Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1711
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015

View Postpanoramic66, on 05 octombrie 2015 - 19:14, said:

Ca alternativa, mergi la un magazin specializat care iti ofera tot pachetul cu montajul inclus, la promotie.

am inteles, mersi mult si o sapatamana faina! ^_^

#1712
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Puteti sa-mi spuneti parerea voastra despre cosul de fum de la cemacon (http://cemacon.ro/sistem-cos-de-fum/)?
La ce pret se situeaza?
Multumesc Posted Image

#1713
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 08 octombrie 2015 - 07:40, said:

Puteti sa-mi spuneti parerea voastra despre cosul de fum de la cemacon (http://cemacon.ro/sistem-cos-de-fum/)?
La ce pret se situeaza?
Multumesc Posted Image

Eu nu m-am lamurit cum se racordeaza evacuarea condensului..Posted Image Pentru mine asta e un criteriu foarte important.
Posted Image

#1714
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View PostKendo, on 08 octombrie 2015 - 07:40, said:

... cosul de fum de la cemacon ...

Intr-un articol de revista scria "vanzarile Cemacon au crescut cu 38% in primul semestru" ... insa calitatea cosului de fum lasa de dorit.

Edited by panoramic66, 10 October 2015 - 10:57.


#1715
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreilesan, on 08 octombrie 2015 - 21:19, said:

Eu nu m-am lamurit cum se racordeaza evacuarea condensului..Posted Image Pentru mine asta e un criteriu foarte important.
Posted Image

Fiind facut in cehia ma astept la un produs de calitate. Probabil evacuarea condensului se face pe gura de jos (a doua). Vad ca nu mentioneaza pretul.

#1716
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011
Buna ziua!

(urmaresc un alt topic din acest forum, si am postat aceasta problema si acolo, dupa care am vazut ca este deschis acest topic special pe tema cosurilor de fum...  ma scuzati pt dublare)

Am o problema, si anume:

Am un cos de fum HART in inaltime de 4m, diametru 20cm (ceramica, izolat cu vata bazaltica si boltari de beton). Cosul pleaca de pe placa de beton de la etaj, (nu incepe de jos din living unde e semineul (din motive mai ales de spatiu). La exterior insa nu chiar  depaseste coama casei, dar nici nu e aproape de ea (Am inteles ca este o regula si cu treaba asta...daca e mai putin de 2,5m de coama, trebuie sa o depaseasca cu 1m... la mine sunt peste 2,5)

Se intampla o chestie tare ciudata. Am scapari de fum pe la usita de vizitare a cosului. Am vorbit cu cel care a executat lucrarea, a venit la fata locului...si a concluzionat ca, ceramica de la usa de vizitare probabil nu etanseaza bine. A sugerat pt test sa incerc sa o blindez cu silicon rosu pt temperaturi inalte. Lucru care l-am facut. Cu toate acestea insa, tot scapa fum, si parca mai tare decat inainte.  Fumul s-ar vedea ca vine de undeva de sus. Daca deschid geamul din camera unde e cosul, scaparile de fum dispar. Se intampla ceva curent... diferenta de presiune...naiba stie care e explicatia ca atunci cand deschid geamul fenomenul dispare.

In ce priveste partea de etansietate a elementelor ceramice, constructorul garanteaza ca nu se pune problema de scapari...a pus destul adeziv intre elemente (lucru care l-am observat si eu) + ca acele elemente au si niste canale care intra unele in altele (sansele sunt f. slabe spre inexistente sa provina de acolo problema)

Imi este clar ca, cumva fumul se intoarce de sus, si vine prin boltar in jos si iese pe la usita de vizitare. Dar din ce cauza?
O fi inaltimea cosului prea mica? O fi ceva problema sus, la deflector? montare incorecta?

Va multumesc!
Adrian.

Edited by adiculiniute, 14 October 2015 - 09:32.


#1717
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Aveti doar tubulatura Hart, boltarii sunt fabricati in Romania, Leier. Sunati la firma Leier, au un om la tehnic foarte pregatit si va lamureste. In primul rand, o sa aflati ca aceasta firma nu ofera garantie pentru sistemul "preluare verticala"-deci, aveti un cos de fum fara garantie :)   (personal cred ca este doar o chestiune comerciala)

Daca fumul iese pe la usita de vizitare este GRAV! Ce se va intampla la prima autoaprindere pe interiorul cosului??

Multe firme producatoare, din motive comerciale,lanseaza produse "economice" si nu de putine ori acest lucru inseamna rabat de la calitate sau lipsa unor elemente esentiale...
Montatori de cosuri de fum profesionale sunt multi, tot romanu' se pricepe , ca are si el...sau a mai facut sau e simplu. Poate sa fie si din montaj, dar, daca este "preluare verticala" nu cred ca se poate intoarce fumul prin manta.

#1718
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011
Buna ziua!

Astazi vine montatorul sa vada in detaliu despre ce e vorba si ce se intampla mai exact.
Interesant ce imi spuneti Dvs. cu privire la garantie. La comerciant pe site (nu dau numele, cel putin nu inca Posted Image [ dar este o firma care cu asta se ocupa de ani buni ] scrie ca ofera 30 de ani garantie. Oricum, banuiesc ca ceramica este cea mai importanta, si nu boltarul de beton, iar daca ce spuneti Dvs. este adevarat, macar ceramica este hart, atunci e ok. Restul vata bazaltica si boltarul de beton... e tot vata si tot beton.

Ce imi imaginez eu ca ar fi problema, pt ca alta explicatie nu este..., s-ar putea sus la deflector, are o aerisire pt vata minerala. Daca exista sus niste curenti pot intoarce o parte din fum prin acea aerisire in manta, si nu are pe unde iesi decat pe la usita.

Daca se autoaprinde cosul... (in primul rand ca nu trebuie sa ajungi intr-o asa situatie, si nu prea ai cum daca cureti anual cosul) ma gandesc ca focul ar fi in ceramica si nicidecum nu are cum sa ajunga in manta.

Daca gresesc in vre-un fel... va rog sa ma corectati.

Mersi!

Edited by adiculiniute, 16 October 2015 - 12:41.


#1719
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Nu imi pot exprima o părere in detaliu , nu stiu cum a fost montat coșul . Însă , mi-e greu sa cred ca fumul din ușița provine din manta( din golul pentru aerisirea vatei ).
Sa știți ca sunt șanse ca un Cos de fum sa se autoaprinda, chiar daca este curățat o data pe an. Depinde de cazan, de calitatea lemnului si intensitatea folosirii.Si daca iese fum prin ușița , atunci o sa iasă si Flacăra ....

Sunați la Leier , întrebați de Laszlo si vorbiți cu el, lăsați comercianții , nu e o problema mică/ușoară .


Edited by mmtsdc, 16 October 2015 - 13:43.


#1720
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011
S-a rezolvat problema.

A fost exact ce banuiam. Deflectorul este cam prost gandit, iar in cazul meu, la curentii care sunt la terminatia cosului, s-a dovedit a fi cauza problemei. Deflectorul are niste gaurele prin care se ventileaza vata. O parte din fumul care iesea de pe cos, era impins prin acele orificii de ventilare in manta si ajungea jos la usita de vizitare.

S-a adaugat o bucata de inox de aprox 15-20cm, care iese deasupra capacului hornului, si astfel il impiedica sa mai ajunga la gurile de aerisire ale deflectorului. Am probat... problema pare ca s-a remediat, Nu mai simt fum.
Zilele urmatoare am sa urmaresc... iar daca cumva mai apare, mi s-a sugerat o palarie antivant (doar ca nu ma grabesc sa arunc pe geam 250 lei) Daca  nu mai iese fum, las asa.

Mersi mult pt raspunsuri!

Edited by adiculiniute, 16 October 2015 - 19:56.


#1721
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In ce priveste cosul de la cemacon (marca HELUZ KLASIK) am primit un pret orientativ pentru un horn de 6 m inaltime  la 2700 de lei cu tot cu tva , in principiu astept sa vad  montat unu cel putin la reprezentanta, nu ma convins din prima  achizitia  Posted Image . Mai ales ca se merge mult pe ideea de garantia de 30 de ani si mai e implicata si "asociatia hornarilor" ,

#1722
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De caramida arsa este mult mai ieftin. 6 caramizi pe rind X 14 rinduri = 1 m de cos. Daca inmultim asta cu 6, cit doresti inaltimea cosului rezulta 504 caramizi. La pretul caramizilor (poti lua caramizi si din demolari) mai adaugi pretul a cinci saci de multibat + manopera meseriasului si ai cos "pe viata". Te costa MAXIM 1200 lei.

#1723
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
6m, adaugi armatura, izolatia, si obtii ceva cu inertie termica mare, ce va fi mâncat de gudron, daca e in condensare, deci nu prea mai merge un cos ca la o soba asa zisa normala, cu grade mai multe pe cos...

#1724
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ideea e ca acel horn va lega o centrala termica cu gazeificare (in principiu)  stiu si de treaba cu hornul din caramida clasica am facut si eu un calcul, am calculat si cu manta de inele de samota de la dedeman parca + mijloc umplutcu nisip (cum sunt majoritatea cosurilor vechi) iar la exterior daca ii mai pun si ceva finiaj extra cu armatura ajungi usor la 1800 de lei numai materialele , chiar daca as executat eu manopera si nu ar mai fi inca o suma extra. Pe cand un sistem de asta pare destul de usor de montat .

#1725
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilenced, on 25 octombrie 2015 - 09:11, said:

6m, adaugi armatura, izolatia, si obtii ceva cu inertie termica mare, ce va fi mâncat de gudron, daca e in condensare, deci nu prea mai merge un cos ca la o soba asa zisa normala, cu grade mai multe pe cos...
Posted Image Vorbesti singur, colegule.. aduci in discutie niste detalii de care majoritatea nu este interesata. Majoritatea cauta pretul sa fie minim - asta e scopul, restul nu mai conteaza..Posted Image

#1726
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da domnii, aveti dreptate, restul nu mai conteaza... Va invit la mine la un vin/bere/etc., ce vrea muschiul vostru si intre timp va prezint si astfel de cos. Va duc la mai multi oameni care au asa gioarse. As fi FOARTE  interesat sa-mi aratati si mie detaliile alea de tot vorbiti. Pentru mine gudronul face parte dintr-un SF despre care citesc pe MULTE forumuri.
Numai bine!

Sa ne intelegem: eu nu fac asa ceva! Nu stiu. Nu sunt mester. Doar utilizator. Nu va ginditi la altceva...

Edited by _R_A_D_U, 25 October 2015 - 16:08.


#1727
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postlestad_25, on 24 octombrie 2015 - 11:45, said:

In ce priveste cosul de la cemacon (marca HELUZ KLASIK) am primit un pret orientativ pentru un horn de 6 m inaltime  la 2700 de lei cu tot cu tva , in principiu astept sa vad  montat unu cel putin la reprezentanta, nu ma convins din prima  achizitia  Posted Image . Mai ales ca se merge mult pe ideea de garantia de 30 de ani si mai e implicata si "asociatia hornarilor" ,


Interior German si exterior din Cehia, este un sistem cu care nu sunt de acord si pe care nu il pot recomanda.In afara de asta, baietii au multe de invatat, momentan au doar diametrul 200mm si habar nu au de regim de inaltimi,norme, dimensionare, recomandare pentru cazane speciale/normale...Mantaua nu are recomandare pentru asigurare statica,colectorul este cum este...Un sistem pentru supermarket si pentru vanzare in magazine.Firma respectiva este producatoare de caramida.Nu are experienta in cosuri de fum si nu are oameni specializati.
Asocierea lor cu Asociatia Cosarilor este una destul de ciudata, mai ales pentru mine. I-am intrebat pe cei din asociatie si au avut un singur raspuns :"au certificari, sunt ok.."

#1728
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@ mmtsdc - multumesc pentru explicatie, tot din acelasi motiv nu am sarit nici eu la prima adiere, intradevar caramida lor e ok (doar a fost alegerea mea la casa), Momentan am la sobe un horn cum il descrie _R_A_D_U si avand in vedere ca are aproximativ 80 de ani inca imi fac calcule si nu stiu cum e mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate