Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1405
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postcheluakame, on 09 decembrie 2014 - 00:36, said:

Undeva intre soba si cos eu as pune si un butoi etans, iar conectarile le-as face pe ambele jos.
In felul acesta se va recupera o parte din caldura (in locul recuperatoarelor din comert).

Recuperatorul de căldură îl voi face pe sobă până la cot din mai multe tevi de 2 țoli,poate chiar un al doilea recuperator tip butoi la capătul țevii,dar mai am și alte câteva proiecte neterminate la care lucrez printre care și soba rocket stove într-o configurație personală cu circulație a fumului printr-un divan de cărămidă pe care se poate dormi,sper că proiectul să-l termin până la sfârșitul anului,dar cum lipsa soarelui la panourile mele fotovoltaice nu-mi permite să consum prea mult curent din acumulatori,atunci caut să folosesc momentele prielnice ale zilei să pot alimenta sculele electrice și aparatul de sudură.Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 09 December 2014 - 01:02.


#1406
sgeorgescu81

sgeorgescu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.04.2011

View Postgodaro, on 03 decembrie 2014 - 09:51, said:

La chestia cu fumul m-am gandit si eu atunci cand am zis ca "nu sunt confortabil cu ideea" fara cos fum
De ce totusi trebuie sa ma inalt 1/2m peste coama? Ma gandeam la 1/2 m peste acoperis (de fapt 1/2m peste jgheaburile acoperisului intrucat cosul va fi in exteriorul casei si nu intentionez sa strapung acoperisul). Diferenta de nivel intre cele 2 este de vreo 3m.

Sal,
Ce cos ai facut pana la urma?

#1407
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am facut nimic, sunt in prospectiuni. La primavara ma apuc de toate

#1408
stoica_sf

stoica_sf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2012
Salut, urmeaza sa-mi montez si eu o centrale pe lemne si bineinteles am nevoie de un cos de fum...ce ziceti de aces cos Heluz?
pretul este destul de bun, am gasit pret de 2800 lei cu transport inclus la varianta de 7 m.

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   36.84K   67 downloads


#1409
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pai cred ca e ok, pretul nu mi se pare mare, daca tubulatura e refractara.

In fine, bag si eu un feedback legat de cosul meu sin multhulitele CV-uri...
Am verificat azi cosul, mentionez ca am ars in centrala de proba, sau nu, inclusiv crengi verzi, vreo 4-5 zile, ceva deseuri(pet, plastice, pungi, chestii ude, pana.si pampers), polistiren, etc...astea de priba, repet.
In rest lemn uscat pt jar si carbuni, brichete si ceva petrolier.

Am vazut ce.era.de.vazut legat de "mizerii", spun ca brichetele nu sunt tocmai curate la.ardere,ai ales alrinse de jos.
In aceste conditii, cu temperaturi la burlan de sub 200C in general, cam pe la 130-160 de regula in regim, urcat de 3-5 ori peste, spre 250 sau putin mai sus pt cateva minute(nu am sonda, am.evaluat culoarea burlanului de inox)..cosul se.prezinta excelent.
Depuneri.aproape zero, nici vorba de gudron, nici macar in zona racordului, funingine foarte putina in zona.racordului, in rest aproape la.fel ca la executie...
Pot spune ca.am vazut cayeva evacuari in timp, am fost placut surprins de ce am vazut.
Mecanic foarte ok, fisuri in adeziv zero, daca nu sunt jos e imposibil sa.fie mai sus dar voi baga.o.camera cand fac rost.

Una peste alta ma bucur ca am avut.dreptate.cand ma.contram cu colegii care imi infierau inconstienta.
Se poate, functioneaza, ca.solutie temporara de.compromis e ok, pe langa.inox asta e incomparabil si o spun in cunostinta de cauza.

Evident ca sfatuiesc pw.toata lumea sa.tubeze.cu samota samd dar spun in acelasi timp ca CV-urile nu sunt atat de rele.cum tipa unii care vorbesc din carti.
Niciun material nu e stupid proof sau dorel proof cum si materialele mai slabe pot fi decente cand le utilizezi cu cap, le pui in opera bine si le utilizezi corect, fara sa abuzezi de ele.

Repet, nu va jucati cu focul dar nici nu va temeti de el fara sa incercati mai intai sa-l intelegeti.






#1410
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 03.11.2009

View PostViorelsolar, on 09 decembrie 2014 - 00:57, said:

...dar cum lipsa soarelui la panourile mele fotovoltaice nu-mi permite să consum prea mult curent din acumulatori,atunci caut să folosesc momentele prielnice ale zilei
Intrebare total off topic...Posted Image

Folosesti soarele pentru productie de energie electrica? (sa spunem in proportie de 75%)

Daca DA, te rog frumos, da-mi cateva informatii pe PM

De cand folosesti panourile fotovoltaice
Model panouri si numarul lor
Model baterii si numarul lor
Protectii folosite
Probleme

#1411
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Poststoica_sf, on 13 ianuarie 2015 - 11:51, said:

Salut, urmeaza sa-mi montez si eu o centrale pe lemne si bineinteles am nevoie de un cos de fum...ce ziceti de aces cos Heluz?
pretul este destul de bun, am gasit pret de 2800 lei cu transport inclus la varianta de 7 m.


Ce diametru interior, ce racord de fum are,ce "T" are tubul interior,cu caracteristici are mantaua de caramida,ce densitate are vata,ce distanta fata de materiale combustibile?

In jur de 3000/3200 lei ai Schiedel, Tona,Plewa.....e prea mica diferenta de pret, sunt curios ce diferente sunt la calitatea produsului.

#1412
stoica_sf

stoica_sf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2012
Interiorul este de 200, racord la 45 sau 90 (diferenta intre 90 si 45 este de 50 lei) . Caracteristici pt tub si vata am solicitat la producator...sper ca maine sa le primesc..
Eu de la Shidel la 7.5  m nu am primit pret mai mic de 4200 lei, la tona cel mai mic pret  a fost de 750 euro fara tva..deci tot pe acolo. Oare chiar se gaseste shiedel la 3000 lei la 7,5 ml...n-as crede.


#1413
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Poststoica_sf, on 14 ianuarie 2015 - 18:21, said:

I.
Eu de la Shidel la 7.5  m nu am primit pret mai mic de 4200 lei, la tona cel mai mic pret  a fost de 750 euro fara tva..deci tot pe acolo. Oare chiar se gaseste shiedel la 3000 lei la 7,5 ml...n-as crede.

La care tip de Schidel au dat oferta ? intereseazata de tipul  Schiedel SIH trebuie safie mai ieftin ca un Uniplus .

#1414
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Poststoica_sf, on 14 ianuarie 2015 - 18:21, said:

Interiorul este de 200, racord la 45 sau 90 (diferenta intre 90 si 45 este de 50 lei) . Caracteristici pt tub si vata am solicitat la producator...sper ca maine sa le primesc..
Eu de la Shidel la 7.5  m nu am primit pret mai mic de 4200 lei, la tona cel mai mic pret  a fost de 750 euro fara tva..deci tot pe acolo. Oare chiar se gaseste shiedel la 3000 lei la 7,5 ml...n-as crede.
Nu ai vorbit cu cine trebuie, cel care tea intrebat putin mai sus

View Postmmtsdc, on 13 ianuarie 2015 - 22:38, said:




Ce diametru interior, ce racord de fum are,ce "T" are tubul interior,cu caracteristici are mantaua de caramida,ce densitate are vata,ce distanta fata de materiale combustibile?

In jur de 3000/3200 lei ai Schiedel, Tona,Plewa.....e prea mica diferenta de pret, sunt curios ce diferente sunt la calitatea produsului.

....te poate ajuta , nu te grabi...

Edited by ciobimar, 14 January 2015 - 19:51.


#1415
stoica_sf

stoica_sf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.03.2012
La uniplus am primit oferta...sih adica rondo? Oare care sunt diferentele....

#1416
butasii

butasii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.03.2014
Care sunt legile care reglementeaza inaltimea minima a unui cos de fum si distanta minima fata de imobilul vecin  .  Nu ma refer aici la standarde tehnice legate de functionare in parametri sau de siguranta la  foc etc , ci  din punct de vedere  civic astfel ca vecinul sa nu fie deranjat de fumul degajat pe cos .
  In cazul de fata  este vorba de vecinul meu care  acum cativa ani si-a construit o pensiune  la  vreo zece metri de imobilul in care locuiesc eu de 35 de ani .
  Pana acum doi ani isi incalzea pensiunea pe o centrala cu gaze  insa acum si-a montat o centrala pe lemne pe care a amplasat-o intr-o baraca in curte .  Evacuarea fumului din centrala pe lemne se face printr-un fel de burlan de vreo doi metri lungime ( deci fumul iese la o inaltime de 3,5 metri de sol .  Inaltimea imobilului in care stau eu este de 15 metri  ( mic bloc cu 2 etaje )  , astfel tot fumul de la vecin inunda balcoanele mele si ale vecinilor mei .
  Mentionez ca  centrala lui merge non-stop si scoate fum in permanenta , cateodata mai gros , alteori putin vizibil  deoarece pensiunea este mare cu multe incaperi si  probabil  sunt probleme cu dimensionarea incalzirii .
  Nu sunt persoana sensibila dar va spun ca de regula vantul bate din directia cosului de fum si chiar cu ferestrele inchise se simte miros de fum in permanenta . Nu mai vorbesc de aerisirea apartamentului care nu se mai poate face deloc .
   Am vorbit cu proprietarul pensiunii , l-am rugat sa faca ceva cu cosul de fum .  Am primit raspuns ca este doar solutie temporara  cu  promisiunea ca in cateva zile se va monta un cos inalt , dar asta a fost acum doua luni si de atunci nu s-a schimbat nimc .  Ba din contra , acum am observat ca  din cand in cand vine si miros de cauciuc ars (mai ales noaptea )  deci e clar ca nu are nici o intentie de a schimba ceva .
  Am vorbit si cu vecinii mei de bloc , insa ei nu vor sa intreprinda nimic deoarece proprietarul pensiunii este amic cu seful politiei locale . Ce este de facut ? Cred ca ar fi ridicol sa reclam la politie

#1417
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Poti sa reclami la agentia judeteana de mediu. Si mai poti sa faci ceva: sa suni de cateva ori pe zi la 112 si sa le spui ca ti se face rau de la fum si sa chemi ambulanta. Si sa ajungi si la urgenta, pentru intoxicatii cu fum (reclamate de dumneata). sa-ti faci cateva investigatii. Dupa un tam-tam ca asta, isi pune sigur vreo 15 metri de cos in plus....

#1418
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
vezi topicul asta.
e si o lectura amuzanta...
http://forum.softped...umul-vecinului/

#1419
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Si daca e prieten cu seful politiei locale, ce? Faceti o reclamatie, 2, 3. Cat mai multe.
Daca seful de post face pe al dreacu, exista ac si de cojocu lui. O sa uite de prietenie daca va dati si la el.

#1420
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
faptul ca proprietarul pensiuni este prieten cu politia locala este un atu pentru tine , mergi la politia locala si faci o reclamatie , astepti un pic si vezi ce raspuns primesti - daca nu esti bagat in seama mergi cu reclamatia si eventual niste poze la politia judeteana si le spui ca nu ai fost bagat in seama ......pt.anumite motive

#1421
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

Înălţimea coşului de fum – prin care se evacuează gazele de ardere în atmosferă – se determină printr-un calcul specific gazodinamic şi de dispersie a gazelor de ardere. În calcul se au în vedere şi:
-necesităţile funcţionale ale cazanelor;
-conţinutul de noxe al gazelor de ardere;
-parametrii meteorologici locali (direcţia şi viteza vânturilor dominante, stratificarea termică verticală etc.);
-situaţia clădirilor din zonă (poziţionarea faţă de coş şi vânturile dominante; regimul de înălţime);
-caracteristicile altor surse de noxe din zonă”.
(citat din http://www.tehnicain..._cosuri_fum.pdf )

Deci, cu siguranta cosul de fum al vecinului nu este construit in conformitate cu reglementarile in domeniu.

Cred ca reglementarile referitoare sunt in Normativul privind proiectarea şi executarea instalaţiilor de încalzire centrala, Elaborator: I.P.C.T.-S.A., publicat in B.C. nr. 14-15/2003 (buletin al constructiilor al carui text nu am reusit sa-l identific pe net).
Cred ca daca ai gasi o firma care se ocupa cu proiectare si executare cosuri de fum, etc (eventual chiar si la o firma de constructii daca ai pe cineva cunoscut sa te ajute sa-ti gaseasca normativul), poate vorbind acolo te vor ajuta si iti vor pune la dispozitie reglementarile respective.

Abia dupa ce afli care sunt reglementarile si daca situatia te indreptateste, te poti indrepta sa vezi unde anume poti reclama in vederea solutionarii problemei.

#1422
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Eu am contactat garda de mediu, dar ei au directionat sesizarea mea catre politia locala, cu recomandarea ca, daca mai am vreo problema sa sun doar la politia locala.
De mers pe teren au mers, dar la cateva ore distanta: eu sesizasem telefonic garda de mediu la ora 8 dimneata, iar la ora 10 dimineata le-am trimis si un mail. Pe teren am aflat ca s-a deplasat cineva dupa ora 14, cand nici nu mai era folosita incalzirea respectiva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate