Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#775
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
hornul are aproximativ 9 metri inaltime la baza pleaca cu 40cmx40cm(interior)si sus e redus la 20cmx20cm(nu stiu din ce motive a fost redus).Hornul este de cand a fost construita casa cam din 1950.Hornul nu il curat eu il curata hornarul de doua ori pe an,zilele trecute m-am uitat in horn si este destul de curat.Nu am nici un sistem de captare al condensului si nici nu am vazut pana acum condens in horn.La baza hornului este adunata funingine si daca ar curge condens s-ar vedea.In manualul de utilizare ale semineului scrie ca gazele arse au aproximativ 295 grade.

#776
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Care este dimensiunea gaurii in placa dintre etaje, care trebuie lasata pentru cosul unui termosemineu?

#777
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
cu ce materiale as putea sa izolez un cos de caramida ? este din caramida care are la interior fi 180 si celelalte dimensiuni sunt 30 x 30 x 33 si va fi innalt de 6 m ... sincer  eu mam gandit mai intai sal plachez cu rigips din ala roz care este rezistent la temperaturi mari si peste rigips cu polistiren extrudat de 3cm oare  fac bine?multumesc anticipat pentru raspunsuri

#778
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
NU folosi polistiren la izolatia cosului, exista risc de incendiu !!
Cosul se izoleaza spre exemplu cu vata minerala bazaltica...vezi ca exista placi de vata minerala bazaltica de exterior (gen cum sunt placile de polistiren); peste vata tencuiesti, etc.

#779
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
ms de raspuns eu intrebasem la o firma si ei se laudasera ca au polestiren ignifug de culoare neagra dar daca zici ca e pericol de incendiu tot vata e baza inca o data multumesc

#780
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Polistirenul de culoare neagra, de fapt gri inchis, este polistiren gafitat, si o fi avand el unele imbunatatiri fata de cel alb (de genul izolatie termica si fonica mai buna, respinge radiatiile IR, etc.), dar ignifug nu e...Daca vrei, da-mi un mesaj privat sa iti dau o adresa net unde am gasit vata de exterior la pret f bun (chiar mai ieftin decat grafitatul).

#781
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

View PostSYL, on 18 februarie 2013 - 12:19, said:

Polistirenul de culoare neagra, de fapt gri inchis, este polistiren gafitat, si o fi avand el unele imbunatatiri fata de cel alb (de genul izolatie termica si fonica mai buna, respinge radiatiile IR, etc.), dar ignifug nu e...Daca vrei, da-mi un mesaj privat sa iti dau o adresa net unde am gasit vata de exterior la pret f bun (chiar mai ieftin decat grafitatul).
SYL veti ca tiam lasa pm inca o data multumesc de raspuns buna treaba faceti voi cu forumul asta... cate mai invata omul....

#782
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Cu placere !
Vezi ca ti-am dat 2 mesaje !

#783
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Salut,
Sunt in cautarea tipului de caramida pentru construirea unui cos de fum .Ce parere aveti de caramida ceramica cu gaura rotunda in mijloc,unii sunt de parere ca este buna numai la aerisire.
Multumesc

#784
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Intrebare: Se da un cos de fum facut din caramizi tip poroterm patrate la exterior si rotunde la interor, doar tencuit; in cazul in care se izoleaza cosul (cu vata bazaltica) ce se intampla cu tirajul ?..creste, scade, ramane la fel ?

#785
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

View PostSYL, on 20 februarie 2013 - 21:29, said:

Intrebare: Se da un cos de fum facut din caramizi tip poroterm patrate la exterior si rotunde la interor, doar tencuit; in cazul in care se izoleaza cosul (cu vata bazaltica) ce se intampla cu tirajul ?..creste, scade, ramane la fel ?
Cu cat cosul este mai fierbinte cu atat tirajul va creste, deci ca sa raspund la intrebarea ta, tirajul se va imbunatati, va creste daca vei izola cosul

#786
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Super. Multumesc Costi !

PS. Daca e sa il izolez cu vata din acea bazaltica de exterior, ajunge daca e de 5 cm grosime sau trebuie neaparat de 10cm ?

#787
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Caramida poroterm la cos este durabila in timp?

#788
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Pai daca e speciala de cos, de ce nu ar fi durabila ?

#789
danieltnokia2000

danieltnokia2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2008
salutare. as avea si eu o intrebare. care ar fi temperatura maxima a racodului de fum dintre centrala si horn?

#790
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdanieltnokia2000, on 06 martie 2013 - 19:49, said:

salutare. as avea si eu o intrebare. care ar fi temperatura maxima a racodului de fum dintre centrala si horn?
temperatura gazelor arse iesite din centrala Posted Image Posted Image si stii cu ce suna intrebarea ta ceva de genu cu ce viteza circula o racheta in spatiu?
de exemplu in specificatiile centralei viadrus daca nu gresesc temperatura gazelor arse poate ajunge pe la 280 grade

Edited by eugolan, 06 March 2013 - 21:33.


#791
danieltnokia2000

danieltnokia2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2008
mie mi-a luat odata foc hornul pt ca cel care l-a curatat a facuto de mantuiala sau deloc. si de atunci am asa o frica, si mi-am pus un termometru pe horn si reglez din tiraj ca nu creasca de 150. o fi bine? intrebarea mai corecta era de ex daca ajunge la 300 se poate aprinde hornul? acum ai inteles cam ce vroiam sa intreb?

#792
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008
Cel mai bine este sa cureti cosul de fum regulat, la 6 luni, cu perie, nu cu bila si sa scoti pe la usa de vizitare toate depunerile din cos.
Funinginea se autoaprinde foarte repede, suficent fiind o scanteie rebela ce pleaca pe cosul de fum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate