Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

casa la rosu lasata iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
filipal

filipal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.10.2009
Imi zicea cineva ca atunci cand faci o casa e indicat sa lasi sa treaca o iarna peste constructie, in stadiu "la rosu ".e adevarat?

#2
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Este recomandat sa lasati peste iarna la rosu. Se considera ca se "aseaza" casa si la primavara puteti efectua lucrari de finisaje la interior si exterior. Eu am preferat sa o las un an pana la operatiunea asta.

#3
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Si eu am bagat-o in conservare o iarna.Am terminat-o la rosu in august si ma reapuc in primavara de tencuiala si restul operatiilor.

#4
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
cred ca mai bine e sa o lasi sa se usuce dupa tencuieli, nu dupa faza de rosu

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 edi10000, on 17th December 2009, 20:55, said:

Este recomandat sa lasati peste iarna la rosu. Se considera ca se "aseaza" casa si la primavara puteti efectua lucrari de finisaje la interior si exterior. Eu am preferat sa o las un an pana la operatiunea asta.
iarna de obicei nu face bine niciunei constructii daca nu este inchisa si incalzita,dar putina lume reuseste sa inceapa primavara,sa termine la sfarsitul verii si sa se mute de craciun.
Ideal este ca dupa ce sunt gata tencuielile si majoritatea lucrarilor care folosesc materiale "ude" sa se lase casa la zvantat.O sa vezi de fapt ca inca un an dupa ce s-a terminat zugraveala,mustele care intra in casa supravietuiesc max 1 zi si cad.

#6
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Acum sunt fel de fel de idei.Cica e bine sa o lasi la rosu ca sa se mai asesze pamintul ,sa mai lucreze betonul.Oricum casa se mai misca cel putin citva ani....

#7
filipal

filipal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.10.2009

 bricolator, on 18th December 2009, 14:53, said:

iarna de obicei nu face bine niciunei constructii daca nu este inchisa si incalzita,dar putina lume reuseste sa inceapa primavara,sa termine la sfarsitul verii si sa se mute de craciun.
Ideal este ca dupa ce sunt gata tencuielile si majoritatea lucrarilor care folosesc materiale "ude" sa se lase casa la zvantat.O sa vezi de fapt ca inca un an dupa ce s-a terminat zugraveala,mustele care intra in casa supravietuiesc max 1 zi si cad.

nu inteleg faza cu mustele  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate