Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#757
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 cucuruzovidiu, on 25 februarie 2015 - 18:29, said:

se poate aplica azotul la rapita atunci cand ea se afla in buton floral,prin aprilie ,mai?..........
........scuze,nu ti-am raspuns la intrebarea ta,eu am pus alta intrebare in cazul ca imi raspunde si mie cineva
Ovidiu nu cred ca o sa mai poti da in aprilie - mai ca va fi prea mare. Acum depinde cu ce dai daca ai mea pe brate ii dai in aprile si in mai acum vezi si tu sa poti imprastia bine daca ai mea pe roti nu ai cum. Daca poti imprastia e foarte bine. Dar dai ceva si acuma. Eu unu i-am dat acum 200 kg/ha azot si mai vin cu 200kg/ha azot sfarsit de martie mijloc de aprilie sa vad cum va fi vremea si starea culturi. La grau la fel am aplicat luna asta 200 kg/ha azot si mai vin cu 200kg/ha sfarsit de aprilie mijlocul luni mai. In rest tratamente cu fungicide , insecticide si niste azot topit ca nu am uree si ma batea gandu sa aplic si niste foliar cu bor dar care spune dai care zice nui da. Acum nu stiu ce sa zic poate ne spune ceva colegu Jean.

Edited by ctlaur, 26 February 2015 - 02:12.


#758
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
am mea pe brate,eu ma gandeam sa nu afecteze butonul florar,datorita faptului ca o sa cada bobite de azot pe buton....nu o sa-l arda?pentru ca nu cade totul pe pamant

#759
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In nici un caz nu se da in mai ingrasaminte. Rapita infloreste cam pe 10-15 aprilie in functie de zona . pana atunci trebuie terminate toate fertilizarile inclusiv dat cu insecticid. Eu merg cu stupii la rapita si nu am vazut nici o lucrare la aceasta cultura dupa inflorire. Cred ca in martie se aplica fertilizare cu ingrasaminte solide si la inceput de aprilie foliare

#760
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Salut. A dat cineva cu uree la rapita acum?

Edited by dani31ag, 15 March 2015 - 09:13.


#761
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Eu am dat saptamana trecuta nitrocalcar 150kg. Si in functie de dezvoltAre probabil o sa ii aplic mai tarziu inca o doza. De maine vreau sa intru cu primul tratament( erbicid,insecticid,fungicid)

#762
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Ce erbicide folositi la rapita ?

Eu intentionez un pachet Galera + Tilmor + Biscaya.

Se poate amesteca Galera cu Fussilade Forte pentru a combate inclusiv costreiul ?

#763
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013
Din ce am inteles nu prea e indicat sa amesteci Galera cu alt erbicid.Un raspuns cat mai corect l ai obtine din partea reprezentantilor producatorului.

#764
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Eu dau cu pantera si salsa unde e nevoie. Am parcele in care am dat doar cu pantere, si cateva parcele in care nu am erbicidat deloc, neavand aproape deloc buruieni, asta poate si de la faptul ca am arat toate terenurile inainte de semanat.

#765
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Nu mai cultivă nimeni rapita???


#766
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Primul tratament anul acesta. Am si parcele foarte frumoase, am si parcele in care am goluri, sau nu este asa mare, dar una peste alta sunt multumit deocamdata.

Attached Files



#767
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Salut. Ai mai erbicidat cu "Galera" in stadiul asta? Ce fel de tratament ai făcut? Mersi.


#768
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Nu am erbicidat pentru frunza lata, nefiind cazul, avand infestare putina cu buruieni cu frunza lata. Am mers cu erbicid pantera( doar pe unele sole), insecticid fastac( atac destul de mare de purici si gargarita tulpinii) si cu foliar de la agroleaf pe baza de sulf si bor.

#769
skill1980

skill1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.06.2014
frumoasa rapita!!!!!eu am intors-o pe toata.....100 ha...din ce zona esti????sigur o sa aiba pret anul asta ..in moldova e slaba rau de tot!

#770
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Eu sunt din Oradea, si am terenul in apropiere. Am avut noroc cu ea pana acuma. Am intors doar 1 ha din 48 semanate. Aproximativ 25 ha arata foarte bine, 10-15 arata acceptabil, iar 7-8 arata mai slabut, a iesit mai rara. Per total pentru primul an sunt foarte multumit pana acuma. Sa vedem la cantar cat de multumit voi fi:)

#771
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Salut colegii. Doresc un sfat de la specialiști. Pot să-i mai dau cu azotat acum, ținând cont ca i-am dat cu uree pe 15 martie(150kg)?

Attached Files



#772
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Paste fericit.

#773
Dambla

Dambla

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.02.2015

 katlin, on 30 septembrie 2010 - 20:24, said:

Nenorocire mare cu larva asta,Viespea rapitei,face ravagii in sudul moldovei,acum vin de la camp,am reusit in seara asta sa dau cu insecticid o parcela,maine am de treaba toata ziua,poate salvez ceva.
Am sa fac maine cateva poze sa vedeti cum arata o invazie : Posted Image
Deci cine are rapita,fiti cu ochii pe ea!

Nasol moment

#774
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Am dat cu 300ml Biscaya, 1L Tilmor si 1,5kg de ferticare la ha ( 220L apa ).  Nu am mai dat cu erbicid datorita lipsei buruienilor si stadiului avansat al culturii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate