foarte multe curse interne. Daca ai peste 10 masini si faci uk multisor merita, altfel nu.

#1413
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007

 Esperatul, on 25 octombrie 2014 - 22:31, said:

Extrem de scump pentru ce ofera, eu as plati poate 400 de euro pe an pt el - dar costa 1200-1400 de lire pe an(nu te pacali daca iti ofera vreo oferta, dupa ce expira creste pretul la reinoire). Cateva curse de plecare/venire in UK, as zice in jur de 50 pe zi. Bursa e pentru auto pana in 7.5 tone, atat. Au system de incidente, dupa ce faci o luna de cand nu ai incasat se implica si iti obtii banii. In schimb sunt foarte multe curse interne. Daca ai peste 10 masini si faci uk multisor merita, altfel nu.

Multumesc pt  raspuns.
Eu operez cu 2 masini de 3,5 t si ma gandeam la planul tarifar minim .  Ai folosit situl ? Se pot obtine preturi bune ? Sunt frecvente incidentele de plata ?
Multumesc!

#1414
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014

 antrax1978, on 28 octombrie 2014 - 13:10, said:


Multumesc pt  raspuns.
Eu operez cu 2 masini de 3,5 t si ma gandeam la planul tarifar minim .  Ai folosit situl ? Se pot obtine preturi bune ? Sunt frecvente incidentele de plata ?
Multumesc!

am inteles ca operezi in uk, ai firma de transporturi acolo sau in romania>?

#1415
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007

 alin233, on 28 octombrie 2014 - 13:30, said:

am inteles ca operezi in uk, ai firma de transporturi acolo sau in romania>?

Nu operez in UK neaparat ...merg pe comunitate in general... si am firma in RO.

#1416
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006

 antrax1978, on 28 octombrie 2014 - 13:10, said:

Multumesc pt  raspuns.
Eu operez cu 2 masini de 3,5 t si ma gandeam la planul tarifar minim .  Ai folosit situl ? Se pot obtine preturi bune ? Sunt frecvente incidentele de plata ?
Multumesc!

pai care e planul tarifar minim? sub 1000 de lire pe an nu iesi.
Da, il folosesc, preturi un pic peste medie dar cursele extrem de rare. Eu l-am luat in grup cu inca 3 firme, in total operam peste 30 de masini (5 ale mele) si intr-un an nu avem 30 de curse luate de acolo(in conditiile in care cred ca impreuna avem peste 60 de traversari/sens uk lunar)

Edited by Esperatul, 28 October 2014 - 15:39.


#1417
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FFmEKoL2jAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1418
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007

 Esperatul, on 28 octombrie 2014 - 15:36, said:

pai care e planul tarifar minim? sub 1000 de lire pe an nu iesi.
Da, il folosesc, preturi un pic peste medie dar cursele extrem de rare. Eu l-am luat in grup cu inca 3 firme, in total operam peste 30 de masini (5 ale mele) si intr-un an nu avem 30 de curse luate de acolo(in conditiile in care cred ca impreuna avem peste 60 de traversari/sens uk lunar)


Multumim pentru informatii .

#1419
Ilogical_TRX

Ilogical_TRX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.09.2012

 antrax1978, on 04 noiembrie 2014 - 11:42, said:




Multumim pentru informatii .

Merita sa-ti faci un abonament pe 6 sau 9 luni, la 100 lire pe luna daca ai 2-3 masini cu care mergi in UK in mod frecvent. Dupa perioada asta il poti intrerupe si poti pastra legatura direct cu firmele cu care ai colaborat, daca faci impresie buna... Ai grija sunt obsedati de punctualitate si calitatea serviciilor.

#1420
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007
are cineva cont pe courier.net ?  ne poate da si noua mai multe detalii legate de bursa respectiva?  
multumim !

#1421
marius2323

marius2323

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.03.2013
E licitatie...doar licitezi...nu poti telefonic

#1422
costiserafim

costiserafim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2014
Salut cu respect pe toata lumea , de cateva luni studiez afacerea cu transport am muncit din greu sa strang banuti si consider ca a venit momentul sa incep .
Am niste cunostinte care lucreaza in domeniu de ani buni pe comunitate ( incarca din tara si se intorc incarcati ) ei in prima faza ma ajuta cu o cursa fixa saptamanl Romania - Franta dar de intoarcere trebuie sa ma descurc .
Ei lucreaza cu Fiat Ducato prelata si VW LT35 furgon - masini de care sunt foarte multumiti in special de LT-uri
Dupa lungi cautari am gasit prin intermediul unui prieten care este sef de service 2 VW Crafter 2,5d 109 cp XXL-apx 230.000km , masini care apartin unui client si sunt foarte bine ingrijite - ma incadrez in bugetul pentru achizitioanare si vreau sa le cumpar . Nu am gasit mai multe informatii despre aceste masini privind fiabilitatea de aceea considerand ca pe aici sunt oameni cu experienta si cunostinte poate ma ajuta cu o parere si multumesc anticipat .
Pentru ca nu o sa mai am alt job o sa fiu Adinistrator-sofer , imi place ce vreau sa fac si mi am propus sa fiu foarte serios gandiind afacerea pe termen foarte lung .
Astept parerea voastra vis-a-vis de masini si daca este cineva interesat sa discute in vederea unei colaborari sunt foarte deschis !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate