Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Viteza la Digi.Mobil

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
23535 replies to this topic

#5113
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View Postdanzi23, on 26 noiembrie 2014 - 15:44, said:

Tu cum crezi ca sunt abonamentele "nelimitate" de la Orange, Vodafone, Telekom si restul companiilor de telecom din lume?
Chiar crezi ca Digi a inventat tipul asta de abonament si tot ei au fost primii care au venit cu Fair Usage Policy?

Nu poti da mai mult de 1440 minute/zi. Deci cum ma minti pe fata ca imi dai nelimitat?

Nu poti avea trafic nelimitat la net, la fel cum nu poti avea minute nelimitate. Termenul e prost folosit, ar fi mai bun un "necontorizat" daca chiar dai pe bune d.p.d.v tehnic/timp.

RDS e ca un escroc, te minte si te fura.

Ma doare fix in pix de cum e afara sau pe marte. Daca afara e asa, asta nu inseamna ca e bine.

Astia care o tin sus cu folosirea termenului nelimitat trebuie batuti pana pricep. Incepand cu idiotul de la marketing din rds de i-a trecut in cap sa treaca in oferta si sa nu specifice clar limitarile aplicate.

Edited by `Giovanni, 26 November 2014 - 17:04.


#5114
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Mergi pe ariile celorlalti si spune acelasi lucru. Pe noi ne-ai lamurit...

P.S - N-am sa inteleg niciodata mentalitatea asta de a da cu paru in aia cu preturile mici si a nu comenta la aia cu preturile mari.

#5115
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Nu e vorba de mentalitate, omul moare de necaz ca inca e sub contract cu altii si plateste de rupe pentru nimic. Sau e angajat la alta firma si vede cum le pleaca clientii.

#5116
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Pitești,  locații diferite.

Attached Files



#5117
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

View Postblue74lion, on 26 noiembrie 2014 - 17:08, said:

Nu e vorba de mentalitate, omul moare de necaz ca inca e sub contract cu altii si plateste de rupe pentru nimic. Sau e angajat la alta firma si vede cum le pleaca clientii.
Acum catva timp ma acuzau unii ca lucrez la rds, acum ca sunt de la competitie. Sunteti tari.Posted Image
Ma mir cum de orange/vomafone/telepom nu au dat inca faliment de cand a  bagat rds "nelimitat".Posted Image

Edited by `Giovanni, 26 November 2014 - 17:17.


#5118
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postmihalexmihalex, on 26 noiembrie 2014 - 12:45, said:

Sa le vorbesti sanatos!
Dar totusi, numele este Digi Mobil Optim Nelimitat
Apropo, cuvintul nelimitat iti spune ceva? Nelimitat inseamna 3000? Nu de alta, dar sa stiu si eu sa nu mor prost!

Pai nelimitat este si la internet la ofertele Granzilor, numai in limita a X Gica, restul nelimitat cu 128kbps.

De ce nu ar fi si aici nelimitat in retele nationale si in limita a 3000 internationale?
Nu uitati ca oferta international pe anumite zone a fost introdusa  dupa aparitia optim nelimitat.

Nu confundati denumirea abonamentului digi optim nelimitat cu ceeace contine el.
In speta daca este nelimitat de ce nu include si sms-uri nelimitate in alte retele mobile?
Acolo nu ati facut scandal ca e nelimitat.

Edited by paxdedi, 26 November 2014 - 17:55.


#5119
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Nu vor da faliment, desi au practici mult mai murdare si informarea clientului asupra anumitor aspecte lipseste cu desavarsire...atat timp cat sunt si abonat la o retea "premium"(Orange) stiu ce vorbesc. Pentru cei 3 "crai" de la apus cred ca piata din RO ofera cea mai mare satisfactie avand in vedere ca salariu e 150E si ei cer in jur de 50E/luna, doar pt 1 abonament mobil nelimitat(cu FUP), altii chiar 100E/luna(Telekom - All inclusive). Nu neg ca au acoperire peste Digi si tehnologii moderne implementate, dar ei sunt pe piata de atatia ani si numai telefonie mobila au facut...cu toate astea au probleme lor si merita mult mai mult reactii de genul.

#5120
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Am testat acum cateva ore netul digi mobil (la un vecin), semnal 2 linii constant(la tara), dureaza 2-3 secunde pana se incarca google,yahoo,facebook + vreo 5-6 pana se incarca pagina youtube si acum e incredibil: videoclipurile de pe fb si youtube se incarca in 40 secunde si cu buffering la 10 secunde (calitate standard).Am testat pe 3 telefoane, marci diferite si performante diferite.

Deja ma bate gandul sa anulez comanda si cred ca asta o sa fac, ma simt in epoca GPRS

Edited by danutz_rdc, 26 November 2014 - 17:55.


#5121
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Zi-ne si localitatea unde ai testat.

#5122
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
Haideți să lăsăm discuția despre 3000 de minute internaționale, dacă e cinstit sau c-un, dacă e scump sau nu. Cui nu-i place, să plece! E o țară liberă cu 4 operatori de telefonie mobilă care acoperă interesele fiecărui consumator.
Haideți să discutăm de viteza DL/UL, ping, Speedtest, buffer pe YouTube și alte chestii relevante.

#5123
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Mănești, Prahova - acolo am testat

#5124
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Post`Giovanni, on 26 noiembrie 2014 - 16:51, said:

Nu poti da mai mult de 1440 minute/zi. Deci cum ma minti pe fata ca imi dai nelimitat?
Ce om normal vorbeste la telefon 24 de ore pe zi?
Nelimitat inseamna cat poate un om normal sa vorbeasca dupa ce doarme, merge la servici, mananca, face cumparaturile, etc. Aia inseamna nelimitat, adica nu mai sta omu sa se uite ca a vorbit un sfert de ora in strainatate si sa se limiteze la buzunar.
Abonamentu e facut pentru oameni normali nu pentru retarzi, si un om normal nu va vorbi nici o treime din minutele alea internationale pe mobil.

Quote

RDS e ca un escroc, te minte si te fura.
Posted Image Posted Image Deci fa-ma sa inteleg, are paguba cu tine ca trebuie sa plateasca pentru minutele tale mai mult decat i dai tu dar tot el e cel care te fura?Posted Image

#5125
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Eu de exemplu, pe luna cumulat minute nationale , in retea si internationale ( 1 - 2 apeluri de max 30 min, efectuate la 1-2 luni) adunate de pe 2 mobile si 1 fix,  sa zic ca ajung undeva la 1500 - 2000 min.

In plus, am vorbit la RC mai devreme si am intrebat de curiozitate: limitatrea e valabila doar pentru minutele internationale pe mobil pentru fiecare SIM in parte, iar in cazul atingerii limitei , suspendarea inseamna blocarea efectuarii apelurilor internationale, apelurile nationale nefiind afectate.

#5126
cipry022

cipry022

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 18.04.2008
Aici postați teste de viteza și chesti legate de viteza.. Nu mai bateți câmpii!!

#5127
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Postcipry022, on 26 noiembrie 2014 - 19:43, said:

Aici postați teste de viteza și chesti legate de viteza.. Nu mai bateți câmpii!!

Aici am aterizat colegule...:D Si asta prin bunavointa unui moderator+.
In orice caz, 3 lucruri sunt sigure in Romanica(de cele mai multe ori gratis): apa, aerul si fraierul!

*chestii

View Postbogdan_popescu, on 26 noiembrie 2014 - 19:16, said:

Ce om normal vorbeste la telefon 24 de ore pe zi?
Nelimitat inseamna cat poate un om normal sa vorbeasca dupa ce doarme, merge la servici, mananca, face cumparaturile, etc. Aia inseamna nelimitat, adica nu mai sta omu sa se uite ca a vorbit un sfert de ora in strainatate si sa se limiteze la buzunar.
Abonamentu e facut pentru oameni normali nu pentru retarzi, si un om normal nu va vorbi nici o treime din minutele alea internationale pe mobil.

Posted Image Posted Image Deci fa-ma sa inteleg, are paguba cu tine ca trebuie sa plateasca pentru minutele tale mai mult decat i dai tu dar tot el e cel care te fura?Posted Image

Colegule, lasa-ne! Intelege si tu un lucru, da-o dracu de treaba: NELIMITAT= FARA LIMITA, NEMASURABIL.  vrei sa caut in DEX sa-ti dau definitia corecta? Sau tu oi fi patronul de la digi si noi nu stim? Noi iti zicem ceva, tu - Batman, Batman. Da-le dracu de 3000 minute ca sunt  prrea multe, noi discutam de altceva. Vrei sa-ti mai desenam?

#5128
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
In prezent e folosit termenul nelimitat (dar limitat) sa sune mai frumos si atragator, cand s-o folosi termenul infinit (vorbesti pana la infinit) atunci nu vor mai exista limite.
Peste tot in lume unde vezi unlimited, nu e unlimited pana la infinit ci cu o limita de bun simt.

#5129
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
off - ca sa incetam cu toate povestile "cum scrie in dex la nelimitat"

"Strict in cazul abonamentelor care ofera beneficii nelimitate, se va considera, cu caracter exemplificativ dar nelimitat la, drept utilizare abuziva a Serviciilor de catre Client situatiile in care sunt îndeplinite urmatoarele conditii:
- Traficul de Voce/SMS efectuat este de doua ori mai mare decât traficul primit;
- Traficul de Voce/SMS efectuat catre al]i operatori este de minim doua ori mai mare decât traficul efectuat in reteaua Orange;
- Traficul de Servicii de Voce/SMS în retea sau catre alti operatori depaseste 4000 minute/SMS-uri pe luna."  (TCG Orange)

"Modificarea contractului la cererea ta:
În funcţie de oferta de care ai beneficiat la încheierea contractului, schimbarea planului tarifar sau a altor clauze se poate efectua conform prevederilor exprese din contract sau pe baza negocierii directe cu furnizorul.
La iniţiativa furnizorului:
În anumite situaţii, furnizorul are dreptul să modifice clauze din contractul tău (servicii oferite, tarife, mod de tarifare etc.) dar, în acelaşi timp, are obligaţia să te informeze despre aceste modificări, cu cel puţin 30 de zile înainte de producerea acestora. În acest interval, dacă nu eşti de acord cu modificările anunţate, poţi renunţa la contract fără a plăti despăgubiri." ANCOM

"Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații atrage atenția utilizatorilor care dețin sau achiziționează servicii de telefonie și internet în cadrul unor oferte prezentate ca având beneficii „nelimitate” că operatorii telecom pot impune limite de utilizare a minutelor, SMS-urilor sau datelor prevăzute în oferte, depășirea acestora putând conduce la restricționarea accesului la serviciile respective sau chiar la costuri suplimentare." ANCOM

#5130
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
M-ai spart! Puteau sa zica Belgravitat (adica nelimitat in Beldradistan). Cine vrea oferta sa mearga acolo. Ma astept sa mai isa inca un conational sa-mi zica de oferte din papua noua giunee sau oferta minus pi radical din epsilon patrat. Sau  lozici de genul: "Ce ma, nesimtitilor nu va ajung alea 3000? Vreti sa piarda compania?" etc

View Postdanutz_rdc, on 26 noiembrie 2014 - 21:18, said:

In prezent e folosit termenul nelimitat (dar limitat) sa sune mai frumos si atragator, cand s-o folosi termenul infinit (vorbesti pana la infinit) atunci nu vor mai exista limite.
Peste tot in lume unde vezi unlimited, nu e unlimited pana la infinit ci cu o limita de bun simt.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate