Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ferestre termopan - intretinere si accesorii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Pentru termopanisti : imi poate recomanda cineva de unde as pitea cumpara garnitura pentru ferestre termopan - profile Rehau? Ma intereseaza o garnitura mai groasa decat cea simpla, cu care sant dotate ferestrele din constructie, asa incat sa pot asigura o etansare mai buna a inchiderii ferestrelor.

Ca sa nu divagam, nu a fost suficient reglajul din feronerie si balamale. Chiar trebuie sa schimb garnitura. Si ma intereseaza sa achizitionez o rola intreaga care inteleg ca ar avea in jur de 400 ml.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

- algorab

#2
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007
E bine sa folosesti garnitura de contact pe care o ai in standard. Asa a fost proiectat profilul Rehau. Mai groasa nu cred ca gasesti pentru acest tip de utilizare. Exista mai groase dar pentru geam (4,8; 5,8 mm etc)

Edited by raduk, 23 January 2010 - 15:52.
citarea inutilă a postului precedent


#3
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Imi vine greu sa cred ca nu exista garnitura de grosimi diferite pentru un tip de profil. La urma urmei, cum se rezolva problema patrunderii aerului rece prin garnitura, unde aceasta s-a tasat si fereastra nu mai inchide bine? Sau daca montajul nu este perfect si indeiferent ce reglaje incerci, feroneria tot nu inchide ermetic ...

De acord ca o garnitura prea groasa poata sa forteze feroneria si sa o decalibreze. Dar tot onu se justifica inexistenta unor garnituri de diferite grosimi ...

Deci, intrebarea ramane deschisa.

#4
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
câteodată primesc cereri de a modifica un geam fix intr-unul mobil (geamuri mici, supralumini).
mi-e greu să ghicesc ce profil s-a folosit anterior pt ca să-l "pup" cu ce urmează să fac. și-apoi, sunt limitat: lucrez doar cu o singură gamă de profile (Rehau).
așa că m-apuc și croiesc din rehau (60 sau 70 după caz) canatul mobil al golului tâmplăriei vechi, îl echipez cu feronerie, sticlă, garnituri. după ce l-am pus pe poziție, îl închid. dacă etanșarea lasă de dorit, schimb garnitura cu una mai groasă, atât la ramă (toc), cât și la cerceveaua mobilă.
majoritatea garniturilor pt termopane se fixează într-un falț a cărui dimensiune diferă de la profil la profil. schimband de la unul la altul este posibil să între mai greu garnitura pe falț. dar intră. și aici fiecare are metoda lui, poate.
de exemplu eu, scurtez o bucată cât să acopere lungimea desfășurată a ferestrei, o pun în căuș, torn apă pun săpun. cel mai bun este săpunul lichid. apoi revin, iar garnitura întră în falț, ca unsă.

#5
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
In sfarsit un raspuns util. Eu am profile Rehau, asadar, ai putea sa ma ajuti cu 200 ml de garnitura? Caut o garnitura elastica, ceva similar cu litera omega. Garnitura pe care o am eu este de tip dublu L si nu este buna de nimic.

Multumesc mult pentru ajutor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate