Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#1009
damaceanuandrei

damaceanuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.10.2011
Se poate combina Caramba turbo cu erbicid?

#1010
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Ce erbicid?

#1011
damaceanuandrei

damaceanuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.10.2011
Nu stiu...intreb daca merge si daca da , cu care?

#1012
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
In primul rand nu sunt compatibile dpdv al fenofazei si momentului de aplicare.

Recomandarea este sa fie aplicat singur.

#1013
damaceanuandrei

damaceanuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.10.2011
Am inteles. Ms!

#1014
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Din cauza ca am semanat in teren uscat, rapita mi-a rasarit in 2 faze, la o saptamana distanta, si acum am jumate ca in prima poza, jumate ca in a2-a, intercalate. De rasarit e 100% rasarita, credeti ca merita sa continui cu ea? Daca da, as intra cu erbicid si insecticid zilele viitoare, au aparut putini purici.

Attached Files



#1015
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Salut. Eu zic ca nu ai de ce sa o intorci atata timp cat e rasarita. Si mie imi pare rau ca nu am reusit sa o seaman mai repede. Si a mea a rasarit doar dupa prima ploiae. Anul trecut pe vremea asta era in 4 frunze, acum e doar in 2. Plus ca anul trecut a fost mai calduros. Pe saptamana asta au anuntat 6-7 grade noaptea si 16-17 ziua. Deci cine a semanat mai repede va avea de castigat

#1016
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012
Eu am semanat-o in 26 august. Pentru dicotiledonate merita erbicidat acum? Am in mare parte loboda, tataneasa, volbura, si putini cornuti.

#1017
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Normal eu nu as erbicida. Toate mor in iarna, problema e sa nu iti afecteze cresterea rapitei pana in iarna. La mine anul trecut rapita era mai mare decat buruiana, si nu a afectat-o. In iarna sa curatat tot, si in primavara nu am avut probleme

#1018
alexuts

alexuts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.01.2015
Salut mai merge bagata rapita in pământ acum ?zona Galațiului am reușit sa bag doar 20 de ha pe 15 august si tocmai acum a plouat si merge intrat din nou

#1019
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013
Daca are umiditate sa rasara si se pregateste bine, eu zic ca merge

#1020
alexuts

alexuts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.01.2015
Ok multumesc deja ăm luat samanta pt inca 30 de ha

#1021
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Eu  semănat ieri ultimele 20 ha cu rapita. După ploile din ultimele zile s-a pregătit f bine terenul. Oricum cea semanata inainte sta ca-n sac pînă la ploi

#1022
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Am mai semanat si eu azi vreo 15 ha. Cea semanata inainte de ploi... mi-e teama sa nu fie compromisa, crusta e la ea acasa.

#1023
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 daniel_t115, on 24 septembrie 2016 - 21:46, said:

Am mai semanat si eu azi vreo 15 ha. Cea semanata inainte de ploi... mi-e teama sa nu fie compromisa, crusta e la ea acasa.
La fel si la mine Daniel! Crusta mare.

#1024
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Si daca va rasari, mai are timp sa acumuleze tot ce trebuie pana in iarna? Mai ales ca avem deja perioada asta rece. Anul trecut la mine rapita in perioada asta avea 5 frunze. Cea semanata mai tarziu avea doar 2-3 frunze. Si rezultatele au fost mult mai bune la cea semanata mai devreme decat la cea semananta mai tarziu. Anul acesta am semanat-o si eu mai tarziu, si cred ca o sa imi para rau:(...desi, si la mine in zona au semanat unii si saptamana aceasta

Edited by trottinel, 25 September 2016 - 15:56.


#1025
alexuts

alexuts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.01.2015
Nu stiu sa vedem cand pot intra pe teren ... astazi a mai plouat un pic sper ca maine dupa amiaza sa pot intra cu îngrășăminte daca nu se poate cred ca va ramane samanta pentru la anul care vine....

#1026
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

 trottinel, on 25 septembrie 2016 - 15:51, said:

Si daca va rasari, mai are timp sa acumuleze tot ce trebuie pana in iarna? Mai ales ca avem deja perioada asta rece. Anul trecut la mine rapita in perioada asta avea 5 frunze. Cea semanata mai tarziu avea doar 2-3 frunze. Si rezultatele au fost mult mai bune la cea semanata mai devreme decat la cea semananta mai tarziu. Anul acesta am semanat-o si eu mai tarziu, si cred ca o sa imi para rau:(...desi, si la mine in zona au semanat unii si saptamana aceasta

Depinde de zona, cat de expus esti la vanturile reci/ingheturi. Aici in Arad esti ferit de fenomenele extreme fata de est spre exemplu.
Eu azi voi semana ultimele 8ha. Cam tarziu, de obicei terminam prin 15-18 septembrie dar nu ma ingrijorez, vremea se anunta ok, cu temperaturi de 22-26C in urmatoarele 10 zile, umiditate are in sol si am dat cu 300kg NPK 16-16-16.
Va ajunge la 6 frunze inainte de iarna, fiind hibrid cu crestere rapida in toamna ( Hybrirock ). Singura chestia care ne-ar putea strica feng-shuiul ar fi un octombrie rece, cu ingheturi si o iarna care va veni mai devreme.
Sper sa nu fie cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate