Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1927
impero42

impero42

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2016

 mmtsdc, on 12 octombrie 2016 - 13:23, said:


Nu cumva casuta este in Brebu?Posted Image

Cornu de Jos

#1928
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Cu ce se lipeste vata bazaltica de un cos ceramic?

#1929
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 cameliavig, on 20 octombrie 2016 - 11:34, said:

Cu ce se lipeste vata bazaltica de un cos ceramic?


Vata minerala bazaltica nu se lipeste si se monteaza intre tubul din samota si mantaua din beton usor. Vata minerala se monteaza la sisteme ceramice profesionale (cf recomandarilor producatorului) si trebuie sa fie intr-un sistem ventilat.

Edited by mmtsdc, 21 October 2016 - 13:36.


#1930
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Oameni buni,
in toata tara asta nu pot gasi o palarie pentru horn?

Imi trebuie pentru un cos clasic, din caramida, patrat cu latura de ~37cm
Din ceramica sau din beton, nu din tabla.

As prefera sa nu fie modelul care arata ca o casuta si cu siguranta nu modelul cupola.
Am gasit asta http://www.italroman...man-rosu/p/140# si dupa multiple (ne)intelegeri la telefon, ma trezesc ca-mi livreaza o cupola. Urasc modelul asta, le-am spus din prima la telefon ca nu vreau cupola.
O trec la pierderi, ca nu merita sa o trimit inapoi si sa pierd banii pe tur plus jumate retur (au agreat sa suporte doar jumatate din pretul retur). Decat sa pierd 200 lei si sa raman cu nimic, mai bine stau cu un capac urat si 270lei platiti.
Posted Image  Italroman

Faza 2. Mai departe, caut modelul Landini ( http://big-construct...ceramic-montel/ ) , si am gasit doar la Sibiu la cineva care prefera sa nu livreze, fiind greu si fragil.
Faza 3. Caut orice, am sunat doar la trei furnizori din Bucuresti pana acum, care nu vand palarii separat ei vand sisteme dom'le.
In lucru: 3.1 Mai am cativa furnizori gasiti cu Gugal, incerc sa-i prind la telefon.

Va rog, daca cunoasteti recomandati-mi un loc unde sa gasesc asa ceva.

Edited by til, 21 October 2016 - 13:52.


#1931
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,329
  • Înscris: 29.05.2004
http://www.utilul.ro...acterminal.html

#1932
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Asta e modelul cupola de care fug pentru ca nu-mi place, zici ca-i bolta de biserica , si pentru ca lasa destul loc sa ploua in el.
Chiar daca il orientez Nord-Sud (la mine ploua ori de la sud-vest ori de la Nord-Est , tot ia apa.

Aceeasi firma are pe site http://www.utilul.ro...1-cm-capb1.html
Asta m-ar tenta, nu stiu cat de eficient e si el sa tina plaia afara. Dar intai sa raspunda la telefoane.

Am mai gasit modelul asta la Targoviste si ma gandesc ....
https://www.olx.ro/o...html#d30709c306
Care ar arata asa pe casa: http://abelardodistr...6-72e58ec6-c8da . Aduce putin a colivie

Edited by til, 21 October 2016 - 15:11.


#1933
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Ce tare... anuntul de la Targoviste a fost dezactivat.
O sa revin maine cu un telefon.

#1934
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

 til, on 21 octombrie 2016 - 13:40, said:

Am gasit asta http://www.italroman...man-rosu/p/140# si dupa multiple (ne)intelegeri la telefon, ma trezesc ca-mi livreaza o cupola. Urasc modelul asta, le-am spus din prima la telefon ca nu vreau cupola.
O trec la pierderi, ca nu merita sa o trimit inapoi si sa pierd banii pe tur plus jumate retur (au agreat sa suporte doar jumatate din pretul retur). Decat sa pierd 200 lei si sa raman cu nimic, mai bine stau cu un capac urat si 270lei platiti.

adica, cum au agreat sa dea doar juma'? :o
daca au trimis o piese gresita, ar trebui sa o ia inapoi si sa trimita ce trebuie pe cheltuiala lor...
aaa... ai platit in avans! ASA-TI TREBE!!!
In RO sa nu mai faci asa ceva - DOAR plata la livrare, cu colet deschis inainte de semnarea facturii...

#1935
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Platit la livrare, dar cum eu eram la pat, l-a saltat un coleg care nu stia la ce sa se astepte.

Ei o tin pe-a lor, ca au respectat comanda. Comanda sumara data pe mail (ca au cerut sa dau mail, nu au luat comanda telefonica) poate fi interpretata ca fiind tratata corect de ei.
Dar atitudinea e de tot rahatul, la telefon nu au timp sa clarifice ce-ti trebuie, nu le pasa.

In fine, oratania e sus pe casa pana gasesc ceva mai potrivit. Am dat de producatorul "coliviilor", si am comandat adineauri, pe cele mari de 44cm:
http://palariicosfum...use/guler-horn/
http://palariicosfum...e/palarii-horn/

Preturile-s de fapt mai mici decat pe site motiv pentru care nici nu i-am mai pomenit de site. Maine le pune la curier, urmand sa le ridice acelasi coleg :lol:
Sper sa nu-mi para rau ca am luat palaria cea mai mare, in loc de cea medie, cum ar fi recomandat el.
In functie de cum o sa arate, poate ca n-o sa folosesc gulerul, dar mai bine sa-mi prisoseasca decat sa-mi lipseasca.

Raman cu regretul ca n-am luat pufaitoare tip Landini (cu felii suprapuse) dar ma bucur ca am gasit ceva ok.

#1936
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
As dori sa va prezint o alternativa artizanala la ceea ce se gaseste in comert (poate ajuta pe cineva).
Eu am optat pentru o varianta similara cu cea din poza de mai jos. M-a costat 4 (patru) caramizi si o dala de beton. In total aprox 15 ron.

PS: aceasta este a treia iarna de cand functioneaza si nu am avut probleme.

Attached Files


Edited by uforom89, 27 October 2016 - 16:08.


#1937
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Frumos, buna idee. Ma gandisem si eu initial la ceva din caramizi, dar nu m-am gandit sa fac o dala mica de beton

#1938
katalin_84

katalin_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.10.2014
Am un cos pe exteriorul casei, diametrul exterior 39x39 si interior 23,din anvelope helios STR. La acest cos am o centrala pe lemne ergotherm de 38 de kw. Problema este ca face condens si nu stiu cu ce sa il izolez, am intrebat in stanga in dreapta dar nu am auzit doua idei la fel ajutati-ma.daca e nevoie pun si poze mâine, multumesc

#1939
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010

 til, on 27 octombrie 2016 - 16:40, said:

... nu m-am gandit sa fac o dala mica de beton
Nici eu nu am facut dala, am cumparat-o. Posted Image

#1940
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 katalin_84, on 27 octombrie 2016 - 18:20, said:

. Problema este ca face condens si nu stiu cu ce sa il izolez,
Poti sa-l izolezi cu ce vrei si ce nu vrei,problema principala : sunt lemnele/combustibilul, are umiditate mare si condenseaza la iesirea pe/din cos.
Cumpara-ti lemne anul asta si peste 2 ierni il folosesti,cu sanse mari sa nu mai ai condens.Daca lemnul il ai din primavara/vara nu este uscat.

#1941
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Daca hornul nu depaseste coama casei este problema ? Centrala va fi pe peleti , amplasata in beci . Hornul cu diametrul de 190 mm,ceramic , cam 7 metri inaltime ,din care 1,5 in beci restul la exterior , cam un metru peste acoperis, in partea de nord a casei . Hornul strapunge acoperisul prin pazie , adica la partea cea mai de jos a acoperisului. Ar arata urat sa-l fac de 3 metrii peste acoperis.

#1942
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 1741010, on 08 noiembrie 2016 - 14:54, said:

Ar arata urat sa-l fac de 3 metrii peste acoperis.
.. Posted Image Daca strica aspectul casei - mai bine nu-l mai monta.. Salutari proiectantilor casei d-tale care au gandit-o.. Posted Image

 1741010, on 08 noiembrie 2016 - 14:54, said:

Daca hornul nu depaseste coama casei este problema ? Centrala va fi pe peleti , amplasata in beci . Hornul cu diametrul de 190 mm,ceramic , cam 7 metri inaltime ,din care 1,5 in beci restul la exterior , cam un metru peste acoperis, in partea de nord a casei . Hornul strapunge acoperisul prin pazie , adica la partea cea mai de jos a acoperisului.
Acum daca serios, erau niste norme mai vechi si niste norme mai noi..  Alea mai vechi faceau referinta la cazurile asigurarii tirajului natural.. La d-ta cum va fi asigurat tirajul? Ce valoare a tirajului recomanda producatorul cazanului sa se asigure la cos?
Posted Image

#1943
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

 1741010, on 08 noiembrie 2016 - 14:54, said:

Daca hornul nu depaseste coama casei este problema ? Centrala va fi pe peleti ,

centralele pe peleti au tiraj fortat: aerul pt ardere este asigurat de un ventilator; in consecinta in camera de ardere vei avea o suprapresiune...care va ajuta la eliminarea gazelor arse!
cosul te va ajuta pt momentele rare cand se ia curentul si gazele treuie trase afara de tirajul cosului (care la 7 metri inaltime va fi suficient).
deasemenea te va ajuta in perioadele cu furtuni puternice: vantul puternic ar putea sa-ti preseze gazele inapoi in cos...DACA ai avea cosul foarte scurt, dar la 7 metri de cos nu vei avea surpriza asta!!!

#1944
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gushpi, on 08 noiembrie 2016 - 18:39, said:

..gazele treuie trase afara de tirajul cosului (care la 7 metri inaltime va fi suficient).
deasemenea te va ajuta in perioadele cu furtuni puternice: vantul puternic ar putea sa-ti preseze gazele inapoi in cos...DACA ai avea cosul foarte scurt, dar la 7 metri de cos nu vei avea surpriza asta!!!

Si daca au fost intalnite cazuri ca la 12m de cos fumul era intors inapoi - asta cum se poate explica? Eu, spre exemplu, nu am intalnit sa scrie undeva ca daca cosul este mai inalt de Xm - nu mai e nevoie de luat nici-o masura ..Posted Image

@1741010 prezinta vre-o sectiune ceva cu forma acoperisului si ceva cote, dar si ceva poze din teren sa se vada daca mai sunt ceva obstacole prin zona, caci altfel umplem topicul cu postari pe langa subiect.Posted Image

P.S. Dar nu uita si de cele cerute de mine in mesajul de mai sus, caci toate sunt importante.

Edited by andreilesan, 08 November 2016 - 19:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate