Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vreau o parere

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
am atasat o poza. dupa cum se vede e o casuta cu etaj. jos bucatarie, sus camera. un fel de doua cuburi suprapuse iar etajul rotit cu aproximativ 30 de grade in jurul axei sale.as vrea sa stiu urmatoarele:

1. ce varianta e mai rezistenta? din stalpi din beton armat sau o structuta din metal?
2. ce e mai ieftin structura din metal sau cea din beton ?
3. ce aprobari imi trebuie?
4. imi trebuie o altfel de aprobare daca vreau ca a mea casa sa arate asa?
5. faza cu proiectul... de ce trebuie neaparat facut un proiect de o anumita firma? ei practic ce faci pentru acei bani incasati ?
6. cat m-ar ajunge ce vreau eu.. doar materialele ma intereseaza fara manopera. costructia are 16 mp plus etajul

deocamdata atata. mai sunt si alte intrebari dar am sa postez mai incolo

Attached Files

  • Attached File  casa.jpg   26.59K   32 downloads


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
eu zic sa te inspiri de aici: http://www.prague-gu...ancici-dum.html

#3
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
eu nu vreau sa ma inspir ca deja sunt hotarat sa o fac ca in poza. si azi m-am hotarat sa o fac pe structura metalica. suprafata va fi de 16 mp plus etajul. aveti idee la ce pret m-ar ajunge doar structura ?

vreau sa iau eu materialele, iar firma sa-mi execute doar manopera. eu de unde sa stiu de ce materiale am nevoie ? de unde sa stiu dimensiunile? de unde sa stiu cat fier trebuie sa iau ca sa nu-mi ramana la sfarsit in plus si sa nu am ce face cu el?

#4
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

View Posttornad0, on 8th December 2009, 19:10, said:

eu nu vreau sa ma inspir ca deja sunt hotarat sa o fac ca in poza. si azi m-am hotarat sa o fac pe structura metalica. suprafata va fi de 16 mp plus etajul. aveti idee la ce pret m-ar ajunge doar structura ?

vreau sa iau eu materialele, iar firma sa-mi execute doar manopera. eu de unde sa stiu de ce materiale am nevoie ? de unde sa stiu dimensiunile? de unde sa stiu cat fier trebuie sa iau ca sa nu-mi ramana la sfarsit in plus si sa nu am ce face cu el?

Cred ca aceste intrebari iti dau raspunsul  la intrebarea anterioara de ce ai avea nevoie de proiect ;)

#5
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Posttornad0, on 8th December 2009, 02:01, said:

am atasat o poza. dupa cum se vede e o casuta cu etaj. jos bucatarie, sus camera. un fel de doua cuburi suprapuse iar etajul rotit cu aproximativ 30 de grade in jurul axei sale.as vrea sa stiu urmatoarele:

1. ce varianta e mai rezistenta? din stalpi din beton armat sau o structuta din metal?
2. ce e mai ieftin structura din metal sau cea din beton ?
3. ce aprobari imi trebuie?
4. imi trebuie o altfel de aprobare daca vreau ca a mea casa sa arate asa?
5. faza cu proiectul... de ce trebuie neaparat facut un proiect de o anumita firma? ei practic ce faci pentru acei bani incasati ?
6. cat m-ar ajunge ce vreau eu.. doar materialele ma intereseaza fara manopera. costructia are 16 mp plus etajul

deocamdata atata. mai sunt si alte intrebari dar am sa postez mai incolo
1. pentru întrebarea aceasta, postează AICI;
2. pentru întrebarea aceasta, postează AICI sau AICI;
3-4-5. pentru întrebările acestea, postează AICI;
6. pentru întrebarea aceasta, postează AICI.

Dacă vei considera că ceea ce vrei să faci merită o atenție deosebită (și pe termen lung) din partea mai multor cunoscători, atunci deschide un topic pe Jurnal constructie casa.

Dacă ai ceva argumente pentru a nu închide acest topic, te rog, postează-le.  :peacefingers:

Edited by raduk, 08 December 2009 - 19:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate