Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#811
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Asta am inteles ca ajuta tirajul daca cosul e izolat...Nu are nimeni nicio parere despre acea vata bazaltica pt izolatie ?

#812
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 SYL, on 14 martie 2013 - 14:09, said:

Asta am inteles ca ajuta tirajul daca cosul e izolat...Nu are nimeni nicio parere despre acea vata bazaltica pt izolatie ?
Cred ca ar fi mai buna de 100 mm grosime! Apoi trebuie tencuita, sau invelita in tabla, pentru protectie, sa nu intre ploaia.

#813
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Clar o voi tencui, nu cred ca o voi inveli in tabla...De ce zici ca nu ajunge de 50 si ai pune de 100 mm grosime ?

#814
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Pentru ai conferi o izolatie mai buna! Nu cred ca ar fi o diferenta foarte mare la costuri, comparativ cu restul materialelor. :)

#815
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

 SYL, on 14 martie 2013 - 16:09, said:

Clar o voi tencui, nu cred ca o voi inveli in tabla...De ce zici ca nu ajunge de 50 si ai pune de 100 mm grosime ?

E buna si de 5 cm decat deloc, asta e clar. Dar, ca la orice alta izolatie (sa dau exemplu polistirenul) tot munca aia este... dar cativa centimetri in plus conteaza. Daca poti pune de 10... pune de 10, daca e de 5... tot e mai OK decat zidul gol al cosului, deci beneficii oricum vei avea

Edited by costicucu, 14 March 2013 - 17:08.


#816
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Ce densitate are ? Densitatea minima recomandata pentru vata minerala bazaltica, utilizata la izolarea cosurilor de fum, este de 80 kg/m3

#817
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Prea multe linkuri externe in ultimele 2 pagini. Incercati sa le mai reduceti, in special in citate.

#818
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Sunt in faza de constructie a unui cos de fum pentru un semineu din teracota cu serpentina,am ales sa folosesc caramida de samota din aceea cu gaura in mijlocare fi 200 si lungime 8 m.Am nevoie de recomandari privind modul de construire,sistem de prindere de plafoane,modul de izolare,material folosit la izolare,daca se poate tencui in interior sau exterior.Va multumesc.

#819
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
De care caramida de samota cu gaura in mijloc? Ce dimensiuni are?

#820
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

 adriani61, on 14 martie 2013 - 17:16, said:

Ce densitate are ? Densitatea minima recomandata pentru vata minerala bazaltica, utilizata la izolarea cosurilor de fum, este de 80 kg/m3
Densitate aparenta: 90 kg/mc...Exista la ei de vanzare si de 120 (astea de 90 si 120 fiind "placi necirculabile") si de 150 ("placi circulabile"), dar evident cu cat creste densitatea creste si pretul.

Gata Florin, incerc sa nu mai pun linkuri. Posted Image

#821
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 mariuswk, on 14 martie 2013 - 21:42, said:

Sunt in faza de constructie a unui cos de fum pentru un semineu din teracota cu serpentina,am ales sa folosesc caramida de samota din aceea cu gaura in mijlocare fi 200 si lungime 8 m.Am nevoie de recomandari privind modul de construire,sistem de prindere de plafoane,modul de izolare,material folosit la izolare,daca se poate tencui in interior sau exterior.Va multumesc.

In primul rand vreau sa te intreb cum vei curata semineul cu recuperator. Cum vei intra cu periile pe serpentinele recuperatorului (acolo o sa se adune funingine)? ... si de ce cu recuperator ?... ca sa racesti cosul de fum si implicit sa-i micsorezi tirajul ? Atentie, verifica daca diametrul cosului de 200 este suficient, mai ales daca construiesti si un recuperator !

 SYL, on 14 martie 2013 - 22:41, said:

Densitate aparenta: 90 kg/mc...Exista la ei de vanzare si de 120 (astea de 90 si 120 fiind "placi necirculabile") si de 150 ("placi circulabile"), dar evident cu cat creste densitatea creste si pretul.

Gata Florin, incerc sa nu mai pun linkuri. Posted Image

... si nu cumva, daca aduni toate materialele si inclusiv manopera de a monta usa vizitare etansa si racord de fum la 45 grade, ... iesi la un pret apropiat de un sistem profesional gen schi, tona, plew, nik...?

#822
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@adriani, cred ca n-ai inteles, eu cosul il am de 2 ani, deci e pe sfarsit a doua iarna (ma rog al doilea sezon) de cand il folosesc, doar ca nu e izolat...In rest am la el usita de vizitare, racord de 45 nu am, e un racord flexibil de inox, pe care intr-adevar vreau sa il mai "ridic" la vara (adica sa ii dau panta), pt ca "meseriasul" care mi-a montat centrala l-a pus aproape orizontal. :(

#823
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010

 tudor32, on 14 martie 2013 - 21:58, said:

De care caramida de samota cu gaura in mijloc? Ce dimensiuni are?
caramida este din samota,de forma patrata cu latura de 40 cm,inaltime 12.5 cm.gaura este de fi 200.

[ http://i.clubafaceri.ro/clients/96/81502/86/cosuri-de-fum-777887_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru sistemul acesta de cos ,vreau sa-l izolez si am nevoie de sfaturi privind constructia,sistem de prindere in plafoane,mod si materiale pentru izolatie,daca se poate tencui in interior.

Edited by mariuswk, 16 March 2013 - 20:34.


#824
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Referitor la izolatie, parerea mea este sa o faci cu vata bazaltica de 100 mm. Nu-mi dau seama cum s-ar putea face lipirea de cos (probabil cu acezi reziztent la temperaturi inalte, sau chit), dar cred ca se poate "incorseta" cu plasa de sarma peste care tencuiesti.
Cat va fi iesirea peste acoperis? daca este foarte inalt trebuie ancorat.
In plafon gaura trebuie sa fie suficient de larga incat sa intre cosul, inclusiv izolatia acestuia + izolarea elementelor de lemn (daca cosul trece pe langa acestea).

La ce pret sunt elementele (eventual PM).?

#825
mirdrago

mirdrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.02.2012
unde se gasesc acesti elementi?

#826
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Attached File  CCPPR - Coșuri de fum.pdf   825.55K   171 downloads

#827
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010

 adriani61, on 15 martie 2013 - 07:02, said:


In primul rand vreau sa te intreb cum vei curata semineul cu recuperator. Cum vei intra cu periile pe serpentinele recuperatorului (acolo o sa se adune funingine)? ... si de ce cu recuperator ?... ca sa racesti cosul de fum si implicit sa-i micsorezi tirajul ? Atentie, verifica daca diametrul cosului de 200 este suficient, mai ales daca construiesti si un recuperator !



... si nu cumva, daca aduni toate materialele si inclusiv manopera de a monta usa vizitare etansa si racord de fum la 45 grade, ... iesi la un pret apropiat de un sistem profesional gen schi, tona, plew, nik...?

Firma de la care am achizitionato asigura si revizii periodece care consta in verificarea elementelor inclusiv curatare.Nu am inteles la ce te referi cand spui recuperator

#828
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010

 mirdrago, on 17 martie 2013 - 11:36, said:

unde se gasesc acesti elementi?

La Cristian Bv .ti-am dat pm

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate