Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1585
alex_cata123

alex_cata123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.06.2013
Am si eu cateva intrebari. Vreau sa cumpar elemntele de ceramica pentru cos de la schiedel. Cosul este la interior, nu vreau sa mai iau si vata minerala pentru izolatie si invelisurile de beton.
In loc de vata credeti ca pot pune o vata bazaltica de izolatie normala si apoi in loc de invelisurile de beton pun bca de 10.
Si inca ceva, imi puteti recomanda o alta usita de curatare (cumva golul pentru usita este universal ?), la cei de la bramac costa 400ron/buc si imi trb vreo 2, cosul are cam 10m.
Va multumesc!

#1586
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 alex_cata123, on 18 iulie 2015 - 08:11, said:

...cos de la schiedel. Cosul este la interior, nu vreau sa mai iau si vata minerala pentru izolatie si invelisurile de beton.
In loc de vata credeti ca pot pune o vata bazaltica de izolatie normala si apoi in loc de invelisurile de beton pun bca de 10.
...
       Posted Image

Nu, nu, nu ...   ...nu te juca cu viata familiei tale.

#1587
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
vata aia o fi bazaltica dar nu se foloseste pentru izolat cosuri, vata care loate fi folosita la cosuri e cea de mare densitate, rigida, pe care nu o poti curba pt ca se rupe, deci o casetezi ca pe o prisma patrata(sectiune patrat sau dreptunghi, nu cerc)...si costa mlticel, un bax de 6 foi, 1m x 60latime, e vreo 65-80 lei minim, parca asa am dat eu.
intra deci mai multa decat cea dedicata, tubulara.
zidaria de bca are rezistenta mecanica putin spre degeaba, plus tencuieli si alte cele, armari fie ele si minime samd...te duce mai mult sau "pe acolo" dar la cum pui tu problema clar nu te pricepi, mesterul cu experienta in cosuri costa si deci chiar folosind materiale ok tot nu esti linistit ca acel cos va fi ok.

daca e sa faci ecobomie undeva la o casa in niciun caz nu faci la cos, ori il cumperi cu tot cu montaj si garantie ori il faci dar cu materiale corecte, corect armat si corect izolat, adica o economie minima care merita doar daca tu esti superpriceput, meserias, stii ce faci acolo..ceea ce clar nu e cazul.

daca faci un cos prost, pe langa ca iei foc, poate, oricum viata va fi o distractie...centrala o sa.mearga din parti, consumul va fi la gara, depunerile, scurgeri de gudron, miros si ajungi la pepeni cu nervii...si oe termen lung, de 5-10 ani, oricum vei face un cos corect si vei plati a doua oara iar nervii, banii pe lemne si reparatii cazan, reparatii si imbunatatiri/carpeli la cosul prost...o sa te coste cat 3 cosuri adevarate.

nu esti primul, am mai vazut tiganii si am vazut ce se intampla...e drept, foc mare nu am vazut dar bani aruncati, daramat, refacut, miros de gudron, afumaturi si scurgeri am vazut de mi-e sila numai cand aud ca cineva care nu are habar vrea sa faca astfel de nefacute.
si, nota bene, iti spune asta unul mult mai capos siai capos ca tine, care si-a facut cos cum "nu se face" dar care , cu toata modestia, e "dracu gol", am facut casa in 2 oameni cap coada inclusiv mobila, si are pe deasupra si oarecare tangente cu domeniul.asta, evacuari gaze de ardere.

fa cumva si fa-ti un cos decent, nu table nubstiu de care, nu incropeli...e viata ta, sunt banii tai si confortul tau. cu focul, curentul si apa fiarta nu te joci ca te arzi, mai devreme sau mai tarziu, e doar o chestiune de timp.

#1588
ManoleConstantin

ManoleConstantin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.05.2015
O zi buna va doresc tuturor am si eu o intrebare in legatura cu cosul de fum vrau sa il fac din caramida de la brikstone cu un diametru interior de 210 mm , cum am citit mai sus nu sunt sigur sa il mai tencuiesc pe dinafara sau nu dar vreu sal izolez cu vata minerala bazaltica de 0.3 ori 0.5 cm mai incolo chestia e cu ce sa il zidesc in primul rand si al doilea e bine daca racordul la cos il fac cu o teava de otel mai groasa dupa care il izolez? Am mai citit ceva despre picuratoarea de condens, aia cum o fac? Doar intrebare raspuns o sa imi dati, daca sudez pe interiorul tevi un fel de bariera pentru condens, adica aridic dintro platbanda la 10-20 cm in interiorul tubului de 4-5 cm in partea de jos a tubului dupa care va urma sa ii dau o gaura si sa ii sudez o teava cu un interior de 4-5 cm si sub sa ii aplic acea oala sau ceva pe unde sa se elimine acel condens ca ziceti cum e ? este o idee buna ori nu?

#1589
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 ManoleConstantin, on 26 iulie 2015 - 09:21, said:

...cosul de fum vrau sa il fac din caramida de la brikstone cu un diametru interior de 210 mm , ...
Nu te grabi, citeste mai atent in fisa tehnica a produsului ?
"Caramida cu diametrul golului central de 210 mm utilizata la realizarea canalelor de ventilatie sau a stalpilor de zidarie. Se vor pune in opera cu mortar adecvat domeniului de utilizare. Zidaria va fi protejata prin tencuire." idem in declaratia de performanta.
Reactie la foc - pierderi de masa organica - Euroclasa A1.

Vezi mesajul de mai sus  #1586 / Publicat: 18 iulie 2015 - 22:19  iti este dedicat.
Am zis !

#1590
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
zilele acestea construiesc spatiul tehnic pentru CT(un semisubsol 75 % in pamant) si deasupra pe placa va fi asezat cosul de fum. centrala e una mixta lemn-peleti de 29 kw cu gazeificare la lemne si evacuarea de 150 mm.
as vrea sa cumpar un cos de 5 m inaltime cu diametrul de 160 mm(bramac, plewa sau ceva cu T... ). in documentatie centralei se recomanda un tiraj de 10 mm ca. e sufficient cel de 5 m sau trebuie sa cumpar altul mai inalt ?

#1591
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dati-mi,va rog,o solutie sa daram un cos de fum.Este construit din elemente ceramice de 20 cm,nu este in casa,este lipit de ea, intr-o fosta cosmelie pentru centrala,nu stiu daca este bagat fier beton pe el,are cam  7-8m inaltime

Edited by daniMMM, 29 July 2015 - 13:51.


#1592
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 daniMMM, on 29 iulie 2015 - 13:34, said:

Dati-mi,va rog,o solutie sa daram un cos de fum.Este construit din elemente ceramice .........are cam  7-8m inaltime
... in ordinea inversa in care s-a cladit cosul, piesa-cu-piesa din elementul ceramic.
Dai tencuiala jos, tai corsetul metalic incepand de "sus" si desfaci cosul in bucati mici lovind usor cu ciocanul in zona de imbinare.

#1593
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Exista centrale care nu necesita cos de fum ?

#1594
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 ciprianned, on 02 august 2015 - 19:52, said:

Exista centrale care nu necesita cos de fum ?
Bineinteles ... centrale electrice.

#1595
corina482

corina482

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2009
Buna ziua,
Un vecin care sta la demisol si-a instalat o centrala pe gaze a carui cos este fix in dreptul treptelor. Adica cand intram/ iesim din bloc trecem cu fata la maxim 10-25 cm de cosul de la centrala. Este legal ce a facut? Este posibil sa aiba toate aprobarile in aceasta situatie?
Exista vreo norma in care sa se precizeze distanta la care trebuie montat cosul de la centrala?
Va multumesc.

#1596
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 corina482, on 03 august 2015 - 14:18, said:

... o centrala pe gaze a carui cos este fix in dreptul treptelor. ....
Nu interzice nimeni acest lucru daca se respecta conditiile de evacuare in siguranta a gazelor de ardere - mai degraba este legea bunului simt care se rezolva pe cale amiabila cu proprietarul sau/si administratorul. Daca sesizezi autoritatile sunt sanse slabe sa rezolvi ceva fara cativa martori din vecini care sa te sustina.
Succes!

#1597
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Salut.Ieri am primit semineul,si cei care-l monteaza au spus ca am facut rau ca am pus polistiren pe cosul Plewa.Ca o sa se topeasca polistirenul,ca face condens sub polistiren,etc.Zic bine?ce este de facut?Ms

#1598
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 cata, on 04 august 2015 - 06:56, said:

Salut.Ieri am primit semineul,si cei care-l monteaza au spus ca am facut rau ca am pus polistiren pe cosul Plewa.Ca o sa se topeasca polistirenul,ca face condens sub polistiren,etc.Zic bine?ce este de facut?Ms
nu ne-ai spus daca acel cos e interior sau exterior
cine te-o fi sfatuit sa pui polistiren pe coș......?  iar plewa......
parerea mea e ca trebuia un cos bun cu 3 straturi : Schiedel, Tona sau Wulkan scapai de multe pericole potentiale - mai scump dar siguranta in cazul asta e pe primul plan.

#1599
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
plewa treaca mearga dar cine pune polistiren pe cos e o intrebare buna.
ia polistiren, aprinde.o.bricheta si apropie flacara de.el..ia vezi, cum se face polistirenul?

nu trebuie sa.stii carte ca sa realizezi ca plasticul ala se topeste la temperaturi mici....

#1600
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca spre Vulkan Icopal CI-eko  tind si eu...Am vazut si un Plewa..care nu m-a incantat deloc...Cel mai indicat e un cos cu 3 straturi..care vine cu izolatia de vata..si astfel nu mai trebuie izolat la exterior cu nimic...

Edited by manghels, 04 August 2015 - 09:35.


#1601
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Vulkan am eu, 200mm, 8m - e ok !  - aceeasi structura cu Schiedel sau Tona.
Nu stiu cum sunt "boltarii" de la Schidel dar ai mei erau destul de usori (Icopal pretinde ca ar fi din tuf vulcanic - de aia sunt usori)

#1602
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Cum ai rezovat cu condensul? Ai scos o teava in exterior din vasul de condens?
Ceva poze..?

Thanks,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate