Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Condens la fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
viorica_c

viorica_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
De la cota 0 la fundatie, peretii exteriori ai casei sunt umezi avand in vedere ca am incheiat in acest moment finisajele exterioare si interioare. Geamurile si usile, toate din termopan, le tin inchise si mi-a aparut aceasta umezeala numai la acesti pereti. Cum ar fi mai bine sa fac? Sa tin geamurile de la subsol inchise pe tot timpul iernii, sau sa le las intredeschise avand in vedere ca se aburesc de fiecare data cand le las inchise?

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Stai un pic Viorica. Trage aer in piept si povesteste-ne mai pe larg ce constructie ai , daca subsolul e general sau nu, daca e locuibil sau nu. Spuneai ca peretii sunt umezi, care pereti, cei de la subsol?. Subsolul e hidroizolat?
La un subsol , umezeala, atat cea provenita din exterior (infiltratii) cat si cea provenita din interior (condens) trebuie controlata foarte bine. Umezeala peretilor poate proveni si din exterior datorita unei hidroizolatii prost facute sau a lipsei acesteia.

Poti afla daca ai o problema cu umiditatea interioara (condens) sau cu cea exterioara (infiltratii) prin intermediul unui test:
- lipesti o bucata de coala aluminizata pe perete si o etansezi bine pe toate partile. Lasi bucata respectiva lipita pe perete o perioada de timp si apoi o dezlipesti. Daca pe partea inferioara (cea spre perete) coala e umeda ai probleme cu infiltratiile daca folia e umeda pe partea exterioara (spre incapere) atunci ai probleme cu umiditatea din aer (condens).

Aici ai un exemplu video -> [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-MCajsCfksE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (la minutul 0:55 e prezentat testul descris de mine mai sus)
Trebuie sa gasesti cauza umiditatii din pereti.

PS: Cele de mai sus sunt pur ipotetice fiindca nu am inteles prea bine cum e constructia si unde ai problema respectiva. Incearca sa faci o descriere mai amanuntita ...

Edited by lifestyle2000, 16 December 2009 - 22:50.


#3
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
In situatia in care locuinta este proaspat construita, clar lucru ca masa constructiei inmagazineaza o cantitate considerbila de apa, mare parte rezultata din insasi procesul de construire (mortare, betoane, gleturi, zugraveli).

Cu certitudine apa migreaza de la cald la rece si condenseaza pe suprafetele reci.

Parterul este cald fiind locuit si cred ca vaporii de apa migreaza catre subsol fiind mai rece. Ti-as recomanda sa verifici si podul casei (daca exista).

Tu spui ca peretii exteriori sunt umezi la nivelul imediat superior cotei terenului. Desi nu esti clara, cred ca este vb de umezeala la baza peretilor exteriori in interiorul casei la nivelul plintei. Nu-mi ramane sa cred decat ca soclul casei NU este termoizolat, masa de beton fiind expusa direct frigului exterior.

Solutii:
1. Ventileaza corespunzator interiorul prin deschiderea geamurilor la toate nivelele constructiei.
2. Incalzeste spatiul interior, NU lasa volume reci.
3. Termoizoleaza perimetral si soclul casei (sunt convins ca intreg volumul constructiei este deja placat cu polistiren de minim 5 cm)
4. Lasa intredeschis o parte din ferestrele subsolului perioade mai indelungate (inchidele doar cand pleci de acasa). Astfel vaporii vor migra catre exterior, cantitatea condensata fiind considerabil mai mica.
5. Daca subsolul nu este hidroizolat catre exterior, exista posibilitatea ca acesta sa absoarba umezeala din sol. Aici sunt necesare interventii concrete si este cu totul alta poveste.

#4
viorica_c

viorica_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.12.2009
@ lifestyle2000

este o constructie subsol+parter+mansarda la care am terminat finisajele exterioare (polistiren+tencuiala nobila). Fundatia a ramas inca in stadiul de inceput (beton turnat) si finisajele interioare (tencuit+tinciuit). Casa nu este locuita deocamdata. Subsolul comunica printr-o scara interioara cu parterul si mansarda. Peretii interiori de la subsol (cei deasupra pamantului) sunt umezi, cei care sunt in pamant sunt perfect uscati (constructia casei e facuta in panta). Partea subsolului care e in pamant e hidroizolata (cu bitum+folie speciala).

@ gugutata

Ai dreptate. Constructia e proaspat construita (tencuiala exterioara+interioara). Nu ne-am mutat in casa (lucru mentionat mai sus). Nu avem incalzire. Podul casei (mansarda) are polistiren de 5, vata hidroizolanta + rigips. In ce priveste parterul si mansarda nu s-a facut acel condens doar la subsol. Dupa cum spuneai, soclul casei nu este termoizolat deocamdata.

#5
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009
Daca umiditatea apare numai deasupra terenului probabil nu au trecut acele luni in care sa se produca uscarea; mai ales ca termopanele, polistirenul,gipscartonul si gletul sunt aproape impermeabile pentru vapori. Intrebare: sigur este betonul ud? sau are o culoare mai inchisa care creeaza aceasta senzatie

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cand condensul apare intr-o zona anume inseamna ca acolo peretele e mai rece. Acum iarna partea sub pamant e mai calda decat partea expusa la aer si neizolata.
Nu e nevoie decat de termoizolarea peretelui, pe exterior, pana la nivelul solului. Asta ajuta peretii sa ramana calzi (sau mai bine zis sa nu se raceasca excesiv) si reduce pierderile de caldura.
Am presupus ca inca nu ati termoizolat perimetrul fundatiei, corespunzator subsolului

PS daca tot nu v-ati mutat si nu e incalzita dati-i posibilitatea sa se aeriseasca bine.

Edited by blimpyway, 11 January 2010 - 01:15.


#7
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 blimpyway, on 11th January 2010, 01:11, said:

cand condensul apare intr-o zona anume inseamna ca acolo peretele e mai rece. Acum iarna partea sub pamant e mai calda decat partea expusa la aer si neizolata.
Nu e nevoie decat de termoizolarea peretelui, pe exterior, pana la nivelul solului. Asta ajuta peretii sa ramana calzi (sau mai bine zis sa nu se raceasca excesiv) si reduce pierderile de caldura.
Am presupus ca inca nu ati termoizolat perimetrul fundatiei, corespunzator subsolului

PS daca tot nu v-ati mutat si nu e incalzita dati-i posibilitatea sa se aeriseasca bine.

Si eu sunt de acord cu diagnosticul si solutia ta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate