Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SOLUTIE DEMISOL

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
SALVE
CARE ESTE VARIANTA MAI BUNA PT UN DEMISOL LOCUIBIL SI CARE AR FI IZOLATIA SI HIDROIZOLATIA NECESARA ?
1 DEMISOL DIN BOLTARI
2 DEMISOL DIN BETON

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
100% Demisol din beton. La inceput si eu am vrut un demisol din boltari dar arhitectul mi-a scos din cap ideea respectiva. Sunt multe calcule la mijloc (impingerea pamantului etc.) si nu cred ca un structurist va adopta o solutie cu demisol zidit din boltari.

Hidroizolatie + termoizolatie + drenaj (demisol locuibil)
- amorsa bituminoasa 2 straturi
- membrana bituminoasa (eu am pus 2 straturi)
- polistiren extrudat (min. 5cm)
- membrana HDPE pt drenaj
- drenaj perimetral cu tub gaurit invelit in geotextil (eu am pus si dren interior)
- strat pietris pt dren
- pamant

La demisolul locuibil sa ai in vedere:
- lumina naturala cat mai multa
- eliminarea apelor uzate (sanipompe)
- controlarea umiditatii din aer ( prevenirea condensului)
- asigurarea unui inaltimi suficiente pardosea-planseu (sa ai in vedere inaltimea unui nivel normal - 2,8 m)

Rasfoieste jurnalul meu de casa fiindca si eu am un demisol locuibil pe toata amprenta casei. Vei gasi acolo schite pt dren, toate cugetarile mele  :D  referitor la demisol si multe informatii utile.  :OK:
Poze cu demisoluri locuibile gasesti aici

Edited by lifestyle2000, 30 December 2009 - 16:32.


#3
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

 lifestyle2000, on 30th December 2009, 16:31, said:

100% Demisol din beton. La inceput si eu am vrut un demisol din boltari dar arhitectul mi-a scos din cap ideea respectiva. Sunt multe calcule la mijloc (impingerea pamantului etc.) si nu cred ca un structurist va adopta o solutie cu demisol zidit din boltari.

Hidroizolatie + termoizolatie + drenaj (demisol locuibil)
- amorsa bituminoasa 2 straturi
- membrana bituminoasa (eu am pus 2 straturi)
- polistiren extrudat (min. 5cm)
- membrana HDPE pt drenaj
- drenaj perimetral cu tub gaurit invelit in geotextil (eu am pus si dren interior)
- strat pietris pt dren
- pamant

La demisolul locuibil sa ai in vedere:
- lumina naturala cat mai multa
- eliminarea apelor uzate (sanipompe)
- controlarea umiditatii din aer ( prevenirea condensului)
- asigurarea unui inaltimi suficiente pardosea-planseu (sa ai in vedere inaltimea unui nivel normal - 2,8 m)

Rasfoieste jurnalul meu de casa fiindca si eu am un demisol locuibil pe toata amprenta casei. Vei gasi acolo schite pt dren, toate cugetarile mele  :D  referitor la demisol si multe informatii utile.  :OK:
Poze cu demisoluri locuibile gasesti aici
MERCI FOARTE MULT
PROBLEMA CEA MAI MARE ESTE :
1 UN PERETE TREBUIE SA-L FAC LIPIT DE  FUNDATIA UNEI CASE ASA CA NU PREA POT SA FAC HIDROIZOLATIA PE O LATURA?!?
2 VREAU SA FAC 1.5M IN PAMINT SI RESTUL DE LA NIVELUL PAMINTULUI IN SUS
3 AM FINTINA SI IZVORUL ESTE LA 13 M SI APA URCA 6 METRI DECI IN ZONA PAMITUL ESTE SUPER OK PINZA FREATICA ESTE LA  ADINCIME DECI NU AS AVEA PROBLEME CU APA
LAMURESTEMA CUM SA FAC :)

Edited by badilescu, 30 December 2009 - 16:38.


#4
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
1. S-ar putea sa se ti se ceara subzidire  :unsure: la fundatia casei de care te lipesti cu demisolul.
Daca nu poti hidroizola pe exterior exista o solutie - beton impermeabil + tratare suprafata interioara:
Pe piata se gasesc tot felul de aditivi pe care ii amesteci in masa betonului proaspat si astfel obtii un beton impermeabil
Aditiv pt impermeabilizarea betonului gasesti la Sika (mai scumpi) sau la Isomat (ex: Plastiproof).
Apoi, pe interior, tratezi suprafata peretelui cu materiale hidroizolante.
Uite aici solutia de hidroizolare de la Isomat - tu o aplici pe interior.

2. Daca vei avea cota pardoselii de la demisol la -1,5 fata de cota terenului asta ar insemna sa ai cota zero de la parter la +1,3 fata de cota terenului pt a obtine o inaltime a demisolului de 2,8m. La acei 2,8m mai scazi sapa si ramai cu aprox. 2,7m - super ok pt un demisol locuibil.
Si la mine pardoseala de la demisol e la -1,5 fata de cota terenului si e foarte bine.
Ideea e sa nu ai geamurile foarte sus si sa le deschizi doar cu un scaun sub picioare  :P

3. E foarte bine daca nu ai presiune hidrostatica pe peretii demisolului. Tu trebuie sa izolezi doar contra umezelii din sol.

Quote

LAMURESTEMA CUM SA FAC
Gasesti la mine pe jurnal, pas cu pas + poze cum am facut eu tot demisolul + hidroizolare + drenaj.
E valabil tot ce ti-am spus in postul precedent cu mentiunea ca pardoseala demisolului trebuie hidroizolata si ea.

Edited by lifestyle2000, 30 December 2009 - 16:55.


#5
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
ceeace zice lifestyle este perfect :-)

in cazul in care nu poti folosi atit de multe solutii si eventual vrei sa economisesti scandurile de cofraj, poti folosi boltari de cofrare. Sunt boltari cu o singura gaura mare, in care se toarna beton. Peretele astfel cladit se poate si arma, si iese perfect drept. Insa cu hidroizolatia tot trebuie sa rezolvi cumva.

Daca urmaresti jurnalul meu, vei vedea ca nu toate solutiile sunt asa cum scrie in prospect iar un numar mai mare de masuri de siguranta sporeste nivelul de satisfactie la final.

bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate