Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#343
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
centralistule si ceilalti:

faceti diferenta intre o solutie calsica si o solutie DIY (do-it-yourself).

Centralistul are inclinatii diy, e priceput si dispus sa experimenteze.
Cei care nu au insa inclinatii din acestea, sa mearga pe solutiile consacrate -e simplu.

va mai arat odata cosul meu preferat: marca SCHOTT, de sticla termorezistenta.

Attached Files



#344
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 centralistul, on 9th February 2010, 10:40, said:

"Departe de mine de a fi avocatul Schiedel". Cine se scuza, se acuza. Nu e primul post in care scrii aceiasi fraza.
Hihihihihi  :clapping: ! Si daca ar fi asa ar fi o problema ? Am incercat sa vand sau sa le promovez ? N-are voie gura mea sa manaca o felie de paine cu unt ?  Hai ca devii noul Sherlock din Buzau ! Poate te aud cei de la firma incriminata si-mi fac si mie o sponsorizare  :coolspeak:
Vezi ca inca te asteapta cineva pe aria de surse sa-i explici de ce pe analizor ( nu pe poze ) nu  scade THD-ul ....Daca si restul recomandarilor ( gen " da vata jos de pe cos " ) sunt la fel....inteleg de ce te-ai retras la 40 ani si acum te odihnesti.... Sanatate !

#345
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
in aceeasi ordine de idei, adica DIY, cine se incumeata sa faca un cos de sticla?

cert e ca scotul ala e "creme de la creme", dar cine si'l permite?

#346
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
de cateva zile caut si nu gasesc "efectul palariei de chinez asupra tirajului in cosul de fum"

poate este cineva sa ma ajute?

multumesc

#347
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Palaria aia are si un mare dezavantaj. Cand am montat cosurile schiedel, am cerut sa-mi puna palarie la cosuri in locul sau peste conurile de inox. Mai ales ca in gama schiedel au asa ceva. Atunci montatorul mi-a spus ca pentru el e OK ca-mi vinde de inca 100 euro dar ca imi va curge condensul pe tabla acoperisului.
I-am dat dreptate si am inteles ca se va scurge pe tabla sarpantei condesul, care se stie ca este coroziv.

#348
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
@rdesign ...multumesc, cred ca "murdaria" e un motiv destul de solid de a se renunta la palarie. Mai ales ca  acest sfat vine tocmai din partea comerciantului. Sau poate ca acel comerciant nu stie ce minuni poate face "caciula" aia de 100Eu si in acest caz nu poate fi considerat decat un fraier. Ar fi trebuit sa navigheze mai intai pe softpedia. Sa-i fie invatatura de minte!



Multumesc

Edited by jagoman, 12 February 2010 - 23:46.


#349
dandan2000

dandan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.01.2009
Va salut,

Nu tin sa ma "introduc" in disputa :) la urma urmei din asa ceva se nasc unele idei sau se lamuresc principii.
Totusi pentru meditatie si cumva off - topic : corturile tuturor popoarelor migratoare erau mai mult sau mai putin in aceasta forma de palarie (forme de calota, conice). Nu cred ca au stat ei sa-si explice fenomenul doar au observat efectul la vant puternic (al meu a zburat al vecinului care era conic nu :) )
Si la poza atasata de dvs. cu "noul" tip de palarie...daca vantul bate invers decat a fost desenat? Ma cam gandesc ca presiunea exercitata pe gura de evacuare a hornului creste binisor  si fumul este impiedicat sa iasa.

Principiile de care vorbeati sunt cele ale fizicii.

Mai mult fara palarie in zilele cu ploaie o sa aveti pe langa scaderea tirajului (vezi presiunea atmosferica mai mare indicata de barometru) si putina apa in cos.
Fara palarie in zilele geroase o sa fie inversul adica tiraj crescut adica risipa de caldura pe cos si un consum crescut de combustibil.

Ultimele doua randuri le scriu din experienta asa ca sa nu mai repete si altii pataniile :)

Numai bine.

#350
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
modele de "palarii" -vezi photos

Exista si un site de design pt. Rain Cap (engl.) sau Regenhaube (germ.): chimneycap -arta sau kitsch ?

Attached Files


Edited by scheleton, 12 February 2010 - 20:28.


#351
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
iar te bagi? :D

mai intai vii cu cosul de sticla, acuma cu palariile astea! Arata ME...SE...RIE!

astea din poza mi se par chiar ok. Au si aripioara sa fie orientate cum trebuie si cred ca abia tipul asta de palarii se apropie de principiul ala misterios de care se face vorbire dar nu se stie ce este, cum se numeste si, in general, daca parintii lui stie!

tx sheleton!

Attached Files

  • Attached File  mSR.jpeg   33.51K   122 downloads

Edited by agelu, 12 February 2010 - 20:38.


#352
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Treaba e in felul urmator: mai mult ca sigur nu (prea) e nevoie de palariile astea. Am scris nu prea pt. ca mai am cateva mici retineri (vezi mai jos).

Dezavantajele palariei:
-obtureaza tirajul cosului (deci nici vorba sa ajute cosul sa traga mai bine)
-desi denumirea straina (rain, regen) ne sugereaza ca e un dispozitiv impotriva ploii, palaria asta nu ajuta cu nimic la ploaie. Si oricum un cos modern nu are nevoie.
-fiind pusa in calea gazelor arse cu temperaturi f. mari, exista riscul aparitiei condensului si al scurgerii acestuia in cos sau pe acoperis (a mentionat cineva anterior)
-f. important: orice pompier (PSI) cred ca se exprima impotriva ei, pt. ca la un incendiu palaria asta va mentine temperaturile mari (cauzate de foc) in casa.

Daca se doreste o imbunatatire a tirajului, atunci trebuie sa cautam (si sa vorbim) de acceleratoare de tiraj, care sunt cu totul altceva.

De ce am spus ca nu vreau sa fiu totusi categoric:
-se pare ca in anumite cazuri (f. rare), de ex. de case amplaste intr-o vale f. vantoasa sau cu anumiti curenti de aer, aceasta palarie ar putea ajuta
-deasemeni, exista inca multe cosuri, in functiune de zeci de ani, care au o astfel de palarie. Faptul ca nu s-a intamplat nimic nu pledeaza pt. palarie, dar nici impotriva ei..

Cert e ca fabricantii de cosuri nu te sfatuiesc sa pui asa ceva, in schimb ..le produc.
Iar proiectantii moderni nu cred ca mai prevad palarii la cosul proiectat, si deci e interzis sa fie montate ulterior.

Edited by scheleton, 12 February 2010 - 21:04.


#353
jagoman

jagoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 14.03.2006
Am o rugaminte in special catre @centralistul si @agelu, dar e valabil pentru toti defapt: sa va calmati un pic si sa reveniti doar cu posturi on-topic. Stiu ca este un forum si fiecare are dreptul la opinie, dar va rog sa nu abuzati de acest drept in sensul de a "condensa" si a deveni "acizi" in acest topic cu replici ce duc mai mult catre certuri decat spre schimburi de idei.

#354
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
@jagoman, poti sterge si postul #348, numai are nici o relevanta in discutia atat de "consensata" cum ai "condensat-o" tu

@sheleton....un extractor de fum, dispus la capatul hornului ar rezolva problema tirajului si cine este destul de speriat de ploi (mai ales torentiale, iar eu sunt) ar putea sa-si instaleze si un capac/palarie/etc sa fie asigurat.
Intrebarea e daca exista vre-un senzor (fluxostat?) care sa masoare instantaneu tirajul si care sa transmita o comanda specifica ventilatorului prin care sa poata fi reglata automat valoarea tirajului.

#355
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 agelu, on 12th February 2010, 22:22, said:

Intrebarea e daca exista vre-un senzor (fluxostat?) care sa masoare instantaneu tirajul si care sa transmita o comanda specifica ventilatorului prin care sa poata fi reglata automat valoarea tirajului.
Exista - cea mai simpla ar fi o paleta in flux avand   un contact basculat care creste / scade turatia ventilatorului.
Mai sunt miniturbinele montate pe gaze arse la centralele pe gaz, sau un presostat diferential...Parca ultima ar fi si cea mai ieftina . Solutia se poate dezvolta .....
Off Topic : Sper ca persoanele interesate sa sesiseze comicul situatiei : eu intreb, eu raspund !

Edited by ggelu, 13 February 2010 - 10:02.


#356
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
uite ce zic astia de la effe cu cosurile lor ceramice:
Normele in vigoare si regulile de buna executie recomanda ca :
·   Terminalul cosului sa ajunga cel putin LA NIVELUL COAMEI ACOPERISULUI : acest lucru este cu atat mai necesar cu cat directia principala a vantului este PERPENDICULARA CU COAMA !
Uite si ce piesa ofera ei: (Terminalul QUADRO este alcatuit din trei elemente din beton plus un capac.Aceasta configuratie satisface cerintele pentru aspiratoare statice paraploaie si antivant. Fiecare element este prevazut cu lacrimar care intrerupe fluxul ploii si in prezenta vantului puternic.)

Attached Files


Edited by scheleton, 13 February 2010 - 14:31.


#357
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vad ca se poate si la noi : un producator roman de cosuri  al carui produs  care arata  a cos si are un sistem complet. Probabil ca am descoperit apa calda dar sper la indulgenta celor care inca mai cauta solutii : http://www.cosuridef....ro/imagini.htm.

#358
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Am un cos Schiedel ceramic exterior 200 mm inalt de 11 m pentru un cazan pe lemne de 40 KW in gazeificare. Cosul e lipit de casa si in afara de sistemul lui de ancorare cu bare interioare, am facut un cadru inalt cat cosul din cornier de 40 mm - 4 corniere a 11 m sudate intre ele cu platband din metru in metru cu care am incorsetat tot cosul, cadru pe care l-am fixat de casa in 4 puncte de centurile casei dintre etaje. Cosul a fost apoi imbracat cu plasa de gard si a fost tencuit in sistem clasic cu tencuiala cu aditivi de elasticitate.
Anul asta voi pune si termosistem la casa si sunt in dubii daca sa imbrac si cosul cu un extrudat de 3 cm sau nu, stiu ca temperaturile la un eventual incendiu ajung si depasesc 1000 grade celsius pe interior cos, reprezentantul Schiedel nu si-a dat acordul pentru asa ceva, aviz celui care si-a izolat cosul cu expandat de 10 cm. Nu caldura degajata de centrala e problema, la exteror cosul e rece in zona de imbinare cu racordul ci un eventual incendiu, stiti ca polistirenul chiar si daca se sustine ca e "ingifugat" arde bine de tot si atat imi trebuie ca de la extrudatul de pe cos sa se duca la expandatul de pe casa :scared: In documentatie vad ca Schiedel-ul garanteaza cosul la 10 incendii, dar sper sa nu ajung sa-mi para bine ca am cos rezistent la incendiu si sa nu vad flacari iesind din el cum iesea la Navodari la rafinarie "coada de vulpe", asa ca am sa-l curat anual, am vazut in Ded...m o gramada de ustensile de curatat cosul, mai mare dragul sa lucrezi cu asa ceva :D
Cosul nu l-am prevazut cu palarie, dealarul mi-a spus ca nu e nevoie de asa ceva desi putea sa-mi vanda una. Cazanul fiind la subsol, conexiunea la cos e facuta prin tub ceramic in unghi de 145 grade, la prima punere in functiune din cos efectiv a plouat si din colectorul de condens dar si la imbinarea elementului ceramic cu cel de inox care racordeaza cazanul, cel putin o galeata a curs pe acolo si banui ca si in cazan a ajuns acel condes si nu i-a facut bine. Ulterior nu a mai curs asa mult dar oricum condens tot se face si curge pe la imbinare, ma gandesc sa-i fac o bordura in V din poxilina ceva si s-o lipesc pe interiorul cosului deasupra ramificatiei cu cazanul, bordura care sa dirijeze condensul spre colector si nu in ramificatie spre cazan. Am un prieten care lucreaza in inox, ma gandeam sa-mi faca o palarie cu colector de condens.
Acum cativa ani un prieten de familie a apelat la taicami-u sa-i faca racorduri si elemnte din tabla pentru cosul lui, avea un cos din tabla interior la care racordurile si burlanele de tabla se mancau in fiecare an de parca le rodeau moliile nu gudronul, era innebunit omu ca nu gasea solutie cu cosul lui de tabla. Pana la urma a renuntat la table si alte prostii si-a facut unu interior zidit din caramita si doar racordul l-a pastrat metalic dar nu din tabla ci din teava de 5 mm grosime (si taicami-u era satul sa-i tot faca table si a lucrat hard) Cand vine ziua de curatat racorul e nevoie de 3 oameni ca sa miste din loc bulumacul ala, probabil in 3 ani dupa ce-l strapunge rugina si pe ala o sa faca ceva ca lumea.

Edited by danutlupu, 20 February 2010 - 11:42.


#359
madni

madni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 22.02.2010
Salutare! Pentru o centrala pe lemne, fara gazeificare, ce tip de cos este recomandat? Din caramida sau inox? (astea sunt cele 2 optiuni pe care le am, din considerente financiare). Citisem pe undeva ca la inox pot aparea probleme la imbinari, dar mi se pare o solutie mult mai comoda decat cosul de caramida...Este insa si mai practica?

#360
alynakeb

alynakeb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.01.2010
ce parere aveti despre realizarea unui cos de 7m inaltime din caramida de horn(arata ca una obisnuita de 29/24/24 cu o gaura de 16/16 cm). caramizile se pun una peste alta cu mortar si cu fiare de 6mm intre ele, si tencuit exterior la final. Cosul vreau sa-l fac prin interiorul casei, si partea de deasupra acoperisului sa o izolez cu vata bazaltica. Centrala o sa fie una pe peleti de 20 kw. Se pare ca temperatura gazelor ar fi de 150-max 200 grade Celsius

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate