Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1297
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 mmtsdc, on 09 august 2014 - 09:20, said:

Doar 4 sisteme ceramice pot fi adaptate cazanelor in condensatie. Tona Tec(Tona Ultraceramic) si Schiedel Avant(Absolut).

Un Schidel Absolut intro casa cu caracteristici "pasive", pt o soba... tubul ceramic 1,3 m.

Edited by csomi, 14 August 2014 - 19:23.


#1298
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

 andreilesan, on 10 august 2014 - 08:01, said:

@Parinte, ati putea sa ne oferiti link-ul cu rezistenta la socul termic oferita de producatorul acelor ""caramizi"' ?

Nu vreau sa va bag in panica, dar eu nu le-as folosi la cosuri de fum pentru centrale pe lemne.Posted Image Cunosc mai multe cazuri, dar in unul concret de la socul termic au fisurat blocurile acestea tip fagure si s-a prabusit cosul de mai nu a luat foc toata casa, noroc ca vecinii s-au trezit de la zgomotul produs si au strigat la ajutoare..

Stiu, problema sta in felul urmator:
Anul asta trebuie sa incalzesc cumva casa, pentru ca locuiesc in ea, si nu am 1000+ de euro sa bag in cos, am inca destule altele de facut, iar din caramida zidita clasica nu-l fac.
cosul va fi amplasat afara, lipit de o anexa, izolat cu vata, ramforsat cu PC10 samd...
Daca o sa constat ca nu e ok la anul nu va fi o problema sa-l daram si sa fac unul corect.
Asadar cu ce "zidesc" acele caramizi?

#1299
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 parintele, on 17 august 2014 - 00:09, said:

Stiu, .. si nu am 1000+ de euro sa bag in cos..
E bine macar ca "'mergeti"" la un risc asumat..  si nu veti spune, in caz de Doamne Fereste, ca ""nici nu am auzit"".

 parintele, on 17 august 2014 - 00:09, said:

cosul va fi amplasat afara, lipit de o anexa, izolat cu vata, ramforsat cu PC10 samd...
Daca o sa constat ca nu e ok la anul nu va fi o problema sa-l daram si sa fac unul corect.
"'Nu-i nimic mai definitiv decat tot ce a fost acceptat provizoriu"."..

 parintele, on 17 august 2014 - 00:09, said:

Asadar cu ce "zidesc" acele caramizi?
Eu unul  nu am solutii, poate colegii ..Posted Image

#1300
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Eu sunt de parere ca raspuns la intrebare il cautati in locul nu tocmai potrivit...putem sa ne dam cu parerea, putem sa recomandam
tot felul de mortare si adezivi cu priza hidraulica, chimica, ceramica, etc...in toata gama de preturi si calitate.
Cel mai bine este sa va interesat la producatorul acelor "piese" ceramice ce mortar sau adeziv recomanda pt zidirea sau montarea acestora...

Edited by csomi, 17 August 2014 - 09:38.


#1301
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Domne, asa imi place stilul asta.. cale de mijloc nu exista, ori alba, ori neagra...alea sunt caramizi pt stalpi sau tuburi de ventilatie, sunt ceramice, se pot folosi si la evacuari gaze  de la gratare de curte samd..ce sa recomande producatorul, daca recomanda oare mai stateam eu sa intreb pe forum?
Intrebam cu ce mortar pot zidi niste caramizi la un cos, mortarul clasic nu se comporta chiar ok, pamantul galben nu "leaga" bine caramida, credeam ca voi care faceti sobe si cosuri stiti de o solutie cat de cat ok, un mortar care sa nu se duca dracu asa rapid si care se preteaza, cat de cat, la un asemenea cos.
Aprrciez ca ma indrumati pe calea cea dreapta insa nu de adta am nevoie in acest moment, pe aia o stiu si eu, poate mult mai bine decat presupuneti.




#1302
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
"credeam ca voi care faceti sobe si cosuri stiti de o solutie cat de cat ok "

Cred ca se vorbeste in paralel...se poate, construim sobe si cosuri....profesionale. Aceste cosuri prof. au pretul pe masura dar contin si "kit"-ul complet pt. montare al intregului sistem (adezivi, mortare, accesorii, etc...) instructiuni de montare si sustinerea technica  daca este nevoie...La fel pt sobe exista si materiale nu ieftine,  de calitate...

Parca mai demult sa mai dat cuiva un sfat in legatura cu mortarul folosit pt zidirea unui cos din caramida in afara de mortarul universal pt zidit sa vorbit si de ciment , si de nisip , si de praf  de samota, etc... sa ales doua din cele trei componente... dupa care au aparut intrebari de ce acel mortar se farmiteaza dupa priza ? ...

Edited by csomi, 17 August 2014 - 11:18.


#1303
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 parintele, on 17 august 2014 - 10:21, said:

Domne, asa imi place stilul asta.. cale de mijloc nu exista, ori alba, ori neagra...alea sunt caramizi pt stalpi sau tuburi de ventilatie, sunt ceramice, se pot folosi si la evacuari gaze  de la gratare de curte samd..ce sa recomande producatorul, daca recomanda oare mai stateam eu sa intreb pe forum?
Intrebam cu ce mortar pot zidi niste caramizi la un cos, mortarul clasic nu se comporta chiar ok, pamantul galben nu "leaga" bine caramida, credeam ca voi care faceti sobe si cosuri stiti de o solutie cat de cat ok, un mortar care sa nu se duca dracu asa rapid si care se preteaza, cat de cat, la un asemenea cos.
Aprrciez ca ma indrumati pe calea cea dreapta insa nu de adta am nevoie in acest moment, pe aia o stiu si eu, poate mult mai bine decat presupuneti.
Adica e un fel de ; Faceti cum zice popa, nu ce face popa..

http://www.calorserv...e-fum-GRUKITEFF

Edited by ciobimar, 17 August 2014 - 14:10.


#1304
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Adica e fix diferenta dintre effe si alte caramizi cu aceeasi forma dar fara imbinarea mama-tata si si alta argila folosita de producator, diferenta care mie nu mi se pare extrem de mare.
Tocmai effe m-a facut sa "cred" ca e posibil sa mearga decent un astfel de cos, pe astea le stiu destul de bine de foarte multi ani si n-au nicio treaba cu un cos serios din tub de samota anvelopat si ramforsat corespunzator.
Nici cu tarabele de inox nu mi-e rusine asa ca personal as face doar din samota insa costa de vreo 7 ori mai mult. Acum nu se poate si de aici solutia asta.
Repet, intrebarea era daca are cineva recomandari cu privire la ce reteta de.mortar se comporta decent pt uncos zidit, atata tot, nisip cu lut si atat, apa de sticla drept aditiv, ceva praf de.samota/mortar refractar, etc...
Am uitat ca toate sobele din tara asta scot gazele reci, cosurile sunt toate zidite cu mastic de 200 ron canciogul si in general lumea ori ingheata iarna de frica exploziei cosurilor ori le face exclusiv cu materii prime si dupa specificatiile vesticilor care au inventat mersul pe jos.;)




#1305
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
RECOMANDARE:...daca  tot  nu conteaza din ce faci cosul ,atunci nu mai conteaza cu ce le lipesti, ...

#1306
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ok, merci.

#1307
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
....eu v-am aratat doua modele de adeziv .
De exemplu hasitul face si priza ceramica dar si hidraulica imedeata si rezista si la temperaturi...
Cu un saculet de 5 kg(costa in jur de 20ron)  faci destul...pui fasii de fibra de sticla pe marginea caramiziii sa nu cada mult mortar in gauri ...
  Pe urma o izolare cu vata bazaltica pe exterior ,prinsa cu plasa rapit si tencuit sau poti zidi exteriorul cu caramida cu Cm11, adeziv resistent la exterior.

Attached Files


Edited by ciobimar, 18 August 2014 - 09:02.


#1308
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 parintele, on 18 august 2014 - 08:42, said:

Ok, merci.
Eu cred ca domnul Ciobi a pus link-ul acela pentru chitul de lipit nu neaparat pentru cosul effe ...

#1309
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Ciobi, merci de link, pe astia de la effe ii stiu hasitul insa nu l-am vazut mentionat in posturile anterioare, care e mai exact?

#1310
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
...am pus lincurile cu hasit, exact cand ai intrebat prima data ,....

Edited by ciobimar, 18 August 2014 - 10:25.


#1311
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 parintele, on 09 august 2014 - 19:41, said:

Cu ce lipesc/zidesc caramizile unui cos pentru o centrala pe lemne? E vorba de caramizi brickstone patrate cu fagure si d int de 200mm?
... ati intrebat si eu  am si pus lincurile...
http://forum.softped...8#entry15659742

Dar sa stiti ca trebuie dexteritate maxima cu acest mortar ...
Se usuca extrem de repede ,asa ca mai bine faceti in doze foarte mici, cat e necesar doar pentru o caramida si tot asa ...
Ca daca faceti mai mult,  in timp cat fixati caramida se intareste..sau daca totusi ati scapat o cantitate mai mare ,e bine sa aveti pe cineva langa, sa amestece continu in timp ce D-v fixati caramida...
Altfel se face risipa ,deci se intareste extrem de repede si esti nevoit sa-l arunci....
E bine sa aveti un lighean  cu apa, sa bagati caramida (2-3centimetri din ea)inainte de lipire ,nu neaparat imbibata  dar o secunda doua merge tinuta in apa sa se spele  praful de pe ea si mai intarzie un pic priza pana asezati mortarul si o fixati cum trebuie ,chiar puteti si ciocani un pic in ea ca sa se aseze si sa fie dreapta la boloboc din toate pozitiile...
Dupa fiecare caramida stergeti surplusul de mortar atat exterior dar mai ales la interior ......

Puteti sa-i faceti si o consolidare; daca, caramida are gauri pe colturi ,sa se poata baga fier beton

Attached Files


Edited by ciobimar, 18 August 2014 - 21:14.


#1312
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Scuze, am citit postul anterior pe telefon insa eram plin de vata minerala, toata ziua am pus nenorocirea aia si n-am avut cum sa scriu.
Asadar....nu observasem primul link postat ieri, la fel, am citit in pauza de lucru de pe telefon si cred ca nu mi s-a incarcat pagina. Am cautat acum detalii despre adezivul cu pricina, mai bine spus despre distribuitor si am vazut ca au depozit in bucuresti asa ca o sa-i sun, ceva de genul asta cautam, pana acum in afara de cel de la effe mai aveam in vedere praful ala de la helios cu care am capacit o soba acum mult timp si care nu mi s-a parut ca e "ce trebuie", mai ales folosit fara apa de sticla, aveam de gand sa il testez si in amestec cu aceasta insa am constatat ca am consumat-o pe toata si pana mi-ar veni o alta comanda...
In fine, asa cum am spus, oricum il voi arma cu fier beton de 10/12 pe colturi, respectiv segmente de sarma de 6 , asta pentru rezistenta mecanica in principal, vad la final daca se impune si cadru de cornier cu contravantuiri, fundatia e destul de solida, legata cu armatura si  de fundatia anexei , plus un soclu suprateran de aproximativ 1m din beton turnat in care sunt prinse armaturile de 10-12...
  Caramizile o sa le ud oricum, indemanarea nu ar fi mare problema insa trebuie sa vad cum ma descurc la cucurigu...
Apropos de apa de sticla, silicatul de sodiu, l-ati folosit la sobe/cosuri pt proprietatile care sunt legate de rezistenta la foc samd? ajuta cu ceva tratarea interiorului acestor caramizi cu apa de sticla? Teoretic ar trebui sa  "da" , mai ales o ceramica d'asta "chioara", insa nu sunt sigur, eu l-am folosit pt proprietatile sale hidroizolante si nu am aprodundat partea asta///

Oricum, merci din nou pt sugestii, daca mai sunt si alte observatii bune de stiut sunt bine venite, in rest promit ca o sa fac si oarece poze, poate va folosi si altora aflati in situatii similare.

#1313
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 csomi, on 09 august 2014 - 16:04, said:

In Un... de catva ani buni cosurile de fum....

In anumite conditii accesul la cos pt control din exterior, de pe acoperis trebuie asigurat prin scari (trepte) pt cosari...

Edited by csomi, 19 August 2014 - 21:51.


#1314
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
D-le Csomi permiteti sa adaug si eu cateva poze la sugestia D-voastra

Attached Files


Edited by ciobimar, 19 August 2014 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate