Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#721
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011
Salut.Am citit cam totul cu privire la cosuri de fum.Eu am o soba de teracota cu registru in el si de 8 ani ma forolosesc bine de el:incalzesc 7 calorifere de diverse dimensiuni.Problema mea ar fi:Pe perioada iernii, curat cosul cu o perie de sarma, rotunda ca o floare si care are adaugat o sarma de otel de circa 10m.Am observat ca mereu am depuneri din bitum sau ce o fi ala->asa negru si lucios in interiorul cosului.Folosesc destul de des praf din ala special pt. cosuri- unguresc, la 1kg.Rugamintea la voi ar fi,ce pot sa fac sa"scap"de chestia luciosa din cos.Sa incerc sa aprind cosul sub supravegherea mea, sau exista si o alta metode.Mentionez ca folosesc numai lemne de fag uscate,aduse acasa in primavara fiecarui an,uscate si depozitate.multumesc anticipat ...Posted Image

#722
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

 tudor32, on 03 decembrie 2012 - 12:44, said:

Salut,
am probleme cu un cos care arunca funingine in curtea vecinului. Cosul are ~ 8,5 m,  este din caramida plina si are  lungimea/latimea de 70/70 cm iar interiorul util de 25/25 cm, ultimii 1,75 metrii din cei 8,5 sunt din tabla zincata izolata pe interior (intre 2 randuri de tabla) cu vata minerala de 10. Anul trecut a fost primul an de functionare, acum arunca funingine in curtea vecinului, nu multa insa este deranjant. Cosul este folosit pe o centrala ATMOS DC 32S de 35KW. Eu nu locuiesc la tara, unde este montata centrala, doar parintii care sunt in varsta exploateaza cazanul. Intrebarea mea este daca funinginea respectiva credeti ca provine din centrala si este angrenata de ventilator pe evacuare sau este formata pe portiunea de tabla si aruncata afara pe cos ???
Care ar fi solutiile? .... in afara de a curata cosul. (asta o sa fie prima operatiune pe care o fac). Posted Image
In conditiile in care as monta un puffer si centrala ar merge la puterea nominala as scapa de funingine si gudron pe cos? nu in totalitate desigur... insa macar la 50%?

#723
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 AUREL211252, on 09 decembrie 2012 - 12:35, said:

Salut.Am citit cam totul cu privire la cosuri de fum.Eu am o soba de teracota cu registru in el si de 8 ani ma forolosesc bine de el:incalzesc 7 calorifere de diverse dimensiuni.Problema mea ar fi:Pe perioada iernii, curat cosul cu o perie de sarma, rotunda ca o floare si care are adaugat o sarma de otel de circa 10m.Am observat ca mereu am depuneri din bitum sau ce o fi ala->asa negru si lucios in interiorul cosului.Folosesc destul de des praf din ala special pt. cosuri- unguresc, la 1kg.Rugamintea la voi ar fi,ce pot sa fac sa"scap"de chestia luciosa din cos.Sa incerc sa aprind cosul sub supravegherea mea, sau exista si o alta metode.Mentionez ca folosesc numai lemne de fag uscate,aduse acasa in primavara fiecarui an,uscate si depozitate.multumesc anticipat ...Posted Image
Nu cred ca prafurile te ajuta la ceva. Tot solutia cu peria otelita este cea mai buna. Chestia "neagra si lucioasa" este gudron. Daca este uscat inseamna ca ti-a luat foc cosul pe interior. Daca este umed inseamna ca nu ai cosul izolat si se formeaza condens ce se amesteca cu funinginea si se va forma un fel de "noroi" lipicios. Incearca sa nu mai folosesti pastile ca sa vezi ce se intampla. Oricum, tot la perie ajungi. In nici un caz sa nu dai foc la cos! Chestia asta se face doar de persoane calificate pentru acest procedeu. Este foarte periculos.

#724
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Salutare. Am 2 intrebari si probleme care tot imi stau pe cap de ceva timp:
1. Am un semineu de camera din fonta (focar), la iesirea din focar am facut un schimbator de caldura din inox...ca un fel de butoi cu tevi de inox care trec prin el..acesta este legat dupa la un cos de fum schiedel, credeti ca in tiiimp as putea avea probleme cu schimbatorul de caldura sa se acumuleze in el gudron-funingine... si sa se aprinda? si dc s-ar aprinde diind din inox se poate intampla ceva nasol sau va rezista.???
Mentionez ca, casa este pe structura de lem dar coltul unde este amplasat semineul este facut din BCA si placat pe interior cu caramida subtire de samota, doar grinzile de la tavan mai sunt de lemn.
2. A doua neliniste a mea este: daca temperatura mare care iasa pe gurile(negre) de evacuare a calduri de la semineu pot in timp sa creeze efectul de supra incalzire si auto aprindere a grinzilor din tavan care este deasupra semineului si acoperite cu gips carton si mai ales ca este una  care are capatul in colt unde este inchis pe colt semineul. ????
Mentionez ca deasupra guri de iesire a calduri pe interior este pus o placa de gipscarton rezistent la caldura si deasupra vata minerala.  
Ma linistete cineva PLS ?

Attached Files



#725
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 ovidiuprotv, on 09 decembrie 2012 - 15:18, said:

Salutare. Am 2 intrebari si probleme care tot imi stau pe cap de ceva timp:
1. Am un semineu de camera din fonta (focar), la iesirea din focar am facut un schimbator de caldura din inox...ca un fel de butoi cu tevi de inox care trec prin el..acesta este legat dupa la un cos de fum schiedel, credeti ca in tiiimp as putea avea probleme cu schimbatorul de caldura sa se acumuleze in el gudron-funingine... si sa se aprinda? si dc s-ar aprinde diind din inox se poate intampla ceva nasol sau va rezista.???
Nu inteleg de ce ai facut acel recuperator de caldura. Vrei sa-ti iasa aer mai fierbinte pe la grile (cele negre), sa supraincalzesti rigipsul ?... sa reduci, prin acest fel, tirajul cosului de fum ?
Acel recuperator se va infunda cu funingine. Sa vad cum il vei curata. Poate lua foc de la o scanteie, funinginea din recuperator. Noroc ca ai un cos profesional ce rezista la incendiu timp de 90 minute ! Daca incepe sa-ti intre fum in semineu, in casa, macar sti de unde este !
Brunner a fost prima firma ce a realizat seminee cu recuperatoare. Le-am vazut chiar in fabrica si nu-ti spun ca arata ca o miniuzina. Acum au renuntat la aceste tipuri de seminee.
Daca voiai ceva profesional, trebuia sa achizitionezi un termosemineu ce incalzea apa din calorifere iar prin grile degaja caldura doar 10%. Acestea se leaga in paralel cu o centrala termica electrica sau gaze, avand in comun un boiler cu 2 serpentine. Centrala termica intra in standby cand sesiseaza caldura venita de la semineu, etc,etc

Edited by adriani61, 09 December 2012 - 18:07.


#726
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Inteleg ce spui dar acel recuperator isi face treaba foarte bine si a meritat sa il fac , pt ca zic eu... chiar recupereaza caldura multa care altfel s-ar duce  pe horn, asa fac foc pana este jar ca lumea iar dupa ai tai aerul de la focarul semineului si am si o semi-clapeta care taie 70% din tirajul hornului care este situata dupa recuperator pt a sta caldura in focar-schimbator si lemnele ard doar mognit aprope fara flacara...din cauza lipsei oxigenului .
Bag de cateva ori pe an plicuri pt curatarea hornului, au ceva efect alea?

Acum tot sunt inca nelinistit cu temperatura ce iasa din semineu si bate pe gipscartonul prins pe grinzi..daca e periculos de autoaprindere.
Am pus mana pe gips in zona unde pate cel mai tare caldura si astazi amers semineul vreo 6-7 ore si erau zone unde aproape nu puteam tine mana pe gips... e de rau?Posted Image Posted Image

#727
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Macar e rigips din acela roz, rezistent la foc/caldura ?

#728
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 SYL, on 09 decembrie 2012 - 20:51, said:

Macar e rigips din acela roz, rezistent la foc/caldura ?

Da gipscartonul folosit la placarea semineului e roz. dar la tavan NU . Acum am bagat in colutul de sus a semineului (seasupra gurilor de iesire a aierului cald) un tub de spuma poliuretanica ca sa zizoleze coltul acela in caz ca se aduna acolo temperatura mare
si in rest la tavan nu stiu ce s afac..dc sa imi fac griji sau nu?

#729
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 ovidiuprotv, on 10 decembrie 2012 - 15:42, said:

... spuma poliuretanica ca sa zizoleze coltul ...
1. Spuma NU este incombustibila !!! In asemenea cazuri se foloseste silicatul de calciu (placi)
2. Gipscartonul se autoaprinde ... dar ce temperatura ai acolo? Ai masurat ?
3. Recuperatorul de caldura se va colmata cu funingine chiar daca folosesti pastile. Cum il vei curata ?

#730
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 adriani61, on 10 decembrie 2012 - 16:02, said:

1. Spuma NU este incombustibila !!! In asemenea cazuri se foloseste silicatul de calciu (placi)
2. Gipscartonul se autoaprinde ... dar ce temperatura ai acolo? Ai masurat ?
3. Recuperatorul de caldura se va colmata cu funingine chiar daca folosesti pastile. Cum il vei curata ?

Stiu ca se poate aprinde si spuma dar acolo unde am bagat-o este un spatiu inchis si vreau doar sa protejeze de o eventuala supra incalzire in acel colt si a grinzilor de la tavan si sa le protejez de aerul fierbinte dat de semineu prin acele guri de evacuare a aerului cald. Stiti cumva la ce temperatura se poate auto aprinde spuma ? si se aprinde chiar daca nu intra in contact cu scanteie-foc...?
Aer-ul ce iasa de la semineu nu stiu exact ce temperatura are pt ca nu am termometru care sa masoare asa temp. mari, dar din cate imi amintesc cand e facut foc de ceva vreme nu pot sa tin mana chiar acolo langa iesire mai mult de cateva sec.
3. Recuperatorul nu imi e frica ca se va colmata si nu va mai putea trece gazele arse pt ca e destul de mare are cam 70cm L-50cm l- 50cm H si la anul voi putea sa bag mana in el pe gura de iesire a fumului de la semineu sa vad ce depuneri sunt in el.
Eram ingrijorat daca acele depuneri se aprind in tiimp ce se va intampla cu inox-ul din ce e facut recuperatorul ?

Si ma gandesc eu ce fac restul persoanelor care au seminee si au si ei tavan cu grinzi din lemn si peste gips carton? Cum au protejat?

#731
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
uitati asa arata lucrarea :-) de acele grinzi mie frica si eventual de spuma poliuretanica bagata in acel colt pt a izola acea grinda care intra acolo. La ce temp tre sa ajunga acele grinzi ca sa fie pericol?

Attached Files



#732
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
nu stiu o chestiune relativ simpla: La ce temperatura se autoaprinde lemnul, mai ales daca nu este in contact direct cu sursa de caldura...doar aer calc?

#733
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
E aprope imposibil ca aerul cald din hota respectiva sa aprinda lemnul respectiv. am crezut ca in zona hotei este si cosul nu langa.

#734
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 septimiu80, on 15 decembrie 2012 - 23:55, said:

E aprope imposibil ca aerul cald din hota respectiva sa aprinda lemnul respectiv. am crezut ca in zona hotei este si cosul nu langa.

Posted Image   ok multumesc de raspuns si liniste. Da hornul este cum se vede in poza si este shiedel. Doar grinzile de la tavan si cea care merge pana acolo in colt  ma ingrijorau daca pot ajunge la o asa temperatura incat sa fie pericol. Am mai tot testat si dupa ce mereg semineul mai multe ore acolo pe gipscarton unde bate direct caldura pot tine mana cam 4-5 sec. dupa care ma cam arde ... asta ce o insemna, ce temp. Posted Image ?

#735
gegapa

gegapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2011
Buna ziua domnilor,as dori sa stiu daca este pe lumea asta o ''palarie''pentru cos la centrala astfel incat sa nu mi murdareasca acoperisul?? Poate are sau a vazut cineva? Mentionez ca am centrala atmosferica si cos din inox izolat cu ''palarie'' patrata din comert:am avut si alt model si degeaba. Va multumesc!!

#736
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

 gegapa, on 17 decembrie 2012 - 14:29, said:

Buna ziua domnilor,as dori sa stiu daca este pe lumea asta o ''palarie''pentru cos la centrala astfel incat sa nu mi murdareasca acoperisul?? Poate are sau a vazut cineva? Mentionez ca am centrala atmosferica si cos din inox izolat cu ''palarie'' patrata din comert:am avut si alt model si degeaba. Va multumesc!!

Palarie conica. Este un trunchi de con si este cel mai indicat fiindca ajuta si la tiraj dirijand curentii de aer ce se lovesc de el, in sus, antrenand si fumul, gazele evacuate prin cos. Daca cosul de fum este prevazut cu colector de condens, nu trebuie sa-ti faci probleme daca ploua in el. .... si oricum, cata apa sa intre, chiar la o ploaie torentiala ?

#737
ciubuc85

ciubuc85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 17.10.2011
am soba de teracota conectata la un cos si as vrea sa mai fac una.am inteles ca sunt probleme cand se conecteaza la un cos doua sobe.mentionez cosul este clasic construit din caramida plina si trecut de coama casei.astept raspunsul dumneavoastra.

#738
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 ciubuc85, on 26 decembrie 2012 - 10:11, said:

am soba de teracota conectata la un cos si as vrea sa mai fac una.am inteles ca sunt probleme cand se conecteaza la un cos doua sobe.mentionez cosul este clasic construit din caramida plina si trecut de coama casei.astept raspunsul dumneavoastra.



       Daca ai  cos de caramida la interioir de 13/13 cm si tencuit poti  lega doua teracote, dar, racordarea la cos sa se faca la diferenta intre ele  de nivel de 40-5o cm .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate